Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πηρα απο το μαγαζη που ειχα παρει και το n900 .. να παω να τους τα ψαλω?

Όταν πήρες το N900 ήταν προφανώς Nokia Shop, αλλά όταν πήρες το N8 δεν ήταν πλέον Nokia Care. Για δες στο link που έδωσα, υπάρχει το συγκεκριμένο μαγαζί; Τα Nokia Care έχουν ταμπέλα λευκή που γράφει "Nokia" με μπλε γράμματα και "Care" με πράσινα, ενώ τα μαϊμού λένε σκέτο Nokia ή έχουν μπλε ταμπέλες.

 

Τι λες τώρα;... Ήμουν έτοιμος μόλις τώρα να βάλω την Άννα, αλλά δεν την παλεύω καθόλου χωρίς Swype, σε σημείο που όχι απλά δε μπορώ να γράψω κείμενο, μιλάμε δε μπορώ να σταυρώσω λέξη. Δηλαδή είμαστε εντελώς αβοήθητοι σ΄αυτό το θέμα; Το έκαναν πάλι το θαυματάκι τους πάλι οι φίλοι μας οι Φινλανδοί;... :wacko:

Προς το παρόν ναι. Η μόνη μας ελπίδα είναι να δώσουν κάποια στιγμή το ελληνικό Swype στο Ovi Store. Ζήσε Μάη μου...

Δες και την ανακοίνωση στο Beta Labs.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν πήρες το N900 ήταν προφανώς Nokia Shop, αλλά όταν πήρες το N8 δεν ήταν πλέον Nokia Care. Για δες στο link που έδωσα, υπάρχει το συγκεκριμένο μαγαζί; Τα Nokia Care έχουν ταμπέλα λευκή που γράφει "Nokia" με μπλε γράμματα και "Care" με πράσινα, ενώ τα μαϊμού λένε σκέτο Nokia ή έχουν μπλε ταμπέλες.

 

 

Προς το παρόν ναι. Η μόνη μας ελπίδα είναι να δώσουν κάποια στιγμή το ελληνικό Swype στο Ovi Store. Ζήσε Μάη μου...

 

Τρέχα γύρευε δηλαδή. Από το να έχω portrait qwerty, προτιμώ χίλιες φορές να έχω ελληνικό swype.

Σόρρυ Άννα, θα πρέπει να περιμένεις κι άλλο... Απλά απαράδεκτοι... :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση σε Αννα άλλα δεν εχω ακόμα οβι(εδώ και μήνες...). Μου βγάζει 2 ενημερώσεις γιατην αννα και μια τριτη για οβι. Το θέμα ειναι ΄πτι δεν μπορω να βαλω τις ενημερώσεις διοτι η διαδικασια σταματα και μου γραφει σφαλμα. Επισης να αναφέρω οτι το σαινσις δπυλευει ,ια χαρουλα. Τελος αν και ο μπραουζερ ειναι πιο γρήγορος και εχει και ταμπς οταν πας να γραψεις (όπως τώρα) δεν βλέπεις που εισαι και τι γράφεις....
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα το symbian anna και μου έβγαλε μετά την αναβάθμιση δυο συμπληρωματικές αναβαθμίσεις για την anna και δυο για ovi store και social. Παιδιά νιώθω σα να εχω αλλάξει κινητό η ταχύτητα εχει αυξηθεί κατακόρυφα και ο browser πραγματικά είναι πολύ κάλος αντε τώρα η Nokia να μας φέρει και την belle και δεν αλλάζω το Ν8 για κανένα μηλαρακι η ρομποτακι (όχι ότι υπήρχε περίπτωση). Ήταν συσκευή για όλες τις δουλείες τώρα έγινε ακομα καλύτερη GO NOKIA GO!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυστρία. Είσαι σίγουρος ότι το πήρες από κατάστημα Nokia; Πολλά πρώην καταστήματα Nokia (από τα παλιά Nokia Shop της Alpha Copy μόνο το 1/3 έγινε Nokia Care) έχουν κρατήσει τις ταμπέλες και κοροϊδεύουν τον κόσμο λέγοντας τους ότι είναι ακόμη καταστήματα Nokia. Μάλλον από τέτοιο το αγόρασες.

