Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω φιλε

κατσει να παιξει μια φορα και μετα βλεπουμε πως θα γινει γρηγορο...

παιδια κανεις να μου δανεισαει ενα jig για να μην περιμενω αυτο που παραγγειλα??

Σαλονικη ειμαι

ευχαριστω

 

Βγάλε την μπαταρία όπως λέει και ο φίλος για κανένα 10λεπτο.ένα παλικάρι το ζέσταινε με το πιστολάκι και μπήκε σε dlmode..! ( δεν το συνιστώ βέβαια, άλλα το ακούσαμε κι αυτό..!) κάνε ότι πιστεύεις μέχρι να έρθει το jig αν δεν βρεις..

 

 

Ότι σου είπα παραπάνω, θα κάνει το κινητό σου να δουλεύει όπως πρέπει και να γίνει πεντακάθαρη εγκατάσταση. Όχι απλα γρήγορο..!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Edit: @superuser: Τα παιδία στα post που αναφέρεσαι εννοούν ότι φλασάρουν με pit και repartition.

 

Και εγώ για pit και repartition έλεγα αφού ο Tyxerakias έκατσε και έφτιαξε όλες τις τελευταίες rom με τρία αρχεία για να βάζουμε pit και repartition ώστε να αποφεύγονται τέτοια λάθη και να μην μπρικάρουμε τα κινητά μας. Αν έγινε παρανόηση ζητώ συγγνώμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για pit και repartition έλεγα αφού ο Tyxerakias έκατσε και έφτιαξε όλες τις τελευταίες rom με τρία αρχεία για να βάζουμε pit και repartition ώστε να αποφεύγονται τέτοια λάθη και να μην μπρικάρουμε τα κινητά μας. Αν έγινε παρανόηση ζητώ συγγνώμη.

 

Καμία παρανόηση, οπότε δεν χρειάζεται και καμία συγγνώμη. Προφανώς είπαμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ισχυει στην μπαταριες λιθιου.Αυτο ισχυε σε παλιου τυπου μπαταριες.

Στις μπαταριες λιθιου δεν πρεπει να αφηνεις συχνα το κινητο να τελειωνει απο μπαταρια γιατι ετσι μειωνεται η διαρκεια ζωης της.

 

Γενικα 2 πραγματα(κυριως) μειωνουν τη διαρκεια ζωης της μπαταριας λιθιου:

1)πληρεις αποφορτησεις

2)υψηλη θερμοκρασια

 

Για την θερμοκρασια το είχα ακούσει αλλά ότι η πλήρης αποφόρτηση δεν κάνει καλό στις λιθίου δεν το ήξερα. Μου φαίνεται περίεργο παρόλαυτα γιατί έτσι συνιστάτε να κάνουμε τις 3-4 πρώτες φορτίσεις (με πλήρη αποφόρτιση). Και όσον αφορά την θερμοκρασία τί να κάνω όταν ανεβάζει 40 βαθμούς από μόνο του? Να του ανοίγω το καπάκι? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για την θερμοκρασια το είχα ακούσει αλλά ότι η πλήρης αποφόρτηση δεν κάνει καλό στις λιθίου δεν το ήξερα. Μου φαίνεται περίεργο παρόλαυτα γιατί έτσι συνιστάτε να κάνουμε τις 3-4 πρώτες φορτίσεις (με πλήρη αποφόρτιση). Και όσον αφορά την θερμοκρασία τί να κάνω όταν ανεβάζει 40 βαθμούς από μόνο του? Να του ανοίγω το καπάκι? :lol:

 

Αλλο 2-3 αποφορτισεις το μηνα και αλλο αποφορτιση καθε φορα...Δεν καταστρεφεται και τοσο ευκολα....μην ανησυχεις...

 

Οσο για την θερμοκρασια,dont worry...

Τα κινητα δεν εχουν τοσο προβλημα υψηλων θερμοκρασιων.

Στα λαπτοπ παλι ειναι ο κυριως λογος "καταστροφης" της μπαταριας...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Μόλις συνέταξα ένα μακροσκελές μήνυμα και όταν πήγα για "αποστολή" το έστειλε σαν mms ενώ ήταν απλο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση γι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Μόλις συνέταξα ένα μακροσκελές μήνυμα και όταν πήγα για "αποστολή" το έστειλε σαν mms ενώ ήταν απλο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση γι αυτό;

 

ρυθμιση δεν υπαρχει.υπαρχει ομως πειραγμενο mms.apk ωστε να μην γινετε αυτο το convert οταν το μνμ ξεπερναει σε μεγεθος τα 3 απλα sms...υπαρχουν οδηγιες στο xda για το πως να κανεις τις αλλαγες οπως επισης και ετοιμα πακετα αναλογα τη ρομ σου,εφοσον φυσικα εισαι root...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065452

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το εκανα αλλα τπτ

ενα jig θα με σωσει(αν με σωσει).....

