Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus 3D (P920)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα παιδια..!!

Μετα απο 3 χρονια απουσιας απο το myphone.gr ειπα να ξαναεπισκεφτω το site σας λογω αγορας καινουριας συσκευης..

Ειχα αγορασει λοιπον το lg renoir to 2009 και ναι... το εχω ακομα..! :P Με ειχατε βοηθησει παρα πολυ για την τελικη επιλογη μου..!

Στο θεμα μας λοιπον, τελος μαιου θελω να αγορασω τον αντικαταστατη του renoir που θα με κρατησει για τα επομενα 2-3 χρονακια..!

Στην αρχη ηθελα να παω για το optimus 2x, λογω του διπυρινου και της ταχυτητας του..

ομως οταν ειδα το 3D και σε αυτην την τιμη (290Ε απο skroutz) ειπα να το εξετασω καπως το θεμα...

δεν ειδα δυστυχως καποιο θεμα στους διαξυφισμους γι'αυτο και ρωταω εδω...

ειναι περιπου στα ιδια λεφτα και γενικα δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 300Ε, αλλιως θα πηγαινα για κανα S2..

διαβασα ολο το τοπικ και δεν μπορουσα να βγαλω ακρη σε καποια θεματακια...

1: τελικα η μπαταρια τι λεει με froyo ΚΑΙ με gingerbread??Εχει παρει κανενας πιο δυνατη μπαταρια? να αντεχει εστω μιαμιση μερα με κανονικη χρηση..αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ!

2:Με τα ghostcalls τι παιζει? βρεθηκε λυση?

3:στο browsing ρολαλει κομπλε και γενικα κολλαει σε αλλες εφαρμογες?

4:σε λειτουργια 2D ειναι καλυτερο σε ολες τις εφαρμογες απο το 2x?

5:προβληματα συνδεσης με αλλες συσκευες εχουμε? (συνδεση με τηλεοραση,wifi,κ.α)

Αυτα προς το παρων :)

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας και απο μενα παιδια..!!

1: τελικα η μπαταρια τι λεει με froyo ΚΑΙ με gingerbread??Εχει παρει κανενας πιο δυνατη μπαταρια? να αντεχει εστω μιαμιση μερα με κανονικη χρηση..αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ!

2:Με τα ghostcalls τι παιζει? βρεθηκε λυση?

3:στο browsing ρολαλει κομπλε και γενικα κολλαει σε αλλες εφαρμογες?

4:σε λειτουργια 2D ειναι καλυτερο σε ολες τις εφαρμογες απο το 2x?

5:προβληματα συνδεσης με αλλες συσκευες εχουμε? (συνδεση με τηλεοραση,wifi,κ.α)

Αυτα προς το παρων :)

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!

Αγόρασέ το χωρίς πολλά πολλά και μας ευχαριστείς μετά!

Το mediamarkt το έχει φτηνότερα απο ότι διάβασα.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

περασα το rom manager και μεσω αυτου το cmw. ποιος ειναι ο συνδιασμος των πληκτρων για να μπω μετα απο επανεκινηση? (απο το μενου του rom manager μπαινει κανονικα).

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασέ το χωρίς πολλά πολλά και μας ευχαριστείς μετά!

Το mediamarkt το έχει φτηνότερα απο ότι διάβασα.

 

το ξερω πως θεωρειται ευκαιρια σε αυτην την τιμη, αλλα θα εκτιμουσα τις απαντησεις στις ερωτησεις μου για να το παρω με πιο πολυ σιγουρια... :)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω πως θεωρειται ευκαιρια σε αυτην την τιμη, αλλα θα εκτιμουσα τις απαντησεις στις ερωτησεις μου για να το παρω με πιο πολυ σιγουρια... :)

 

Αν τo θες για εργαλειo δoυλειας μεινε μακρια( εxεις να xασεις πoλλες κλησεις).

Αν τo θες για παιxνιδι παρτo, καλo ειναι.

 

Αααα και μην ξεxασω και την ανυπαρκτη υπoστηριξη απo xda...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

1: τελικα η μπαταρια τι λεει με froyo ΚΑΙ με gingerbread??Εχει παρει κανενας πιο δυνατη μπαταρια? να αντεχει εστω μιαμιση μερα με κανονικη χρηση..αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ!

2:Με τα ghostcalls τι παιζει? βρεθηκε λυση?

