Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1)βρίσκεις την εφαρμογή superuser και την βάζεις στο off (γλυτώνεις από πολλά restart)

2)κατεβάζεις από το play ένα πληκτρολόγιο με ελληνικά/αγγλικά πχ.go keyboard/swiftkey ή άλλα

3)επειλέγεις το πληκτρολόγιο που κατέβασες στης ρυθμίσεις -ρυθμισεις γλωσσας-τρεχον πληκτρολόγιο

4)βάλε ότι γλώσσα θες

 

ωραιος!!!ευχαριστω πολυ!!

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια λιγη βοηθεια !! εβαλα την WajkIUI_multilang_2.10.27 αλλα εχει κολλησει στο κοκινο σηματακι της μοτορολα και δεν ανοιγει .τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

τα χω κανει πο%$τανα πηγα να κανω μονος μου εξυπναδες εβαζα εβγαζα ρομ και το κινητο πλεον ουτε ανοιγει!! δεν ξερω αν μπορει να φτιαχτει μου εβγαλε ενα busybox was not created in rootfs και εκλεισε!
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τώρα τι κάνει το κινητό. Κολλάει στο σήμα της μοτορολα ή είναι εντελώς νεκρό; ποιες ρομ πήγες να περάσεις;η μπαταρία σου ήταν φορτισμένη; Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το πραγμα εχει ως εξης εγω ειχα εδω και κανα 6μηνο την WIUI αλλα την ειχα βαρεθει και ειπα να δοκιμασω την cm10 αλλα πανω εκει που εψαχνα ειδα οτι λεγατε πολυ καλα λογια για την WajkIUI_multilang_2.10.27 και λεω ας βαλω αυτη καλυτερα και αφου την εβαλα κολλαγε στο κοκκινο σηματακι της μοτορολα ειχα απογοητευτει που δεν εβρισκα λυση και βαζω μετα την cm10 εκει το κινητο επαιξε κανονικα ολα μια χαρα αλλα την χρησιμοποιησα για καναδυο ωρες και δεν μαρεσε καθολου και λεω τωρα πρεπει να βρω τροπο να γυρισω στην WajkIUI ξαναβαζω την τελευταια WajkIUI παλι κολλαγε στο κοκκινο σηματακι της μοτορολα οποτε λεω θα δοκιμασω την cm7 μπας και ειναι καλυτερη απ την cm10 ε και και οταν πηγα να βαλω την cm7 εκανα reboot μου εβγαλε busybox was not created in rootfs και εκλεισε τωρα ειναι νεκρο η μ#$αλακια που εκανα ηταν οτι η μπαταρια δεν ηταν πληρως φορτισμενη γυρω στο 60-70% τωρα ειναι εντελως νεκρο το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το βλέπει το rds κανένα πρόβλημα. Φλασαρεις την ελληνική φρογιο. Αν κολλήσει πάλι στο κόκκινο σήμα τότε ανάβεις το κινητό με vol - και power button. Μετά πατάς συγχρόνως vol- και vol+ και κανείς wipe data /factory reset και wipe davlik cache. Μετά reboot και είσαι έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

την ελληνικη froyo πως την φλασαρω?

 

Κατεβάζεις αυτό.

 

Το αποθηκεύεις στο ριζικό κατάλογο του σκληρού δίσκου σου και το μετονομάζεις σε κάτι σύντομο, διατηρώντας όμως την κατάληξη .sbf.gz (π.χ. "Stock.sbf.gz").

 

Ανοίγεις το τηλέφωνο κρατώντας πατημένο το vol+.

Το συνδέεις στο PC.

Φλασάρεις το παραπάνω αρχείο με το RSDLite.

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

:what: Sorry, δεν το πρόσεξα.

 

Είσαι σίγουρος ότι έχει φορτίο η μπαταρία;

δεν πάει το μυαλό μου σε τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι φορτισμενο ειναι απλα δεν ανταποκρινεται ειναι σαν νεκρο το μονο που κανει ειναι οτι αναβει το ασπρο led οταν συνδεω το usb
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ανοιξει το κινητο..το μονο που πρεπει να δεις ειναι να γραφει το rsd connected...δεν χρειαζεται καν να αναγνωρισει το rsd το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ προσπαθείς να περάσεις; θέλω το πλήρες όνομά του αρχείου.

