Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ! είχα μείνει στο "αν θέλεις να αλλάξεις το product code" στην αρχή της πρότασης, το οποίο θεώρησα από λάθος μου προαιρετικό..

 

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, τα επίσημα firmwares 2.3.3 περα απο το αυτή την διαφορά για τους παρόχους έχουν καμιά διαφορά άλλη (επιδόσεις, κολλήματα κλπ.) μεταξύ τους ?

 

Κι εγώ την πρώτη φορά που το έκανα προαιρετικό το θεώρησα :lol:

Η JVN είναι λίγο πιο καινούρια από τις άλλες επίσημες ελληνικές 2.3.3 αλλά δεν παίζει και καμιά ουσιαστική διαφορά (μπορεί και καμία διαφορά :p) Δε ξέρω κατά πόσο το battery drain παρουσιάζεται στην JVN αν και νομίζω πως το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ! είχα μείνει στο "αν θέλεις να αλλάξεις το product code" στην αρχή της πρότασης, το οποίο θεώρησα από λάθος μου προαιρετικό..

 

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, τα επίσημα firmwares 2.3.3 περα απο το αυτή την διαφορά για τους παρόχους έχουν καμιά διαφορά άλλη (επιδόσεις, κολλήματα κλπ.) μεταξύ τους ?

 

Άλλαξα τον οδηγό και έβγαλα το αν θέλεις.... είπα κι εγώ να το γράψω απαλά :p Tώρα ΠΡΕΠΕΙ.

Δεν είμαι η Samsung για να το απαντήσω αυτό το τελευταίο, απλά το JVN πιο καινούριο από το JVI, και σίγουρα κάποια bugs θα έχουν διορθωθεί. Παρ'όλα αυτά και τα 3 επίσημα ελληνικά πάσχουν από τα προβλήματα των 2.3.3 γενικώς, γι'αυτό οι περισσότεροι εδώ έχουμε βάλει 2.3.5 +.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμιζουμε την ενταση εγγραφης του μικροφωνου στο βιντεο; Ο ήχος του περα του οτι γενικα ειναι αθλιος, καθε φορα που τραβαω βιντεο οπου εχει δυνατη μουσικη, ο ηχος βγαινει μπουκωμενος σαν να ειναι μονο παρασιτο. Στην ουσια για μενα αυτο καθιστα την καμερα εντελως αχρηστη (περα απο τη φωτογραφικη που τη θεωρω απαραδεκτη). Τα περισσοτερα βιντεο που εχω τραβηξει ειναι ειτε απο καποιο κλαμπ, συναυλια, παρτι, δεξίωση οπου παιζει μουσικη. Το τελευταιο σαββατο σε δεξιωση γαμου, τραβουσαμε βιντεο οπου το δικο μου λογω ηχου ηταν για πεταμα ενω το αντιστοιχο τραβηγμενο απο γιωτομηλο ηταν αψογο
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος προβλήματα συγχρονισμού στην 2.3.5; Όταν είχα την JVT είχα προβλήματα συγχρονισμού από το τηλέφωνο προς το gmail στις επαφές. Τώρα που πέρασα στην JVU οι επαφές (φαίνεται να) συγχρονίζονται κανονικά, αλλά οι αλλαγές που κάνω στα ημερολόγια, και από τις δύο πλευρές, δεν συγχρονίζονται πάντα (υπάρχουν όμως και φορές που γίνεται κανονικά ο συγχρονισμός).

Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει. Επειδή είναι πρόβλημα που πρωτοεμφανίζεται στην 2.3.5 πιθανώς να λύνεται με αντικατάσταση κάποιου στοιχείου του active sync, αλλά δεν γνωρίζω τί και πώς

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμιζουμε την ενταση εγγραφης του μικροφωνου στο βιντεο; Ο ήχος του περα του οτι γενικα ειναι αθλιος, καθε φορα που τραβαω βιντεο οπου εχει δυνατη μουσικη, ο ηχος βγαινει μπουκωμενος σαν να ειναι μονο παρασιτο. Στην ουσια για μενα αυτο καθιστα την καμερα εντελως αχρηστη (περα απο τη φωτογραφικη που τη θεωρω απαραδεκτη). Τα περισσοτερα βιντεο που εχω τραβηξει ειναι ειτε απο καποιο κλαμπ, συναυλια, παρτι, δεξίωση οπου παιζει μουσικη. Το τελευταιο σαββατο σε δεξιωση γαμου, τραβουσαμε βιντεο οπου το δικο μου λογω ηχου ηταν για πεταμα ενω το αντιστοιχο τραβηγμενο απο γιωτομηλο ηταν αψογο

 

Χρειάζεσαι είτε αυτήν την εφαρμογή εφόσον φοράς custom kernel που υποστηρίζει το voodoo sound, είτε αυτήν, ανεξαρτήτως του kernel που φοράς, αλλά η δεύτερη είναι επί πληρωμή.

 

Edit: @sergios. Εγώ πάλι αυτό το πρόβλημα το είχα με όλες σχεδόν τις stock ginger που φόρεσα. Ο συγχρονισμός του ημερολογίου με το google ημερολόγιο ήταν από προβληματικός ως αδύνατος. Το είχα ψάξει και είχα βρει κάποιες υποτιθέμενες λύσεις που αφορούσαν τροποποιήσεις στο λογισμικό αλλά τις παράτησα και χρησιμοποιούσα τρίτη εφαρμογή, και συγκεκριμένα αυτή, με την οποία, όλως παραδόξως, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημα με τη μπαταρία.

Εδώ και κάποιο διάστημα μου φαίνεται πως αποφορτίζεται πιο γρήγορα.

Την άφησα να αποφορτιστεί εντελώς 3 φορες και τη φορτισα παλι στο φουλ αλλα τιποτα.

Ενω δειχνει φορτιση 100% δεν ειναι τοσο και αυτο το τσεκαρα με μια εφαρμογη(battery solowidget) που κατεβασα στο κινητο για να μου δειχνει την ενδειξη της μπαταριας.

Οταν φορτιζει πληρως, πανω στην ενδειξη μπαταριας που εχει το κινητο δειχνει 100% το ιδιο και το widget.Μόλις όμως το βγαλω απο τη μπριζα ή το usb, το widget μου δειχνει 89 ή 92%

Μήπως ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Οταν φορτιζει πληρως, πανω στην ενδειξη μπαταριας που εχει το κινητο δειχνει 100% το ιδιο και το widget.Μόλις όμως το βγαλω απο τη μπριζα ή το usb, το widget μου δειχνει 89 ή 92%

Μήπως ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα;

 

Όλες οι gingerbread έτσι είναι στο κινητό μας. Δεν υπάρχει κάποια λύση. Συνήθως βέβαια όταν το βγάζεις από τη φόρτιση δείχνει 97-98% και όχι όσο λες.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

τελικα το θεμα με το gps που δε λοκαρει ποτε και αμα λοκαρει σε δειχνει στο γαμο του καραγκιοζη τι γινεται; ξερουμε κανα καλο fix της προκοπης;
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι gingerbread έτσι είναι στο κινητό μας. Δεν υπάρχει κάποια λύση. Συνήθως βέβαια όταν το βγάζεις από τη φόρτιση δείχνει 97-98% και όχι όσο λες.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Κατάλαβα...

Άρα δεν υπάρχει λύση...

Thanks για την απαντηση.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον οδηγό και έβγαλα το αν θέλεις.... είπα κι εγώ να το γράψω απαλά :p Tώρα ΠΡΕΠΕΙ.

 

Να καταλαβω, γιατι πρεπει;

Το δικο μου εχει Κορεα,με JVT, να βαλω ΧEU; η να το αφησω για να αποφυγω το reboot.

