Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα δεν μου βγάζει καμία αναβάθμιση..ελληνικό είναι το Ν8 μου με κωδικό προιόντος 059D427

 

Κι εγώ το 059D427 της Cosmote έχω και μόλις μου τελείωσε την αναβάθμιση. Το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι το WLAN δεν έκλεινε με τίποτα (ούτε με επανεκίνηση). Μόλις όμως πήγα στις ρυθμίσεις και τα γύρισα όλα απο "Μόνο WLAΝ" σε "Αυτόματο" και ξανά σε "Μόνο WLAN", τότε έστρωσε!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια ας με βοηθησει καποιος εχω το γκρι ν8 ελληνικο με τον κωδικο 059F047 ΤΟ ΟΒΙ το εβαλα σημερα στον υπολογιστη μπου συνεδεσα κ το κινητο το περασε μεσα εκνα την επανεκινηση τωρα για την αναβαθμιση τι πρεπει να κανω? εχω την εκδοση 014.002 γιατι στην νοκια γραφουν οτι αυτη ειναι η τελευταια? ας μ πει καποιος αναλυτικα να κανω την αναβαθμιση!

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι δυνατά.....Την 14.002 την πήρε όλος ο κόσμος εκτός από την Ελλάδα.

Εγώ αυτή την έκδοση έχω..τα έκανε πάλι μπάχαλο και με την Anna λοιπόν η μαμά Nokia...δεν είναι δυνατόν να έρχονται αναβαθμίσεις μόνο για συγκεκριμένους κωδικούς...πήπως εμπλέκεται και η Cosmote στο όλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν σας βγάζει το update ξαναπροσπαθήστε αύριο. Αν έχετε ελέγξει μέσα στις τελευταίες 24 ώρες, δεν ξαναελέγχει (για να μην φορτώνει τους servers με πολλαπλά αιτήματα από την κάθε συσκευή).

 

Με τη δική μου αναβάθμιση είχα κάτι προβληματάκια. Δεν εγκαταστάθηκε το 2/2 από τα application updates. Ψάχνω τώρα λύση στο http://discussions.europe.nokia.com/t5/Software-Updates/Symbian-Anna-Troubleshooting/td-p/1127953

Επίσης, μου έχασε τους folders στο μενού. Όλες οι εφαρμογές ξανά χύμα στο μενού. Άντε να τις οργανώσω ξανά από την αρχή. Μου θύμισε εποχές N95. Κατά τα άλλα, συμπαθητική φαίνεται η Anna. Περισσότερες εντυπώσεις όταν καταφέρω να την εγκαταστήσω πλήρως (και το 2/2 των application updates, που είναι όπως φαίνεται απαραίτητο για να παίξει σωστά).

Link to comment
Share on other sites

@terrestial

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το post http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3773057#post3773057, ίσως να έχει σχέση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν σας βγάζει το update ξαναπροσπαθήστε αύριο. Αν έχετε ελέγξει μέσα στις τελευταίες 24 ώρες, δεν ξαναελέγχει (για να μην φορτώνει τους servers με πολλαπλά αιτήματα από την κάθε συσκευή).

 

Με τη δική μου αναβάθμιση είχα κάτι προβληματάκια. Δεν εγκαταστάθηκε το 2/2 από τα application updates. Ψάχνω τώρα λύση στο http://discussions.europe.nokia.com/t5/Software-Updates/Symbian-Anna-Troubleshooting/td-p/1127953

Επίσης, μου έχασε τους folders στο μενού. Όλες οι εφαρμογές ξανά χύμα στο μενού. Άντε να τις οργανώσω ξανά από την αρχή. Μου θύμισε εποχές N95. Κατά τα άλλα, συμπαθητική φαίνεται η Anna. Περισσότερες εντυπώσεις όταν καταφέρω να την εγκαταστήσω πλήρως (και το 2/2 των application updates, που είναι όπως φαίνεται απαραίτητο για να παίξει σωστά).

