Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και αν κάνω back θπ τις εφαρμογές, θα μπορώ να τις επαναφέρω μετά..

Ή τουλάχιστον τα saves των παιχνιδιών..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον δίσκο του υπολογιστή πρέπει να κάνουμε τις ενέργεις που προαναφέρθηκαν για να έχουμε καλύτερη απόδοση στο σύστημα...

Αυτο γίνεται και στο κινητό???

 

Στον μηχανικό δίσκο πρέπει να τα κάνεις αυτά. Σε SSD δίσκο πέφτεις στην ίδια κατηγορία με τα flash οπότε δε χρειάζεται.

 

Όπως όλες οι μνήμες flash έτσι και του κινητού σου έχουν ταχύτατο access time και περιορισμό στο αριθμό των εγγραφών που μπορεί να δεχτεί η μνήμη.

 

Και επειδή το defrag το κάνουμε για να μειώσουμε το access time εδώ δε χρειάζεται.

Άσε που αν το κάνεις μειώνεις τη ζωή του, την ικανότητα δηλ. να γράφει και να σβήνει data. (για να δω πόσο θα κρατήσουν τα N8 σε όσους κάνουν flash και hard reset με το παραμικρό ... :p)

Link to comment
Share on other sites

(για να δω πόσο θα κρατήσουν τα N8 σε όσους κάνουν flash και hard reset με το παραμικρό ... :p)

 

Ωπ! Τι παίζει με αυτό; Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά; :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να κάνεις ένα hard reset σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση του κινητού (όπως η μετάβαση στην Anna και στην Belle) μόνο καλό πιστεύω ότι μπορεί να είναι! Εγώ έχω κάνει 2 μέχρι τώρα και το 3ο θα είναι μετά την Belle...
Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Τι παίζει με αυτό; Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά; :)

 

Να ενα καλό manual για το θέμα.

NAND Evolution and its Effects on SSD Useable Life White Paper

 

Multiple writes and erases to a NAND flash cell breaks down the oxide barrier over time,

making it more difficult to "keep the electrons in place." Therefore, there is an inverse

relationship between endurance and data retention — the more writes and erases, the

shorter the data retention.

 

Και ένα πιο γενικό από wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μπορει καποιος να φλασαρει πολλες φορες οταν "μαγειρευει" cfw και θελει να το δωσει χωρις προβληματα στους αλλους ή θελει να δοκιμασει νεα mods. εγω προσωπικα πρεπει να εχω περασει τα 40-45 φλασαρισματα :lol: στο πρωτο cfw που εκανα με την anna σε μια μερα ειχα φλασαρει 8-9 φορες :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πρόβλημα με την προβολή των βίντεο που τράβηξα με το Ν8 στο pc μου. Ο media player δεν τα παίζει καθόλου ενώ τα άλλα (vlc, real, nero κλπ) μου τα παίζουν με διακοπές (σαν να καθυστερούν να φορτώσουν). Τι να κάνω?

Υ.Γ. Δεν είχα παλιότερα τέτοιο πρόβλημα......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας..εχω καποια προβληματακια-αποριες με την συσκευη και θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθησετε..προσφατα αναβαθμισμενο σε anna το κινητο..το κυριοτερο προβλαμα ειναι με το internet..δεν μου ξεχωριζει με τι μπαινω,οταν χησιμοποιω το wifi συνδεεται και μετα απο λιγα λεπτα με πεταει εξω και επισης με 3 g δεν μπορω να μπω σε κανενα widget..μα κανενα..ουτε καν στο ovi και στο youtube..μηπως ξερετε γιατι?και τωρα η απορια.εχω εγκαταστησει την εφαρμογη application stop,ομως μολις σβηνω οτι ειναι ανοιχτο βγανω και ξαναμπαιν ,βλεπω παντα τους χαρτες ενεργοποιημενους.γιατι?..αυτα..ελπιζω να με βοηθησετε..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας..εχω καποια προβληματακια-αποριες με την συσκευη και θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθησετε..προσφατα αναβαθμισμενο σε anna το κινητο..το κυριοτερο προβλαμα ειναι με το internet..δεν μου ξεχωριζει με τι μπαινω,οταν χησιμοποιω το wifi συνδεεται και μετα απο λιγα λεπτα με πεταει εξω και επισης με 3 g δεν μπορω να μπω σε κανενα widget..μα κανενα..ουτε καν στο ovi και στο youtube..μηπως ξερετε γιατι?και τωρα η απορια.εχω εγκαταστησει την εφαρμογη application stop,ομως μολις σβηνω οτι ειναι ανοιχτο βγανω και ξαναμπαιν ,βλεπω παντα τους χαρτες ενεργοποιημενους.γιατι?..αυτα..ελπιζω να με βοηθησετε..