Το εχω ηδη στησει ,αν κανω backup με το Titanium θα επανελθει οπως ειναι τωρα;

Επισης, μηπως εχει βγει καμια λυση για καταγραφη των κλησεων;

Link to comment
Share on other sites

Να καταλαβω, γιατι πρεπει;

Το δικο μου εχει Κορεα,με JVT, να βαλω ΧEU; η να το αφησω για να αποφυγω το reboot.

Το εχω ηδη στησει ,αν κανω backup με το Titanium θα επανελθει οπως ειναι τωρα;

Επισης, μηπως εχει βγει καμια λυση για καταγραφη των κλησεων;

 

Εσένα δε θα σε επηρεάσει ιδιαίτερα η αλλαγή. Απλά δεν έχεις την επίσημη αγγλική αν δεν αλλάξεις το csc, αλλά στην περίπτωσή σου δεν πειράζει... ίσως να μη σου δουλεύει το Daily Briefing σωστά, αλλά ακόμα και όχι, μικρό το κακό. Στις ελληνικές roms όμως το σωστό csc έρχεται με πλεονεκτήματα όπως πληκτρολόγιο κτλ., οπότε ναι, πρέπει. Βασικά τίποτα δεν είναι κανόνας, και χωρίς την αλλαγή πάλι θα δουλεύει, απλά δε θα είναι όπως τη σχεδίασαν. Το θέμα όταν βάζεις επίσημες είναι να είναι επίσημες, και σωστά βαλμένες με το σωστό csc. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.

Αν κάνεις backup ναι θα επανέλθει.

Όσο για τη λύση, απ'όσο ξέρω σε gingerbread δεν έχει γίνει ακόμα, αλλά έχω καιρό να κοιτάξω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι gingerbread έτσι είναι στο κινητό μας. Δεν υπάρχει κάποια λύση. Συνήθως βέβαια όταν το βγάζεις από τη φόρτιση δείχνει 97-98% και όχι όσο λες.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Εγώ όταν πήρα το κινητό μόλις το έβγαζα απο την φόρτιση έλεγε 93% και το ξαναέβαζα κατευθείαν και μετά από λίγη ώρα κατάφερνα να το κάνω να λέει 98%. Τώρα πλέον με την JVT Tornado και μετά απο battery calibration μόλις το βγάζω από την φόρτιση έχει 99% και μάλιστα κάποτε είχα δει και 100% το οποίο έμεινε για αρκετές ώρες σε αναμονή. Πιστεύω πως είναι θέμα kernel αλλά γιατί δεν το φτιάχνει κάποιος? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν πήρα το κινητό μόλις το έβγαζα απο την φόρτιση έλεγε 93% και το ξαναέβαζα κατευθείαν και μετά από λίγη ώρα κατάφερνα να το κάνω να λέει 98%. Τώρα πλέον με την JVT Tornado και μετά απο battery calibration μόλις το βγάζω από την φόρτιση έχει 99% και μάλιστα κάποτε είχα δει και 100% το οποίο έμεινε για αρκετές ώρες σε αναμονή. Πιστεύω πως είναι θέμα kernel αλλά γιατί δεν το φτιάχνει κάποιος? :confused:

 

Αν δεν έχεις σωστό source πως να κάνεις κάτι σωστό; αν γινόταν κάτι για αυτό, θα το είχε φτιάξει ο damian (στάνταρ όμως).

Στην tornado κι εγώ έχω 99% και αν το αφήσω για κανένα 10λεπτο γράφει κανονικά 100%

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό το πρόβλημα το είχα με όλες σχεδόν τις stock ginger που φόρεσα. Ο συγχρονισμός του ημερολογίου με το google ημερολόγιο ήταν από προβληματικός ως αδύνατος. Το είχα ψάξει και είχα βρει κάποιες υποτιθέμενες λύσεις που αφορούσαν τροποποιήσεις στο λογισμικό αλλά τις παράτησα και χρησιμοποιούσα τρίτη εφαρμογή, και συγκεκριμένα αυτή, με την οποία, όλως παραδόξως, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό.

