Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το κλεισα, σ ευχαριστώ πολύ..

Μπορώ να κάνω μετονομασία στα εικονίδια? Να μη λέει πχ ανταλλαγή μηνυμάτων, αλλά σκέτο μηνύματα. Γιατί δε χωράει το ανταλλαγή μηνυμάτων και κόβεται και μου σπάει τα νεύρα. Χωρίς root πάντα..

 

Στον adw launcher μπορείς σίγουρα. Στον εργοστασιακό της samsung όχι (είναι αθλιοι σε γενικές γραμμές οι launchers των κατασκευαστών. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε αλλους απο το μάρκετ που είναι μακράν καλύτεροι, όπως adw, go launcher, launcher pro).

 

Ποιο πριν σε αυτό που ρωτησες. Αυτό είναι η χρήση δεδομένων (και όχι το 3g). Όταν το έχεις ανοιχτό μπαίνει το κινητό στο ίντερνετ (και μόνο του όταν θέλει), αν όχι δεν μπαίνει (το wifi δεν έχει καμία σχέση).

 

ρυθμίσεις-ασύρματη-δίκτυα- χρήση δεδομένων

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ, κατανοητό. Νίκο η τελευταία έκδοση για το κινητό μου ποια είναι?

Και που μπορώ να βρω έναν οδηγό για το πώς την περνάω?

Ισχύει ότι πρέπει να χω φορτισμένο το κινητό πριν ξεκινήσω τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατανοητό. Νίκο η τελευταία έκδοση για το κινητό μου ποια είναι?

Και που μπορώ να βρω έναν οδηγό για το πώς την περνάω?

Ισχύει ότι πρέπει να χω φορτισμένο το κινητό πριν ξεκινήσω τη διαδικασία?

 

Τα πάντα υπάρχουν στα 3 επισημασμενα θέματα:

Οδηγοί για νεους χρήστες

Ροοτ

Επίσημα firm και οδηγός

 

Δεν λείπει τίποτα :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας να κατεβάσω τη Gingerbread 2.3.3 βλέπω ότι έχει 3 διαφορετικές εκδόσεις . Ποια πρέπει να κατεβάσω και τι είναι τα COS EUR VGR μες στις παρενθέσεις?
Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας να κατεβάσω τη Gingerbread 2.3.3 βλέπω ότι έχει 3 διαφορετικές εκδόσεις . Ποια πρέπει να κατεβάσω και τι είναι τα COS EUR VGR μες στις παρενθέσεις?

cos = cosmote

eur = πιο γενικό

vgr = vodafone

Στην ουσία έχει έτοιμες τις ρυθμίσεις για internet..

Βάλε το ίδιο με αυτό που έχεις. Πληκτρολόγησε

*2767*4387264636#

και δες το PCode σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε VGR τελειώνει το PCode Μου, οπότε περνάω την έκδοση που στην παρένθεση έχει το VGR σωστά? Αν και αφού ξέρω πως έχω Vodafone γιατί έπρεπε να το κάνω αυτό? Για να μαθαίνω ρωτάω ;p

Και κάτι ακόμη. Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος, χάνω κάτι σημαντικό αν περάσω την 2.3.3 αντί για την 2.3.5 με την οποία απ ότι διαβάζω χάνω την εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Σε VGR τελειώνει το PCode Μου, οπότε περνάω την έκδοση που στην παρένθεση έχει το VGR σωστά? Αν και αφού ξέρω πως έχω Vodafone γιατί έπρεπε να το κάνω αυτό? Για να μαθαίνω ρωτάω ;p

Και κάτι ακόμη. Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος, χάνω κάτι σημαντικό αν περάσω την 2.3.3 αντί για την 2.3.5 με την οποία απ ότι διαβάζω χάνω την εγγύηση?

Για σιγουριά και επαλήθευση...Μπορούσες να έχεις και eur...

