Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα αδέρφια. Έχω αγοράσει το κινητό τον Απρίλιο του 2011 με έκδοση 2.2.1.(Ελληνικό και έχω vodafone. Είναι χωρίς root).Το κινητό με αυτή την έκδοση ήτανε τόσο ισορροπημένο. Ήτανε μια χαρά. Ήρθε η αναβάθμιση με την 2.3.3. Εκεί το λάθος του Kies είναι ότι δεν κάνει wipe σύμφωνα με τον Deadly Sin(όπου τον ευχαριστώ για ακόμα μια φορά γιατι μου έχει δώσει τα φώτα του). Αρχίσανε τα κολλήματα λοιπόν.Δεν γνώριζα όμως τπτ περί wipe και recovery. Όταν ήρθε η 2.3.5... εκεί το κινητό σερνόταν. Εκεί ζήτησα την βοήθεια του myphone και όπως είπα πιο πάνω υπήρξε ανταπόκριση.

Έκανα reboot το κινητό. Σβήστηκαν όλα, παρέμεινε η 2.3.5 και το κινητό ανάσανε.Στη συνέχεια είδα πολλά λαγκαρισματα χωρίς λόγο μιας και δεν είμαι hard-core χρήστης. Ένα πολύ σημαντικό είναι ότι δε μπορώ να κατεβάσω πολλές εφαρμογές γιατί λαγκαρει και σέρνεται το κινητό(δηλ είμαι με 7 εφαρμογές που είναι χρήσιμες και όχι παιχνίδια). Άλλαξα και sd κάρτα.10 κλάση αλλά τπτ.Το συμπέρασμα μου είναι ότι με την 2.2.1 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που έκανα τις 2 αναβαθμίσεις.

 

Ερώτηση : Μπορώ ξανά να φορέσω την 2.2.1 ; (τουλάχιστον την 2.3.3);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα αδέρφια. Έχω αγοράσει το κινητό τον Απρίλιο του 2011 με έκδοση 2.2.1.(Ελληνικό και έχω vodafone. Είναι χωρίς root).Το κινητό με αυτή την έκδοση ήτανε τόσο ισορροπημένο. Ήτανε μια χαρά. Ήρθε η αναβάθμιση με την 2.3.3. Εκεί το λάθος του Kies είναι ότι δεν κάνει wipe σύμφωνα με τον Deadly Sin(όπου τον ευχαριστώ για ακόμα μια φορά γιατι μου έχει δώσει τα φώτα του). Αρχίσανε τα κολλήματα λοιπόν.Δεν γνώριζα όμως τπτ περί wipe και recovery. Όταν ήρθε η 2.3.5... εκεί το κινητό σερνόταν. Εκεί ζήτησα την βοήθεια του myphone και όπως είπα πιο πάνω υπήρξε ανταπόκριση.

Έκανα reboot το κινητό. Σβήστηκαν όλα, παρέμεινε η 2.3.5 και το κινητό ανάσανε.Στη συνέχεια είδα πολλά λαγκαρισματα χωρίς λόγο μιας και δεν είμαι hard-core χρήστης. Ένα πολύ σημαντικό είναι ότι δε μπορώ να κατεβάσω πολλές εφαρμογές γιατί λαγκαρει και σέρνεται το κινητό(δηλ είμαι με 7 εφαρμογές που είναι χρήσιμες και όχι παιχνίδια). Άλλαξα και sd κάρτα.10 κλάση αλλά τπτ.Το συμπέρασμα μου είναι ότι με την 2.2.1 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που έκανα τις 2 αναβαθμίσεις.

 

Ερώτηση : Μπορώ ξανά να φορέσω την 2.2.1 ; (τουλάχιστον την 2.3.3);

 

Μάλλον ήρθε η ώρα να γίνεις root και να περάσεις το link2sd για να στρώσει λίγο η φάση σου :) Α και πέρνα μέσα και το adw Launcher και θα είσαι μπερεγκέτ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα να γίνεις root και να περάσεις το link2sd για να στρώσει λίγο η φάση σου :) Α και πέρνα μέσα και το adw Launcher και θα είσαι μπερεγκέτ.

