Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, πηρα και εγω το 16ρι πριν λιγες μερες μεσω ebay απο καποιον απο τον Καναδα. Τεσπα, το προβλημα μου ειναι οτι ενω οταν το πηραν πρωτη φορα δουλευε κανονικα μολις τελειωσε η μπαταρια δεν μπορω να το φορτησω!

 

Εχω δοκιμασει μονο μεσω USB γιατι δεν εχω παρει καποιον adaptor ακομα. Πιστευετε οτι ειναι προβλημα του usb καλοδιου ή εχει καποιο προβλημα το Touchpad?

 

Εχω γραψει πιο αναλυτικα για το τι παιζει σε αυτο το thread στο φορουμ του XDA

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια, πηρα και εγω το 16ρι πριν λιγες μερες μεσω ebay απο καποιον απο τον Καναδα. Τεσπα, το προβλημα μου ειναι οτι ενω οταν το πηραν πρωτη φορα δουλευε κανονικα μολις τελειωσε η μπαταρια δεν μπορω να το φορτησω!

 

Εχω δοκιμασει μονο μεσω USB γιατι δεν εχω παρει καποιον adaptor ακομα. Πιστευετε οτι ειναι προβλημα του usb καλοδιου ή εχει καποιο προβλημα το Touchpad?

 

Εχω γραψει πιο αναλυτικα για το τι παιζει σε αυτο το thread στο φορουμ του XDA

ebay link?

τι εκανες τελικα? ειναι προβλημα συσκευης?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πηρα και εγω το 16ρι πριν λιγες μερες μεσω ebay απο καποιον απο τον Καναδα. Τεσπα, το προβλημα μου ειναι οτι ενω οταν το πηραν πρωτη φορα δουλευε κανονικα μολις τελειωσε η μπαταρια δεν μπορω να το φορτησω!

 

Εχω δοκιμασει μονο μεσω USB γιατι δεν εχω παρει καποιον adaptor ακομα. Πιστευετε οτι ειναι προβλημα του usb καλοδιου ή εχει καποιο προβλημα το Touchpad?

 

Εχω γραψει πιο αναλυτικα για το τι παιζει σε αυτο το thread στο φορουμ του XDA

 

Πάρε έναν απλό αντάπτορα από κατάστημα ηλεκτρικών ή ηλεκτρονικών και φόρτισε το από την παροχή ρεύματος. Ο φορτιστής του είναι 2 amp και τραβάει πολύ ρεύμα, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί η φόρτιση μέσω usb θύρας. Και εγώ προβληματίστηκα στην αρχή αλλά ο φορτιστής είναι 110-220 volt και δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλορίζικο και κοίταξε να το ευχαριστηθείς!

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, αν το είχε παραγγείλει κανείς από OnSale (ακόμα και μέσω Amazon) και ακυρώθηκε η παραγγελία του, η Οnsale πήρε κομμάτια πίσω και τα δίνει σε όσους ακυρώθηκαν οι παραγγελίες τους.

Δεν θυμάμαι αν ήταν κανείς από το φόρουμ, αλλά ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για αναγέννηση από τις στάχτες τώρα που πήρε πόδι από την HP ο χειρότερος CEO ever;

http://allthingsd.com/20110922/its-official-meg-whitman-named-hp-ceo-apotheker-out/

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν είχαν απολύσει περίπου 250 άτομα από το τμήμα του webOS αυτή την εβδομάδα θα ήμουν αισιόδοξος. Τώρα όχι τόσο...

 

-- Sent from my Palm Pre using Forums

Link to comment
Share on other sites

Από την ανακοίνωση απολύσεων μέχρι οι απολύσεις να πραγματοποιηθούν περνάει διάστημα.

