Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σαι καλά φίλε μου, όλοι μαθαίνουμε στην ανταλαγή της δοκιμής και του λάθους μας... Κι εγω ευχαριστώ που παραπάνω διάβασα για την downgrade σκανδιναβικη εκδοση κι εβαλα την ελληνικη εκδοση και βρηκα το κινητο και την υγειά μου, την έφαγα την μερα μου παλι βέβαια, αλλά τελος καλό όλα καλά...Καλό βράδυ σε όλους..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, περασα την 24.01 απο ναβιφιρμ, ξερει κανεις αν εχει ελληνικα καπου αυτη η εκδοση? Ειμαι στα αγγλικα τωρα..

Αν είχε δεν θα τα έβλεπες στο NaviFirm; Η 24 δεν είναι για Ελλάδα, είναι ειδική έκδοση για κάποιες ασιατικές χώρες. Ψάξε να βρεις πώς κατεβαίνεις προς τα κάτω. Πρέπει νομίζω πρώτα να φλασάρεις μια ειδική έκδοση, την 1.5 Scandinavia DG από το Quality Assurance.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να σαι καλά για τη βοήθεια και την καλή διάθεση... Το hard reset έγινε, το κινητό πάει σφαίρα...Τα προβλήματα που είχα ξεπεράστηκαν. Το μόνο που δεν μου έχει απαντηθεί είναι γιατί έχει πέσει η C απο 155mb (με pr1.2) σε 130 mb (με symbian anna) αλλά υποθέτω πως το λειτουργικό αυτό θα είναι πιο απαιτητικό και πως τις περισσότερες φωτογραφίες που τραβάω τις βγάζει 1 mb και σπάνια 2 που τις έβγαζε με την pr1.2 αλλά ίσως φταίει ο χαμηλός φωτισμός και οτι το παρατηρησα βράδυ σε φωτισμό σπιτιού - λάμπας...Βασικά η κάμερα του είναι το πιο σημαντικό για μένα...Εσυ έχεις πειράξει καθόλου την συμπίεση της φωτογραφίας (εννοώ έχεις βάλει κανένα mod για να μη συμπιέζει τις φωτογραφίες); Υπάρχει κανένα καλό προγραμματάκι για να τραβάει ακόμα καλυτερο βίντεο (στα 30fp ας πούμε) και φωτογραφία και να μην τις συμπιέζει;

 

Μετά το hard reset μου γύρισε ξανά σε πλοήγηση "cosmote" και έναρξη "cosmote" μιας και είναι branded cosmote και έχω wind αλλά βαριέμαι να κάνω debrand με φλασάρισματα....τα μάθαμε κι αυτά...

 

Σε ξάνα ευχαριστώ, έμαθα περισσοτερα σήμερα...

Βάλε το Camera Update του Beta Labs. Ασυμπίεστη φωτογραφία σίγουρα δεν θέλεις. 36MB η μία. :lol:

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Τι κανουμε για να εμφανίζονται τα pop-up

Επιλογές - ρυθμίσεις - σελίδα - φραγή αναδυόμενων > Όχι

Link to comment
Share on other sites

Στην αγγλική έκδοση της Άννας, κάπου είχα βρει και είχα βάλει να λέει και το όνομα αυτού που με έπαιρνε τηλέφωνο.

Στην ελληνική anna δεν το πέτυχα κάπου.. :/

 

Βοηθάει κάποιος?? :)

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα εικονίδια απο εφαρμογές πχ(skype angry birds) ειναι πιο μεγαλα απο τα αλλα,πως μπορουμε να τα μικρύνουμε?

Και με την παλια εκδοση οταν συνδεόμασταν στο internet εμφανιζοταν pop ups με πια σύνδεση μπαίναμε,πως το αλλαζουμε?

Ευχαριστω!

Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα εικονίδια απο εφαρμογές πχ(skype angry birds) ειναι πιο μεγαλα απο τα αλλα,πως μπορουμε να τα μικρύνουμε?

Και με την παλια εκδοση οταν συνδεόμασταν στο internet εμφανιζοταν pop ups με πια σύνδεση μπαίναμε,πως το αλλαζουμε?

Ευχαριστω!

 

το δευτερο που λες το καταργησαν, μην ψαχνεις αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες που εκανα κ εγω την αναβαθμιση σε Αννα,συνδεεται συνεχως στο wifi του σπιτιου μου ενω πριν δεν το εκανε,πραγμα πολυ ενοχλητικο κ ενεργοβορο για την μπαταρια..:mad:Τι ρυθμισεις μπορω να πειραξω ουτως ωστε να μην συνδεεται απο μονο του??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταλάθος έσβησα το Quick office. Πως το επαναφέρω; Έκανα επανεγκατάσταση της Άννας αλλά δεν μου το έβγαλε.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι, μετα την εγκατασταση της αννας εχω παρατηρησει μια ''κουφη'' αλλαγη στη συσκευη μου,οταν ενεργοποιω την καμερα παραλληλα μου ενεργοποιει και το gps, την απενεργοποιω, κλεινει και αυτο μονο του.