3:στο browsing ρολαλει κομπλε και γενικα κολλαει σε αλλες εφαρμογες?

4:σε λειτουργια 2D ειναι καλυτερο σε ολες τις εφαρμογες απο το 2x?

5:προβληματα συνδεσης με αλλες συσκευες εχουμε? (συνδεση με τηλεοραση,wifi,κ.α)

Αυτα προς το παρων :)

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!

1. Με τηλέφωνα και μνμ 2-3 μέρες , με βίντεο και παιχνίδια λίγες ώρες.

2. Μην κάνεις την αναβάθμιση μέχρι να βγει η ICS σε κάνα 6μηνο και είσαι κομπλέ. Αν και εγώ που έκανα την αναβάθμιση δεν έχω πρόβλημα.

3. Όπως όλα τα android μόνο αν το υπερφορτώσης.

4. Δεν ξέρω αλλά υποθέτω και τα 2 απροβλημάτιστα θα είναι.

5. Όχι.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν τo θες για εργαλειo δoυλειας μεινε μακρια( εxεις να xασεις πoλλες κλησεις).

Αν τo θες για παιxνιδι παρτo, καλo ειναι.

 

Αααα και μην ξεxασω και την ανυπαρκτη υπoστηριξη απo xda...

Καλά μην τα παραλέμε. Το κινητό θα το πάρει με Froyo και δεν πρόκειται να χάσει καμία απολύτως κλήση. Πιθανότητα να χάσει κλήσεις είναι αν το αναβαθμίσει σε GB και ειδικά την 21Α. Οι 21D χάνει σπάνια κλήσεις, ενώ οι 20P και 20G σχεδόν καθόλου.

 

Όσο για την υποστήριξη από xda, οι devs του xda δεν είναι μάγοι. Η υποστήριξη οποιουδήποτε κινητού εξαρτάται από δύο πράγματα: 1. πόσο δημοφιλές είναι 2. τι υποστήριξη προσφέρει η εταιρία του. Το O3D σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί σε πωλήσεις με το SGS2 ή έστω το LG2X. Επίσης η LG τα έχει πάει χάλια ως τώρα με το software του android. Π.χ. στο O3D έχει κλειδωμένο το SDK του 3D, corrupted τους Bluetooth drivers, προβληματικό το GB (ghost calls, battery stats, RAM management), κρυπτογραφημένες τις stock ROM κλπ κλπ.

 

Όσο η LG συνεχίζει αυτήν την πολιτική, δε θα δούμε μεγάλη υποστήριξη από τους devs του xda γιατί δεν μπορούν να τα διορθώσουν από μόνοι τους. Αν λάβεις υπόψη σου όλους αυτούς τους περιορισμούς από την LG, η υποστήριξη από xda είναι πολύ καλή. Υπάρχουν 20+ ROMs, 5+ kernels, 3+ εργαλεία/οδηγοί για flashing κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1. Με τηλέφωνα και μνμ 2-3 μέρες , με βίντεο και παιχνίδια λίγες ώρες.

2. Μην κάνεις την αναβάθμιση μέχρι να βγει η ICS σε κάνα 6μηνο και είσαι κομπλέ. Αν και εγώ που έκανα την αναβάθμιση δεν έχω πρόβλημα.

3. Όπως όλα τα android μόνο αν το υπερφορτώσης.

4. Δεν ξέρω αλλά υποθέτω και τα 2 απροβλημάτιστα θα είναι.

5. Όχι.

 

Okay..!

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.!

Οποτε το παιρνω μαζι με μια μπαταριουλα 2300αρα και το αφηνω προς το παρων με την εκδοση 2.2 και ειμαι κομπλε..

περιμενουμε το ICS..!!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εαν θελουμε να εχουμε το 3D παμε μα κλειστα ματια στο Lg.Διαφορετικα υπαρχουν πολυ καλες συσκευες που ερχονται,και μαλιστα σε εξαιρετικα χαμηλες τιμες(alcatel 995-->219 euro).

Παντως για να λεω την αληθεια οσο καιρο το ειχα στα χερια μου(4μηνες ) εχω να λεω μονο τα καλυτερα για το 3D.

Και φυσικα και εγω δεν εμεινα με την μαμα rom..........