Η 2.3.3 είναι η τελευταία επίσημη για το κινητό σου. Είχε κάτι προβληματάκια με την μπαταρία που όμως δεν εμφανίστηκαν σε όλους. Η 2.3.5 τα διορθώνει αυτά όπως και κάποια άλλα bugs. Πάντως όλοι εδώ, προτείνουν την 2.3.5 με semaphore. Απλά αν χρειαστείς εγγύηση ξαναπερνάς την official. Αν δεν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία δοκιμάζεις την 2.3.3 και μετά περιμένεις αναβάθμιση. Τώρα 2.2 έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου τη 2.2 έχω τώρα και σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Επειδή μόλις χθες έπιασα το κιν στα χέρια μου και είναι και η πρώτη φορά που πιάνω android λέω να του περάσω τη 2.3.3 τώρα να κάτσω λίγο να το σκαλίσω να το συνηθίσω και μετά να πάω για root.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν για κάθε επίσημη έκδοση υπάρχει αντίστοιχη root. Εννοώ είναι όπως στο ios? Που έβγαινε ξέρω γω η 4.3.3 και έβγαινε αντίστοιχο jb γι αυτήν? Ή στο android μπορώ απ την 2.2 που είμαι τώρα να περάσω root έκδοση 2.3.5 δηλαδή?

Έχω διαβάσει όλα τα sticky, απλά δεν το χω καταλάβει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε VGR τελειώνει το PCode Μου, οπότε περνάω την έκδοση που στην παρένθεση έχει το VGR σωστά? Αν και αφού ξέρω πως έχω Vodafone γιατί έπρεπε να το κάνω αυτό? Για να μαθαίνω ρωτάω ;p

Και κάτι ακόμη. Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος, χάνω κάτι σημαντικό αν περάσω την 2.3.3 αντί για την 2.3.5 με την οποία απ ότι διαβάζω χάνω την εγγύηση?

 

Αν θέλεις Vodafone και εγγύηση κάνε την αναβάθμιση μέσω Kies.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με το που κάνω δηλαδή εγκατάσταση το KIES και συνδέσω το κινητό στον υπολογιστή θα του περάσει αυτόματα το νέο firmware? Και υποθέτω αφού είναι επίσημο θα του περάσει την 2.3.3, όχι την 2.3.5 σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Με το που κάνω δηλαδή εγκατάσταση το KIES και συνδέσω το κινητό στον υπολογιστή θα του περάσει αυτόματα το νέο firmware? Και υποθέτω αφού είναι επίσημο θα του περάσει την 2.3.3, όχι την 2.3.5 σωστά?

 

Σωστά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου τη 2.2 έχω τώρα και σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Επειδή μόλις χθες έπιασα το κιν στα χέρια μου και είναι και η πρώτη φορά που πιάνω android λέω να του περάσω τη 2.3.3 τώρα να κάτσω λίγο να το σκαλίσω να το συνηθίσω και μετά να πάω για root.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν για κάθε επίσημη έκδοση υπάρχει αντίστοιχη root. Εννοώ είναι όπως στο ios? Που έβγαινε ξέρω γω η 4.3.3 και έβγαινε αντίστοιχο jb γι αυτήν? Ή στο android μπορώ απ την 2.2 που είμαι τώρα να περάσω root έκδοση 2.3.5 δηλαδή?

Έχω διαβάσει όλα τα sticky, απλά δεν το χω καταλάβει αυτό.

Επειδη χθες εκανα φλασαρισμα 3 φορες, χρειαστηκε να γινω root παραπανω απο μια φορα. Η καθε εκδοση firmware εχει τον διο της τροπο για να γινεσαι root. Αλλα επειδη κι εγω ειμαι αρχαριος και τωρα μαθαινω, περιμενε μηπως σ απαντησει και καποιο αλλο παιδι με περισσοτερη εμπειρια. Ευτυχως υπαρχει πολυ γνωση εδω μεσα. Αυτα που δεν τα μαθαινεις σε κανανα πανεπιστημιο και σε καμια σχολη:O

Γενικα μιλαω..

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ. Μόλις πάω σπίτι θα κάτσω να κάνω το update και βλέπουμε :p

Δηλαδή απ ότι κατάλαβα το root φαίνεται στις πληροφορίες τηλεφώνου εκεί που λέει έκδοση kernel σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μόλις πάω σπίτι θα κάτσω να κάνω το update και βλέπουμε :p

Δηλαδή απ ότι κατάλαβα το root φαίνεται στις πληροφορίες τηλεφώνου εκεί που λέει έκδοση kernel σωστά?

 

Λάθος. Αυτό το root εκεί απλά δηλώνει τον χρήστη που έκανε compile τον kernel. Δεν έχει καμία σχέση με το αν εσύ είσαι root στο τηλέφωνο ή όχι. Και απ'ότι καταλαβαίνω εσύ δεν είσαι root. Μπορείς να ελέγξεις τις εφαρμογές σου για μία που λέγεται superuser, είναι η πιο εύκολη δοκιμή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι root, πληροφοριακά ρώτησα :p

Κάτι τελευταίο, γιατί μου είπες να περάσω την 2.3.3 με το KIES και όχι με odin όπως στον οδηγό σου, απλά ρωτάω για να ξέρω.