Γνωριζει καποιος φιλος κατι πανω σ` αυτο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι, μετα την εγκατασταση της αννας εχω παρατηρησει μια ''κουφη'' αλλαγη στη συσκευη μου,οταν ενεργοποιω την καμερα παραλληλα μου ενεργοποιει και το gps, την απενεργοποιω, κλεινει και αυτο μονο του.

Γνωριζει καποιος φιλος κατι πανω σ` αυτο?

 

Ρυθμίσεις τις καμερας και απενεργοποίησε τιν αποθήκευση γεωγραφικής θέσης

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι, μετα την εγκατασταση της αννας εχω παρατηρησει μια ''κουφη'' αλλαγη στη συσκευη μου,οταν ενεργοποιω την καμερα παραλληλα μου ενεργοποιει και το gps, την απενεργοποιω, κλεινει και αυτο μονο του.

Γνωριζει καποιος φιλος κατι πανω σ` αυτο?

Στις ρυθμισεις της καμερας πηγαινε αποθ. πληροφ. θεσης και αν ειναι ναι καντο οχι.

 

Παιδια στην ΑΝΝΑ δεν εχει να οριζουμε εμεις στα e-mail ποιες ωρες θα τα παίρνουμε? ψαχνω απο χθες και δεν μπορω να το βρω, απ την ωρα που τα εγκατεστησα ειναι συνεχεια σε συνδεση με το wlan. Οταν τα απεγκαθηστω το wlan κλεινει κανονικα.

 

Δεν ξέρει κανεις?

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Συχνοτητα συγχρονισμου πηγαινεις.

 

Παιδια στην ΑΝΝΑ δεν εχει να οριζουμε εμεις στα e-mail ποιες ωρες θα τα παίρνουμε? ψαχνω απο χθες και δεν μπορω να το βρω, απ την ωρα που τα εγκατεστησα ειναι συνεχεια σε συνδεση με το wlan. Οταν τα απεγκαθηστω το wlan κλεινει κανονικα.

 

Συχνοτητα συγχρονισμου πηγαινεις.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο οτι βλεπω αυτη η ενημερωση που εχει βγει εχει αρκετα προβληματα, αξιζει να την βαλω?τι παραπανω θα εχει απο πριν το κινητο?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Συχνοτητα συγχρονισμου πηγαινεις.

 

Σ' ευχαριστω ρε φιλε, αλλα που ειναι η συχνοτητα συγχρονισμου? δυο μερες ψαχνω αλλα δεν την βρίσκω σε οσες ρυθμισεις και αν εψαξα....αν θες πηγαινε με βημα-βημα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση την anna με Phoenix, επανηλθαν τα ελληνικα και ολα καλα.

Μια ερωτηση, πλεον θα κανω update μονο μεσω OTA. Το ovi suite update μπορω να το κανω μεσω ovi ή ουτε αυτο κανει?

 

Σε σχεση με το iphone,το μονο μειονεκτημα που βρισκω ειναι ο broswer.Υπαρχει κατι καλυτερο απο τον Opera ωστε να μην εχω προβλημα στην περιηγηση σε καποιες σελιδες????

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω ρε φιλε, αλλα που ειναι η συχνοτητα συγχρονισμου? δυο μερες ψαχνω αλλα δεν την βρίσκω σε οσες ρυθμισεις και αν εψαξα....αν θες πηγαινε με βημα-βημα.

 

καλησπερα. θα πας e-mail-ρυθμισεις-πατας πανω σε καποιο γραμματοκιβωτιο που εχει κανει-αυτοματη ανακτηση-ημερες ανακτησης- και δεν αφηνεις καμια. εκει θα βρεις και ρυθμιση για τις ωρες που θελεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς με φρεσκοεγκατεστημένη Άννα, δηλαδή μετά από hard reset, αν δουλεύει η πρώτη έκδοση του Swype, δηλαδή η 1.0 (13559); Όταν έβαλα την Άννα, δεν είχα κάνει ούτε πριν ούτε μετά hard reset, απλά την πέρασα από πάνω στην PR 1.1. Θέλω να ξέρω αν θα έχω κανένα απρόοπτο, να μη λειτουργεί το Swype σε περίπτωση που θελήσω να κάνω εκκαθάριση στο Ν8 μου. :what: Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. θα πας e-mail-ρυθμισεις-πατας πανω σε καποιο γραμματοκιβωτιο που εχει κανει-αυτοματη ανακτηση-ημερες ανακτησης- και δεν αφηνεις καμια. εκει θα βρεις και ρυθμιση για τις ωρες που θελεις :)

Ευχαριστω το βρηκα! παταγα στο γραμματοκιβωτιο, αλλα παρατεταμενα και μου εβγαζε επιλογη να το διαγραψω:cry:!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς με φρεσκοεγκατεστημένη Άννα, δηλαδή μετά από hard reset, αν δουλεύει η πρώτη έκδοση του Swype, δηλαδή η 1.0 (13559); Όταν έβαλα την Άννα, δεν είχα κάνει ούτε πριν ούτε μετά hard reset, απλά την πέρασα από πάνω στην PR 1.1. Θέλω να ξέρω αν θα έχω κανένα απρόοπτο, να μη λειτουργεί το Swype σε περίπτωση που θελήσω να κάνω εκκαθάριση στο Ν8 μου. :what:

 

Εγώ είχα αυτή την έκδοση πριν περάσω την άννα και αφού την έβαλα εξακολούθησε να δουλέυει μια χαρά, αλλά μόνο σε landscape mode.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ειμαι νεος στο φορουμ σας και δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα με το nokia n8 για προβληματα ενοω και ετσι ανοιγω αυτο εδω αν εκανα λαθος και υπαρχει ηδη ιδιο θεμα συνχωρηστε με αλλα απαντηστε μου γιατι θα με φαει η αγωνια με το προβλημα μου.Λοιπον πριν 2,5 εβδομαδες περιπου αγορασα 2 συσκευες νοκια ν8 στην τιμη των 1000 ευρω την μια απο γερμανο και την αλλη απο κωτσοβολο.Λοιπον απο την πρωτη στιγμη ειδα διαφορες αναμεσα στις 2 συσκευες του γερμανου ειχε μεσα της κοσμοτε το προφιλ ενω του κοτσοβολου ηταν κανονικο μενου,το προβλημα ειναι το εξης που αντιμετωπιζω στην μια απο τις 2 συσκευες συγκεκριμενα αυτη που αγορασα απο κοτσωβολο οταν βγαινω στον δρομο και εχει ηλιο η σκια και με καλεσει καποιος σβηνει η οθονη και δεν μπορω να πατησω τιποτα και ο μονος τροπος να απαντησω σε κληση ενω ειμαι εξω ειναι να κατεβασω το κουμπακι στα πλαγια που το ξεκλειδωνει και αναβει η οθονη μεσα στο σπιτι ομως δεν μου το κανει αυτο αναβει κανονικα ειτε με καλουν ειτε καλεσω καποιον,στην αλλη συσκευη δεν το κανει αυτο ομως και λυση δεν εχω βρει ακομα παρακαλω βοηθηστε με αν ξερετε κατι.Τελος θελω να προσθεσω οτι πηρα τηλεφωνα στην νοκια και εστειλα e-mail αλλα δεν ξερουν και αυτοι τιποτα το ιδιο και απο το καταστημα που το αγορασα δεν ξερουν αλλα δεν μου το αντικαθιστουν κιολας.Αναμενω απαντησεις εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?Μηπως ειναι καποια ρυθμιση?:(
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αυτή την έκδοση πριν περάσω την άννα και αφού την έβαλα εξακολούθησε να δουλέυει μια χαρά, αλλά μόνο σε landscape mode.

 

Σε ευχαριστώ. Διάβασα στο beta labs ότι σε 1-2 βδομάδες αναμένεται νέα έκδοση beta 2.0 του Swype με αναβαθμίσεις σε όλες τις γλώσσες.

 

Να ρωτήσω όποιον ξέρει. Αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα με τα YouTube videos με τον browser της Anna; Δε μπορώ να δω κανένα βίντεο. Στη θέση του παραθύρου του βίντεο εμφανίζεται ένα εικονίδιο "Flash", τίποτα άλλο. Τι μπορεί να φταίει; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα παρότι έκανα hard reset και ξαναπέρασα την άννα από το ovi suite δεν κατάφερα να περάσω τις 2 ενημερώσεις υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

ευχαριτώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση την anna με Phoenix, επανηλθαν τα ελληνικα και ολα καλα.

Μια ερωτηση, πλεον θα κανω update μονο μεσω OTA. Το ovi suite update μπορω να το κανω μεσω ovi ή ουτε αυτο κανει?

Μόνο το firmware update δεν επιτρέπεται να κάνεις μέσω Ovi Suite, όταν έχεις μη ελληνικό product code. Τα υπόλοιπα εννοείται ότι μπορείς να τα κάνεις. Όχι μόνο το update του ίδιου του Ovi Suite (που δεν έχει βέβαια καμία σχέση με το κινητό), αλλά και τα διάφορα application updates.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα παρότι έκανα hard reset και ξαναπέρασα την άννα από το ovi suite δεν κατάφερα να περάσω τις 2 ενημερώσεις υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

ευχαριτώ εκ των προτέρων.

 

δε ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι οι εξτρα αναβαθμισεις μεσω ovi suite ειναι πολυ buggy. Πρεπει να κανεις την προσευχη σου για να πετυχουν. Αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι να ξαναδοκιμασεις κλεινοντας το ovi suite και ξαναδοκιμαζοντας.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι οι εξτρα αναβαθμισεις μεσω ovi suite ειναι πολυ buggy. Πρεπει να κανεις την προσευχη σου για να πετυχουν. Αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι να ξαναδοκιμασεις κλεινοντας το ovi suite και ξαναδοκιμαζοντας.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! έτσι φαίνεται πάντως γιατί γενικότερα δεν ξαναείχα προβλήματα με αναβαθμίσεις. τσάμπα και το hard reset

τουλάχιστον καθάρισε το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...