Για να περάσεις τα ελληνικά έχεις δύο τρόπους. Είτε πας σε ένα πραγματικό Nokia Care (όλη η λίστα εδώ) και σου το βάζουν (με αντίτιμο), είτε το φλασάρεις μόνος σου. Δες το αντίστοιχο θέμα.

 

μπορεις σε παρακαλω να μου δειξεις το θεμα για να το φλασαρω γιατι δυσκολευομαι να το βρω

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να μου δειξεις το θεμα για να το φλασαρω γιατι δυσκολευομαι να το βρω

 

 

Στην πρωτη σελιδα του θεματος εχει τον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα;... Ήμουν έτοιμος μόλις τώρα να βάλω την Άννα, αλλά δεν την παλεύω καθόλου χωρίς Swype, σε σημείο που όχι απλά δε μπορώ να γράψω κείμενο, μιλάμε δε μπορώ να σταυρώσω λέξη. Δηλαδή είμαστε εντελώς αβοήθητοι σ΄αυτό το θέμα; Το έκαναν πάλι το θαυματάκι τους πάλι οι φίλοι μας οι Φινλανδοί;... :wacko:

 

Εγω μόλις πέρασα την Αννούλα και δεν είχα θέμα με το Swype. Σε landscape mode λέμε ε? Όχι στο portrait.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρωτα hard reset και μετα την anna η πρωτα anna και μετα hard reset?

Καλημέρα.

Εγώ όταν είχαν symbian πρώτα περνούσα την αναβάθμιση και αν έβλεπα ότι κάτι δεν λειτουργούσε σωστά τότε έκανα hard reset στην συσκευή. Δεν υπάρχει λόγος να στήσεις την συσκευή από την αρχή χωρίς να έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τρέχα γύρευε δηλαδή. Από το να έχω portrait qwerty, προτιμώ χίλιες φορές να έχω ελληνικό swype.

Σόρρυ Άννα, θα πρέπει να περιμένεις κι άλλο... Απλά απαράδεκτοι... :wacko:

 

Αν έχεις το παλαιό swype (έκδοση 13559) δουλεύει κανονικά.

Απλά δεν αντικαθιστά στο portrait qwerty.

Οπότε μπορείς να αναβαθμίσεις, να χρησιμοποιείς το κινητό όπως παλαιά στο θέμα του πληκτρολογίου και όταν με το καλό βγάλουν την v2 όπως λένε τη βάζουμε.

 

Νομιζω οτι η κοκκινιλα μετα την αναβαθμιση εφυγε!:)

Ισχυει?

 

Η κοκκινίλα δεν έφυγε. Είναι hardware πρόβλημα.

Απλά αλλάξαν το ρολόι του screensaver και δε φαίνεται.

Επίσης πείραξαν κάποιες παραμέτρους στην απεικόνιση για να μειωθεί το φαινόμενο.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η κοκκινιλα μετα την αναβαθμιση εφυγε!:)

Ισχυει?

 

Έχω το κινητό από τον Δεκέμβρη και δεν άλλαζα την οθόνη αν και φαινόταν ελάχιστα λίγο μοβ-κόκκινο στο ρολόι (και σε κάποιες εικόνες). Τώρα, με την Anna, δεν το βλέπω. Είχα την εντύπωση ότι ήταν ιδέα μου αλλά αφού το ανέφερε και άλλος, μπορώ να πω με σιγουριά ότι ακόμη και εάν τυχόν δεν διορθώθηκε 100%, πλέον δεν είναι ορατό από γυμνό μάτι. :D