Και ποια είχες προηγουμένως σαν βάση

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει με τον καινουργιο κερνελ JellyX kernel??? Δοκιμαστηκε απο κανενα??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και χρόνια πολλά . Από σήμερα είμαι κάτοχος του πρώτου μου android τηλεφώνου μοτορολα ντέφυ (αγοράστηκε απο μαγαζί 100 ευρώ λόγω του ότι ήταν εκθεσιακό) και προσπαθώ να μπώ στο κλίμα του . Θέλω να ξέρω καταρχάς τι λογισμικό να του βάλω. Τώρα έχει Εκδοση συστήματος Moto version 2.34.1 mb525 retail en sea, εκδοση firmware 2.1-update1 και εκδοση kernel 2.6.29. τι απο αυτά να αλλάξω και πως.
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτη που εχει πανω ειναι η eclair που ειναι πολυ παλια και με πολλα bugs.αρχικα θα περασεις την ελληνικη φρογιο (μπες μεσα στο site της μοτορολα και θα βρεις οδηγιες πως να περασεις το τελευταιο λογισμικο για τη συσκευη σου) και στη συνεχεια μπορεις να κανεις ροοτ και να περασεις custom rom.

παντως σε καμια περιπτωση δεν μενεις σε eclair.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτη που εχει πανω ειναι η eclair που ειναι πολυ παλια και με πολλα bugs.αρχικα θα περασεις την ελληνικη φρογιο (μπες μεσα στο site της μοτορολα και θα βρεις οδηγιες πως να περασεις το τελευταιο λογισμικο για τη συσκευη σου) και στη συνεχεια μπορεις να κανεις ροοτ και να περασεις custom rom.

παντως σε καμια περιπτωση δεν μενεις σε eclair.

 

Λοιπόν μπήκα στην μοτορόλα και έκανα αναβάθμιση σε moto version 34.179.2 retail en cee και android 2.2.2. Τώρα root πως κάνω και όταν λές custom rom τι εννοείς. Συγγνώμη αλλά είμαι άσχετος με το θέμα γενικώς .

Link to comment
Share on other sites

Kαλη χρονια.Εφοσον εισαι ασχετος δουλευεις το κινητο σου ετσι οπως ειναι.το μαθαινεις και διαβαζεις αν θελεις αυτο το νημα......ολα ειναι γραμμενα παρα πολλες φορες εδω μεσα..οποτε θελει λιγο ψαξιμο.

εφοσον εισαι στην αρχη μην σκοτιζεσαι στο να πειραξεις ακομα το κινητο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , λοιπόν μετά από δυο χρόνια κάτοχος της συσκευής( πρώτη φορά συμβαίνει αυτό στα 16 χρόνια που έχω κινητό συνήθως αν εξάμηνο άλλαζα συσκευή ) και χωρίς να την έχω πειράξει καθόλου αποφάσισα να βάλω κάποια άλλη ROM.

 

Επειδή δεν το παρακολουθώ το θέμα πολύ ,μπορείτε να προτείνετε την πιο σταθερή και γρήγορη ROM που κυκλοφορεί , γιατί άρχισε να μου κάνει νούμερα τελευταία .

 

Θα ήθελα να έχει όλες της λειτουργίες της απροβλημάτιστα ( gps ,wifi , κ.α)

 

Όσο για το πως θα την περάσω αν γίνετε ένας σύντομος οδηγός γιατί δεν γνωρίζω, και τα αγγλικά μου δεν είναι τα καλύτερα .

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτος ειναι ενας οδηγος που μπορει να σε βοηθησει http://forum.gizmolord.com/modding-discussions/how-to-root-motorola-defy-(mb525)-and-motorola-defy-(mb526)/
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγω τη rom WIUI και το κινητό πετάει. Προσπαθώ τώρα να στησω κάποια εφαρμογή wifi tether ώστε να μπορεί το τηλέφωνο να δουλευει σαν access point αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφερει. Αν Θυμάμαι καλά η μαμα rom είχε προεγκατεστημένη κάποια εφαρμογή που σου έδεινε αυτήν την δυνατότητα(δεν θυμάμαι την ανομασία της). Υπάρχει κάποια αντίστοιχη εφαρμογή για την συσγκεκριμένη rom? Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

η wiui μεσα στις ρυθμισεις στη μεσαια καρτελα αν θυμαμαι καλα εχει ρυθμιση για wifi-tether.

αν για οποιοδηποτε λογο ομως δεν δουλευει τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις το barnacle wifi-tether απο το play store!

 

τις τελευταιες μερες χρησιμοποιω τη CM10 Negan1911 13-1-13(v2) και πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε jelly bean cm10

προτεινω να φλασαρετε και τα minimal gapps απο το λινκ που δινει ο Quarx στο νημα της cm10.

ειναι πολυ γρηγορη..χωρις λαγκ-πολυ γρηογορο gps....απο ρυθμισεις στo performance δεν εχω πειραξει τιποτα απλα εχω απενεργοποιησει απο πολλες εφαρμογες το hardware acceleration!

για launcher χρησιμοποιω το τελευταιο καιρο σε ολες τις ρομ που δοκιμαζω τον adw και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...