Ε αν βγάζει και προβλήματα τώρα, είναι να το κλαις το όλο θέμα της αναβάθμισης...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια για πολωνικο παλι δεν εχει ερθει. εχει ερθει εδω και παρα πολυ καιρο για μεσω οβι, αλλα οτα δεν εχει ερθει καθολου...
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τελείωσε η αναβάθμιση! Τα εκονίδια του ovi store και των χαρτών παραμένουν τα ίδια! Επίσης δεν μου εμφανίστηκε πουθενά η αναβάθμιση εφαρμογών 1/2 και 2/2. Το μόνο προβληματάκι που μου εμφανίστηκε είναι ότι ότν ανοίγω το τηλ και αφού δώσω το PIN μου βγάζει το μήνυμα "Ρυθ.τηλ: μη υποστηριζόμενη λειτουργία".
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το N8 και θέλω να ρωτήσω, το καταστημα μου είπε οτι ειναι κομμάτια απο αγγλία και γερμανία με ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο και ότι έχει κανονικά εγγύηση απο Νοκια ελλας 2 χρόνια

1) Τι μειονεκτήματα έχει με το να μην ειναι της Ελληνικής αντιπροσωπείας με ελληνικό product code???

 

2) Αν κάνω κάποια στιγμή αναβάθμιση χάνω τα ελληνικά ?

 

3) Αν ναι πως ξαναπερνάω ελληνικά μενού και πληκτρολόγιο ?

 

4) Αυτό θα μπορεί να γίνει και απο την αντιπροσωπεία ???

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, διαβασα αρκετές σελίδες αλλά να πω την αλήθεια χάθηκα λίγο

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τελείωσε η αναβάθμιση! Τα εκονίδια του ovi store και των χαρτών παραμένουν τα ίδια! Επίσης δεν μου εμφανίστηκε πουθενά η αναβάθμιση εφαρμογών 1/2 και 2/2. Το μόνο προβληματάκι που μου εμφανίστηκε είναι ότι ότν ανοίγω το τηλ και αφού δώσω το PIN μου βγάζει το μήνυμα "Ρυθ.τηλ: μη υποστηριζόμενη λειτουργία".

Όλες οι απαντήσεις είναι εδώ: http://discussions.europe.nokia.com/t5/Software-Updates/Symbian-Anna-Troubleshooting/td-p/1127953

 

@terrestial

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το post http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3773057#post3773057, ίσως να έχει σχέση.

Ναι, το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εντάξει, δεν είναι κάτι σημαντικό, δεν μπήκαν κάποιες επιπλέον εφαρμογές όπως το Shazam, αλλά θα τη βρω τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το N8 και θέλω να ρωτήσω, το καταστημα μου είπε οτι ειναι κομμάτια απο αγγλία και γερμανία με ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο και ότι έχει κανονικά εγγύηση απο Νοκια ελλας 2 χρόνια

1) Τι μειονεκτήματα έχει με το να μην ειναι της Ελληνικής αντιπροσωπείας με ελληνικό product code???

 

2) Αν κάνω κάποια στιγμή αναβάθμιση χάνω τα ελληνικά ?

 

3) Αν ναι πως ξαναπερνάω ελληνικά μενού και πληκτρολόγιο ?

 

4) Αυτό θα μπορεί να γίνει και απο την αντιπροσωπεία ???

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, διαβασα αρκετές σελίδες αλλά να πω την αλήθεια χάθηκα λίγο

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το μειονέκτημα τους είναι ότι σε πιθανή αναβάθμιση μέσω ovi suite θα χάσεις τα Ελληνικά. Για να τα περάσεις ξανά ή θα το κάνεις μόνος σου ή θα το πας σε κάποιο nokia care κατάστημα και θα στα περάσουν εκείνοι (περίπου 16€ το κόστος). Ο τρόπος είναι ο εξής [ΟΔΗΓΟΣ] Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευών Symbian^3 και τις διαφορές των συσκευών παρά εισαγωγής με αυτά της Ελληνικής αγοράς θα τις βρεις στο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 & S60 5th Edition FAQ > Περί παράλληλων εισαγωγών

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για σας να ρωτήσω πριν κάνω την αναβάθμιση να την βγάλω την micro sd από το N8 η δεν παίζει ρολο?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

ωριμαζοντας η αγορα,στο θεμα (ποιο κινητο ειναι best value αυτη την εποχη),νομιζω οτι η nokia με αυτο το smartphone(τα κανω ολα,και συμφερω),εχει βαλει τα γυαλια σε παρα πολλους αν οχι σε ολους τους ανταγωνιστες της...αρκει ενα καλοκαιρι,για να καταλαβεις τι κινητο εχεις...

