Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δες ρυθμισεις e-mail... συνηθως ειναι απο εκει... επισης δοκιμασε το Ε σε αυτο το θεμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305679

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όσο για τις διεργασιες μπορεις με παρατεταμενο πατημα του πληκτρου για το menu... ειναι η πιο απλη λυση, βεβαια υπαρχουν και ειδικα προγραμματα τυπου task manager υπαρχουν και στο οβι στορ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Ξαφνικα εχω το εξης προβλημα.Οταν με καλουν (ειναι περασμενη η επαφη στο ευρετηριο),μου δειχνει μονο τον αριθμο και

οχι κ το ονομα.Οταν παω ομως στις εισερχομενες κλησεις,την βλεπω κανονικα με το ονομα!Τι να εγινε βρε παιδια;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Ξαφνικα εχω το εξης προβλημα.Οταν με καλουν (ειναι περασμενη η επαφη στο ευρετηριο),μου δειχνει μονο τον αριθμο και

οχι κ το ονομα.Οταν παω ομως στις εισερχομενες κλησεις,την βλεπω κανονικα με το ονομα!Τι να εγινε βρε παιδια;

 

Καλημερα!!Το ποιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι 1ον κανε μια επανεκκινηση στο κινητο μηπως και φτιαξει 2ον γραψε σε ενα χαρτι την επαφη που θες σβησε την και αφου σιγουρευτεις οτι δεν την εχεις ξανα περασει κατα λαθος 2 φορες η το νουμερο αυτο καπου αλλου ξαναγραψε την στο κινητο σαν νεα επαφη και δες τι θα σου κανει!!!Λογικα θα φτιαξει και πες μας τι εγινε!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Το ποιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι 1ον κανε μια επανεκκινηση στο κινητο μηπως και φτιαξει 2ον γραψε σε ενα χαρτι την επαφη που θες σβησε την και αφου σιγουρευτεις οτι δεν την εχεις ξανα περασει κατα λαθος 2 φορες η το νουμερο αυτο καπου αλλου ξαναγραψε την στο κινητο σαν νεα επαφη και δες τι θα σου κανει!!!Λογικα θα φτιαξει και πες μας τι εγινε!!!;)
.

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Το φαινόμενο αυτό,το οποίο έχει ξανάανέφερθει, το χω παρατηρήσει και γω μου συμβαίνει αραιά και που και το χω συνηθίσει πια. Κάποιο bug τυχαίο είναι. Ξεκόλλαει με restart. Να'σαι σίγουρος ότι δεν φταίει μια μεμωνομενη επαφή αφού εμένα μου τα 'χει κάνει σε πολλές διαφόρετικες.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο την Οδύσσεια την νεκρανάστασης του τηλεφώνου μου με αίτιο την pr1.2,έφτασα σε ένα επίπεδο που η συσκευή μου λειτουργεί τέλεια σαν τηλέφωνο,χωρις κανένα παρατράγουδο τύπου restart,κολλήματα,νεκρή συσκευή κλπ.Το μόνο bug που έχει απομείνει,είναι η διαρκής επιμονή να συνδέεται με το τελευταίο δίκτυο WLAN που ειχε συνδεθεί.Π.χ.μπαίνω internet μεσω wi-fi του σπιτιού μου και μόλις κλείνω τον browser το δίκτυο αποσυνδέεται απο το κινητό.Ακαριαία επανασυνδέεται :blink:!!!Αποσυνδέομαι χειροκίνητα,αλλά εκείνο μουλαρώνει και ξανασυνδέεται!!!ΒΡΕ ΧΡΥΣΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΑΚΙ,λέω κι εγω....αμ δεεεεε...εκείνο.Εκει,μόνιμα συνδεδεμένο.Χρειάζομαι τελικά επανεκκίνηση για να ξεκολλήσει απο το ασύρματο δίκτυο.Κάνω ένα soft reset,το αποτέλεσμα=μηδέν.Ξαναπερνώ την 1.2 μεσω ovi suite,καμμιά βελτίωση.

