Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω μόλις πέρασα την Αννούλα και δεν είχα θέμα με το Swype. Σε landscape mode λέμε ε? Όχι στο portrait.

Σου λειτουργούν τα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες καλημέρα,

 

Έχω την εξής απορία, αγόρασα το Ν8 και τελικά είναι παραεισαγωγής και έκανα την πατάτα με αναβάθμιση σε Αννα μέσω Ovi οπότε ελληνικά πάπαλα. Για το μενού δεν με νοιάζει, αλλά για την γλώσσα γραφής ναι. Επειδή δεν έχω όρεξη να μπλέξω με φοίνικες, nokia care κλπ, αν κατάλαβα καλά η Belle θα υποστηρίζει γλώσσες γραφής ανεξάρτητα από τα product codes, ισχύει αυτό; Και αν ναι θα την πάρει επίσημα το κινητό μας;

 

Cheers

Blackberry 9780 Bold | Blackberry Playbook 16gb
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολευει στην Βασ Ολγας ,απεναντι απο την Αναληψη εχει ανοιξει ενα Nokia care,εξαιρετικη εξυπηρετηση ,ευγενικοτατοι,καμμια σχεση με το παλιο Nokia center στο Βοτση,ακριβως το αντιθετο.

Εκει πηγα το δικο μου Ν8 για τον αισθητηρα και μονοι τους αλλαξαν και την οθονη κλπ,αψογη εξυπηρετηση

 

η αλλιως nokia care ευοσμου. Το καλυτερο και πιο ευγενικο σερβις που χω παει ποτε.

 

Ευχαρηστώ παίδες. Γιατί σε αυτό που πήγαινα ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ τι είναι τα Qt Libraries (και φυσικά όταν του είπα εάν μπορεί να τα περάσει με κοιτούσε λες και του μιλούσα σουαχίλι).

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Τα popup για συνδέσεις internet καταργήθηκαν. Βγαίνει μόνο αν δε μπορεί να σου κάνει σύνδεση.

Πάλι καλά που υπάρχει και το mguard γιατί αλλιώς δε παίρνεις χαμπάρι σε τι συνδέεται.

 

σοβαρα τωρα ?:shock: τουλαχιστον συνεχιζει να ρωτα που θες να μπεις ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα ?:shock: τουλαχιστον συνεχιζει να ρωτα που θες να μπεις ?

 

πηγαινε στις συνδεσεις και βαλτο σαν επιλογη. Ουτε εμενα με ρωτουσε αλλα ετσι ειναι απο default. Το αλλαζεις μονος :)

Edited by impreza_sti

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα ?:shock: τουλαχιστον συνεχιζει να ρωτα που θες να μπεις ?

 

Υπάρχουν τα pop-up και σε ρωτάει κανονικά που θέλεις να μπεις.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα ?:shock: τουλαχιστον συνεχιζει να ρωτα που θες να μπεις ?

 

πηγαινε στις συνδεσεις και βαλτο σαν επιλογη. Ουτε εμενα με ρωτουσε αλλα ετσι ειναι απο default. Το αλλαζεις μονος :)

Αφού φαγώθηκαν όλοι με το ότι τους ρωτάει, στα reviews και αλλού. Το πλεονέκτημα του Symbian πάνε (ως συνήθως) να το βγάλουν μειονέκτημα. Ε τι να κάνει κι η Nokia, είπε να ορίσει ως default τη μη ερώτηση. Ευτυχώς υπάρχει πάντα η επιλογή να το αλλάξεις.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μία λειτουργούν τα popups μία όχι. Τώρα πλέον δεν μου βαίνουν όταν συνδέεται σε δίκτυο, ευτυχώς υπάρχουν κανονικά όταν αλλάζουν τα προφίλ. Επίσης έχω κανονικά popup επιλογής σύνδεσης. ;)

 

Κάτι άλλο, γιατί δεν έχουμε άλλες εργοστασιακές επιλογές προφύλαξης οθόνης εκτός από μεγάλο ρολόι; Μόνο σε εμένα λείπει η "Μουσική"; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μία λειτουργούν τα popups μία όχι. Τώρα πλέον δεν μου βαίνουν όταν συνδέεται σε δίκτυο, ευτυχώς υπάρχουν κανονικά όταν αλλάζουν τα προφίλ. Επίσης έχω κανονικά popup επιλογής σύνδεσης. ;)

 

Κάτι άλλο, γιατί δεν έχουμε άλλες εργοστασιακές επιλογές προφύλαξης οθόνης εκτός από μεγάλο ρολόι; Μόνο σε εμένα λείπει η "Μουσική"; :what:

 

Μάλλον δε χρειάζεται πλέον η μουσική μιας και στο μεγάλο ρολόι φαίνονται κανονικά οι κλήσεις μηνύματα κτλ. Πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις το sleeping screen που είναι πανέμορφο και πλέον το customάρεις όπως θες.

Link to comment
Share on other sites

αραιά η αννα άλλα τα ποιο πολλά στο μενού άσπρο-μαβρα γιατί?