 

Συμφωνα με τον οδηγο android του site το root σε κανει πληρη αφεντικο του κινητου.Δε σου κανει τπτ αλλο.

Πως μπορω να περασω παλαιοτερη εκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω εγκαταστησει στο τηλ μου ενα app το οποιο ηταν σπασμενο.Οταν παω απο το μαρκετ στην συγκεκριμενη εφαρμογη, λεει οτι ειναι αγορασμενο.Εχει βγει καινουρια εκδοση και βεβαια οταν παταω αναβαθμιση, λεει οτι η αναβαθιση θα εγκατασταθει στο κινητο σε λιγο κλπ κλπ. Αλλα δεν γινεται ποτε φυσικα! Εγω θελω να την αγορασω πραγματικα τωρα! πως στο καλο μπορω να το κανω??! ν αφαινεται δηλαδη οτι δεν την ¨αγορασα¨ ποτε??

Ευχαριστω πολυ.:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω εγκαταστησει στο τηλ μου ενα app το οποιο ηταν σπασμενο.Οταν παω απο το μαρκετ στην συγκεκριμενη εφαρμογη, λεει οτι ειναι αγορασμενο.Εχει βγει καινουρια εκδοση και βεβαια οταν παταω αναβαθμιση, λεει οτι η αναβαθιση θα εγκατασταθει στο κινητο σε λιγο κλπ κλπ. Αλλα δεν γινεται ποτε φυσικα! Εγω θελω να την αγορασω πραγματικα τωρα! πως στο καλο μπορω να το κανω??! ν αφαινεται δηλαδη οτι δεν την ¨αγορασα¨ ποτε??

Ευχαριστω πολυ.:)

 

Έχει αναφερθεί ξανά αυτό (είναι θέμα του μάρκετ) αλλά δεν θυμάμαι την λύση.

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ για να μην είσαι offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ξανά αυτό (είναι θέμα του μάρκετ) αλλά δεν θυμάμαι την λύση.

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ για να μην είσαι offtopic.

 

οκ.Ευχαριστω.:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον οδηγο android του site το root σε κανει πληρη αφεντικο του κινητου.Δε σου κανει τπτ αλλο.

Πως μπορω να περασω παλαιοτερη εκδοση;

 

γεια σου φιλε στο ερωτημα σου μπορεις να περασεις μια παλιοτερη αλλα θα βγεις εκτος εγγυησης ... αν θελεις την 2.2.1 μπες εδω http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona κανε εγγραφη κατεβασε την εκδοση που θελεις και περασε την με odin ...

...
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ξανά αυτό (είναι θέμα του μάρκετ) αλλά δεν θυμάμαι την λύση.

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ για να μην είσαι offtopic.

 

Πάω για την GingerReal2, θα εμπιστευτώ την γνώμη σου, ελληνικά έχει μέσα;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάω για την GingerReal2, θα εμπιστευτώ την γνώμη σου, ελληνικά έχει μέσα;

 

Έχει φουλ ελληνικά εκτός από το πληκτρολόγιο Android.

Έχει ελληνικά το πληκτρολόγιο gingerbread όμως (το έχει και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Έχει φουλ ελληνικά εκτός από το πληκτρολόγιο Android.