Τι λέτε;Να πάω για hard reset?Τοο much το βλέπω όμως ,γιατί το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα τα υπόλοιπα και λέω να μην το πειράξω,μπας και έλθει η pr2.0 και τα κάνω όλα τότε.Καμμιά άλλη ιδέα;Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βλέπει διεργασίες στο background ωστε να δω ποιά ειναι αυτή που τρέχει χωρις λόγο;

 

Σε μία από τς οθόνες αναμονής πάτα <<Επιλογές>> και δες να γράφει <<Θέση Widget σε συνδ.>>

Όταν γράφει το παραπάνω στην πραγματικότητα τα widget ΔΕΝ αναζητούν δίκτυο.

Αν δε το γράφει άλλαξε το και δες αν σταμάτησε να συνδέετε

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Το ποιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι 1ον κανε μια επανεκκινηση στο κινητο μηπως και φτιαξει 2ον γραψε σε ενα χαρτι την επαφη που θες σβησε την και αφου σιγουρευτεις οτι δεν την εχεις ξανα περασει κατα λαθος 2 φορες η το νουμερο αυτο καπου αλλου ξαναγραψε την στο κινητο σαν νεα επαφη και δες τι θα σου κανει!!!Λογικα θα φτιαξει και πες μας τι εγινε!!!;)

 

Μαλλον μου εκανε το προβλημα η εφαρμογη (Symbsoft SymbRecorder Pro v.5.00(0) S^3)!!Διοτι μου χανοντουσαν μερικες φορες κ ολες οι αλλες επαφες μου,απο το ευρετηριο.Την εβγαλα κ θα το παρακολουθησω παλι.:O

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε μία από τς οθόνες αναμονής πάτα <<Επιλογές>> και δες να γράφει <<Θέση Widget σε συνδ.>>

Όταν γράφει το παραπάνω στην πραγματικότητα τα widget ΔΕΝ αναζητούν δίκτυο.

Αν δε το γράφει άλλαξε το και δες αν σταμάτησε να συνδέετε

;)

Ευχαριστώ για το tip θα το έχω υπ'όψιν.Και λέω έτσι διότι σήμερα το τηλέφωνο άρχισε πάλι τα περίεργα.Κι όταν λέω περίεργα,εννοώ το μήνυμα "σφάλμα στη συνδεση usb,αποσύνδέστε το καλώδιο".Ποιό καλώδιο δηλαδή,κανένα καλώδιο δεν ηταν συνδεδεμένο στη usb εκείνη τη στιγμή.Μίλησα με τον υπεύθυνο του NOKIA care,εδω στη Λαμία,και μου είπε οτι πρέπει να περαστεί απο την αρχή το λογισμικό και να πάρω το τηλέφωνο καθαρό,όπως ήταν όταν το αγόρασα.Και απ'ότι φαίνεται μάλλον είναι θέμα λογισμικού και ενδεχομένως αστάθειάς του,γιατί μετα κόπων και βασάνων (μετά απο πολλά βάλε βγάλε του καλωδίου) το ξαναπέρασα (το λογισμικό) με το ovi suite και έως τώρα δεν κάνει κάποιο πρόβλημα.Τουλάχιστον να κρατήσει για λίγο έτσι,για να μπορεσει να συνδεθεί ο τεχνικός του ΝΟΚΙΑ care και να μου φλασάρει το κινητό απο την αρχή...

Θα δοκίμαζα να το φλασάρω κι εγω,αλλά δυστυχώς PR1.2 δεν βρισκω στο Navifirm με ελληνικά...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπάρχουν !!!

Διάλεξε:

0599902: balkans_blu

0599774: balkans_dg

0599850: balkans_gr

0599925: balkans_or

059G153: balkans_pink

0599831: balkans_wh

όλες έχουν και Ελληνικά ;)

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπάρχουν !!!

