Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona Επέλεξε την S5830XWKS9 Netherlands κι εδώ έχει οδηγό φλασαρίσματος http://www.sammobile.com/firmware/?page=6&t=1&o=1#osa

 

To Link για το firmware δεν λειτουργεί...

Please help!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To Link για το firmware δεν λειτουργεί...

Please help!!

Σε εμένα μια χαρά μου λειτουργεί:confused:

Μπορείς να επιλέξεις και αυτή σε 2.3.6:

S5830XXKPP ## 2.3.6 2011 October S5830SERKPP Russia Download

γρήγορη, σταθερή, με ελληνικά και συμβατή με το kies...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα μια χαρά μου λειτουργεί:confused:

Μπορείς να επιλέξεις και αυτή σε 2.3.6:

S5830XXKPP ## 2.3.6 2011 October S5830SERKPP Russia Download

γρήγορη, σταθερή, με ελληνικά και συμβατή με το kies...

 

Είναι official ή custom rom αυτή?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι official ή custom rom αυτή?

 

από την στιγμή που είναι από Sammobile είναι official ...

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

για google Maps έχει βρεθεί τίποτα για CM7.2 ?

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι :Ρ θα ηθελα να ρωτησω κατι.. το root οσον αφορα το κινητο , σε τι βοηθα;

μου προτεινετε να το κανω?

θελω να κανω το κινητο καλυτερο.

ειναι δυσκολη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι :Ρ θα ηθελα να ρωτησω κατι.. το root οσον αφορα το κινητο , σε τι βοηθα;

μου προτεινετε να το κανω?

θελω να κανω το κινητο καλυτερο.

ειναι δυσκολη διαδικασια;

 

σε μία πρόταση μπορείς να το περιγράψεις πως το root είναι σαν να έχεις δικαιώματα administrator στα windows. :)

αποκτάς πλήρη πρόσβαση. αυτό. ούτε πιο γρήγορο το κάνει ούτε τίποτα. :)

αν χρειάζεσαι να το κάνεις root περιγράφεται η διαδικασία σε 2-3 σελίδες πιο πίσω ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα! οχι δεν νομιζω να το κανω αν δε βοηθα το κινητο πουθενα ας μη το βαλω σε κινδυνο! και κατι αλλο.. το φλασαρισμα τι ειναι που λενε συνεχεια?
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα! οχι δεν νομιζω να το κανω αν δε βοηθα το κινητο πουθενα ας μη το βαλω σε κινδυνο! και κατι αλλο.. το φλασαρισμα τι ειναι που λενε συνεχεια?

 

φλασάρισμα είναι η διαδικασία του να περάσεις καινούργια ROM στο κινητό ....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο site που να εξηγει το μενου του κινητού..., αν όχι θα ήθελα να ρωτήσω πως βγαίνει απο την 1η σελιδα τα ρολόγια που δείχνουν την ώρα σε Ελλάδα κ σε μια άλλη χώρα...επίσης πως μειώνονται οι σελίδες, στην προσπάθειά μου να το σβήσω έχω ανοίξει 6 σελίδες...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο site που να εξηγει το μενου του κινητού..., αν όχι θα ήθελα να ρωτήσω πως βγαίνει απο την 1η σελιδα τα ρολόγια που δείχνουν την ώρα σε Ελλάδα κ σε μια άλλη χώρα...επίσης πως μειώνονται οι σελίδες, στην προσπάθειά μου να το σβήσω έχω ανοίξει 6 σελίδες...

 

οτι θελεις να βγαλεις απο τις οθονες (η ακομα και τις οθονες) , πατας παρατεταμενα πανω του και το σερνεις στον καδο που θα εμφανιστει.

γιατι δεν βλεπεις κανενα review στο youtube μιας και φαινεσαι πολυ φρεσκος στα smartphone :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται

Ακόμα το παλεύω με την ΦΡΟΥΟ. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να την αλλάξω και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Μεσω ΚΙΕΣ ενώ βρίσκει την ενημέρωση και μου λέει ότι υπάρχει καινούργιο firmware, στην πορεία το κινητό κολλάει και μου λέει ότι ένα error δεν μπορεί να ολοκηρωσει την εγκατάσταση και ότι πρεπει να περάσει σε recovery mode. Πατώ το οκ για recovery mode και κολλάει και εκει.

