Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα να το αφήσεις στα 200κατι το min. Δεν την παλεύει με 120 (δοκιμασμένο).

Δεν θα κερδίσεις κάτι. Όταν δεν πειράζεις το κινητό είναι σε idle ο επεξεργαστής και όχι στο πρώτο step.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να μπλοκάρει τελείως τη μεταφορά δεδομένων?

 

Εξηγούμαι: Που και που παίρνει το κινητό μου η γυναίκα μου που είναι προς το παρόν άσχετη από android

(όταν πχ είναι ξεφόρτιστο το δικό της) και την τελευταία φορά ενεργοποίησε "τυχαία" την μεταφορά δεδομένων.

ΟΚ έχω συμβόλαιο που μου δίνει δωρεάν data αλλά μη τα φάμε κι όλας χωρίς λόγο

 

Θα ήθελα λοιπόν κάποιο πρόγραμμα που ακόμη κι αν ενεργοποιήσεις τα data, αυτό να μην αφήνει να γίνεται κίνηση δεδομένων.

 

Ευχαριστώ...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Droidwall

Επίσης μπορείς να βάλεις και ενα μετρητή (3g watchdog) για να βλέπεις που βρίσκεσαι και μπορείς να ορίσεις προειδοποιηση/όριο στο ποσοστό που θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το αφήσεις στα 200κατι το min. Δεν την παλεύει με 120 (δοκιμασμένο).

Δεν θα κερδίσεις κάτι. Όταν δεν πειράζεις το κινητό είναι σε idle ο επεξεργαστής και όχι στο πρώτο step.

 

στο 5830... δουλευει οκ...

στο 5830ι που εχω εγω...με 832 max (min 216) δεν κανει τιποτα. governor δεν εχει...

max δινει 1000 αλλα δεν ανεβαινει τα 832.

δοκιμασα και το no frill cpu control... ειναι το ιδιο με το setcpu.... τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο..

το cpu tuner,,,, εχει αρκετες επιλογες,,,και ετοιμες ρυθμισεις.

 

κανενα ομως δεν ανεβαζει τον χρονισμο της cpu.

 

edit...δοκιμασα και το tegrak overclock....αλλα δεν το υποστηριζει το κερνελ που εχω. (2.6.35.7)

Edited by mourgakos2007
Link to comment
Share on other sites

Droidwall

Επίσης μπορείς να βάλεις και ενα μετρητή (3g watchdog) για να βλέπεις που βρίσκεσαι και μπορείς να ορίσεις προειδοποιηση/όριο στο ποσοστό που θέλεις εσύ.

Το watchdog το έχω στο κινητό ήδη και είναι καταπληκτικό πρόγραμμα. :happy:

 

Αυτό που ήθελα είναι ένα πρόγραμμα που να μπλοκάρει ΕΝΤΕΛΩΣ τα data όταν παίρνει το κινητό το έταιρο ήμισυ.

To droidwall που μου προτείνεις φαίνεται το ιδανικό για τη δουλειά που το θέλω.

Όποτε έχω το κινητό εγώ θα τα τσεκάρω όλα και όποτε έχει το κινητό η γυναίκα μου θα τα απενεργοποιώ όλα πριν το δώσω...

Σε ευχαριστώ...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια ξαδέρφη μου έχει αυτό το κινητο και έχει σπασμένο το digitizer.Το έχω ψάξει στο ebay μήπως βρώ κανένα αλλά τιποτα.Γνωρίζει κανείς αν το digitizer για το Galaxy Ace S5830-S5830i ειναι συμβατό;

Siemens C10,Ericsson T10s,Nokia 3510i,Samsung E700,Samsung 530i,Sony Ericsson W610,Samsung F700,LG KP500 Cookie,Nokia 6660i,Nokia 6303,LG GM750,HTC Wildfire*,Samsung Galaxy S,Iphone 3GS 32g,Iphone 4S 16GB,Samsung Galaxy Grand*,Iphone 6 64GB*

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το απέκτησα πρόσφατα το κινητό....δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το τόπικ

αλλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις

 