Και αφού θα σ ακούσω εννοείται και θα την περάσω με το KIES, η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που προτείνεις στον οδηγό πριν το update με odin, ισχύει και για όταν αυτό γίνεται με KIES σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι root, πληροφοριακά ρώτησα :p

Κάτι τελευταίο, γιατί μου είπες να περάσω την 2.3.3 με το KIES και όχι με odin όπως στον οδηγό σου, απλά ρωτάω για να ξέρω.

Και αφού θα σ ακούσω εννοείται και θα την περάσω με το KIES, η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που προτείνεις στον οδηγό πριν το update με odin, ισχύει και για όταν αυτό γίνεται με KIES σωστά?

 

Ισχύει πως χρειάζεται επαναφορά.

 

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι root, πληροφοριακά ρώτησα :p

Κάτι τελευταίο, γιατί μου είπες να περάσω την 2.3.3 με το KIES και όχι με odin όπως στον οδηγό σου, απλά ρωτάω για να ξέρω.

Και αφού θα σ ακούσω εννοείται και θα την περάσω με το KIES, η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που προτείνεις στον οδηγό πριν το update με odin, ισχύει και για όταν αυτό γίνεται με KIES σωστά?

 

Εγώ για ευκολία σου το είπα. Το Kies απλά τα κάνει όλα πιο αυτόματα, και εφόσον δε θες να βάλεις τα πιο τελευταία, δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι. Ναι, το factory reset ισχύει και για το Kies.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

2.3.6 κυκλοφορει στο χδα...γιατι εχω την αισθηση οτι θα φαμε και επισημο παγωτο?

 

με την ορεξη θα μεινεις..!:lol:

κι εγώ αυτό πιστεύω, θέλουν να δώσουν το stock που έχουν από s και μετά θα κοιτάξουν να αυξήσουν τις πωλήσεις του sii.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό πιστεύω, θέλουν να δώσουν το stock που έχουν από s και μετά θα κοιτάξουν να αυξήσουν τις πωλήσεις του sii.

 

τι ακριβως σας κανει τοσο σιγουρους;και γω απαισιοδοξος ειμαι αλλα ελπιζω ακομα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό πιστεύω, θέλουν να δώσουν το stock που έχουν από s και μετά θα κοιτάξουν να αυξήσουν τις πωλήσεις του sii.

 

Ναι γιατί πάνε άσχημα οι πωλήσεις του i9100 και θα πρέπει να σταματήσουν την υποστήριξη στο i9000 για να πουλήσουν κανα κομμάτι :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μολις γ@μhthικ3 ο Διας.Κολλησε το τηλεφωνο και το εκανα reboot και κρασαρε το συμπαν ολο.Δεν φορτωνει με τιποτα και λεει οτι λειπουν αρχεια.Το τηλεφωνο φοραγε Darky's 9.5.Τι να κανω εκτος απο το να το πεταξω στη θαλασσα γιατι εχω αρχισει και τα παιρνω γιατι εχω πολυ σημαντικα πραγματα μεσα,τα οποια προφανως εχασα...

 

υγ)Το τηλεφωνο το ειχα παρει με Darky.....

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου πείτε από που κατεβάζω το Kies για να το κάνω install στο pc?

 

Εδώ μπορείς να το κατεβάσεις.

 

Μολις γ@μhthικ3 ο Διας.Κολλησε το τηλεφωνο και το εκανα reboot και κρασαρε το συμπαν ολο.Δεν φορτωνει με τιποτα και λεει οτι λειπουν αρχεια.Το τηλεφωνο φοραγε Darky's 9.5.Τι να κανω εκτος απο το να το πεταξω στη θαλασσα γιατι εχω αρχισει και τα παιρνω γιατι εχω πολυ σημαντικα πραγματα μεσα,τα οποια προφανως εχασα...

 

υγ)Το τηλεφωνο το ειχα παρει με Darky.....

 

Δεν ξέρω τι έγινε και κράσαρε αλλά αν δεν έχεις κρατήσει backup θα πρέπει να φλασάρεις μία rom από την αρχή. Πάντως τα αρχεία που είχες μέσα στην sd κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν πάθει τίποτα. Για να διαγραφούν θα πρέπει να κάνεις format την sd.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...