Προσπάθησα και μέσω odin, τα ίδια και χειρότερα. Περίμενα μια ώρα και ενώ το κινητο ήταν σε download mode αυτό ¨αγρόν ηγόραζεν και ζεύγος βοών πέντε".

Μετά αποφάσισα να το κανω root μπας και αλλάξει η τύχη μου. Ακολούθησα τα βήματα της σελίδας 71 σ'αυτό το forum. Κατέβασα το superoneclick αλλά μόλις πάτησα το root σε ελάχιστα δευτερόλεπτα το προγραμματάκι κόλλησε, εμφανίστηκε η γνωστή κλεψύδρα και ένα χαριτωμένο not responding στην άνω μπάρα του superoneclick!!

Έχω κάνει install τα drivers του κινητού ξανά, τα drivers του KIES ξανά, έχω αλλάξει καλώδιο usb, έχω περάσει από wifi σε σύνδεση με καλώδιο και ξανά σε wifi.

Παιδιά το κινητό μου "τρώει πρασινάδαν". Αρνείται να εκτελέσει τις εντολές μου και έχω κολλήσει με την προβληματική froyo.

Κάθε ιδέα είναι αποδεκτή και θα εκτιμηθεί δεόντως.

Άντε και καλές γιοτρές. Παρόλο που είναι Χριστούγεννα ελπιζω με την βοήθεια σας να δω Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

^ Μήπως τρέχει το kies απο πίσω οταν πας να το φλασαρεις με οντιν;

Είσαι σίγουρος οτι το κάνεις σωστά;

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται

Ακόμα το παλεύω με την ΦΡΟΥΟ. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να την αλλάξω και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Μεσω ΚΙΕΣ ενώ βρίσκει την ενημέρωση και μου λέει ότι υπάρχει καινούργιο firmware, στην πορεία το κινητό κολλάει και μου λέει ότι ένα error δεν μπορεί να ολοκηρωσει την εγκατάσταση και ότι πρεπει να περάσει σε recovery mode. Πατώ το οκ για recovery mode και κολλάει και εκει.

Προσπάθησα και μέσω odin, τα ίδια και χειρότερα. Περίμενα μια ώρα και ενώ το κινητο ήταν σε download mode αυτό ¨αγρόν ηγόραζεν και ζεύγος βοών πέντε".

Μετά αποφάσισα να το κανω root μπας και αλλάξει η τύχη μου. Ακολούθησα τα βήματα της σελίδας 71 σ'αυτό το forum. Κατέβασα το superoneclick αλλά μόλις πάτησα το root σε ελάχιστα δευτερόλεπτα το προγραμματάκι κόλλησε, εμφανίστηκε η γνωστή κλεψύδρα και ένα χαριτωμένο not responding στην άνω μπάρα του superoneclick!!

Έχω κάνει install τα drivers του κινητού ξανά, τα drivers του KIES ξανά, έχω αλλάξει καλώδιο usb, έχω περάσει από wifi σε σύνδεση με καλώδιο και ξανά σε wifi.

Παιδιά το κινητό μου "τρώει πρασινάδαν". Αρνείται να εκτελέσει τις εντολές μου και έχω κολλήσει με την προβληματική froyo.

Κάθε ιδέα είναι αποδεκτή και θα εκτιμηθεί δεόντως.

Άντε και καλές γιοτρές. Παρόλο που είναι Χριστούγεννα ελπιζω με την βοήθεια σας να δω Ανάσταση.

 

καλημερα φιλε yiorgosgsxr σου παραθετω μια σελιδα να δεις τι θα κανεις και εσυ με το κινητο σου ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1034145 .. βασικα τι θα σε ενδειεφερε να βαλεις official rom η custom rom ; για official εχω βαλει αυτην εδω ... S5830BUKS2 ## 2.3.5 2011 November S5830VODKS1 United Kingdom (Vodafone) απο δω http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona εφοσον κανεις register ... και για custom εχω περασει αυτην εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1258830 την δουλευω πανω απο μηνα και δεν εχω δει το παραμικρο ... (προσωπικη μου αποψη) ... πιστευω να βοηθησα ... καλη σου μερα ...