1. Στο τηλέφωνο υπάρχει η έκδοση android 2.3.6, έκδοση 2.6.35.7 dpi@DELL168#1 και αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.BLOG1. δεν ξέρω αν χρειάζεται να συμπληρώσω κι άλλα... υπάρχει νεότερη έκδοση που πρέπει να εγκαταστήσω; με το wifi το βαλα να ψάξει και μου πε δεν υπάρχει κάτι νεότερο σε λογισμικό

 

2. θέλω να αγοράσω μία θήκη. το κινητό λέει GT S5839i. στο link που επισυνάπτω γράφει S5830. αλλά με ένα search στο νετ είδα ότι είναι το ίδιο...είναι σωστή η θήκη αυτή που θέλω να πάρω για το κινητό;

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Gel-TPU-S-Shape-Skin-Case-Cover-protector-for-Samsung-Galaxy-Ace-S5830-/160921599118?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2577acbc8e#shId

 

3. υπάρχει επιλογή να ανακτήσω επαφές εφαρμογές κπλ από το παλιό μου xperia; σε εκείνο μπορούσα να φτιάξω back up Και να το ανακτήσω στο ίδιο κινητό....σε αυτό βρήκα μόνο πως να εξάγω τις επαφές από την κάρτα μνήμης στο τηλέφωνο...

Edited by ppapp2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το απέκτησα πρόσφατα το κινητό....δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το τόπικ

αλλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις

 

1. Στο τηλέφωνο υπάρχει η έκδοση android 2.3.6, έκδοση 2.6.35.7 dpi@DELL168#1 και αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.BLOG1. δεν ξέρω αν χρειάζεται να συμπληρώσω κι άλλα... υπάρχει νεότερη έκδοση που πρέπει να εγκαταστήσω; με το wifi το βαλα να ψάξει και μου πε δεν υπάρχει κάτι νεότερο σε λογισμικό

 

2. θέλω να αγοράσω μία θήκη. το κινητό λέει GT S5839i. στο link που επισυνάπτω γράφει S5830. αλλά με ένα search στο νετ είδα ότι είναι το ίδιο...είναι σωστή η θήκη αυτή που θέλω να πάρω για το κινητό;

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Gel-TPU-S-Shape-Skin-Case-Cover-protector-for-Samsung-Galaxy-Ace-S5830-/160921599118?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2577acbc8e#shId

 

3. υπάρχει επιλογή να ανακτήσω επαφές εφαρμογές κπλ από το παλιό μου xperia; σε εκείνο μπορούσα να φτιάξω back up Και να το ανακτήσω στο ίδιο κινητό....σε αυτό βρήκα μόνο πως να εξάγω τις επαφές από την κάρτα μνήμης στο τηλέφωνο...

 

1.Επίσημα δεν υπάρχει νεότερη έκδοσή.Άλλα ανεπίσημα firmware υπάρχουν πολλά και μπορείς να τα βρεις με ένα ψάξιμο στους xda....

 

2.Είναι ολόιδια τηλέφωνά οπότε παίρνουν τις ίδιες θήκες....

 

3.Αυτό το αρχειο που εφτιαξες στο xperia (.vcf) για τις επαφες....περασε το στο νέο σου τηλέφωνο μέσω υπολογιστή ή στειλε το με bluetooth και μετά κανε εισαγωγή αρχείου....για τις εφαρμογές θα σου έλεγα να τις ξαναπερασεις από την αρχή για να αποφύγεις τυχόν ασυμβατότητές....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

1.Επίσημα δεν υπάρχει νεότερη έκδοσή.Άλλα ανεπίσημα firmware υπάρχουν πολλά και μπορείς να τα βρεις με ένα ψάξιμο στους xda....

 

2.Είναι ολόιδια τηλέφωνά οπότε παίρνουν τις ίδιες θήκες....

 

3.Αυτό το αρχειο που εφτιαξες στο xperia (.vcf) για τις επαφες....περασε το στο νέο σου τηλέφωνο μέσω υπολογιστή ή στειλε το με bluetooth και μετά κανε εισαγωγή αρχείου....για τις εφαρμογές θα σου έλεγα να τις ξαναπερασεις από την αρχή για να αποφύγεις τυχόν ασυμβατότητές....