Εξαιρετικο κντ και μαλιστα πλεον σε εξαιρετικη τιμη(279 στο mediamarkt)!!

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εαν θελουμε να εχουμε το 3D παμε μα κλειστα ματια στο Lg.Διαφορετικα υπαρχουν πολυ καλες συσκευες που ερχονται,και μαλιστα σε εξαιρετικα χαμηλες τιμες(alcatel 995-->219 euro).

Παντως για να λεω την αληθεια οσο καιρο το ειχα στα χερια μου(4μηνες ) εχω να λεω μονο τα καλυτερα για το 3D.

Και φυσικα και εγω δεν εμεινα με την μαμα rom..........

Εξαιρετικο κντ και μαλιστα πλεον σε εξαιρετικη τιμη(279 στο mediamarkt)!!

 

 

279 εε?? φοβερη τιμη για τετοιο κινητο..!!

Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι το 3D γιατι ισως να μην ειναι ετοιμη η τεχνολογια 3D στα κινητα..

Σαν smartphone πως ειναι ? Μπορει να ανταγωνιστει το S2?

Γιατι κακα τα ψεμματα, πιο πολυ θελω ενα γρηγορο και αξιοπιστο smartphone..

Απλα αν μπορει να μου τα δωσει αυτα η lg γιατι να πω οχι και σε αυτην την τιμη!?

:cool:

γιατι δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 300...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όπως ανακοίνωσε η LG Ιταλίας, ήδη δοκιμάζεται η v21E που δε θα έχει ghost calls. (όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στο xda).

Λίγες ώρες αφού έγραψα το παραπάνω, η LG Ιταλίας έβγαλε την V21E που εικάζεται ότι λύνει το πρόβλημα με τα ghost calls. Λέω "εικάζεται" γιατί το ίδιο είπαν και για την 21D που τελικά είχε το ίδιο πρόβλημα. Ήδη μερικοί λένε ότι λύνει το πρόβλημα, αλλά 1 μέρα τεστ είναι πολύ λίγο. Π.χ. σε μένα το πρώτο ghost call παρουσιάστηκε 2 βδομάδες αφού έβαλα την πρώτη GB.

 

Για όποιον θέλει να την κατεβάσει και δοκιμάσει (με τις γνωστές μεθόδους), περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1634909

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι off topic συζητήσεις πήγαν στον κάδο. Να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για το Optimus 3D και μόνο.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για συγκριτικά συσκευών υπάρχει ξεχωριστός χώρος όπου μπορεί να απευθυνθεί... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας για ακόμη μία φορά.

 

Ευτυχώς τα περισσότερα προβλήματα που είχαν προκύψει με τη συσκευή έχουν ξεπεραστεί (με ghost calls δεν έχω παρατηρήσει κάτι), εκτός βέβαια αυτό που αναλύω σε προηγούμενο post μου με το ξυπνητήρι, το οποίο συνεχίζει – πολύ αραιά βέβαια τώρα – όταν έχω για αρκετές μέρες ανοιχτό το κινητό να χτυπάει όχι όταν το έχω προγραμματίσει αλλά όταν πατάω το κουμπάκι εν/απενεργοποίησης της οθόνης και έχει περάσει εννοείται η προγραμματισμένη ώρα (τότε το θυμάται, λες και κοιμάται).

 

Αυτή τη φορά, εδώ και 10 περίπου ημέρες - πιθανόν μετά την αναβάθμιση σε 2.3 … δεν το έχω εντοπίσει ακόμη – έχω καθημερινά (1 ή και 2 φορές την ημέρα) πρόβλημα ειδικά με το WI-FI, αλλά και το BLUETOOTH.

 

Λογικά συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα και λέω λογικά γιατί χθες που το ξαναέπαθε το WI-FI, για πρώτη φορά έτυχε να προσπαθώ να ανοίξω ταυτόχρονα το BT και δεν άνοιγε.

