Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Πιστεύω έχει απαντηθεί ξανά! Αλλά σίγουρα είναι δύσκολο να βρεθεί...

Πως μπορώ να δω την κατανάλωση των MB και όταν θέλω να κάνω χρήση Internet να με ρωτάει αν θέλω με Wi-Fi ή GPRS;

 

Διότι όσο είμαι σπίτι είναι ανοικτό το Wi-Fi και όταν βγαίνω εκτός με συνδέει μόνο του στο GPRS.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για να δεις την κατανάλωσή σου κατέβασε καποιο πρόγραμμα από το μαρκετ όπως το net counter που χρησιμοποιώ εγώ. Δειχνει ξεχωριστα καταναλωση απο wifi και απο 3g, ενω μπορεις να του πεις ποτε ξεκιναει ο μηνας για να μηδενιζει την καταναλωση. Οποτε εχεις ανοικτο το wifi θα συνδεεται μονο του με ασυρματο. Οπου δεν εχει προσβαση σε ασυρματο δικτυο και το κινητο χρειαζεται δεδομενα θα τα παιρνει απο το δικτυο της κινητης, εκτος και αν το απενεργοποιησεις κατι που γινεται ειτε πατοντας το power on off και επιλεγοντας το λειτουργια δικτυου, ή καποιο πρόγραμμα απο το μαρκετ οπως το apnswitch

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηρα και γω το κινητο εδω και 2 εβδομαδες απο το Πλαισιο και μπορω να πω οτι με εξυπηρετει αφανταστα,ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Μεσω kies αναβαθμισα σε froyo 2.2 και προς το παρον δεν σκεφτομαι root/hack.

Εχοντας διαβασει μεχρι τωρα ολο το Part 1 & III εδω στο forum, αυτα που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι :

-τι γινεται με το μαμισιο gps που εχει, το Navigation λεει waiting for location και το Maps με βρισκει μονο μεσω Wi Fi.Yπαρχει περιπτωση να lockaρει και να δουλεψει με αυτα τα προγραμματα ή θελει οπωσδηποτε προγραμμα πλοηγησης?

-Μπορει να περαστουν τα αποθηκευμενα τηλεφωνα μου στον gmail account μου?

-Γινεται στις επαφες μου που εχω και τα νουμερα τους και το Facebook τους να εμφανιζονται οι profile photos τους σαν εικονιδια στο τηλεφωνο?

-οταν θελεις να κανεις format στο κινητο ΤΑ ΠΑΝΤΑ η καλυτερη διαδικασια ειναι με βγαλμενες SIM & external memory card να πληκτρολογησεις τον κωδικο (*2.. κτλπ) και μετα format internal SD?'Η υπαρχει καλυτερος τροπος?

 

Ευχαριστω και θα επανελθω

 

1. το μαμισιο gps κλειδώνει δορυφόρους αρκετά γρήγορα (τουλαχιστον στο δικό μου), πρεπει να εισαι σε ανοικτό χωρο χωρις πολλα εμποδια γιατι αυτα δυσκολευουν την προσβαση σε δορυφόρους. Για να δεις χαρτη απο το κλειδωμένο στίγμα χρειάζεσαι πρόσβαση διαδικτύου ειτε ασύρματου, είτε μέσω 3g γιατι οι χαρτες της google δεν ειναι αποθηκευμένοι στο τηλέφωνο. Αν θελεις πλοήγηση χωρις προσβαση δικτύου θα χρειαστείς κάποιο προγραμμα πλοήγησης όπως τα sygic, ndrive, igo, navigon, destinator κ.α.

 

2. Για να περασεις τα τηλεφωνα στο gmail σου, μπαίνεις στις επαφές του κινητού--> επιλογές -->εισαγωγή/εξαγωγή --> εξαγωγή σε sd card. Επιστρέφεις στις επαφές, --> επιλογές --> εισαγωγή/εξαγωγη --> εισαγωγή απο καρτα sd --> αποθήκευση επαφής σε: και επιλέγεις google account. Αφου πια εχεις τελειωσει, εχεις ανεβασει τις επαφες στο gmail σου. Αν θελεις να φαινονται μονο οι επαφες σου απο το γμαιλ πηγαινεις πάλι επιλογές -->περισσότερα--> επιλογές οθόνης --> επιλογη επαφων για εμφανιση, και απο εκει διαλέγεις να εμφανιζονται μονο οσες ειναι αποθηκευμενες στη google.