Έχει ελληνικά το πληκτρολόγιο gingerbread όμως (το έχει και αυτό)

 

Ναι το διαπίστωσα, καλά που έχω αγοράσει το swift key X από την προσφορά με τα 10 λεπτά :)

Κώστα το link2dsd δεν λέει να δουλέψει με τίποτα, το έχεις δοκιμάσει στο δικό σου δουλεύει; Δεν τρελάθηκα με την GR2, και μου φάνηκε ότι τραβάει και πολύ μπαταρία, θα το δω αύριο γιατί ακόμα προσπαθώ να φέρω το κινητό στα μέτρα μου

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε στο ερωτημα σου μπορεις να περασεις μια παλιοτερη αλλα θα βγεις εκτος εγγυησης ... αν θελεις την 2.2.1 μπες εδω http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona κανε εγγραφη κατεβασε την εκδοση που θελεις και περασε την με odin ...
...

 

Αυτό που μου λες γίνεται σε αρουταριστο κινητό όπως το δικό μου;(σε ευχαριστώ πολύ φίλε που με απάντησες)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου λες γίνεται σε αρουταριστο κινητό όπως το δικό μου;(σε ευχαριστώ πολύ φίλε που με απάντησες)

Καλημερα, βεβαια γινεται στο τηλεφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας....ειμαι κατοχος μιας εβδομαδας και εγω του samsung galaxy ace (gt-s5830)...ειναι η πρωτη μου επαφη με smartphone....μεχρι στιγμης το εχω ευχαριστηθει,δουλευει αψογα.

το μονο μικρο προβλημα που εχω διαπιστωσει οτι εμενα εχει περασμενη την εκδοση android 2.3.3 και με εκδοση βασικου φασματος S5830XWKP8....ο αδεφος μου ειναι και αυτος κατοχος του ιδιου κινητου και το πιρε πριν απο 10 μερες με την εκδοση android 2.3.5 και με εκδοση βασικου φασματος S5830XWKS2...πηρε και η κοπελα μου το ιδο κινητο πριν 3 μερες το ιδιο κινητο με εκδοση παλι android 2.3.5.....ολο το σοι με λιγα λογια εχει το samsung galaxy ace (gt-s5830)...ο αδερφος μου και η κοπελα μου το πηραν απο τον γερμανο ενω το δικο μου το πηρανε απο την wind.....δεν ξερω αν αναβαθμιζει απο εκει αλλα μπηκα να το αναβαθμισω μεσω wifi το λειτουργικο και δεν εχει ενημερωση ποιο προσφατη απο την δικια μου.....μπηκα μεσω του pc με τιν kies ουτε εκει εχει για αναβαθμιση του android....

εχω τισ εξης ερωτησεις:

1)τι διαφορα εχει η εκδοση 2.3.3 με την εκδοση 2.3.5?

2)πρεπει να περασω την εκδοση 2.3.4 και μετα 2.3.5?

3)αν την περασω την 2.3.5 μετα εχει επαναφορα στην υπαρχουσα 2.3.3 αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα γινει οπως οταν το ειχα πρωτοπαρει?

4)και ποια η διαφορα ρομ που ειδα και το λειτουργικο?

ειδα καπου που εψαχνα πως δεν εχι την official rom γι'αυτο δεν βρισκει αναβαθμιση του android.....

εχω μπερδευτει λιγο....σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο.....

σας ευχαριστω εκ των προτερων.........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας....ειμαι κατοχος μιας εβδομαδας και εγω του samsung galaxy ace (gt-s5830)...ειναι η πρωτη μου επαφη με smartphone....μεχρι στιγμης το εχω ευχαριστηθει,δουλευει αψογα.

το μονο μικρο προβλημα που εχω διαπιστωσει οτι εμενα εχει περασμενη την εκδοση android 2.3.3 και με εκδοση βασικου φασματος S5830XWKP8....ο αδεφος μου ειναι και αυτος κατοχος του ιδιου κινητου και το πιρε πριν απο 10 μερες με την εκδοση android 2.3.5 και με εκδοση βασικου φασματος S5830XWKS2...πηρε και η κοπελα μου το ιδο κινητο πριν 3 μερες το ιδιο κινητο με εκδοση παλι android 2.3.5.....ολο το σοι με λιγα λογια εχει το samsung galaxy ace (gt-s5830)...ο αδερφος μου και η κοπελα μου το πηραν απο τον γερμανο ενω το δικο μου το πηρανε απο την wind.....δεν ξερω αν αναβαθμιζει απο εκει αλλα μπηκα να το αναβαθμισω μεσω wifi το λειτουργικο και δεν εχει ενημερωση ποιο προσφατη απο την δικια μου.....μπηκα μεσω του pc με τιν kies ουτε εκει εχει για αναβαθμιση του android....