Κανείς από αυτούς τους 525 της εβδομάδας αυτής (εκ των οποίων ~250 στο webOS) δεν έχει ακόμα φύγει από το γραφείο. ;)

Και αν η εταιρία αποφασίσει αν παλέψει στο webOS, τότε σιγά μη φύγουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα hp toupad, αλλά ψάχνοντας για το θέμα ανακάλυψα πως η hp διέκοψε αιφνιδίως την υποστήριξη του webOs. Παρόλα αυτά συνεχίζει να πουλιέται τρελά στο ebay. Αξίζει το κόπο να αγοραστεί έστω και τώρα με τις ισχύουσες συνθήκες ? Η άλλη απορία μου είναι άμα το αγοράαω από το ebay, τι παίζει με τον αντάπτορα και αν περιλαμβάνεται η ελληνική γλώσσα για το πληκτρολόγιο??? Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το αν αξίζει έχει να κάνει καθαρά με το οικονομικό κομμάτι.

Αν το βρεις σε μια καλή τιμή και σου χρειάζεται ταμπλέτα, τότε αγόρασέ το. Είναι καλή συσκευή (καλύτερη από ότι γράφουν τα διάφορα reviews) και για λίγα χρήματα αξίζει. Το θέμα είναι αν χρειάζεσαι ταμπλέτα και αν ναι, τότε με τα ίδια χρήματα τι μπορείς να πάρεις.

 

Για τον αντάπτορα δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, θα γνωρίζουν τα παιδιά από εδώ που το έχουν ήδη πάρει. Αν δεν έχει, στη χειρότερη αγοράζεις από εδώ για μετατροπή σε δική μας πρίζα και είσαι ΟΚ. Επίσης πάντα υπάρχει και η λύση της usb φόρτισης.

 

Όσο για τα ελληνικά, υπάρχει ένα homebrew πληκτρολόγιο που έχει βγει σε γνωστό φόρουμ για webOS. Δεν έχω δει κανέναν εδώ μέσα να το έχει σχολιάσει. Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει αν είναι καλό.

Κατά πάσα πιθανότητα θα αποκτήσω κι εγώ Touchpad μια που η Onsale βρήκε κι άλλες μονάδες και τα δίνει σε όσους είχαν ακυρωθεί οι παραγγελίες τους. Οπότε θα μπορούσαμε οι χρήστες εδώ να το ψάξουμε με τα ελληνικά και να δούμε τι βελτιώσεις μπορούν να γίνουν. (έτσι που το είδα π.χ. νομίζω δεν είχε τόνους).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τις ερωτήσεις σχετικά με το αν αξίζει η αγορά ενός Toucpad, η γνώμη μου είναι οτ αξίζει 100%, έστω και αν γράφω τώρα απο το iPad μου.

Για ελληνικό πληκτρολόγιο υπάρχει εφαρμογή στο pre central και είναι άριστη.

Γενικά το πληκτρολόγιο μου αρέσει πιο πολυ απο το ipad.

Όσον αφορά τον φορτιστής, αγοράζεις έναν adaptor απο οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών και τελειωνεις με κόστος ~2€.

Για τα υπόλοιπα, είναι πιο αργό απο το iPad αλλα το multitasking είναι άλλο πράγμα στο webos. Μπαταρία αισθητά χειρότερη, εφαρμογές λιγότερες, βάρος μεγαλύτερο ακι όγκος. Παρόλα αυτά εμένα μου αρέσει πολυ και ο πιτσιρικάς το χειρίζεται πολυ εύκολα (για αυτόν προορίζονταν) και τα παιχνίδια είναι αρκετά για να μπορει να το χρησιμοποιεί όταν δεν το χρησιμοποιεί ως ebook.