 

3. Δεν το ξερω αυτό, αλλα ακουγεται οτι στις επομενες αναβαθμισεις του android θα παψει να υπαρχει η επιλογη να εμφανιζονται οι επαφες του φουμπου γιατι καπου επηλθε μια διαφωνια μεταξυ γουγλη και φουμπου.

 

4. Αν θελεις να κανεις πληρες φορματ κάνεις ενα hard reset το οποίο σβηνει τα παντα απο το κινητο. Το κανεις με τον κωδικο *2767*3855# . Δεν χρειαζεται να κανεις φορματ internal sd μετα απο αυτο. Καλο θα ειναι να βγαλεις την sd αν εχεις μεσα και δεν θελεις να χαθει τιποτα απο εκει. Υπόψιν χανονται τα παντα απο το κινητο (αν εχεις επαφες αποθηκευμενες στο λογαριασμο σου στο γουγλη, εννοειται παραμενουν στο γουγλη)

Edited by mihalakis22
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κινητό, το οποίο δεν το είχα αντιληφθεί τόσο καιρό γιατί δεν μου χρειάστηκε η συγκεκριμένη υπηρεσία.Το πρόβλημα είναι το εξής:Το κινητό μπορεί να μετατραπεί σε wifi hotspot, όταν όμως θέλω να συνδεθώ στο Internet από το Laptop μου δεν συνδέεται και ενώ αναγνωρίζει το ασύρματο δίκτυο από το κινητό , μου λέει χωρίς πρόσβαση στο internet.Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει?
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ακουσα οτι υπαρχει προβλημα με το μαμισιο προγραμμα sms του κινητου οτι μπορει να στειλει μηνυμα οπου να ναι ετσι ειναι? εβαλα το handset αλλα δεν μου αρεσει...
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω το SPB περιμενω αλλα απ'ο,τι διαβαζω εχει πολλες ελλειψεις ακομα στα features. Και λογικο αφου δεν εχει δωθει σε αλλους εκτος απο καποιους beta testers. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ακουσα οτι υπαρχει προβλημα με το μαμισιο προγραμμα sms του κινητου οτι μπορει να στειλει μηνυμα οπου να ναι ετσι ειναι? εβαλα το handset αλλα δεν μου αρεσει...

 

που ακριβως το διαβασες?

αυτο συμβαινει σε ελαχιστες περιπτωσεις σε ολες τις android συσκευες, δεν φταιει η εφαρμογη μηνυματων του galaxy

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μετα την εγκατασταση της 2.2.1 ελπιζω να το εγραψα σωστα,το κινητο ΠΕΤΑΕΙ!

truckman σε ευχαριστω πολυ!

όπως και ολους οσους με βοηθησαν στο παρελθον tonyk,tyxerakias ,redhering και αλλους που μπορει να ξεχναω

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω εγκαταστήσει το Kies 2 και μου αρέσει αρκετά περισσότερο από το προηγούμενο που σερνόταν. Έχω το εξής θέμα: το έβαλα να "βλέπει" τον φ'ακελο που έχω όλη τη μουσική, ως εδώ καλά. Αλλά στο μεταξύ έχω σβήσει κάποια τραγούδια και έχω αλλάξει tags σε άλλα, και το Kies εξακολουθεί να μου τα δέιχνει όπως ήταν όταν τα πέρασα. Πως μπορώ να το κάνω κάτι σε στυλ refresh για να ανανεώσει τη λίστα του;

 

κανείς καμιά ιδεα; Σκέφτηκα να βήσω όλη τη λίστα και να την ξανακάνω import αλλά δεν είναι λογικό να γλινεται αυτό κάθε φορά που περνάω ή σβήνω ένα τραγούδι!

Link to comment
Share on other sites

μετα την εγκατασταση της 2.2.1 ελπιζω να το εγραψα σωστα,το κινητο ΠΕΤΑΕΙ!

truckman σε ευχαριστω πολυ!