εχω τισ εξης ερωτησεις:

1)τι διαφορα εχει η εκδοση 2.3.3 με την εκδοση 2.3.5?

2)πρεπει να περασω την εκδοση 2.3.4 και μετα 2.3.5?

3)αν την περασω την 2.3.5 μετα εχει επαναφορα στην υπαρχουσα 2.3.3 αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα γινει οπως οταν το ειχα πρωτοπαρει?

4)και ποια η διαφορα ρομ που ειδα και το λειτουργικο?

ειδα καπου που εψαχνα πως δεν εχι την official rom γι'αυτο δεν βρισκει αναβαθμιση του android.....

εχω μπερδευτει λιγο....σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο.....

σας ευχαριστω εκ των προτερων.........

 

1) Μικροδιαφορές που δεν είναι ορατές στον μέσο χρήση, αν και η 2.3.5 έχει καλύτερη κατανάλωση στην μπαταρία

2) Όχι κατευθείαν την 2.3.5

3) Όχι αλλά με τον τρόπο που θα περάσεις την 2.3.5 μπορείς να ξαναπεράσεις την 2.3.3 (μέσο odin) απλά αν περάσεις την 2.3.5 φρόντισε να κατεβάσεις κι αυτήν που φοράς τώρα από το samuware για να την έχεις αν χρειαστείς service.

4) Αν το KIES το βλέπει και σου λέει ότι δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις είναι official.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

θα βγαλουν την 2.3.5 ξερει κανεις official?αν κανω hard reset δεν επανερχεται σε αυτην που εχω τωρα?εχω

PDA:S5830XWKPY

PHONE:S5830XWKP8

CSC:S5830OXXKPA

ΤΑ αλλα δυο κινητα απο τον γερμανο εχουν 2.3.5 και απο την wind σε 2.3.3...

αν βαλω ετσι εγω την 2.3.5 πρεπει να περασω πρωτα δλαδη την 2.3.4 και μετα 2.3.5? και αν θελω να τ επαναφερω εργοστασιακα πρεπει να κατεβασω την 2.3.3???

 

μιλαμε για γνησιο το κινητο μου χωρις παρεμβασεις και του αδερφου μου και της κοπελας μου...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

θα βγαλουν την 2.3.5 ξερει κανεις official?αν κανω hard reset δεν επανερχεται σε αυτην που εχω τωρα?εχω

PDA:S5830XWKPY

PHONE:S5830XWKP8

CSC:S5830OXXKPA

ΤΑ αλλα δυο κινητα απο τον γερμανο εχουν 2.3.5 και απο την wind σε 2.3.3...

αν βαλω ετσι εγω την 2.3.5 πρεπει να περασω πρωτα δλαδη την 2.3.4 και μετα 2.3.5? και αν θελω να τ επαναφερω εργοστασιακα πρεπει να κατεβασω την 2.3.3???

