Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα φορτίσει τη μπαταρία 100%

Μηδένισα τα στατιστικά, και ξαφνικά (απότομα) η ένδειξη της μπαταρίας έγινε 90%

Είναι άραγε φυσιολογικό αυτό???

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω το ACE με την rom της vodafone αναβαθμισμενη στην επισημη 2.3.3 χωρις να εχω κανει root την συσκευη,

καποιες φορες στο ανοιγμα της συσκευης πατωντας το κεντρικο πληκτρο εχει κανει screen capture και τις εικονες τις εχει αποθηκευσει σε εναν ομωνυμο φακελο στην SD,

δοκιμασα να το ξανακανω αλλα δεν μπορεσα με τιποτα,

γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαδικασια ???

Link to comment
Share on other sites

Είχα φορτίσει τη μπαταρία 100%

Μηδένισα τα στατιστικά, και ξαφνικά (απότομα) η ένδειξη της μπαταρίας έγινε 90%

Είναι άραγε φυσιολογικό αυτό???

Mερικες φορες η ενδειξη στην επανω μπαρα εχει γεμισει το εικονιδιο αλλα η φορτιση δεν εχει σταματησει ακομα, νομιζω οτι εχει φορτιστει πληρως οταν σβησει ο μικρος κεραυνος η οταν χτυπησει η ειδοποιηση αν ειναι ενεργοποιημενη, το εχει κανει και σ εμενα αλλα ηταν αυτο χρειαζοταν να μεινει λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Mερικες φορες η ενδειξη στην επανω μπαρα εχει γεμισει το εικονιδιο αλλα η φορτιση δεν εχει σταματησει ακομα, νομιζω οτι εχει φορτιστει πληρως οταν σβησει ο μικρος κεραυνος η οταν χτυπησει η ειδοποιηση αν ειναι ενεργοποιημενη, το εχει κανει και σ εμενα αλλα ηταν αυτο χρειαζοταν να μεινει λιγο παραπανω.

Είχε χτυπήσει η ειδοποίηση και το έβγαλα.

Ενώ ήταν 100% (με ειδοποίηση) απλά έσβησα τα στατιστικά και έπεσε στο 90%

Εχει περάσει μισή ώρα (καθόλου χρήση, μόνο stand by) και τώρα είναι στο 80% !!!

 

Εχω το ACE με την rom της vodafone αναβαθμισμενη στην επισημη 2.3.3 χωρις να εχω κανει root την συσκευη,

καποιες φορες στο ανοιγμα της συσκευης πατωντας το κεντρικο πληκτρο εχει κανει screen capture και τις εικονες τις εχει αποθηκευσει σε εναν ομωνυμο φακελο στην SD,

δοκιμασα να το ξανακανω αλλα δεν μπορεσα με τιποτα,

γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαδικασια ???

 

To Αce τώρα πιά ΚΑΝΕΙ screen capture οπουδήποτε πολύ εύκολα. ΔΕ χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα.

Κρατάς πατημένο το δεξί κουμπί (back) και πιέζεις ταυτόχρονα το κεντρικό κουμπί (menu)

Oπότε σου δημιουργεί ένα directory "screen capture" και αποθηκεύει εκεί την οθόνη !!!

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

To Αce τώρα πιά ΚΑΝΕΙ screen capture οπουδήποτε πολύ εύκολα. ΔΕ χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα.

Κρατάς πατημένο το δεξί κουμπί (back) και πιέζεις ταυτόχρονα το κεντρικό κουμπί (menu)

Oπότε σου δημιουργεί ένα directory "screen capture" και αποθηκεύει εκεί την οθόνη !!!

 

thanks, ειναι χρησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα που αντιμετοπιζω με την αναβαθμιση σε 2,3,3 ειναι με το google maps οποτε παει να το ανοιξω το κινητο κανει reboot μονο του!

Τι να κανω? Να απεγκαταστησω το maps και να το ξανακατεβασω?

To προβλημα ειναι το στο μαρκετ δεν το βρισκει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι. Από τότε που έβαλα τη τελευταία αναβάθμιση στο kies (έκδοση 2.0.2.11071_128 ) μου συγχρονίζει τις επαφές αλλά ΟΧΙ το ημερολόγιο. Υπάρχει κάποια λύση; έχω ήδη κάνει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του kies αλλά τίποτα. Αναβάθμιση σε 2.3.3 έκανε κανονικά. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι. Από τότε που έβαλα τη τελευταία αναβάθμιση στο kies (έκδοση 2.0.2.11071_128 ) μου συγχρονίζει τις επαφές αλλά ΟΧΙ το ημερολόγιο. Υπάρχει κάποια λύση; έχω ήδη κάνει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του kies αλλά τίποτα. Αναβάθμιση σε 2.3.3 έκανε κανονικά. Ευχαριστώ

Για ρίξε μία ματιά εδώ μήπως σε βοηθήσει καθόλου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3787125#post3787125

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν ετυχε και σε αλλον να μην δουλευει το link2sd μετα την αναβαθμιση σε 2.3.3.