Τέλος, πρέπει οπωσδήποτε να το patchαέρος, το οποίο παίρνει λίγο χρόνο και να συμβιβαστείς με memory leak που θα δεις με τη χρήση, αφού αναγκαστεις να το κανείς reboot σε τακτά χρονικά διαστήματα για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο precentral στο θέμα Touchpad, θα δεις τι χρειάζεται για να το πατσάρεις, ωστε να συγχρονίσει ψηλότερα ο πυρήνας και επισης να πάψει να γράφει logs, πράγματα που το κάνουν εντελώς άχρηστο, αφού θα δεις ότι θα σέρνεται, αν δεν κάνεις αυτές τις αλλαγές.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας . Ήταν πολύ χρήσιμες.

Όταν λες ότι πρέπει να το πατσάρω, τι εννοείς??

 

Θα περάσεις το Preware και μετά θα διαλέξεις ποια patches σου χρειάζονται.

Είναι συνήθως μικρά tweaks σε μενού και σε επιλογές και φτάνουν μέχρι τα kernel και το οverclocking.

 

@cgeorgal, το ελληνικό πληκτρολόγιο έχει τόνους; δουλεύει σε όλα τα apps σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω είναι ο πλήρης οδηγός πως θα patchαρεις το touchpad:

 

http://forums.precentral.net/hp-touchpad/293028-new-touchpad-heres-your-get-started-guide.html

 

Για το ελληνικό πληκτρολόγιο θα βρείτε πληροφορίες στο παρακάτω:

 

http://forums.precentral.net/hp-touchpad-homebrew/297295-keyboard-layouts-patches.html

 

Όσον αφορά τους τόνους δεν θυμάμαι αν μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις, αλλά εγώ δεν τους χρειάζομαι και ναι το πληκτρολόγιο παίζει για όλες τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε, το εφάρμοσα το patch για το ελληνικό πληκτρολόγιο και δουλεύει μια χαρά εκτός από τον τονισμό!
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το είδα το patch, νομίζω ότι μπορεί να προστεθεί και τονισμός. Σε άλλες γλώσσες το έχουν κάνει απ' ότι είδα.

Προσωπικά με απασχολεί αρκετά (και γι' αυτό το είχα κάνει και για το 2.1), αν δεν ασχοληθεί κανείς άλλος μέχρι να αποκτήσω ΤΡ σκοπεύω να το παλέψω.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα χρωστάω στον lewton το 1.4.5

:)

 

No worries, ίσως είναι πιο σημαντικό το άλλο. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετά απο σχεδόν 1.5 μήνα ταλαιπωρίας πήρα τα χρήματα μου πίσω.Απλως για να γνωρίζετε και εσεις το paypal δεν μου έδινε τα χρήματα επειδή προσπάθησα μόνος μου να επαναφέρω το touch που δεν λειτουργούσε...δλδ έκανα webos update...αν από την πρώτη στιγμή το έστελνα πίσω θα μου έκαναν refund κανονικά.Στην συνέχεια εκανα αμφισβήτηση συναλλαγής μέσω Eurobank και σήμερα μου μπήκαν τα χρήματα στον λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο ebay uk το 16αρι σε τιμη 240 ευρω με τα μεταφορικα σφραγισμενο αλλα ειναι το αγγλικο ,απο απορια τωρα επειδη ειδα οτι το χουν μονταρει να τρεχει android ,υπαρχει μηπως και καμια εκδοση linux για αυτο :happy:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ταινιες τι παιζει?

Αν εχω μια ταινια και ενα αρχειο srt με τους υποτιτλους θα μπορεσω να δω την ταινια κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω δεν παίζει ξεχωριστά υπότιτλους. Λέγεται ότι ο player της Kalemsoft θα έχει αυτή τη δυνατότητα.

 

Κυκλοφόρησε χθες το update 3.0.4 που βελτιώνει ακόμα περισσότερο την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το σκαλισα αρκετα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το συγκεκριμενο τελικως αξιζε και τα 240 ευρω που το πηρα ,απο οτι βλεπω το web os τελειωσε αλλα στο xda θα του αλλαξουν τα φωτα καθοτι ηδη ξεκινησαν android ports kai προσεχως ice cream sandwhich :))))

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...