 

 

ολοι τους ητανε στην παραλια με κινητο, ψηφιακη,και αρκετοι με βιντεο καμερα....:lol: ειλικρινα τους λυπηθηκα...........πως τα κουβαλαγανε ολα αυτα συν κουβαδακια,καρεκλες,ξαπλωστρες κλπκλπκλπ??????

 

α.... ξεχασα το ραδιοcd........ ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

 

και εγω ο "κακομοιρης" με ενα κινητο nokia N8...............

 

τα κινητα που υπηρχαν επαιζαν απο iphone μεχρι τα διπυρηνα....:wacko: αλλα που να τολμησεις να τα χρησιμοποιησεις για φωτο, βιντεο hd, κλεινανε απο μπαταρια;),η να παιξει μουσικη κανα 2ωρο o.m.g

καποια στιγμη με πλησιαζει ενα παλληκαρι,με ενα iphone και με ρωταει τι κινητο εχω(το ειχα τσακισει εντωμεταξυ,στις φωτο και βιντεο + οτι επαιζε μουσικη με ηχειακια ).του ειπα,και μου λεει πρεπει να βγαζει καλες φωτο το κινητο σου...θα μου στειλεις μια να τσεκαρω διαφορες με το δικο μου? του απανταω αφου ΔΕΝ εχεις bluetooth ρε αδερφε,πως θα την στειλω??? και μου απαντα, εχω μαζι μου το netbook,στειλτη εκει!!!!!! εεεεεεεε!! παει πολυ και netbook στην παραλια!!!!!

 

αργοτερα πηρα και τα email μου μεσω δικτυου....και μετα εβαλα στην μπεμπα να δει κατι cartoons μεσω usb.........

 

περας παραλιας.....

 

το βραδυ επρεπε να παμε σε ενα πανηγυρι σε ενα χωριο,σε κατι κατσαβραχα....το gps εν δρασει.... αλλιως θα φταναμε την αλλη μερα το πρωι, ηταν κανα 45λεπτο δρομος οποτε λιγη μουσικη απαραιτητη:) οποτε εβαλα μια λιστα αναπαραγωγης, fm transmitter εν δρασει τωρα, ο φιλος στο αμαξι κοκκαλο:shock:

 

οποτε με ρωταει...... ΚΑΦΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ @$^*#^κινητο?????

 

χμμμμμ... δεν ξερω του απαντω,μαλλον με την αλλη αναβαθμιση,θα το εχουν στο προγραμμα:lol:

 

 

 

απλα πραγματα παιδια.... η πολυχρησμικοτητα του το κανει ενα απο τα καλυτερα κινητα που εχουν βγει στην αγορα ποτε........μεχρι το επομενο βεβαια.....:D

 

οποτε απολαυστε το, οσο μπορειτε:lol:

 

 

αληθινη ιστορια καπου στον νομο Μεσσηνιας

Edited by adamo
Link to comment
Share on other sites

ωριμαζοντας η αγορα,στο θεμα (ποιο κινητο ειναι best value αυτη την εποχη),νομιζω οτι η nokia με αυτο το smartphone(τα κανω ολα,και συμφερω),εχει βαλει τα γυαλια σε παρα πολλους αν οχι σε ολους τους ανταγωνιστες της...αρκει ενα καλοκαιρι,για να καταλαβεις τι κινητο εχεις...

 

 

ολοι τους ητανε στην παραλια με κινητο, ψηφιακη,και αρκετοι με βιντεο καμερα....:lol: ειλικρινα τους λυπηθηκα...........πως τα κουβαλαγανε ολα αυτα συν κουβαδακια,καρεκλες,ξαπλωστρες κλπκλπκλπ??????