όπως και ολους οσους με βοηθησαν στο παρελθον tonyk,tyxerakias ,redhering και αλλους που μπορει να ξεχναω

 

Σαν να αλλαξες Συσκευη Ειναι ετσι ;;; :):):)

Link to comment
Share on other sites

κανείς καμιά ιδεα; Σκέφτηκα να βήσω όλη τη λίστα και να την ξανακάνω import αλλά δεν είναι λογικό να γλινεται αυτό κάθε φορά που περνάω ή σβήνω ένα τραγούδι!

 

Μην χρησιμοποιείς KIES, ποτέ !

 

Αυτή η συγκεκριμένη τακτική έχει δουλέψει για το 99% των κατόχων του κινητού μας. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έβαλα το mls αλλά δεν μου εμφανίζει την θέση μου.δεν με βρίσκει βασικά.εγώ είμαι Θεσσ και αυτό με δείχνει κάπου στην Αθήνα...!ξέρει κανείς τι παίζει και τι κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τους εχοντες πειρα....

Αυριο θα παρω ενα Galaxy S μεταχειρισμενο.

Τι θα πρεπει να προσεξω κατα τη γνωμη σας για να μην εχω θεματα αργοτερα;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοικτο το gps?εισαι σε εξωτερικο χωρο?εαν οχι εχεις περασει το gps fix ή το gps status που βοηθανε στην πρωτη φορα που θα πιασεις σημα?Εχεις καλο σημα στο κινητο εαν δεν εισαι σε εξωτερικο χωρο?μην ξεχνας ειναι υποβοηθουμενη η κεραια του gps

 

Ναι το έχω ανοιχτό.σε εξωτερικό χώρο είμαι.το gps fix το έχω κάνει νομίζω ναι.περίμενα 3-4 λεπτά αλλά δεν έγινε κάτι..!2.2.1 έχω και πέρασα την αναβάθμιση του mls.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό αν και δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει πρόγραμμα εγγραφής συνομιλίας κατά την κλήση στο Galaxy το οποίο να κάνει αυτό που λέει,και αν ναι,ποιο είναι;
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έφτασε στα χέρια μου ένα Galaxy S υπάρχει κάποιο (super) Rom που να έχει και υποστήριξη Ελληνικών? Γνωρίζω αρκετά απο android της Samsung (clockwork/odin) οπότε όσο πιο ψαγμένο το Ρομ τόσο το καλύτερο.

 

Απλά σας ρωτάω γιατί απ'όσο φαίνεται δεν είναι και πολλά τα Ρομς με ελληνική υποστήριξη. Αν είναι custom Rom τόσο το καλύτερο δεν θέλω να περιοριστώ σε "official" καταστάσεις (πολύ χάλι η υποστήριξη της Samsung απ'όσο ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει πρόγραμμα εγγραφής συνομιλίας κατά την κλήση στο Galaxy το οποίο να κάνει αυτό που λέει,και αν ναι,ποιο είναι;

Αν εισαι root και δεν εχεις stock rom γινεται αν περασεις ενα phone.apk που κυκλοφορει στους xda. Το οποιο εχει ενα κουμπακι στο μενου κατα την διαρκεια κλησης. Επιπλεον "ξεκλειδωνει" το feature και λειτουργει οποιοδηποτε αλλο προγραμμα ηχογραφησης. Σε non rooted δεν λειτουργει σιγουρα. Για στοκ ομως για να ειμαι ειλικρινης κανω απλως υποθεση.

Οτιδηποτε αλλο απλως ηχογραφει την συνομιλια μοναχα σε ανοικτη ακροαση δυστυχως.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=863074

Παιδιά μόλις έφτασε στα χέρια μου ένα Galaxy S υπάρχει κάποιο (super) Rom που να έχει και υποστήριξη Ελληνικών? Γνωρίζω αρκετά απο android της Samsung (clockwork/odin) οπότε όσο πιο ψαγμένο το Ρομ τόσο το καλύτερο.