 

εχω ενα παραπονο ομως ρε παιδια .. τοσες φορες εχω ρωτησει εδω πως αλλαζει το power button στην cyanogen και απαντηση δεν ελαβα ... θα ξαναρωτησω μπας και το βρηκε κανενας και μου το πει ... θελω να αλλαξω το power button να μην τερματιζει την κληση οταν μιλαω αλλα να κλειδωνει το τηλ ... μηπως λεω μηπως το ξερει κανενας ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα παραπονο ομως ρε παιδια .. τοσες φορες εχω ρωτησει εδω πως αλλαζει το power button στην cyanogen και απαντηση δεν ελαβα ... θα ξαναρωτησω μπας και το βρηκε κανενας και μου το πει ... θελω να αλλαξω το power button να μην τερματιζει την κληση οταν μιλαω αλλα να κλειδωνει το τηλ ... μηπως λεω μηπως το ξερει κανενας ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

η στις cm settings θα είναι η στις κλήσεις. Ψάξε καλύτερα (δεν έχω cm τώρα)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Εχω ξαναρωτήσει αλλά δεν έχω βγάλει άκρη... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο πρόγραμμα που να μου εξηγεί που καταναλώνεται η εσωτερική μνήμη;;;;;;;; Αυτή τη στιγμή έχω περασμένα στη μνήμη του κινητού 6 προγράμματα συνολικού μεγεθους 21 mb :!::!: κι αυτή τη στιγμή έχω μήνυμα περιορισμένου χώρου... ΕΛΕΟΣ!

Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..:(

Link to comment
Share on other sites

Χερεται.σαν νεος και ασχετος κατοχος ace μπορει να μου εξηγησει καποιος τι γινεται οταν κανεις root? Ευχαριστω!

 

Πράγματα που μπορείς να κάνεις ως root στη συσκευή σου:

 

* Εγκατάσταση extra εφαρμογών που χρειάζονται πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος (π.χ. εφαρμογές για πλήρες backup).

* Αφαίρεση εφαρμογών του συστήματος που δε θες να έχεις

* Μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα SD.

* Διόρθωση κάποιων προβλημάτων που έχουνε άμμεση σχέση με τα αρχεία του συστήματος(εξαρτάται τη συσκευή)

* Διαφορετικά εικονίδια και τροποποιήση κατά βούληση ολόκληρου του γραφικού περιβάλλοντος.

* Kαλύτερη διαχείριση μνήμης.

* Πρόσβαση σε εφαρμογές που είναι φραγμένες στην Ελλάδα, πχ Gmail/Google Earth/Google Maps. ( Φυσικά τις έχεις ήδη αλλά βγαίνουνε αναβαθμίσεις συνέχεια )

* Development, μπορείς ως root να φτιάξεις custom ROMs και φυσικά το root είναι βασική προυπόθεση για να φορτώσεις custom ROMs.

* Reboot εκ των έσω, οverclock undervolt, etc.

* Όχι πια ενοχλητικές διαφημίσεις στα free apps.

* Μπορείς πλέον να παίξεις παιχνίδια που προορίζονται αποκλειστικά για Tegra Android συσκευές, σε όλες τις Android συσκευές που έχουνε υψηλά χρονισμένο επεξεργαστή. (800mhz +), και πολλά άλλα.

 

Βεβαια οταν γινεις root χανεται η Εγγυηση αλλα μπορεις ευκολα να ξαναγινεις unroot και να μη εχεις κανενα προβλημα με την Εγγυηση!

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Εχω ξαναρωτήσει αλλά δεν έχω βγάλει άκρη... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο πρόγραμμα που να μου εξηγεί που καταναλώνεται η εσωτερική μνήμη;;;;;;;; Αυτή τη στιγμή έχω περασμένα στη μνήμη του κινητού 6 προγράμματα συνολικού μεγεθους 21 mb :!::!: κι αυτή τη στιγμή έχω μήνυμα περιορισμένου χώρου... ΕΛΕΟΣ!

Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..:(

 

xaxanoula καλημερα, η εσωτερικη μνημη σου καταναλωνεται στις διεργασιες που τρεχουν χωρις να τις βλεπεις ... υπαρχουν προγραμματα που μπορεις να "κομπλαρεις" χωρις βεβαια να κομπλαρεις το τηλεφωνο.Απο οτι καταλαβα δεν εχεις ρουταρει το τηλεφωνο σου... θα πρεπει αν επιθυμεις να κανεις το τηλ σου root και αν επιθυμεις παντα εκτος εγγυησης να βαλεις μια custom και μετα θα δεις να πεταει το τηλ σου ... για περισσοτερες πληροφοριες αν θελεις ρωτα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Εχω ξαναρωτήσει αλλά δεν έχω βγάλει άκρη... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο πρόγραμμα που να μου εξηγεί που καταναλώνεται η εσωτερική μνήμη;;;;;;;; Αυτή τη στιγμή έχω περασμένα στη μνήμη του κινητού 6 προγράμματα συνολικού μεγεθους 21 mb :!::!: κι αυτή τη στιγμή έχω μήνυμα περιορισμένου χώρου... ΕΛΕΟΣ!

Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..:(

 

Καλημερα,η αυτο που αναφερει ο MCGΙTYS η θα πρεπει να κανεις root το κινητο και να εγκαταστησεις καποια εφαρμογη που να σου δινει το δικαιωμα να κανεις Freeze(παγωμα)τις εφαρμογες που τρεχουν με το λειτουργικο και δεν τις χρησιμοποιεις και φυσικα καταναλωνουν μνημη!!

Τετοιες εφαρμογες ειναι το "Titanium Backup" το "My Backup Pro"και αλλες,θα τις βρεις στο Market.

Φυσικα ολα αυτα,αν δεν θες να αλλαξεις Rom.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εγκατάσταση της 2.3.5 απο COSMOTE η μπαταρία πέφτει σαν τρελή. Σε λίγες ώρες απο 100% σε 10% χώρις χρήση.

 

Καμία ιδέα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

xaxanoula καλημερα, η εσωτερικη μνημη σου καταναλωνεται στις διεργασιες που τρεχουν χωρις να τις βλεπεις ... υπαρχουν προγραμματα που μπορεις να "κομπλαρεις" χωρις βεβαια να κομπλαρεις το τηλεφωνο.Απο οτι καταλαβα δεν εχεις ρουταρει το τηλεφωνο σου... θα πρεπει αν επιθυμεις να κανεις το τηλ σου root και αν επιθυμεις παντα εκτος εγγυησης να βαλεις μια custom και μετα θα δεις να πεταει το τηλ σου ... για περισσοτερες πληροφοριες αν θελεις ρωτα ...

 

Δεν έχω κάνει root και για να είμαι ειλικρινής ήλπιζα να το αποφύγω καθώς δεν έχω χρόνο για να διαβἀσω και ν'ασχοληθώ με αυτό..

Χωρίς root δεν έχω ελπίδες, εεε;;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εγκατάσταση της 2.3.5 απο COSMOTE η μπαταρία πέφτει σαν τρελή. Σε λίγες ώρες απο 100% σε 10% χώρις χρήση.

 

Καμία ιδέα;

Πήγαινε ρυθμίσεις - πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο - χρήση μπαταρίας και δες που καταναλώθηκε.

Πως έκανες την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...

Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να κάνω μια συγκεκριμενη ερώτηση σχετικά με την μπαταρία...

Διάβασα και πιο πίσω στο forum οτι η διάρκεια της είναι πολύ μικρή!!

Μπορείτε να προσδιορίσετε χρονική διάρκεια?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο - χρήση μπαταρίας και δες που καταναλώθηκε.

Πως έκανες την εγκατάσταση;

 

Δεν λέει κάτι περίεργο. Σε αναμονή 40% και τηλέφωνο σε κατάσταση 44% και φωνητικές κλήσεις 12%. Το γραφημα εκει που πέφτει ομαλά σε κάποια φάση πέφτει πολυ απότομα.

 

Επίσης το πιάνω για 2 λεπτα και περίηγουμαι στο market και απο 56% πήγε 32%!! Ότι να ναι κάνει ..

 

 

Έγινε απο αναβάθμιση μέσω kies

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια εχω τιν cm7,2 και εχω το εξεις πρόβλημα προσπαθω να βαλω ηχο κλησης απο εφαρμογές τετιες απο το μαρκετ αλλα και αλλα τραγούδια mp3 και χτυπάνε μια φορά και μετα το τηλ γίνετε αθόρυβο γνωρίζει κάποιος κατι ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...