 

μιλαμε για γνησιο το κινητο μου χωρις παρεμβασεις και του αδερφου μου και της κοπελας μου...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

 

Σου απάντησα ότι πας κατευθείαν σε 2.3.5 δεν χρειάζεται να βάλεις 2.3.4 πρώτα. Με hard reset σε επαναφέρει στη ρομ που έχεις περασμένη ουσιαστικά σβήνει όλα τα δεδομένα χρήστη, άρα αν περάσεις την 2.3.5 με hard rest θα σου βγάλει μια καθαρή 2.3.5 χωρίς τις ρυθμίσεις σου και τα δεδομένα που πιθανόν περάσεις μετά.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ,έχω ένα τρομερό πρόβλημα με το odin ,ενώ κάνω σωστά όλα τα βήματα μόλις πάω να το συνδέσω στα windows 7 μου βγάζει σφάλμα ,ότι δεν εγκαταστάθηκε ο driver και δεν μπορώ να προχωρήσω.Ξέρετε εσείς τίποτα για αυτό το πρόβλημα ?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ,έχω ένα τρομερό πρόβλημα με το odin ,ενώ κάνω σωστά όλα τα βήματα μόλις πάω να το συνδέσω στα windows 7 μου βγάζει σφάλμα ,ότι δεν εγκαταστάθηκε ο driver και δεν μπορώ να προχωρήσω.Ξέρετε εσείς τίποτα για αυτό το πρόβλημα ?

Έχεις βάλει drivers του κινητού, πρώτα; ή έστω έχεις εγκαταστήσει το KIES? (βάζει μόνο του τους drivers για το κινητό)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω πρόβλημα εγκατέστησα την έκδοση που μου είπατε αλλά μόλις πάω να ανοίξω το κινητό ,μένει αιωνίως στην BOOT screen ,τι να κάνω?

 

επίσης πόσα παραθυράκια πρέπει να γεμίσουν στο odin?

 

όλα οκ παιδιά του έκανα wipe data/factory reset και έφτιαξε ,απλά όπως είναι φυσικό είναι πολύ αργό !!!

Edited by sintalkas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω πρόβλημα εγκατέστησα την έκδοση που μου είπατε αλλά μόλις πάω να ανοίξω το κινητό ,μένει αιωνίως στην BOOT screen ,τι να κάνω?

 

επίσης πόσα παραθυράκια πρέπει να γεμίσουν στο odin?

 

όλα οκ παιδιά του έκανα wipe data/factory reset και έφτιαξε ,απλά όπως είναι φυσικό είναι πολύ αργό !!!

Πάντα μετά από wipe/clean data ανοίγει στο 5λεπτο περίπου... Όλα οκ δλδ με το ODIN τώρα;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου προς το παρόν όλα οκ ,αλλά θέλω να δω αν θα συνεχίσει το πρόβλημα ,όπως με την προηγούμενη rom ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

λίγο γενική η ερώτησή μου...

 

πήρα πρόσφτα την παρακάτω θήκη απο το ebay

 

http://i921.photobucket.com/albums/ad58/lindaowang/sumsung/S5830/185.jpg

 

η οποία έχει κούμπωμα μαγνητάκι...

 

ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εαν και πως , επηρεάζει καθόλου την λειτουργία του κινητου μας τηλεφώνου ο μαγνήτης ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής με την συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

λίγο γενική η ερώτησή μου...

 

πήρα πρόσφτα την παρακάτω θήκη απο το ebay

 

http://i921.photobucket.com/albums/ad58/lindaowang/sumsung/S5830/185.jpg

 

η οποία έχει κούμπωμα μαγνητάκι...

 

ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εαν και πως , επηρεάζει καθόλου την λειτουργία του κινητου μας τηλεφώνου ο μαγνήτης ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής με την συσκευή!

Χωρίς να ξέρω για την θήκη, δε νομίζω να προκαλεί κάτι, διότι το μαγνητάκι (μάλλον) δε θα είναι δυνατό, απλά μόνο και μόνο για να κρατάει τα δύο layers ενωμένα...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Screen Capture πως κάνουμε στο κινητό μας;

Υπάρχει από την μάνα του η υπάρχει εφαρμογή στο μαρκετ,και πια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Screen Capture πως κάνουμε στο κινητό μας;

Υπάρχει από την μάνα του η υπάρχει εφαρμογή στο μαρκετ,και πια είναι;

Πατάς το κεντρικό και μια φορά το Power

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...