 

Δεν είναι οι χάρτες ενεργοποιημένοι, είναι κάποιος server της εφαρμογής που τρέχει στο backround. Το application stop καλούλι είναι για να βλέπεις 2-3 πραγματάκια αλλά μέχρι εκεί. Τώρα για το internet ψάξου λίγο σε ρυθμίσεις.. Τι έχεις, σύνδεση,κάρτα, τι έιδους κτλ κτλ. ρυθίσεις-σύνδεσιμότητα-ρυθμίσεις-προορισμοί δικτύου-διαδίκτυο, τι βλέπεις εκεί... Γενικά ψάξτο λίγο και είσαι οκ. Ο μόνος λόγος να σε πετάξει από το wi-fi είναι να μην έχει σήμα δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

με το ιντερνετ δοκιμασα τωρα αλλα ακρη δεν βρηκα.μην σου πω οτι τα εκανα χειροτερα..υπαρχει καποιο προγραμμα ετσι ωστε να μπορω να δω και να διαμορφωσω αυτο το backround?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, μολις απεκτησα ενα κινητο nokia n8. Στο σπιτι εχω ενα conn-x thomson router που το χρησιμοποιουσα αποκλειστικα για το laptop μου. Μολις μπηκα ομως και με το κινητο μεσω του wifi με πεταξε απο το laptop. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να ειμαι συνδεμενος ταυτοχρονα και απο τα 2?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το εξης. Εχω βαλει το app stop και ενω οταν το ανοιγω να δω ποιαα προγραμματα τρεχουν και να τα σβηνω..μετα οσες φορες το ανοιγω, μου δειχνει το maps ανοιχτο και το κλεινω παντα. Λογικα οταν το κλεινω απο το app stop δεν πρεπει να κλεινει οπως ολα τα αλλα προγραμματα; Καθε φορα που ανοιγω το app stop..βρισκει ανοιχτο το maps ακομα και αν το κλεινω τις προηγουμενες φορες... Το κανει και σε κανενα αλλο φιλο αυτο; Εχει καποιος λυση για να κλεινει οριστικα το maps; Ευχαριστω.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το εξης. Εχω βαλει το app stop και ενω οταν το ανοιγω να δω ποιαα προγραμματα τρεχουν και να τα σβηνω..μετα οσες φορες το ανοιγω, μου δειχνει το maps ανοιχτο και το κλεινω παντα. Λογικα οταν το κλεινω απο το app stop δεν πρεπει να κλεινει οπως ολα τα αλλα προγραμματα; Καθε φορα που ανοιγω το app stop..βρισκει ανοιχτο το maps ακομα και αν το κλεινω τις προηγουμενες φορες... Το κανει και σε κανενα αλλο φιλο αυτο; Εχει καποιος λυση για να κλεινει οριστικα το maps; Ευχαριστω.....

Το Maps έχει ένα θέμα. Για λόγους που μόνο η Nokia ξέρει (ή εξαιτίας κάποιου bug που της έχει ξεφύγει) αρνείται να κλείσει οριστικά όταν το κλείνεις. Πάντως όποτε επιχειρώ να το σκοτώσω με το Jbak, κλείνει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό με τους χάρτες είναι θέμα... τρέχει χωρίς να το παίρνουμε χαμπάρι και τρώει μπαταρία! Το παρατήρησα χτες κι εγώ, και ευτυχώς που είχα 2η συσκευή φορτισμένη για να πάρω μαζί μου γιατί θα έμενα χωρίς μπαταρία στο δρόμο! Αν είναι bug, ελπίζω να διορθωθεί σύντομα...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά, δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ, κάτι τέτοιο...

Αν δεν έχεις κάποιον task manager (Jbak, App Stop κλπ), δεν μπορείς να δεις ότι τρέχει. Ο default του Symbian δείχνει μόνο τις εφαρμογές με τις οποίες μπορείς να αλληλεπιδράσεις. Αυτές που τρέχουν στο background χωρίς οπτικό κομμάτι δεν φαίνονται. Το Maps όταν κλείνει σκοτώνει το οπτικό του μέρος, όμως αφήνει πίσω κάτι που συνεχίζει να τρέχει και δεν έχεις δυνατότητα να το κλείσεις αν δεν έχεις κάποιον task manager.

 

Παιδιά, αυτό με τους χάρτες είναι θέμα... τρέχει χωρίς να το παίρνουμε χαμπάρι και τρώει μπαταρία! Το παρατήρησα χτες κι εγώ, και ευτυχώς που είχα 2η συσκευή φορτισμένη για να πάρω μαζί μου γιατί θα έμενα χωρίς μπαταρία στο δρόμο! Αν είναι bug, ελπίζω να διορθωθεί σύντομα...