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

1. Θα το αφήσω όπως είναι γιατί είμαι αρκετά άσχετος με το να μπλεχτώ με firmware...και αν διάβασα καλά σε μιά γρήγορα ανάγνωση του τόπικ κάποιες εκδόσεις κολλάνε ή δεν έχουν ξυπνητήρι κλπ οπότε θα το αφήσω όπως έχει

2. Την παρήγγειλα!!

3. Έβαλα το αρχείο στην κάρτα μνήμης του κινητού και τις πέρασε τις επαφές όλα καλά! απλά στο παλιό μέσα στις εφαρμογές του είχε και να κάνεις back-up πράγμα που δεν βρήκα στο καινούριο...αλλά διάβασα στο βιβλιαράκι για το kies -το οποίο πρέπει να εγκαταστήσω πρώτα συνδέοντας το τηλ με το pc- δεν το κανα ακόμα αλλά εκεί φαντάζομαι θα χει επιλογές για backup!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

1. Θα το αφήσω όπως είναι γιατί είμαι αρκετά άσχετος με το να μπλεχτώ με firmware...και αν διάβασα καλά σε μιά γρήγορα ανάγνωση του τόπικ κάποιες εκδόσεις κολλάνε ή δεν έχουν ξυπνητήρι κλπ οπότε θα το αφήσω όπως έχει

2. Την παρήγγειλα!!

3. Έβαλα το αρχείο στην κάρτα μνήμης του κινητού και τις πέρασε τις επαφές όλα καλά! απλά στο παλιό μέσα στις εφαρμογές του είχε και να κάνεις back-up πράγμα που δεν βρήκα στο καινούριο...αλλά διάβασα στο βιβλιαράκι για το kies -το οποίο πρέπει να εγκαταστήσω πρώτα συνδέοντας το τηλ με το pc- δεν το κανα ακόμα αλλά εκεί φαντάζομαι θα χει επιλογές για backup!!

 

Έχω την εντύπωση ότι στο μενού αν πας Ρυθμισεις-Ασφαλεια πρέπει να έχει επιλογή "αντίγραφά ασφάλειάς και επαναφορά" άλλα δεν το θυμάμαι σίγουρα γιατί έχω άλλη rom στο τηλεφωνο....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στο μενού αν πας Ρυθμισεις-Ασφαλεια πρέπει να έχει επιλογή "αντίγραφά ασφάλειάς και επαναφορά" άλλα δεν το θυμάμαι σίγουρα γιατί έχω άλλη rom στο τηλεφωνο....

 

μπα δεν έχει κάτι τέτοιο...όταν το συνδέσω με τον υπολογιστή και εγκαταστήσω το πρόγραμμα θα ενημερώσω...

μου φαίνεται περίεργο να μη μπορείς να κάνεις backup απ το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ace το οποιο ειναι οπως αγοραστηκε(οχι ρουτ και τετοια) και το ανοιγω και κολλαει στο λογοτυπο υποδοχης.τι κανουμε τωρα?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ace το οποιο ειναι οπως αγοραστηκε(οχι ρουτ και τετοια) και το ανοιγω και κολλαει στο λογοτυπο υποδοχης.τι κανουμε τωρα?

 

Δοκιμασε να κανεις wipe. Σβηνονται ΟΛΑ εκτος απο τα περιεχομενα της micro sd (φωτογραφιες, βιντεο κλπ. Οι εφαρμογες που εχεις εκει θα φυγουν και αυτες).

Με κλειστο το κινητο πατα το home μαζι με το power για να μπει σε recovery.

κανε wipe data/factory reset-yes

wipe cache partition-yes

reboot system now και περιμενεις λιγο παραπανω

 

(η πλοηγηση στο recovery γινεται με τα πληκτρα της εντασης, η επιλογη με το home ή power και "πισω" με το touch πληκτρο επιστροφης)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο αλλα οταν παταω αυτο το συνδιασμο πλκτρων μου βγαζει στη οθονη downloading και τιποτα αλλο.αυτο σημαινει οτι δεν μπαινει ουτε σε recovery η πρεπει να κανω κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο αλλα οταν παταω αυτο το συνδιασμο πλκτρων μου βγαζει στη οθονη downloading και τιποτα αλλο.αυτο σημαινει οτι δεν μπαινει ουτε σε recovery η πρεπει να κανω κατι αλλο?