 

Πατάω δηλαδή το κουμπάκι για να ανοίξει το WI-FI και αυτό ανοίγει πλασματικά και λέω πλασματικά γιατί δε βρίσκει κανένα δίκτυο, ενώ υπάρχουν πάρα πολλά, έστω και κλειδωμένα. Μετά προσπαθώ να το κλείσω και αυτό συνεχώς προσπαθεί να απενεργοποιηθεί χωρίς καμία απολύτως επιτυχία. Χρειάζεται οπωσδήποτε επανεκκίνηση για να δουλέψει πάλι η συσκευή κανονικά. Το λαμπάκι του WI-FI εντωμεταξύ κατά την προσπάθεια απενεργοποίησης είτε αναβοσβήνει κολλημένο είτε είναι κλειστό, ενώ στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ συνεχώς υπάρχει η ένδειξη «Απενεργοποίηση…». Ταυτόχρονα κολλάει όλη η συσκευή και δε μπορώ μα μπω με τίποτα ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ WI-FI είτε στο ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ & ΔΙΚΤΥΑ και πολλές φορές ακόμη και σε όλο το φάκελο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Αυτό δε συμβαίνει βέβαια πάντα, αλλά όπως έγραψα πριν, 1 ή 2 φόρες την ημέρα από τις 4 με 5 που το ανοίγω καθημερινά και σχεδόν πάντα όταν έχω αρκετή ώρα να χρησιμοποιήσω γενικά το κινητό (λες και κοιμάται και αυτό και δεν ξυπνάει έγκαιρα).

 

Το ίδιο έπαθα χθες και με το ΒΤ, το οποίο δεν άνοιγε με τίποτα και συνεχώς το λαμπάκι αναβόσβηνε, μέχρι που έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε.

 

Λέτε και το ξυπνητήρι να έχει σχέση με όλα αυτά? Γιατί και σε αυτό όταν κάνω επανεκκίνηση, μόνο τότε στρώνει όταν κολλάει.

 

Απεγκατέστησα πάρα πολλά προγράμματα (task manager, auto ram manager, benchmark, quadrant, avg antivirus, easy battery saver και άλλα) χθες, που πιθανόν να του δημιουργούσαν πρόβλημα, γιατί τα είχα βάλει περίπου τις τελευταίες 10 ημέρες που εντόπισα το πρόβλημα, αλλά τίποτα. Πάλι μου το έκανε.

 

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει κάτι σε αυτό?

 

Όσο για την μπαταρία, με normal χρήση (λίγο από όλα τηλέφωνα, msg, angry birds, internet), τη φορτίζω απαραίτητα κάθε πρωί και κανένα πρόγραμμα από android ούτε η αναβάθμιση σε 2.3 δεν άλλαξε κάτι, αλλά με αυτό - αφού έχεις smartphone – πρέπει μάλλον να συμβιβαστείς??? Αλήθεια με root και βγάζοντας την custom rom (και να βάλω ποια?), αυτό διορθώνεται? Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που κάνει σωστότερη διαχείριση?

 

Τέλος μετά την αναβάθμιση σε 2.3 αργεί πολύ να εκκινήσει το κινητό, αλλά μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές και διαβάζει την sd ???

 

Επειδή το κινητάκι μου αρέσει πάρα πολύ και δε θέλω να το δώσω … ακόμη δεν το πήρα, ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν έχει κάποια λύση σε όλα τα παραπάνω?

 

Να το κάνω root και βγάλω την custom rom (και να βάλω ποια?), να ξαναγυρίσω αν και δεν το θέλω στη 2.2 ή κάνω κάτι εγώ λάθος. Η αλήθεια είναι ότι έχω εγκαταστήσει πολλά προγράμματα, όλα όμως από android, λέτε να βάρυνε πολύ η συσκευή και για αυτό μου κάνει «νούμερα»?

 

Βοήθειαααααααααααααααααααααααααααα :(

1) wi-fi, 2) BT, 3) ξυπνητήρι, 4) μπαταρία, 5) πολύ αργό boot

Edited by magellan4779
Link to comment
Share on other sites

1) wi-fi, 2) BT, 3) ξυπνητήρι, 4) μπαταρία, 5) πολύ αργό boot

 

1) Είναι αρκετά συνηθισμένο και νομίζω ότι οφείλεται στην κακή υλοποίηση της LG στη συνδεσιμότητα του τηλεφώνου (ghost calls, WiFi, BT). Δες και σχετική συζήτηση στο xda. Στην GB V21A (που φαντάζομαι έχεις εσύ) είχα πιο συχνά προβλήματα με το WiFi/ghost calls από την V21D που έχω τώρα. Μόλις βγήκε και η V21E στην Ιταλία και λένε ότι λύνει 100% τα ghost calls οπότε ίσως και τα άλλα προβλήματα συνδεσιμότητας όπως με το WiFi.