 

α.... ξεχασα το ραδιοcd........ ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

 

και εγω ο "κακομοιρης" με ενα κινητο nokia N8:cry

 

τα κινητα που υπηρχαν επαιζαν απο iphone μεχρι τα διπυρηνα....:wacko: αλλα που να τολμησεις να τα χρησιμοποιησεις για φωτο, βιντεο hd, κλεινανε απο μπαταρια;),η να παιξει μουσικη κανα 2ωρο o.m.g

καποια στιγμη με πλησιαζει ενα παλληκαρι,με ενα iphone και με ρωταει τι κινητο εχω(το ειχα τσακισει εντωμεταξυ,στις φωτο και βιντεο + οτι επαιζε μουσικη με ηχειακια ).του ειπα,και μου λεει πρεπει να βγαζει καλες φωτο το κινητο σου...θα μου στειλεις μια να τσεκαρω διαφορες με το δικο μου? του απανταω αφου ΔΕΝ εχεις bluetooth ρε αδερφε,πως θα την στειλω??? και μου απαντα, εχω μαζι μου το netbook,στειλτη εκει!!!!!! εεεεεεεε!! παει πολυ και netbook στην παραλια!!!!!

 

αργοτερα πηρα και τα email μου μεσω δικτυου....και μετα εβαλα στην μπεμπα να δει κατι cartoons μεσω usb.........

 

περας παραλιας.....

 

το βραδυ επρεπε να παμε σε ενα πανηγυρι σε ενα χωριο,σε κατι κατσαβραχα....το gps εν δρασει.... αλλιως θα φταναμε την αλλη μερα το πρωι, ηταν κανα 45λεπτο δρομος οποτε λιγη μουσικη απαραιτητη:) οποτε εβαλα μια λιστα αναπαραγωγης, fm transmitter εν δρασει τωρα, ο φιλος στο αμαξι κοκκαλο:shock:

 

οποτε με ρωταει...... ΚΑΦΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ @$#^#^κινητο?????

 

χμμμμμ... δεν ξερω του απαντω,μαλλον με την αλλη αναβαθμιση,θα το εχουν στο προγραμμα:lol:

 

 

 

απλα πραγματα παιδια.... η πολυχρησμικοτητα του το κανει ενα απο τα καλυτερα κινητα που εχουν βγει στην αγορα ποτε........μεχρι το επομενο βεβαια.....:D

 

οποτε απολαυστε το, οσο μπορειτε:lol:

 

 

αληθινη ιστορια καπου στον νομο Μεσσηνιας

Επικό post, πραγματικά. Κι εγώ κάπως έτσι νιώθω. Με το N8 έχεις τα πάντα σε μια συσκευή. Και όσοι βλέπουν τις φωτογραφίες που βγάζει μένουν μ...

Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση εγινε σε δυο φασεις,πρωτα αναβαθμισθηκε το τηλ ,και στη συνεχεια ξαναεγινε αναβαθμιση μεσω του ovi suite[το οποιο αναβαθμισθηκε και εκεινο]Εκανα την αναβαθμιση και τωρα μου ζηταει να ενεργοποιησω τα στοιχεια του communicator.

Πρωτο προβλημα μου ειναι τα εικονιδια,τα θεωρω αισθητικα απαραδεκτα,ειναι σαν την κοιλια του Οβελιξ,μπορω να τα αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα αλλο θεμα...υπαρχουν αρκετα.....το communicator δεν ειναι απαραιτητο να το ενεργοποιησεις...... Edited by adamo
Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουν παίξει οι servers. Τελικά μου ξαναέβγαλε τα application updates μέσω του Ovi Suite αλλά δεν μπορεί να τα κατεβάσει. Αυτά κάνουν με τις ****** τους στη Nokia. Αντί να δίνουν 40 χώρες σε μια μέρα και τις υπόλοιπες τίποτα, θα μπορούσαν να τις δίνουν λίγες λίγες. Ή να πάρουν κάναν server.

 

EDIT: Δεν ήταν οι servers που είχαν πρόβλημα, απλά ήθελε restart το N8. Όλα καλά τώρα, εγκαταστάθηκε και το 2/2 των application updates. :)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα αλλο θεμα...υπαρχουν αρκετα.....το communicator δεν ειναι απαραιτητο να το ενεργοποιησεις......

 

Δεν μιλαω για τα θεματα,αλλα τα εικονιδια που δειχνουν τις λειτουργιες πχ φωτο,κλησεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

α) hard reset και μετά εγκατάσταση της Anna

b) εγκατάσταση της Anna και μετά hard reset

....?

 

τα α.ετσι κανω σε ολα τα τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

τα α.ετσι κανω σε ολα τα τηλεφωνα.

 

Πιο λογικο ακουγεται αυτο που λες,αλλα ετσι και αλλιως η Αννα δεν θα εγκατασταθει σαν αναβαθμιση του προηγουμενου λογισμικου?