 

Απλά σας ρωτάω γιατί απ'όσο φαίνεται δεν είναι και πολλά τα Ρομς με ελληνική υποστήριξη. Αν είναι custom Rom τόσο το καλύτερο δεν θέλω να περιοριστώ σε "official" καταστάσεις (πολύ χάλι η υποστήριξη της Samsung απ'όσο ξέρω).

 

Οταν λες ελληνικη υποστηριξη εννοεις απο ελληνα developer ή να εχει ελληνικα μενου κλπ? Για το πρωτο δεν γνωριζω κατι. Για το δευτερο οι επικρατεστερες ειναι του Doc και του Darky. Περισσοτερα εδω :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

3 Questions:

 

1. Γιατί μερικά e-mails ( εισερχόμενα ) εμφανίζονται με Κινέζικους χαρακτήρες??

 

2. Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή για την φραγή/έλεγχο data tranfer ( όπως το "nodata" για τα Windows Mobiles) ???

 

3. Υπάρχει κάποια εφαρμογή Barcode reader που να αποθηκεύει τα δεδομένα που διαβάζει, σε κάποιο αρχείο ( π.χ. text ) ???

Link to comment
Share on other sites

3 Questions:

 

1. Γιατί μερικά e-mails ( εισερχόμενα ) εμφανίζονται με Κινέζικους χαρακτήρες??

 

2. Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή για την φραγή/έλεγχο data tranfer ( όπως το "nodata" για τα Windows Mobiles) ???

 

3. Υπάρχει κάποια εφαρμογή Barcode reader που να αποθηκεύει τα δεδομένα που διαβάζει, σε κάποιο αρχείο ( π.χ. text ) ???

 

2. APN on off. Συνδυασε το με το 3G Watchdog και εχεις ελεγχο και διακοπη του data οταν πλησιαζεις στο οριο ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει πρόγραμμα εγγραφής συνομιλίας κατά την κλήση στο Galaxy το οποίο να κάνει αυτό που λέει,και αν ναι,ποιο είναι;

 

http://www.appbrain.com/app/record-my-call/com.record.my.call

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ κάποιες μέρες όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιτή ο φάκελς DCIM που εχει μέσα οτι έχω τραβήξει με την κάμερα δεν εμφανίζεται ενώ όλοι οι υπόλιποι φάκελοι υπάρχουν κανονικά..

Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει γιατί γινεται αυτό/??

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει πρόγραμμα εγγραφής συνομιλίας κατά την κλήση στο Galaxy το οποίο να κάνει αυτό που λέει,και αν ναι,ποιο είναι;

 

Υπάρχει τρόπος, τον οποίο είχε πρωτοαναφέρει ο συνονόματος stinger εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3486031

 

Σε εμένα με JS3 rom λειτουργεί άψογα :), και δεν χρειάζεται επιπλέον πρόγραμμα, απλά το φλασάρεις μέσω CWM και μετά κατα τις κλήσεις υπάρχει (προσθέτει δηλαδή) κουμπί "REC" που κάνει καταγραφή (σε μορφή AMR)!!!

 

EDIT: είναι όπως λέει ο Πέτρος (Prattein_Aloga) παραπάνω, απλά η μέθος μέσω CWM δεν απαιτεί τίποτε άλλο απο εσένα (πχ root- βέβαια αν έχεις CWM recovery μάλλον θα έχεις γίνει και root!!!), μπάινεις σε CWM recovery και κάνεις "install zip from SD card" (βρίσκεις το zip αρχέιο που θα έχεις κατεβάσει απο το λινκ του stinger-και το εγκαθιστάς).

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Guest dimarhos2004
θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ,αν υπάρχει μέρος που να δείχνει πόσα Mb έχω κατεβάσει -στέιλει για να βλέπω αν φτάνω η ξεπερνώ το όριο που έχω στην σύνδεσή μου.ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ,αν υπάρχει μέρος που να δείχνει πόσα Mb έχω κατεβάσει -στέιλει για να βλέπω αν φτάνω η ξεπερνώ το όριο που έχω στην σύνδεσή μου.ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Όταν με το καλό το πάρεις στα χέρια σου,κατεβάζεις μια εφαρμογή από το market και θα είσαι κομπλέ.Λέγεται 3G watchdog και είναι ακριβώς αυτό που θές.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...