 

αν δεν βρηκες ακομα καποιο jig απο σαλονικα,στειλε μου το κινητο σου σε pm και κατι θα κανουμε...ελπιζω να βρω χρονο για αυριο κιολας.

 

dont worry παντως.υπαρχει ελπιδα

 

edit:sorry για τα συνεχομενα ποστ.δεν το προσεξα οτι ηταν το ιδιο thread : -p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παλικαρια τα καταφερα...

ευχαριστω θερμα τον φιλο what που μου εδωσε το jig

μπηκα σε download mode και περασα την JVS

Εβαλα και semaphore και ειμαι αρχηγος...

τελος καλο ολα καλα

σας ευχαριστω για την βοηθεια κ sorry αν σας ζαλισα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παλικαρια τα καταφερα...

ευχαριστω θερμα τον φιλο what που μου εδωσε το jig

μπηκα σε download mode και περασα την JVS

Εβαλα και semaphore και ειμαι αρχηγος...

τελος καλο ολα καλα

σας ευχαριστω για την βοηθεια κ sorry αν σας ζαλισα

 

αντε με το καλο.και αλλη φορα να εισαι λιγακι πιο προσεχτικος στις λεπτομεριες.με φιλικη διαθεση παντα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η επιλογη του titanium restore user apps + all system data επαναφερει επαφες με γκρου και ηχους κλησεων, μηνυματα και ρυθμισεις κινητου σε νεα ρομ; To data data migration τι ακριβως κανει;

 

Sent from my GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η επιλογη του titanium restore user apps + all system data επαναφερει επαφες με γκρου και ηχους κλησεων, μηνυματα και ρυθμισεις κινητου σε νεα ρομ; To data data migration τι ακριβως κανει;

 

Sent from my GT-I9000

 

Μην το κάνεις αυτό, εκτός αν πέρασες την ίδια ρομ που είχες πριν το backup. Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχεις προβλήματα αν το κάνεις. Μόνο τα user apps restore σε νέα rom.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Κάποιες φορές το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση μόνο του είτε κάνω κάτι είτε είναι σε αναμονή. Εμφανίζεται το "s" και το τηλέφωνο κλείνει όπως όταν τελειώνει η μπαταρία. Έχει την 2.3.3 . Αυτό που ίσως είχαν κοινό όλες οι επανεκκινήσεις ήταν ότι είχα ανοιχτό το skype , αν και δε νομίζω να ευθύνεται αυτό. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

εχω περασει την JVS και εχω ενα προβλημα με τα sms

αν γραψω με ελληνικους χαρακτηρες βγαζει μηνυμα οτι αν το στειλει μπορει να φτασει κατεστραμεννο στον παραληπτη κ οντως το στελνει σε "κινεζικα¨

τι κανω??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα μηνύματα, πάτα ρυθμίσεις, εισαγωγή λειτουργίας και βάλτο στο αυτόματο.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα μηνύματα, πάτα ρυθμίσεις, εισαγωγή λειτουργίας και βάλτο στο αυτόματο.

 

Θα παρακαλέσω τους παλιότερους χρήστες να παραπέμπουν απλά στους οδηγους. Οι ερωτήσεις αυτές έχουν απαντηθεί εκατό φορές.

 

Αν κάποιος έχει καταφέρει να βάλει καινούρια ρομ, σίγουρα μπορεί να καταφέρει να διαβάσει τους οδηγούς.:p

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αν είναι off topic το θέμα μου αλλά είδα οτι το σχετικό thread που αφορά στην 2.3.3 κλειδώθηκε.

Εχω εγαταστήσει την JVN 2.3.3 και θέλω να σας ρωτήσω αν αντιμετωπίζετε κι εσεις που την έχετε φορέσει προβλημα στη διάρκεια της μπαταρίας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αν είναι off topic το θέμα μου αλλά είδα οτι το σχετικό thread που αφορά στην 2.3.3 κλειδώθηκε.

Εχω εγαταστήσει την JVN 2.3.3 και θέλω να σας ρωτήσω αν αντιμετωπίζετε κι εσεις που την έχετε φορέσει προβλημα στη διάρκεια της μπαταρίας;

 

Υπάρχει πρόβλημα με την 2.3.3 JVI το οποίο μπορεί να μην παρουσιάζετε πάντα. Σε μένα για παράδειγμα μέσα σε ένα βράδυ έφαγε 55% μπαταρία (6-7 ώρες το πολύ). Ενώ από εκείνη τη μέρα δεν μου το είχε ξανα πάθει... Τώρα βέβαια έχω την JVR.