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από τον Δεκέμβρη και δεν άλλαζα την οθόνη αν και φαινόταν ελάχιστα λίγο μοβ-κόκκινο στο ρολόι (και σε κάποιες εικόνες). Τώρα, με την Anna, δεν το βλέπω. Είχα την εντύπωση ότι ήταν ιδέα μου αλλά αφού το ανέφερε και άλλος, μπορώ να πω με σιγουριά ότι ακόμη και εάν τυχόν δεν διορθώθηκε 100%, πλέον δεν είναι ορατό από γυμνό μάτι. :D

 

ισχυει. ΚΑι εγω πλεον το βλεπω ολο και λιγοτερο. Οπως και να χει βεβαια, με την πρωτη ευκαιρια που θα περασω απο νοκια care θα κανω την αλλαγη.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

εγω εγκατεστησα την αννα χθες μεσω οβι. επανεκκινησα το κινητο και εγκατεστησα και τις λοιπες αναβαθμισεις (2/2) χωρις κανενα προβλημα. ψαχνωντας λιγο στο νετ θα βρειτε απαντησεις για ολα τα θεματακια που μπορει να προκυψουν.

 

στο δια ταυτα, εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το κινητο. δεν ειμαι πολυ της λεπτομερειας οποτε οβερολ (που λενε και στο χωριο μου) το αποτελεσμα ειναι θετικο για μενα!

 

οσον αφορα το θεμα του hard reset, απο το ψαξιμο που εκανα θα πω οτι κατεληξα στην αποψη (που αναφερεται και πιο πανω) οτι εαν το κινητο δεν εχει καποιο εμφανες προβλημα τοτε δεν χρειαζεται να μπει το κινητο σε διαδικασια φορμαρισματος. για καποια ψιλοκολληματα που μπορει να τυχουν μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπορει να ειναι αρκετη. τωρα αν καποιος βαζει βγαζει δεκαδες εφαρμογες καθε μερα και το εχει γεμισει "σκουπιδια" τι να πω. αναλογα με την συμπεριφορα του κινητου μπορει να κρινει.

Link to comment
Share on other sites

εγω εγκατεστησα την αννα χθες μεσω οβι. επανεκκινησα το κινητο και εγκατεστησα και τις λοιπες αναβαθμισεις (2/2) χωρις κανενα προβλημα. ψαχνωντας λιγο στο νετ θα βρειτε απαντησεις για ολα τα θεματακια που μπορει να προκυψουν.

 

στο δια ταυτα, εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το κινητο. δεν ειμαι πολυ της λεπτομερειας οποτε οβερολ (που λενε και στο χωριο μου) το αποτελεσμα ειναι θετικο για μενα!

 

οσον αφορα το θεμα του hard reset, απο το ψαξιμο που εκανα θα πω οτι κατεληξα στην αποψη (που αναφερεται και πιο πανω) οτι εαν το κινητο δεν εχει καποιο εμφανες προβλημα τοτε δεν χρειαζεται να μπει το κινητο σε διαδικασια φορμαρισματος. για καποια ψιλοκολληματα που μπορει να τυχουν μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπορει να ειναι αρκετη. τωρα αν καποιος βαζει βγαζει δεκαδες εφαρμογες καθε μερα και το εχει γεμισει "σκουπιδια" τι να πω. αναλογα με την συμπεριφορα του κινητου μπορει να κρινει.

Παντως εγω, πατησα φορματ στις 2 μνημες , εκανα και hard reset και μετα το φλασαρα. Οφειλω να πω πως πλεον το κινητο πεταει, ειναι φοβερα αισθητη η διαφορα ταχυτητας.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έβαλα την Άννα. Περισσότερες εντυπώσεις θα μπορώ να μεταφέρω μετά από κάποιο διάστημα χρήσης.