 

Εννοείς ότι τρέχεις δύο παράλληλα ημερολόγια; Και το business calendar free συγχρονίζει κανονικά αμφίδρομα με το google calendar;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι τρέχεις δύο παράλληλα ημερολόγια; Και το business calendar free συγχρονίζει κανονικά αμφίδρομα με το google calendar;

 

Ναι, έτρεχα δύο εφαρμογές ημερολογίου αλλά όχι αλληλεπικαλυπτόμενες. Την samsung για τα γεγονότα στο τηλέφωνο και το business για το google calendar. Και ναι, το business calendar free συγχρόνιζε κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Σημερα το πρωι και αφου απενεργοποιησα την λειτουργεια πτησης(για να χτυπαει το alarm),μου εμφανιζεται στην notification bar ενα τριγωνο με το εξης μηνυμα''Σφαλμα συνδεσης για ...(λογ/μος μου στο google)''παταω πανω εκει και μου ανοιγει οθονημε μηνυμα''ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ GOOGLE..εισαγαγατε εσφαλμενο κωδικο προσβασης ή ο λογ/μος σας εχει αλλαξει.Εισαγετε ξανα τον κωδικο προσβασης''

Βαζω τον κωδ.και καπακι μου ερχεται μην απο Cote οτι ""συνδεθηκατε στο internet day pass κλπ..κλπ..""και καπακι 2ο μην.''Αν εχεις smartphone συσκευη η προσβαση στο net ισως οφειλεται σε εφαρμογες καιρου κλπ που συνδεονται αυτοματα....''

Περνω τηλ.Cosmote και μου λενε να απενεργοποιησω την κινηση δεδομενων κλπ..Τους απαντω οτι ειναι μονιμα απενεργοποιημενη η κινηση δεδομενων και οτι συνδεομαι μονο μεσω wifi και οτι τα προγραμματα που εχω ποτε δεν ζητησαν κινηση δεδομενων...

Το κουφο ομως ειναι οτι γυρνωντας στο καρτοσυμβολαιο-εχω μια 2σε1 σιμ με whatsup +καρτοσυμβολαιο-ξανα το ιδιο μηνυμα!!!!

Σας εχει συμβει εσας κατι τετοιο προσφατα,γιατι εμενα προτι φορα μετα απο 6 μηνες που εχω τον γαλαξια...

Υπ οψιν οτι χθες κατεβασα το Handcent και πριν 2 μερες το live screen locker...και για καιρο εχω το minimalistic text...

Any ideas;;;;;;

Ευχαριστω:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Σημερα το πρωι και αφου απενεργοποιησα την λειτουργεια πτησης(για να χτυπαει το alarm),μου εμφανιζεται στην notification bar ενα τριγωνο με το εξης μηνυμα''Σφαλμα συνδεσης για ...(λογ/μος μου στο google)''παταω πανω εκει και μου ανοιγει οθονημε μηνυμα''ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ GOOGLE..εισαγαγατε εσφαλμενο κωδικο προσβασης ή ο λογ/μος σας εχει αλλαξει.Εισαγετε ξανα τον κωδικο προσβασης''

Βαζω τον κωδ.και καπακι μου ερχεται μην απο Cote οτι ""συνδεθηκατε στο internet day pass κλπ..κλπ..""και καπακι 2ο μην.''Αν εχεις smartphone συσκευη η προσβαση στο net ισως οφειλεται σε εφαρμογες καιρου κλπ που συνδεονται αυτοματα....''