Link to comment
Share on other sites

πηρα πριν 2 ημερες το γαλαξια ς και το firmware ειναι 2.3.3, αριθμος κατασκευης GINGERBREAD.XWJVI,αυτα τα στοιχεια πρεπει να εχει η ειναι μιαπεριπτωση ανοιγμενου τηλ απο τον πωλητη, γιατι διαβασα για καποιες περιπτωσεις. παρακαλω ας με ενημερωσει καποιος φιλος.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Εχω μια απορια και δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω ενα θεματακι μιας και δεν βρηκα καταλληλο θεμα, ελπιζω εδω να ειναι σχετικο. Ενας φιλος μου εχει ενα samsung galaxy s αγορασμενο απο αγγλια (αρχικα κλειδωμενο σε δικτυο 02 αλλα το εχει κανει unlock) και θελει να το κανει root. Τα στοιχεια του ειναι:

Εκδοση βασικου φασματος: I9000BWJV2

Εκδοση kernel: 2.6.54.7-I9000XWJVH-CL184813 root@DELL101 #2

Αριθμος κατασκευαστη: GINGERBREAD.XWJVH

Η ερωτηση μου ειναι η εξης, πως μπορει να γινει αυτο το κινητο root; Να του περασω πρωτα το ελληνικο firmware και μετα να ακολουθησω τις οδηγιες που ειναι εδω στο φορουμ επισημασμενες η μπορω πανω στο αγγλικο firmware να του περασω αμεσως το root;

Link to comment
Share on other sites

πηρα πριν 2 ημερες το γαλαξια ς και το firmware ειναι 2.3.3, αριθμος κατασκευης GINGERBREAD.XWJVI,αυτα τα στοιχεια πρεπει να εχει η ειναι μιαπεριπτωση ανοιγμενου τηλ απο τον πωλητη, γιατι διαβασα για καποιες περιπτωσεις. παρακαλω ας με ενημερωσει καποιος φιλος.

 

Μια χαρά είναι και μένα έτσι ήταν. Αυτή είναι η τελευταία ελληνική έκδοση.

 

Καλημερα σε ολους! Εχω μια απορια και δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω ενα θεματακι μιας και δεν βρηκα καταλληλο θεμα, ελπιζω εδω να ειναι σχετικο. Ενας φιλος μου εχει ενα samsung galaxy s αγορασμενο απο αγγλια (αρχικα κλειδωμενο σε δικτυο 02 αλλα το εχει κανει unlock) και θελει να το κανει root. Τα στοιχεια του ειναι:

Εκδοση βασικου φασματος: I9000BWJV2

Εκδοση kernel: 2.6.54.7-I9000XWJVH-CL184813 root@DELL101 #2

Αριθμος κατασκευαστη: GINGERBREAD.XWJVH

Η ερωτηση μου ειναι η εξης, πως μπορει να γινει αυτο το κινητο root; Να του περασω πρωτα το ελληνικο firmware και μετα να ακολουθησω τις οδηγιες που ειναι εδω στο φορουμ επισημασμενες η μπορω πανω στο αγγλικο firmware να του περασω αμεσως το root;

 

Λογικα θα γίνετε με το fugutoot όπως λέει ο οδηγός. Το βίντεο από κάτω από το fuguroot δείχνει για την έκδοση που θες. (JVH)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα γίνετε με το fugutoot όπως λέει ο οδηγός. Το βίντεο από κάτω από το fuguroot δείχνει για την έκδοση που θες. (JVH)

 

Ναι το ειδα αυτο στον οδηγο, απλα αναρωτιεμαι μηπως εχει διαφορα επειδη το κινητο ηταν κλειδωμενο σε δικτυο και εχει γινει unlocked, μηπως δημιουργηθει καποιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα αυτο στον οδηγο, απλα αναρωτιεμαι μηπως εχει διαφορα επειδη το κινητο ηταν κλειδωμενο σε δικτυο και εχει γινει unlocked, μηπως δημιουργηθει καποιο προβλημα..

 

Δεν ξέρω σίγουρα αλλά δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Περίμενε βέβαια να απαντήσει κάποιος με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με την 2.3.3 JVI το οποίο μπορεί να μην παρουσιάζετε πάντα. Σε μένα για παράδειγμα μέσα σε ένα βράδυ έφαγε 55% μπαταρία (6-7 ώρες το πολύ). Ενώ από εκείνη τη μέρα δεν μου το είχε ξανα πάθει... Τώρα βέβαια έχω την JVR.

 

Και εγώ χθες το βράδυ είχα το ίδιο προβλημα. Έχω την έκδοση 2.3.3 XWJVI πώς μπορώ να την αλλάξω γιατι η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα παρόλο που είναι σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...