να η λυση οπως την βρηκα σε ενα ξενο forum.

 

1. Install “Script Manager” from Android Market

2. Open the Link2sd and when ask for the partitions and others will tell you that you reboot, after restarting do not open Link2sd

3. Open Script Manager

4. Go to: menu > more > advanced options > config > select “browse as root”

5. Give Superuser permits.

6. Click in the file /system/etc/install-recovery.sh

7. Select "run as root", "run at boot"

8. Save and restart your phone

9. After the restart you can use Link2sd

 

Τωρα ολα δουλευουν μια χαρα...:)

 

Και επίσης μετά αυτό :

 

"There is an important thing. When you reboot your phone (turn off and on) you will realize that all the applications that make link has disappeared from your home screens, app drawer, list of installed apps, etc. as if they were not installed, but do not worry. Open Link2sd and press the menu > more > quickreboot and all the missing applications will be available."

Link to comment
Share on other sites

Τι κωδικούς σου βγάζει στο Kies

 

Απ' όσο ξέρω έχει βγεί για COS, Vodafone, EUR

 

Το δικό μου είναι ΧΕΟ και δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί !

 

 

 

Αυτό από που το βλέπεις μέσα στο KIES ???

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που το βλέπεις μέσα στο KIES ???

 

Στην 1η οθόνη που σου βγάζει μόλις συνδέσεις το κινητό.

(Το λέει έκδοση υλικολογισμικού)

Σου γράφει 2 γραμμές. Στη μία λέει ποιά είναι η δική σου έκδοση και στην άλλη ποιά είναι η τελευταία που υπάρχει.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης μετά αυτό :

 

"There is an important thing. When you reboot your phone (turn off and on) you will realize that all the applications that make link has disappeared from your home screens, app drawer, list of installed apps, etc. as if they were not installed, but do not worry. Open Link2sd and press the menu > more > quickreboot and all the missing applications will be available."

 

Σε εμενα δεν χρειαστηκε να το κανω αυτο γιατι εγινε απο μονο του...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οσο είχα το 2.2 είχα ελεύθερο χώρο αποθήκευσης 40MB

Αφού έβαλα το 2.3 ο ελεύθερος χώρος είναι 30MB (χωρίς να προσθέσω κανένα πρόγραμμα)

Είναι νορμάλ αυτό? Η 2.3 πιάνει όντως παραπάνω χώρο?

Θα ήθελα παρακαλώ να ξανακάνω την παραπάνω ερώτηση.

Μήπως έχει κανείς παρατηρήσει τίποτε αντίστοιχο ή έχει να σχολιάσει κάτι?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα παρακαλώ να ξανακάνω την παραπάνω ερώτηση.

Μήπως έχει κανείς παρατηρήσει τίποτε αντίστοιχο ή έχει να σχολιάσει κάτι?

 

Δεν είναι μόνο η 2.3 που πιάνει χώρο, είναι και εφαρμογές της Samsung, γι' αυτό. Φυσιολογικό είναι και αναγκαστικά μερικές εφαρμογές θα τις μεταφέρεις στην SD (δεν πάνε όλες, πχ widgets και κάποια services καλό είναι να είναι στην εσωτερική).

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δε το ξέρουν ήδη, το κινητό μας έχει "Gorilla Glass"

Ακολουθεί μία παρουσίαση σχετικά με τις διαφορές του από το απλό πολυανθρακικό τζάμι κινητών

 

Επίσης μιας και το λένε Gorilla Glass μπορείτε εδώ να δείτε και μερικούς γορίλες να το δοκιμάζουν. (ΔΕΙΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ)

Εγώ πάντως δε θα το έκανα ποτέ αυτό στο κινητό μου και πρέπει να σας πω πως τη φάση με το μαχαίρι πόνεσα που την έβλεπα

 

(Πλάκα έχουν και τα σχόλια του κόσμου κάτω από το βίντεο)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Η 2.3.3 πιάνει λίγο περισσότερο χώρο από την 2.2. είχα προσέξει και εγώ κάτι αντίστοιχο .. δεν θυμάμαι αν ήταν 10mb αλλά είχε μια διαφορά.