 

2) Δε χρησιμοποιώ BT αλλά μάλλον η αιτία του προβλήματος είναι η ίδια με το WiFi. Αν θυμάμαι καλά, BT και WiFi μοιράζονται το ίδιο τσιπ.

 

3) Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και στο xda βρήκα μόνο αυτό. Οπότε μάλλον λίγοι έχουν ανάλογο πρόβλημα. Δοκίμασες να βάλεις άλλο alarm app από το market;

 

4) Συμβαίνει δυστυχώς σε όλα τα smartphones. Η αυτονομία του O3D είναι πάντως πολύ καλύτερη με Gingerbread από Froyo. Η αυτονομία μπορεί να αυξηθεί (λίγο) με apps όπως το Juice Defender ή (περισσότερο) με μια custom rom ή (ακόμα περισσότερο) με έναν διαφορετικό kernel. Ψάξε στο Xda και θα βρεις πολλές custom roms και kernels. Μην περιμένεις βέβαια θαύματα. Υπάρχει βέβαια και η τελευταία έκδοση που έγραψα παραπάνω (η 21E από Ιταλία) που επειδή διορθώνει το πρόβλημα με τα ghost calls (δηλ. το συνεχές κρασάρισμα της baseband) αυξάνει και τη διάρκεια της μπαταρίας. Προσωπικά θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα πριν περάσω την 21Ε μέχρι να είναι 100% ότι δεν παρουσιάζει ghost calls.

 

5) Φυσιολογικό κι αυτό. Ναι παίζει ρόλο ποια προγράμματα (δικά σου ή του συστήματος) ξεκινούν κατά την εκκίνηση και υπάρχουν apps για να τα απενεργοποιήσεις, ψάξε στο market. Αλλά και πάλι δε θα δεις δραματικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση και περιμένουμε. Εντωμεταξύ όντως ισχύει αυτό που αναφέρεται στο xda ότι μόλις κάνω reboot τότε ανοίγει αυτόματα το wifi και έχει καταναλωθεί πολύ μα πάρα πολύ μεγάλο μέρος της μπαταρίας, το οποίο δε φαίνεται πριν. Απαράδεκτο.

Τες πάντων περιμένουμε καμιά αναβάθμιση μήπως και στρώσει.

 

Έχω την V21D και όχι την V21A, γιατί έχω πάρει το κινητό από skroutzομάγαζο και είναι από Γερμανία.

Η V21E είναι από Ιταλία, άρα μπορώ να την περάσω και πώς, μέσω της LG? Ρωτάω γιατί την V21A δε μπορούσα να την περάσω - όταν απέσυραν για καμιά 10αριά μέρες την V21D - μέσω της επίσημης LG.

 

Έχεις να μου προτείνεις καμιά καλή custom rom και kernel? Και βασικά αξίζει να κάνω root το κινητό για να κατεβάσω custom rom και kernel ή όχι?

 

Τώρα όσον αφορά το 5, ψάχνω μια εφαρμογή ουσιαστικά όπως είναι το msconfig στα WINDOWS στο PC και δε μπορώ να βρω. Ξέρει κανένας κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που μπορείς να κάνεις βέβαια αφού έχεις τόσο συχνό πρόβλημα με το WiFi είναι να το στείλεις στην LG για επισκευή. Δεν ξέρω τι θα επισκευάσουν (αν επισκευάσουν τίποτα) αλλά ίσως να σου αλλάξουν τη πλακέτα και να σου λύσει το πρόβλημα. Από όσα έχω διαβάσει εδώ, το service της LG είναι ταχύτατο.

 

Όταν έχει κρασάρει το WiFi λογικό είναι να σου τρώει όλη τη μπαταρία πολύ γρήγορα, ανάλογο (αλλά πιο αργό) γίνεται και όταν κρασάρει η baseband οπότε έχεις μήνυμα RIP (reorganizing internal process) ή/και ghost call.

 

Αφού έχεις γερμανικό κινητό, με την επίσημη μέθοδο της LG μπορείς προς το παρόν να περάσεις μόνο την 21D και τίποτε άλλο προς το παρόν. Με την ανεπίσημη μέθοδο μπορείς να περάσεις όποια rom θέλεις. Υπάρχουν πολλοί οδηγοί γι' αυτό στο xda, αν δεν τους βρεις εκεί, πες μου να σου πω τους δύο καλύτερους.