Αλλαξε θεμα φιλε.Υπαρχουν εαν ψαξεις πολυ καλα,αναλογα με το γουστο σου.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε χρειάζεται πλέον η μουσική μιας και στο μεγάλο ρολόι φαίνονται κανονικά οι κλήσεις μηνύματα κτλ. Πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις το sleeping screen που είναι πανέμορφο και πλέον το customάρεις όπως θες.

 

ακριβως.. μαλιστα σας προτεινω να δοκιμασετε τις default εικονες με νυχτερινες πολεις με φωτα , ο τροπος που αλλαζει τα χρωματα τους ειναι μαγευτικος!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

σε μενα με κωδικο 059G6P0 μεσω ΟΤΑ δεν εμφανιζει καμια ΑΝΝΑ :O

 

059G6P0: N8-00 RM-596 Country Variant Poland PL (Dark Grey) S3.1 V2

Στο navifirm πάντως υπάρχει για έκδοση 22.14 (anna).

Μπορεί ακόμα να μην έχει OTA.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειμαι πολυ χαρουμενος.... χθες εβαλα επιτελους την πολυαναμενομενη αννα.... ειχε καποια κολληματακια... λεω ρε ****το δε γινεται να συνεχισει να χει κολληματα... το κινητο μου ειναι ελληνικο απτο ιντερνετ!! ειχε την κοκκινιλα αλλα ειπα οκ... δε πειραζει πολλα ατομα το εχουν ετσι... δεν μου ειχε σβησετει τιποτα μετην αννα! σημερα πηρα κ εκανα επανεκινηση κ διαγραφη αυτη π εχει στο τηλεφωνο να επανρεθουν εργοστασιακες ρυθμισεις!!! μου σβηστηκαν τα παντα το κινητο δουλευει τελεια!!!!!!!! εχει παλι το παλιο ρολοι κ μολις παρατηρησα... οτι δεν υπαρχει ουτε ελαχιστη απο την κοκκινιλααααααααααααα!!!! ενταξει θα παιδευτω να ξαναβαλω καποια απο αυτα που ειχα γιατι δεν εμεινε τιποτα απολυτως αλλα δε με νοιαζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :D :rolleyes: :ninja:

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχει εξαφανιστεί η κοκκινίλα που είχα. Ο πιο εύκολος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να βάλεις το αναλογικό ρολόι στην προφύλαξη οθόνης. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει, άλλα όπου και να ρυθμίσω τη φωτεινότητα, δεν υπάρχει κοκκινίλα.

 

Μια πολύ ευχάριστη αλλαγή είναι η νέα γραμματοσειρά. Είναι πεντακάθαρη και ιδιαίτερα ευανάγνωστη. Μπορεί κάποιος να το παρατηρήσει ξεκάθαρα στον X-plore, στο γκρι παράθυρο προτάσεων που βγάζει το Swype κλπ. :)

 

Επίσης έχουν βελτιώσει και το Quick Office Pro 7. Πλέον για να εμφανίσεις το πληκτρολόγιο υπάρχει εικονίδιο και γίνεται με μια κίνηση, δε χρειάζεται να μπεις στο μενού. ;)

 

Ο νέος browser καλοδεχούμενος, επίσης τεράστια βελτίωση το ημερολόγιο, ιδίως η δημιουργία και η επεξεργασία καταχωρίσεων, άλλα και η προεπισκόπηση στην προβολή μήνα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχετε καμιά ιδέα για τα vodafonized κινητά πότε θα έρθει η αναβάθμιση ή από μπορούμε να μάθουμε τέλος πάντων? Στην τεχνική εξυπηρέτηση της vodafone δεν είχαν ιδέα για το θέμα.Please help γιατί ακούω όλα τα reviews για την anna και εμείς με τα vodafonized είμαστε στο σκοτάδι...εχω product code 059D375 και στο site της nokia αναφέρει τελευταία διαθέσιμη έκδοση 013.016.Παρ το αυγό και κούρευ'το Edited by airdread
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχει εξαφανιστεί η κοκκινίλα που είχα. Ο πιο εύκολος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να βάλεις το αναλογικό ρολόι στην προφύλαξη οθόνης. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει, άλλα όπου και να ρυθμίσω τη φωτεινότητα, δεν υπάρχει κοκκινίλα.

Απλά έχουν κάνει το φόντο του ρολογιού εντελώς μαύρο, ενώ πριν ήταν σκούρο γκρι το μισό. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν είναι άμεσα ορατή η κοκκινίλα, όμως εννοείται ότι συνεχίζει να υπάρχει όπου υπήρχε και πριν. Αν δεις μια φωτογραφία με πολύ σκούρα χρώματα ή ένα σκούρο θέμα, θα το διαπιστώσεις. Είναι θέμα οθόνης η κοκκινίλα, δεν λύνεται με software.