Διάλεξε:

0599902: balkans_blu

0599774: balkans_dg

0599850: balkans_gr

0599925: balkans_or

059G153: balkans_pink

0599831: balkans_wh

όλες έχουν και Ελληνικά ;)

Ευχαριστώ,ωστόσο πήγα στο ΝΟΚΙΑ care απόψε και το πήρα φλασαρισμένο με την PR1.2 και μάλιστα debrand απο τις πρασινίλες της Cosmote,με φορμαρισμένες όλες τις μνήμες.

Αρχίζω σιγά σιγά το σετάρισμα της συσκευής βάζοντας κάποια πράγματα στην μνήμη,ενω παρήγγειλα και μια microsd 16gb,για να μην έχω κάθε φορά το άγχος μην κρασάρει η συσκευή και χάσω τα πάντα...

Thanks anyway...;)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο την Οδύσσεια την νεκρανάστασης του τηλεφώνου μου με αίτιο την pr1.2,έφτασα σε ένα επίπεδο που η συσκευή μου λειτουργεί τέλεια σαν τηλέφωνο,χωρις κανένα παρατράγουδο τύπου restart,κολλήματα,νεκρή συσκευή κλπ.Το μόνο bug που έχει απομείνει,είναι η διαρκής επιμονή να συνδέεται με το τελευταίο δίκτυο WLAN που ειχε συνδεθεί.Π.χ.μπαίνω internet μεσω wi-fi του σπιτιού μου και μόλις κλείνω τον browser το δίκτυο αποσυνδέεται απο το κινητό.Ακαριαία επανασυνδέεται :blink:!!!Αποσυνδέομαι χειροκίνητα,αλλά εκείνο μουλαρώνει και ξανασυνδέεται!!!ΒΡΕ ΧΡΥΣΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΑΚΙ,λέω κι εγω....αμ δεεεεε...εκείνο.Εκει,μόνιμα συνδεδεμένο.Χρειάζομαι τελικά επανεκκίνηση για να ξεκολλήσει απο το ασύρματο δίκτυο.Κάνω ένα soft reset,το αποτέλεσμα=μηδέν.Ξαναπερνώ την 1.2 μεσω ovi suite,καμμιά βελτίωση.

Τι λέτε;Να πάω για hard reset?Τοο much το βλέπω όμως ,γιατί το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα τα υπόλοιπα και λέω να μην το πειράξω,μπας και έλθει η pr2.0 και τα κάνω όλα τότε.Καμμιά άλλη ιδέα;Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βλέπει διεργασίες στο background ωστε να δω ποιά ειναι αυτή που τρέχει χωρις λόγο;

 

βγάλε τα πάντα απο το διαδίκτυο στης ρύθμισης και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η : Είχα δει στο 5800 ενός φίλου, ότι μπορούσε να γράφει μηνύματα με το πενάκι πάνω στην οθόνη σα να έγραφε σε χαρτί (δεν ξέρω αν έχει κάποια ονομασία αυτή η λειτουργία). Κάτι τέτοιο υπάρχει στο Ν8;

 

Ερώτηση 2η : Υπάρχει τρόπος να κρατήσουμε τα save των παιχνιδιών που έχουμε στο κινητό ώστε μετά από φλασάρισμα να τα ξαναβάλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ανοίξω το κινητό εκτός απο το κουμπί επάνω δεξία ( έπεσε το κινητό και δεν λειτοργεί) και έχει σβήσει.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα,

σε συμβουλευω μην το πειραξεις το κινητο....καλυτερα στο service

 

δε νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος εκτος της παρατεταμενης πιεσης.