 

Custom rom προς το παρόν χρησιμοποιώ την ThiaiZ V2.7.1 που είναι μία από τις πιο δημοφιλείς κι έρχεται με τον δικό της kernel (+έναν εναλλακτικό για overlocking). Υπάρχουν πολλές ακόμα roms και kernels, ψάξε στο xda και δες ποιες σου αρέσουν.

 

Αν αξίζει να κάνεις root για να βάλεις cwm, custom rom και kernel, αυτό είναι δική σου απόφαση. Με τις περισσότερες Rom δε θα δεις τρομακτική διαφορά στη μπαταρία αλλά έχουν αρκετές διαφορές στην ταχύτητα και τη διαχείριση μνήμης, με αποτέλεσμα το κινητό να έχει ακόμα λιγότερο lag. Βέβαια όπως αρκετοί υποστηρίζουν, η νέα stock V21E λύνει προβλήματα μπαταρίας, ghost calls και lag.

 

Επίσης, root δεν κάνω μόνο για να βάλω custom rom/kernel. Κυρίως κάνω για να βάλω το cwm (για να κάνω backup τις custom/stock roms), το Titanium backup (που κάνει backup όλες τις εφαρμογές κλπ) και το AdFree (για να μην έχω ενοχλητικές διαφημίσεις που εκτός των άλλων τρώνε μπαταρία και data).

 

Ή π.χ. στην περίπτωσή σου που θες να απενεργοποιήσεις εφαρμογές στο start up, αυτό δεν μπορείς να το κάνεις χωρίς να έχεις root. Η απενεργοποιηση apps στο startup μπορεί να γίνει π.χ. με το System Tuner ή μπορείς να παγώσεις εφαρμογές με το Titanium (και τα δυο υπάρχουν στο market).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν γραφεις στο post σου οτι οταν ενεργοποιουσες το bluetooth η το wifi αναβοσβηνε το λαμπακι της συσκευης τι ακριβως εννοεις????εχω το κινητο περιπου 8 μηνες (LG P920 3D) και δεν εχω παρατηρησει κανενα λαμπακι να αναβοσβηνει.ποτε!!!!????

επισης γραψτε μου ενα τροπο σας παρακαλω να φλασαρω την V21D στο κινητο μου (ειναι προελευσης NLD δηλ. μαλλον ολλανδιας) γιατι απο τους XDA

δεν καταλαβα και πολλα και φοβαμαι να το επιχειρησω μην το brickαρω.εχω κατεβασει την V21Dσε KDZ file και δεν μπορω να την κανω install.

Edited by kegokego
Link to comment
Share on other sites

nikosr78 ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύω να καταφέρω τελικά να διορθώσω κάτι.

 

φιλε μου οταν γραφεις στο post σου οτι οταν ενεργοποιουσες το bluetooth η το wifi αναβοσβηνε το λαμπακι της συσκευης τι ακριβως εννοεις????

 

Μιλάω για το λαμπάκι του wifi που βρίσκεται στην καρτέλα μαζί με τά υπόλοιπα εργαλεία (BT, GPS, απενεργοποίηση ήχων κ.α.), που μπορείς να κατεβάσεις ανα πάσα στιγμή, σέρνοντάς τη, με το δάχτυλό σου, από την πάνω πλευρά κάθε φορά της οθόνης του κινητού.

 

επισης γραψτε μου ενα τροπο σας παρακαλω να φλασαρω την V21D στο κινητο μου (ειναι προελευσης NLD δηλ. μαλλον ολλανδιας)

 

Νομίζω ότι η V21D αφορά μόνο τις γερμανικής προέλευσης συσκευές και δε γίνεται τίποτα μέσω της επίσημης LG για την δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

nikosr78 ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύω να καταφέρω τελικά να διορθώσω κάτι.

 

φιλε μου οταν γραφεις στο post σου οτι οταν ενεργοποιουσες το bluetooth η το wifi αναβοσβηνε το λαμπακι της συσκευης τι ακριβως εννοεις????