 

Μια πολύ ευχάριστη αλλαγή είναι η νέα γραμματοσειρά. Είναι πεντακάθαρη και ιδιαίτερα ευανάγνωστη. Μπορεί κάποιος να το παρατηρήσει ξεκάθαρα στον X-plore, στο γκρι παράθυρο προτάσεων που βγάζει το Swype κλπ. :)

 

Επίσης έχουν βελτιώσει και το Quick Office Pro 7. Πλέον για να εμφανίσεις το πληκτρολόγιο υπάρχει εικονίδιο και γίνεται με μια κίνηση, δε χρειάζεται να μπεις στο μενού. ;)

 

Ο νέος browser καλοδεχούμενος, επίσης τεράστια βελτίωση το ημερολόγιο, ιδίως η δημιουργία και η επεξεργασία καταχωρίσεων, άλλα και η προεπισκόπηση στην προβολή μήνα.

Η γραμματοσειρά πράγματι πολύ καλή (δεν φαίνεται στα μενού, αλλά μέσα στις εφαρμογές), το ίδιο και το ημερολόγιο. Το Swype σε μένα πάντως δεν λειτουργεί στα ελληνικά, και επιμένει ότι πρέπει να το κάνω update (που δεν υπάρχει προς το παρόν). Απ' ό,τι κατάλαβα δουλεύει μόνο σε όσους το είχαν από πριν και δεν έκαναν hard reset.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Αnna...Mάλιστα...

Δυο ερωτήσεις παιδιά αν γίνεται..


Στις φωτογραφίες που τραβάω πλέον η η κάθε μια πιάνει πλέον 1 mb αντι για 2 που έπιανε πριν την αναβάθμιση σε άννα..Είναι καλό αυτό τώρα;Δεν θα ηταν καλύτερο να έπιανε περισσότερο χώρο;εννοείται έχω ανάλυση 12MP..


Πριν την αναβάθμιση σε άννα η μνήμη C ηταν στα 154 mb ενώ τώρα είναι στα 119-121 mb....Γιατί έπεσε τόσο πολύ;Τόσο πολύ απαιτιτική είναι η Άννα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχουν κάνει το φόντο του ρολογιού εντελώς μαύρο, ενώ πριν ήταν σκούρο γκρι το μισό. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν είναι άμεσα ορατή η κοκκινίλα, όμως εννοείται ότι συνεχίζει να υπάρχει όπου υπήρχε και πριν. Αν δεις μια φωτογραφία με πολύ σκούρα χρώματα ή ένα σκούρο θέμα, θα το διαπιστώσεις. Είναι θέμα οθόνης η κοκκινίλα, δεν λύνεται με software.

 

Δεν είναι το φόντο του ρολογιού που έχουν αλλάξει. Εγω είχα και εικόνες που έδειχναν το πρόβλημα αλλά τώρα τίποτα. Θέμα οθόνης (hardware) μπορεί να είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να διορθωθεί (ίσως όχι 100%) μέσω software. Μην ξεχνάτε ότι και τα χρώματα που βλέπετε στην οθόνη του pc σας ακόμη μπορούν να αλλάξουν με διαφορετικούς drivers. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να διορθώσεις hardware με software και το αντίστροφο.

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το φόντο του ρολογιού που έχουν αλλάξει. Εγω είχα και εικόνες που έδειχναν το πρόβλημα αλλά τώρα τίποτα. Θέμα οθόνης (hardware) μπορεί να είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να διορθωθεί (ίσως όχι 100%) μέσω software. Μην ξεχνάτε ότι και τα χρώματα που βλέπετε στην οθόνη του pc σας ακόμη μπορούν να αλλάξουν με διαφορετικούς drivers. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να διορθώσεις hardware με software και το αντίστροφο.

Εγώ πάντως συνεχίζω και το έχω στις εικόνες και στα θέματα (πχ midnight).

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.. μαλιστα σας προτεινω να δοκιμασετε τις default εικονες με νυχτερινες πολεις με φωτα , ο τροπος που αλλαζει τα χρωματα τους ειναι μαγευτικος!

Και γω τετοιες φωτο εχω βαλει ολες σε ασπρομαυρο για να μην χαλαει πολυ μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνεχίζω και το έχω στις εικόνες και στα θέματα (πχ midnight).

 

Χμμμ, μόνο midnight θέματα βάζω, δεν βλέπω τίποτα σε αυτά όπως και δεν βλέπω και στο ρολόι. Βέβαια όπως είπα και σε προηγούμενο post, δεν διορθώθηκε 100%. Η εικόνα (που νομίζω την είχα κατεβάσει απο το myphone) που φαινόταν η κοκκινίλα κάποτε, εάν προσέξεις αρκετά κάτι φαίνεται, αλλά καμία σχέση με το πως φαινόταν πριν, που ήταν ολοφάνερο.

Edited by Absolute0

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ξερει κανεις αν υπαρχει εφαρμογη music player που να βλεπει τους φακελους με τα τραγουδια ωστε να μπορω να φτιαχνω playlists με βαση αυτους?η εφαρμογη που εχει το κινητο τωρα τα βλεπει ολα χυμα,με αποτελεσμα εχοντας 1000 τραγουδια μεσα να χανομαι..σε κατι ericsson κινητα που εχω η εφαρμογη οταν δημιουργουσα playlist με εβαζε στους φακελους οπως τους ειχα φτιαξει εγω απο το pc κ ετσι με διευκολυνε παααρα πολυ στο να τις δημιουργω.

εχουμε κατι αντιστοιχο για Ν8??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...