Edited by demis1980
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Όπως είπε και ο @demis1980 καλύτερα να το πας σε κάποιο nokia care να το κοιτάξουν. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το ανοίξεις εκτός από το κουμπί on/off.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η : Είχα δει στο 5800 ενός φίλου, ότι μπορούσε να γράφει μηνύματα με το πενάκι πάνω στην οθόνη σα να έγραφε σε χαρτί (δεν ξέρω αν έχει κάποια ονομασία αυτή η λειτουργία). Κάτι τέτοιο υπάρχει στο Ν8;

 

Ερώτηση 2η : Υπάρχει τρόπος να κρατήσουμε τα save των παιχνιδιών που έχουμε στο κινητό ώστε μετά από φλασάρισμα να τα ξαναβάλουμε;

 

Για το 1 και επειδή είχα και 5800, λόγω της οθόνης (resistive) είχε τέτοια δυνατότητα. Η capacitive οθόνη του N8 δεν υποστηρίζει πενάκια (το στύλ του 5800) και έτσι δεν υπάρχει αυτός ο τρόπος εισαγωγής κειμένου. Πάντως από προσωπική πείρα σου λέω ότι κάνει συχνά λάθη κατά την αναγνώριση του κειμένου και έτσι σε αναγκάζει να κάνεις συνέχεια διορθώσεις.

 

Για το 2, είχα διαβάσει σε ένα post τα ονόματα των φακέλων, οπότε αν τα πάρεις σε backup μετά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 2η : Υπάρχει τρόπος να κρατήσουμε τα save των παιχνιδιών που έχουμε στο κινητό ώστε μετά από φλασάρισμα να τα ξαναβάλουμε;

 

 

Assassins Creed is G:\Private\20036B7B

Sims 3 G:\private\200331f6

Friut Ninja G:\private\200398FD

NFS G:\private\20031338

PES2011 G:\private\20038980

Tetris HD G:\private\2002b2dc

Worms G:\private\2002b2df

Galaxy on Fire G:\private\2002FEA0

Guitar Rocktour 2 G:\private\20030E7A

Avatar G:\private\20030E7B

Rally Master Pro G:\private\20030E46

Rollercoaster Extreme G:\private\20030E48

Angry Birds G:\private\20030E51

Angry Birds Seasons G:\private\20030E52

Real Football 2010 G:\private\20030E77

Hero of Sparta G:\private\20030E78

GT Racing: Motor Academy G:\private\20030E79

Real Golf 2011 G:\private\20030E86

Asphalt 5 G:\private\20030E87

Sparkle G:\private\20030f70

HAWX G:\private\20035DFF

Settlers G:\private\20035E05

Spiderman G:\private\20036B78

Tron Tanks G:\private\2003855c

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 και επειδή είχα και 5800, λόγω της οθόνης (resistive) είχε τέτοια δυνατότητα. Η capacitive οθόνη του N8 δεν υποστηρίζει πενάκια (το στύλ του 5800) και έτσι δεν υπάρχει αυτός ο τρόπος εισαγωγής κειμένου. Πάντως από προσωπική πείρα σου λέω ότι κάνει συχνά λάθη κατά την αναγνώριση του κειμένου και έτσι σε αναγκάζει να κάνεις συνέχεια διορθώσεις.

 

Για το 2, είχα διαβάσει σε ένα post τα ονόματα των φακέλων, οπότε αν τα πάρεις σε backup μετά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

1 με τον δικο μου γραφικο χαρακτηρα ειναι τυχη να αναγνωρισει 2 γραμματα στη σειρα :lol: οσο για τους φακελους πρεπει πρωτα να το χακαρεις νομιζω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ...θελω μια βοηθεια σχετικα με το ν8. το λογισμικο τισ συσκευης μου ειναι pr1.1 εκδοση. δεν σμπορω να το κανω αναβαθμιση στην εκδοση pr1.2 και οταν μπαινω στο ovi store για αναβαθμιση μου λεει οτι η συσκευη ειναι ενειμερωμενη..τι κανω πωσ θα το κανω? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

η pr 1.2 δεν εχει δοθει για ολες τις συσκευες(συγκεκριμενα μονο product codes),και με την 1.1 καλα εισαι. Δεν χανεις κατι το τοσο σημαντικο.Κανε υπομονη σε κανα μηνα περιπου θα βγει η 2.0 και θα εισαι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. σε λιγες ωρες παω να αγορασω το νοκια ν8 μεταχειρισμενο. με εγγυηση. παραεισαγωγης ειναι απο ευρωπαικη ενωση λενε. να ρωτησω. πως σιγουρευω οτι ειναι απο ευρωπαικη ενωση?