Περνω τηλ.Cosmote και μου λενε να απενεργοποιησω την κινηση δεδομενων κλπ..Τους απαντω οτι ειναι μονιμα απενεργοποιημενη η κινηση δεδομενων και οτι συνδεομαι μονο μεσω wifi και οτι τα προγραμματα που εχω ποτε δεν ζητησαν κινηση δεδομενων...

Το κουφο ομως ειναι οτι γυρνωντας στο καρτοσυμβολαιο-εχω μια 2σε1 σιμ με whatsup +καρτοσυμβολαιο-ξανα το ιδιο μηνυμα!!!!

Σας εχει συμβει εσας κατι τετοιο προσφατα,γιατι εμενα προτι φορα μετα απο 6 μηνες που εχω τον γαλαξια...

Υπ οψιν οτι χθες κατεβασα το Handcent και πριν 2 μερες το live screen locker...και για καιρο εχω το minimalistic text...

Any ideas;;;;;;

Ευχαριστω:wacko:

 

Δεν έχεις απενεργοποιήσει την κίνηση δεδομένων. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η μονη φορα που την ενεργοποιησα ηταν πριν απο 2 μηνες για να λαβω mms απο την Cosmote...και καπακι την απενεργοποιησα... καρατσεκαρισμένο Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

πρωην κατοχος Νοκια 5800, ευτυχης νεος κατοχος του Γαλαξια.

πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης , αλλα μερικα πραγματακια που ειχες στο παλιο κινητο αν δεν τα εχει το καινουριο σε χαλανε. Για παραδειγμα ειχε το παλιο εκφωνηση καλουντος , δηλ, το κινητο στο γραφειο , την ωρα που χτυπαει "μιλαει¨και λεει το ονομα αυτου που σε καλει , πολυ βολικο για να απαντας αμεσα (αν θες). Επισης στο παλιο δουλευε τελεια η φωνητικη κληση , πολυ χρησιμο ειδικα στο αμαξι . Το Galaxy αν και διαβασα απειρες σελιδες στο Forum δεν βρηκα να τα κανει , για την ακριβεια , φωνητικη κληση εχει αλλα οποιον γουσταρει παιρνει, ουτε σε αγγλικη ομιλια μου δουλεψε . any help ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ανωτέρω που αναφέρεις, δεν θα τα βρεις σε κανένα smartphone με android, ios (στο ios η φωνητική κλήση λειτουργεί καλύτερα), wp7.

Ή τουλάχιστον να λειτουργούν όπως στα ΝΟΚΙΑ. Μην περιμένεις λύση. Κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα απο τα symbian ή πολύ καλύτερα, αλλά στα συγκεκριμένα γενικά υστερούν, που θεωρώ όμως οτι θα τα ξεχάσεις, όταν αρχίσεις να κάνεις χρήση όλων των άλλων δυνατοτήτων.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Announcify λέγεται η εφαρμογή που εκφωνεί ονόματα και νομίζω κατεβάζεις και ένα πρόσθετο για να υποστηρίξει ελληνικα!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα σημερα ενα καλωδιο TV Out και συνδεσα το S με τηλεόραση, ολα καλα εχω εικονα αλλα δεν εχω ηχο , τα εχω συνδεσει ολα σωστα .

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Εχω βαλει PAL εβαλα και το αλλο τιποτα.:(

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι θεμα προβλημα της rom , εχω του Criskelo

Link to comment
Share on other sites

Η μονη φορα που την ενεργοποιησα ηταν πριν απο 2 μηνες για να λαβω mms απο την Cosmote...και καπακι την απενεργοποιησα... καρατσεκαρισμένο

 

Σε μία από τις συνδέσεις σου δεν είναι απενεργοποιημένη η κίνηση δεδομένων.

Το μήνυμα ''Σφαλμα συνδεσης για ...(λογ/μος μου στο google)'' το βγάζει όταν κάνεις εναλλαγή στη 2in1 κάρτα SIM από τη μία σύνδεση στην άλλη.

Edited by Tyxerakias
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...