Καλησπέρα. Εννοείς οτι μόνο με το home και το power button μπαίνει σε download; Αυτό δε γίνεται απ' όσο γνωρίζω. Τουλάχιστον όχι στο 5830. Παίξε λίγο με τα κουμπιά volume up/down γιατί για να μπεις σε downloading πρέπει να είναι πατημένο και το volume down. Μήπως έχει κολλήσει το πλήκτρο και σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οχι παταω αυτα τα τρια κουμπια και μου βγαζει στην οθονη downloading και τιποτα αλλο ωστε να κανω wipe data. κατι τετοιο δηλαδη.τι να κανω μετα? http://i52.tinypic.com/2rwazvc.jpg
Link to comment
Share on other sites

ωχ σορρυ φιλε δεν το καταλαβα γιατι ειχα μεινει στον αλλο συνδιασμο..ευχαριστω παρα πολυ!ηταν οντως κατατοπιστικοτατο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλησπερα!

 

New in town κ θα ηθελα να μου λυσετε αυτη την απορια γιατι ψαχνω για σχετικα φθηνο κινητο:ποια ειναι η διαφορα μεταξυ samsung galaxy ace 5830 και 5830i?? το δευτερο ειναι πιο παλιο?

 

Κ επειδη ενω εψαχνα ξεπηδησε μπροστα μου το huawei Ideos X5 κ με μπερδεψε, ποιο θα μου προτεινατε? απο τα δυο??????

 

Ευχαριστω πολυ-πολυ!

Jo

πρωην χρηστης sony-ericsson x10 mini κ καθολου ευχαριστημενη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορείς να δεις εδώ τις διαφορές των S5830 και S5830i.

 

Για επιλογή συσκευής υπάρχει συγκεκριμένο forum όπου μπορείς να ανοίξεις θέμα ώστε να σου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι εγω. επειδή εχω το s5839i cosmote branded

οταν ανοίγω και οταν κλείνω το κινητό φαίνεται ενα μυνηματακι της cosmote.

που ειναι αποθηκευμένο αυτο μεσα στο root ?

εχει καμια σχεση με το splash screen ?

και αν το βγαλω τι επιπτώσεις θα εχει ?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί είμαι τελείως άσχετος. Έχω το κινητό εδώ και ένα χρόνο και είμαι πολύ χαρούμενος που το έχω, αλλά από το πάσχα δεν έχει καμία επίσημη αναβάθμιση για το κινητό μου. ξέρετε αν υπάρχει καμία νεότερη αναβάθμιση μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. ααααα έχω την έκδοση 2.3.5 και είναι της vondafone νομίζω ο κωδικός του μοντέλου ή κάτι τέτοιο γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί είμαι τελείως άσχετος. Έχω το κινητό εδώ και ένα χρόνο και είμαι πολύ χαρούμενος που το έχω, αλλά από το πάσχα δεν έχει καμία επίσημη αναβάθμιση για το κινητό μου. ξέρετε αν υπάρχει καμία νεότερη αναβάθμιση μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. ααααα έχω την έκδοση 2.3.5 και είναι της vondafone νομίζω ο κωδικός του μοντέλου ή κάτι τέτοιο γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό.

 

δεν υπαρχει ακομα και μαλλον επειδη ειναι παλιο μοντελο δεν θα βγει αλλη

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν γίνεται άλλη αναβάθμιση; μπορώ να βάλω κάποια ανεπίσημη αλλά να μην έχω προβλήματα με το κινητό μου. γιατί έχω διαβάσει ότι μερικές ανεπίσημες κολλάνε ή έχουν άλλα προβλήματα. ααα και αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιον οδηγό για να την εγκαταστήσω. αν γίνεται στα ελληνικά. ευχαριστώ πολύ. ( όποια εκδοσή και να είναι)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...