Καλά, μην είσαι και σίγουρος ότι αυτό σου τρώει την μπαταρία. Μπορεί απλά να κάθεται και να μην κάνει τίποτα (το πιο πιθανό εφόσον είναι bug). Θα το μετρήσω με το Energy Profiler και θα σου πω.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Το Maps έχει ένα θέμα. Για λόγους που μόνο η Nokia ξέρει (ή εξαιτίας κάποιου bug που της έχει ξεφύγει) αρνείται να κλείσει οριστικά όταν το κλείνεις. Πάντως όποτε επιχειρώ να το σκοτώσω με το Jbak, κλείνει πάντα.

 

Που θα βρω το Jbak terrestial; Σε ενα search που έκανα στο ovi store δεν το βρήκα.. Είναι καλύτερο απο το app stop; Εσυ χρησιμοποιείς και τα 2;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή θήκη σιλικόνης γιατί τις τελευταίες μέρες το κινητό μετράει τούμπες. Εσείς τι χρησιμοποιείτε? Εγώ έχω μια πουγκί αλλά εντάξει βάλε βγάλε δεν είναι ότι ποιο βολικό και εκτός από αυτό στο κάτω μέρος φαίνεται σημάδι από το "κορδόνι" της θήκης,
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή θήκη σιλικόνης γιατί τις τελευταίες μέρες το κινητό μετράει τούμπες. Εσείς τι χρησιμοποιείτε? Εγώ έχω μια πουγκί αλλά εντάξει βάλε βγάλε δεν είναι ότι ποιο βολικό και εκτός από αυτό στο κάτω μέρος φαίνεται σημάδι από το "κορδόνι" της θήκης,

 

Ριξε μια ματια σ αυτο το θρεντ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283191&page=22 (και πιο πισω σελιδες) να παρεις μια ιδεα...:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω το Jbak terrestial; Σε ενα search που έκανα στο ovi store δεν το βρήκα.. Είναι καλύτερο απο το app stop; Εσυ χρησιμοποιείς και τα 2;

Το App Stop χρησιμεύει για να κλείνεις εφαρμογές. Το Jbak Taskman από την άλλη είναι ο πιο ολοκληρωμένος task manager. Αντικαθιστά τον task manager του κινητού, δηλαδή με παρατεταμένο πάτημα του menu key θα μπαίνεις εκεί. Έχει πολλές δυνατότητες και σηκώνει πολλή παραμετροποίηση, αλλά θέλει λίγη προσπάθεια για να το σετάρεις. Προτείνω αφού το εγκαταστήσεις (είναι unsigned όπως βλέπεις, οπότε θέλεις πιστοποιητικό ή χακαρισμένο τηλέφωνο) να πας στο "Settings/Interface settings" και να βάλεις Icon height=50, Font size=30, Small font size=18. Επίσης να τσεκάρεις τα "Grid task-list" και "Grid quick launch". Αυτές είναι οι ρυθμίσεις που έχω εγώ και είναι πολύ πιο λειτουργικές από τις default (με τις οποίες όλα είναι τόσο μικρά που δεν πατιούνται).

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην είσαι και σίγουρος ότι αυτό σου τρώει την μπαταρία. Μπορεί απλά να κάθεται και να μην κάνει τίποτα (το πιο πιθανό εφόσον είναι bug). Θα το μετρήσω με το Energy Profiler και θα σου πω.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά παρατήρησα αδικαιολόγητη πτώση της μπαταρίας σε μέρα που δεν χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου το κινητό και επίσης το είχα σε εξοικονόμηση ενέργειας! Το μόνο που παρατήρησα να τρέχει εκείνη τη μέρα, εκτός από τις εφαρμογές που τρέχουν συνήθως, ήταν το maps!

Link to comment
Share on other sites

Το App Stop χρησιμεύει για να κλείνεις εφαρμογές. Το Jbak Taskman από την άλλη είναι ο πιο ολοκληρωμένος task manager. Αντικαθιστά τον task manager του κινητού, δηλαδή με παρατεταμένο πάτημα του menu key θα μπαίνεις εκεί. Έχει πολλές δυνατότητες και σηκώνει πολλή παραμετροποίηση, αλλά θέλει λίγη προσπάθεια για να το σετάρεις. Προτείνω αφού το εγκαταστήσεις (είναι unsigned όπως βλέπεις, οπότε θέλεις πιστοποιητικό ή χακαρισμένο τηλέφωνο) να πας στο "Settings/Interface settings" και να βάλεις Icon height=50, Font size=30, Small font size=18. Επίσης να τσεκάρεις τα "Grid task-list" και "Grid quick launch". Αυτές είναι οι ρυθμίσεις που έχω εγώ και είναι πολύ πιο λειτουργικές από τις default (με τις οποίες όλα είναι τόσο μικρά που δεν πατιούνται).

 

Ok..καιρός ηταν να βάλω και μια unsigned εφαρμογή...θα ρίξω το διαβασμα μου στα γνωστά topics γιατί δεν εχω κάνει ξανά..Να σαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...