Δεν θα υπαρχει το παλιο λογισμικο εγκατεστημενο και πανω σ αυτο θα παει η Αννα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για τα θεματα,αλλα τα εικονιδια που δειχνουν τις λειτουργιες πχ φωτο,κλησεις κλπ

 

 

 

αυτο λεω και εγω..οταν αλλαζεις θεμα αλλαζουν και τα εικονιδια που λες απλα πρεπει να κατεβασεις καποιο custom θεμα,απο ovi,και θα σου αλλαξουν και τα εικονιδια.....υπαρχουν αρκετα,μπες στο ovistore και διαλεξε.....

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες εντυπώσεις από το Anna: Πολύ καλύτερη η εναλλαγή των homescreens, βελτιωμένω kinetic scrolling στα μενού, το bug που όταν είχες πάρα πολλά apps σε έναν folder δεν σου έδειχνε κανένα φαίνεται να έχει λυθεί, το ίδιο και το παρόμοιο με τη Διαχείριση Εφαρμογών (πριν αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ τον NetQin για απεγκαταστάσεις, γιατί έχω άπειρες εφαρμογές και η διαχείριση κολλούσε), πολύ χρήσιμη η προσθήκη του loading indication κατά το φόρτωμα μιας εφαρμογής (πριν μπορεί να νόμιζες και ότι κόλλησε, αν μια εφαρμογή έκανε κάποια δευτερόλεπτα να φορτώσει), ωραίο το νέο πληκτρολόγιο αν και αρκετά μικρότερο από το προηγούμενο (ακόμη και το αλφαριθμητικό), ωραίος ο νέος browser (αν και θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τον Opera Mobile, μια και ο default δεν έχει text wrapping).

 

Τα αρνητικά τώρα. Τα πλήκτρα είναι μικρότερα από πριν, με αποτέλεσμα να έχω μεγάλα ποσοστά αστοχίας. Ίσως με τη συνήθεια να βελτιωθώ. Η κυριότερη όμως έλλειψη είναι η απουσία ελληνικού Swype. Αυτό που υπήρχε στο Beta Labs (και δεν υπάρχει πια) δεν λειτουργεί, και σου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να το κάνεις update. Κατόπιν σε στέλνει στο Ovi Store, όπου βέβαια δεν υπάρχει ελληνικό swype. Και με τη μακακία που τους δέρνει εκεί στη Nokia, δεν βλέπω να φιλοτιμούνται να βγάλουν (αν και το έχουν σχεδόν έτοιμο, το beta έπαιζε μια χαρά). Ο κύριος λόγος που περίμενα την Anna ήταν το portrait Swype (για το portrait qwerty δεν ενδιαφέρομαι, είναι εκεί για διακοσμητικούς μόνο λόγους, εκτός αν έχεις δάχτυλα μωρού), και δεν μπορώ να το έχω ούτε τώρα. Πραγματικά απαράδεκτοι.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω..οταν αλλαζεις θεμα αλλαζουν και τα εικονιδια που λες απλα πρεπει να κατεβασεις καποιο custom θεμα,απο ovi,και θα σου αλλαξουν και τα εικονιδια.....υπαρχουν αρκετα,μπες στο ovistore και διαλεξε.....

 

Ευχαριστω για την βοηθεια ,αλλα ολα προς Οβελιξ μου μοιαζουν,θα συνεχισω το ψαξιμο

Εκεινο που παρατηρησα ειναι μια ασταθεια που υπαρχει στη συνδεση με το ασυρματο δικτυο,κατι που δεν υπηρχε προηγουμενως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια ,αλλα ολα προς Οβελιξ μου μοιαζουν,θα συνεχισω το ψαξιμο

Εκεινο που παρατηρησα ειναι μια ασταθεια που υπαρχει στη συνδεση με το ασυρματο δικτυο,κατι που δεν υπηρχε προηγουμενως

Εμένα πάλι μου αρέσουν τα εικονίδια, αν και όταν τα πρωτοείδα σε demo ήμουν αρνητικός. Είναι πολύ όμορφα και το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι δεν κολλάνε με αυτά των third-party εφαρμογών, που πλέον φαίνονται άσχημα. Σιγά σιγά όμως θα διορθωθούν κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...