δευτερον. τι πρεπει να τσεκαρω για να δω οτι ειναι οκ? πχ για το προβλημα της κοκκινης οθονης?

μπορει καποιος να πει τι περιλαμβανει η συσκευασια? γιατι ειναι λιγο μπερδεμα αλλοι λενε οτι εχει το hdmi καλωδιο, αλλοι οχι. επισης ολα τα φερμγουεαρ χακαρονται απο το ν8, ή θα εχω κανα θεμα? ευχαριστω

 

για οτι μπορειτε να με συμβουλεψετε πανω στο κινητο ειναι ευπροσδεκτο

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. σε λιγες ωρες παω να αγορασω το νοκια ν8 μεταχειρισμενο. με εγγυηση. παραεισαγωγης ειναι απο ευρωπαικη ενωση λενε. να ρωτησω. πως σιγουρευω οτι ειναι απο ευρωπαικη ενωση?

δευτερον. τι πρεπει να τσεκαρω για να δω οτι ειναι οκ? πχ για το προβλημα της κοκκινης οθονης?

μπορει καποιος να πει τι περιλαμβανει η συσκευασια? γιατι ειναι λιγο μπερδεμα αλλοι λενε οτι εχει το hdmi καλωδιο, αλλοι οχι. επισης ολα τα φερμγουεαρ χακαρονται απο το ν8, ή θα εχω κανα θεμα? ευχαριστω

 

για οτι μπορειτε να με συμβουλεψετε πανω στο κινητο ειναι ευπροσδεκτο

 

καλησπερα. καλωδιο hdmi ΔΕΝ εχει στη συσκευασια. εχει τον ανταπτορα που μπαινει στο κινητο και βγαζει σε hdmi. αποδειξη θα εχει? αν οχι πληκρολογησε στο τηλεφωνο *#92702689# για να δεις το χρονομετρο του συνολικου χρονου ομιλιας. δηλ μη σου πει το εχω 1 μηνα κι εχει 2000 λεπτα ομιλια :lol: αν μπορεις μολις δεις το ΙΜΕΙ (*#06#) της συσκευης παρε σε ΝΟΚΙΑ CARE να σου πουνε απο ποια χωρα ειναι ή *#0000# για να δεις το code της συσκευης και παρε σε καποιον που ειναι σε ιντερνετ να σου πει .ολα τα Ν8, με τις εως τωρα αναβαθμισεις, χακαρονται. για την κοκκινιλα πιστευω πως διαβασες εδω στο φορουμ . ελπιζω να βοηθησα :)

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

εχω 2 γρηγορες ερωτησεις παιδια.

τωρα που η μπαταρια δε βγαινει, εχει και αυτη εγυηση απο τη νοκια 2 χρονια?

επισης αν κανω ενα σοφτ φορματ χανω τα ελληνικα, ή μονο με το χαρντ φορματ? ευχαριστω

 

επισης εκανα μια βλακεια. ηθελα να περασω επαφες απο το νοκια ν82 στο ν8. εκανα αντιγραφο ασφαλειας στην καρτα μνημης, και την εβαλα στο ν8 και δε προσεξα που ελεγε εγκατασταση εφαρμογων. μου εκανε εγκατασταση εφαρμογες που δεν ηθελα. με σοφτ φορματ να τις σβησω? ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να περασω επαφες? επισης να περασω το ημερολογιο απ οτο ν82 στο ν8 (χωρις χρηση υπολογιστη?

 

και μηπως υπαρχει καποιοθρεντ να με βοηθησει στη μεταβαση απο το ν82 στο ν8 (λογω γουιτζετς και γενικα να δω πως πρεπει να αντιμετωπισω το τατςσκριν κινητο. να ειστε καλα

υγ. καλυτερος τροπος χακαρισματος? εχω δει πολλους. ο καλυτερος ειναι με το χελοξ ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...