 

Λίγες σελίδες πιο πάνω έχω αντιγράψει το καταφατικό επίσημο απαντητικό mail της Samsung Hellas για το αν το ACE διαθέτει Gorilla glass διότι οι απόψεις στο Internet διίστανται. :)

 

Όπως και να έχει με το gorilla glass καλού κακού πέρασα και μια μεμβράνη (αφού μου γίνανε τα νεύρα κορδόνια) και κομπλέ ;)

 

---------------------------------

Υπάρχει

το video το οποίο κάνει ένα benchmark στο Ace με την 2.3.4 ... δείτε τα αποτελέσματα.

Το θέμα είναι αν έχει περάσει ο τύπος και το Lagfix και έχει φορμάρει με ext4 ή εχει διορθωθεί η ταχύτητα και το read - write με την 2.3.4

Κάποιος που την έχει περάσει να μας πεί την γνώμη του?

 

Και κάτι ακόμα, έχω rooted την συσκευή μου. Με ποιόν τρόπο διαγράφω/μεταφέρω/ τροποποιώ προγράμματα που έχει το τηλέφωνο μέσα απο μόνο του ? για παράδειγμα θέλω να σβήσω το shop και το Think Office ή να το μεταφέρω στην κάρτα.

Γίνεται ? και αν ναι πώς ??

ευχαριστώ...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Η 2.3.3 πιάνει λίγο περισσότερο χώρο από την 2.2. είχα προσέξει και εγώ κάτι αντίστοιχο .. δεν θυμάμαι αν ήταν 10mb αλλά είχε μια διαφορά.

Ακριβώς τόσο (10Μ) μου βγήκε εμένα η διαφορά.

Αρα να μη το ψάχνω άλλο που πήγαν τα ΜΒ...

 

Και κάτι ακόμα, έχω rooted την συσκευή μου. Με ποιόν τρόπο διαγράφω/μεταφέρω/ τροποποιώ προγράμματα που έχει το τηλέφωνο μέσα απο μόνο του ? για παράδειγμα θέλω να σβήσω το shop και το Think Office ή να το μεταφέρω στην κάρτα.

Γίνεται ? και αν ναι πώς ??

ευχαριστώ...

Από τη μαμά του δε σβήνει τις "μαμίσιες" εφαρμογές. Χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα να το κάνεις αυτό.

Εγώ το κάνω με το "Optimize toolbox" (you know ;) )

Πας στην επιλογή "Uninstaller" κι επιλέγεις το tab "Constricter"

 

ΑΛΛΑ: Να είσαι πολύ προσεκτικός στο τι θα σβήσεις, γιατί άμα σβήσει... έσβησε! :ninja:

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σωστός !! :D

σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά !! ;)

 

τώρα μένει να μας απαντήσει κάποιος που έχει περάσει την 2.3.4 αν είδε διαφορά στην ταχύτητα ....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

συνδεσα το κινητο( COSMOTE) μεσο kies να δω αν μπορω να κανω την αναβαθμιση και μου εβγαλε οτι εχω το πιο προσφατο λογισμικο

PDA:KAA/PHONE:KA6/CSC:KA7(COS)

 

στο κινητο γραφει εκδοση android 2.2.1

εκδοση βασικου φασματος

S5830XXKA6

ΕΚΔΟΣΗ KERNEL

2.6.32.9-PERF

ROOT@DELL91#1

ΑΡΙΘΜΟς ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς

FROYO.XWKAA

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Με το Google Maps εχει κανας αλλος προβλημα με την 2.3.3?

 

μόλις άνοιξα το Maps για να το δοκιμάσω μιας και αναφέρεις πρόβλημα και δούλεψε κανονικά.

Με σύνδεση wifi...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

συνδεσα το κινητο( COSMOTE) μεσο kies να δω αν μπορω να κανω την αναβαθμιση και μου εβγαλε οτι εχω το πιο προσφατο λογισμικο

PDA:KAA/PHONE:KA6/CSC:KA7(COS)

Eιμαι κι εγώ Cosmote.

To (τελευταίο) firmware που μου πέρασε το KIES είναι το PDA:KPP/PHONE:KP7/CSC:KP9(EUR)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Eιμαι κι εγώ Cosmote.

To (τελευταίο) firmware που μου πέρασε το KIES είναι το PDA:KPP/PHONE:KP7/CSC:KP9(EUR)

 

εκανες κατι διαφορετικο απο το να το συνδεσεις στο kies ?

Link to comment
Share on other sites

εκανες κατι διαφορετικο απο το να το συνδεσεις στο kies ?

 

Οχι... Απλά το σύνδεσα κι έγινε αυτόματα!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...