 

Το καλό είναι ότι ευτυχώς δουλεύει το Swype. :)

 

Το θέμα είναι γιατί δεν βγαίνουν πλέον popups για αλλαγές προφίλ και συνδέσεις internet πάνω αριστερά. Αλλάζει από κάπου αυτό ή είναι μόνιμο; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ισχυει. ΚΑι εγω πλεον το βλεπω ολο και λιγοτερο. Οπως και να χει βεβαια, με την πρωτη ευκαιρια που θα περασω απο νοκια care θα κανω την αλλαγη.

 

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, αλλά σε ποιο μαγαζί της Θεσσαλονίκης θα κάνεις την αλλαγή;

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τελικά, υπάρχουν τα popups. Με ένα restart λύθηκε. :) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρωτα hard reset και μετα την anna η πρωτα anna και μετα hard reset?

Πρωτα hard reset.(κρατας ενοειτε επαφες κτλ.σε backup).

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γιατί δεν βγαίνουν πλέον popups για συνδέσεις internet πάνω αριστερά.

 

Άκυρο τελικά, υπάρχουν τα popups. Με ένα restart λύθηκε. :)

 

Τα popup για συνδέσεις internet καταργήθηκαν. Βγαίνει μόνο αν δε μπορεί να σου κάνει σύνδεση.

Πάλι καλά που υπάρχει και το mguard γιατί αλλιώς δε παίρνεις χαμπάρι σε τι συνδέεται.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, αλλά σε ποιο μαγαζί της Θεσσαλονίκης θα κάνεις την αλλαγή;

 

Αν σε βολευει στην Βασ Ολγας ,απεναντι απο την Αναληψη εχει ανοιξει ενα Nokia care,εξαιρετικη εξυπηρετηση ,ευγενικοτατοι,καμμια σχεση με το παλιο Nokia center στο Βοτση,ακριβως το αντιθετο.

Εκει πηγα το δικο μου Ν8 για τον αισθητηρα και μονοι τους αλλαξαν και την οθονη κλπ,αψογη εξυπηρετηση

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα εξακολουθει να υπαρχει η ασταθεια της συνδεσης με το ασυρματο δικτυο,πραγμα που δεν υπηρχε πριν την Αννα
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν εχασα κατι εδω. βγηκε η επισημη ελληνικη anna μεσω ovi suite? εννοω για το Product code 059F047?

Ναι βγήκε χθες

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, αλλά σε ποιο μαγαζί της Θεσσαλονίκης θα κάνεις την αλλαγή;

 

Αν σε βολευει στην Βασ Ολγας ,απεναντι απο την Αναληψη εχει ανοιξει ενα Nokia care,εξαιρετικη εξυπηρετηση ,ευγενικοτατοι,καμμια σχεση με το παλιο Nokia center στο Βοτση,ακριβως το αντιθετο.

Εκει πηγα το δικο μου Ν8 για τον αισθητηρα και μονοι τους αλλαξαν και την οθονη κλπ,αψογη εξυπηρετηση

 

η αλλιως nokia care ευοσμου. Το καλυτερο και πιο ευγενικο σερβις που χω παει ποτε.

 

 

Exω και μια ερωτηση. Εχω παρατηρησει το εξης που δεν μου αρεσει. Οταν παω στις επαφες και διαλεγω ενα ονομα, στο οποιο μεσα εχω παραπανω απο 1 τηλεφωνα (πχ τηλεφωνο σπιτιου και τηλεφωνο κινητο) , οταν παταω κληση, αντι να μου βγαλει την λιστα με τα ΟΣΑ τηλεφωνα εχω σε αυτη την επαφη(εκτος και αν ειχα ενα οποτε επαιρνε κανονικα με μιας το ενα) πλεον τηλεφωνει αμεσως στο πρωτο τηλεφωνο που χω αποθηκευσει σε αυτο το ονομα. Αυτο εμενα δεν με βολευει , γιατι πολλες φορες θελω να παρω στο 2ο κινητο και πρεπει να κρατησω παρατεταμενα το κουμπι κληση για να μου εμφανιστουν ολα. Ειδικα οταν οδηγω, δεν με βολευει καθολου!

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...