 

Μιλάω για το λαμπάκι του wifi που βρίσκεται στην καρτέλα μαζί με τά υπόλοιπα εργαλεία (BT, GPS, απενεργοποίηση ήχων κ.α.), που μπορείς να κατεβάσεις ανα πάσα στιγμή, σέρνοντάς τη, με το δάχτυλό σου, από την πάνω πλευρά κάθε φορά της οθόνης του κινητού.

 

επισης γραψτε μου ενα τροπο σας παρακαλω να φλασαρω την V21D στο κινητο μου (ειναι προελευσης NLD δηλ. μαλλον ολλανδιας)

 

Νομίζω ότι η V21D αφορά μόνο τις γερμανικής προέλευσης συσκευές και δε γίνεται τίποτα μέσω της επίσημης LG για την δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι λαμπακι απλως μια ενδειξη στην οθονη.εγω νομιζα λαμπακι κανονικο (hardware).

οσο αναφορα την V21D δεν χρειαστηκε τελικα γιατι flashαρα την v21E ακολουθοντας εναν οδηγο που βρηκα στους XDA με τον οποιο φλασαρεις

οποια version θες.δεν χρειαζετε το κινητο να ειναι γερμανιας η ιταλιας η οτιδηποτε αλλο εκτος και αν θελεις να την περασεις μεσω του

επισημου τροπου της lg πραγμα το οποιο προσωπικα εμενα δεν με ενδιαφερει.

Edited by kegokego
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που πέρασες την 21E αντί της 21D. Η 21D είχε επίσης πρόβλημα με ghost calls αν και λιγότερα από την 21Α. Η 21Ε είναι η πρώτη ευρωπαϊκή ROM που προς το παρόν όσοι την έχουν βάλει λένε ότι δεν έχουν ghost calls ενώ η αυτονομία έχει αυξηθεί.
Link to comment
Share on other sites

βγηκε η 21e για ελλαδα μολις την εβαλα ελπιζω τερμα τα gost call :) παντος στα antutu ανεβηκε το σκορ απο 4839 πηγε 5293 και στο vellamo απο 833 πηγε 856,νομιζω οτι ειναι και πιο smooth στο μενου. Edited by kostasa1gr
Link to comment
Share on other sites

Συνκάτοχοι του optimus 3D.:happy:

 

Έχοντας και εγω πρόβλημα με της χαμένες κλήσεις,έστειλα στο service το κινητό η οποία μου άλλαξε την πλακέτα,αλλά δυστηχώς δεν άλλαξε τίποτα γιατί είχαν περάσει ξανα την ίδια version (V21A).

Μίλησα ξανά με την LG,τους το ανέφερα, και αφου με έβαλε στον..."πάγο" για δύο ημέρες,με πήραν τηλέφωνο σήμερα και μου ανέφεραν οτι μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα κυκλοφορήσει νεα version για το κινητό μας στην Ελλάδα,η οποία και λύνει τα προβλήματα της συσκευής.Η αναβάθμιση δεν θα γίνει over the air αλλά μέσω της σουϊτας του Η/Υ.Τους ρώτησα πως θα ονομάζεται η νεα version και δεν ήξεραν.

Αυτά είχα να σας πω,οπότε αν ισχύουν αυτά που λένε θα γίνει αναβάθμιση,και θα διορθωθούν τα λάθη.:rolleyes:

 

βγηκε η 21e για ελλαδα μολις την εβαλα ελπιζω τερμα τα gost call :) παντος στα antutu ανεβηκε το σκορ απο 4839 πηγε 5293 και στο vellamo απο 833 πηγε 856,νομιζω οτι ειναι και πιο smooth στο μενου.

 

kostasa1gr να σε ρωτήσω: λες οτι έκανες αναβάθμιση σε 21e.

Την έκανες με...τους γνωστούς τρόπους,ή με την επίσημη σουϊτα;

Γιατί ενω εμένα μου λέει οτι υπάρχει αναβαθμιση,μόλις πατάω το "start updating" φτάνει μέχρι το 40% και μετά λέει "η διαδικασία αναβάθμισης λογισμικού δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο"

 

Σε ευχαριστώ!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση στην 21Ε βγήκε σήμερα πανευρωπαϊκά (πριν ήταν μόνο για Ιταλία) οπότε μπορείς να την κάνεις με τον επίσημο τρόπο.

 

Ίσως να έχουν υπερφορτωθεί οι servers της LG γι' αυτό σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...