Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε παλιοτερες ρομ θυμαμαι οτι αν αφαιρουσες τα maps παρουσιαζονταν προβληματα οπως κολληματα και fc.

Γιαυτο προσωπικα προτιμαω να μην αφαιρω τα google apk, ετσι κι αλλιως υπαρχει τοση αλλη σαβουρα αυτο θα με πειραξει..;;)

 

Για αυτό ακριβώς τα βγάζω για να μην έχω προβλήματα και κολλήματα :lol: Προσωπικά πάντα βγάζω: maps, Talk, gmail, voice dialer, voice search, google search, gallery και συγχρονισμο picasa και επαφών....... (και κακώς που ενσωμάτωσαν την κάμερα με την gallery στην Jelly bean γιατί τώρα δε μπορώ να βγάλω την γκαλερι :mad:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικά πάντα βγάζω: maps, Talk, gmail, voice dialer, voice search, google search, gallery και συγχρονισμο picasa και επαφών.

Πως αφαιρείς αυτές τις εφαρμογές; Έχω την εντύπωση οτι στη Διαχείρηση εφαρμογών δεν εμφανίζονται αυτές οι εφαρμογές για να τις απεγκαταστήσεις.Ή κάνω λάθος;

Επίσης τους χάρτες που λες οτι βγάζεις με ποια εφαρμογή τους αντικαθιστάς;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Πως αφαιρείς αυτές τις εφαρμογές; Έχω την εντύπωση οτι στη Διαχείρηση εφαρμογών δεν εμφανίζονται αυτές οι εφαρμογές για να τις απεγκαταστήσεις.Ή κάνω λάθος;

Επίσης τους χάρτες που λες οτι βγάζεις με ποια εφαρμογή τους αντικαθιστάς;

Aν γινεις root μπορεις πολυ ευκολα μεσω titanium ή και με το systemapp remover να τις αφαιρεσεις.

Προσεχωντας βεβαια παντοτε, τί αφαιρεις :rolleyes:

Επισης, εαν δεν θελεις να τις βγαλεις, μπορεις να τις κανεις και disable ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πως αφαιρείς αυτές τις εφαρμογές; Έχω την εντύπωση οτι στη Διαχείρηση εφαρμογών δεν εμφανίζονται αυτές οι εφαρμογές για να τις απεγκαταστήσεις.Ή κάνω λάθος;

Επίσης τους χάρτες που λες οτι βγάζεις με ποια εφαρμογή τους αντικαθιστάς;

Όπως είπε ο Ηρακλής αν είσαι root μέσω titanium γίνεται πανεύκολα αλλά μη ξηλώσεις όλο το σύστημα και δεν ανοίγει το κινητό :p Το google maps δεν το χρησιμοποιούσα και ποτέ λόγω ότι θέλει internet για να κατεβάζει τους χάρτες, και στην Ελλάδα δεν έχει πλοήγηση, οπότε είναι άχρηστο για μένα. Αν χρειαστώ GPS χρησιμοποιώ Sygic (κι αυτό σπάνια βέβαια γιατί το κινητό δεν το έχω για GPS :p)

Aν γινεις root μπορεις πολυ ευκολα μεσω titanium ή και με το systemapp remover να τις αφαιρεσεις.

Προσεχωντας βεβαια παντοτε, τί αφαιρεις :rolleyes:

Επισης, εαν δεν θελεις να τις βγαλεις, μπορεις να τις κανεις και disable ;)

Disable νομίζω έχει από ICS και άνω στη διαχείριση εφαρμογών, αλλιώς για gingerbread λογικά θα εννοείς freeze από κάποιο πρόγραμμα όπως το titanium ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Ηρακλής αν είσαι root μέσω titanium γίνεται πανεύκολα αλλά μη ξηλώσεις όλο το σύστημα και δεν ανοίγει το κινητό :p Το google maps δεν το χρησιμοποιούσα και ποτέ λόγω ότι θέλει internet για να κατεβάζει τους χάρτες, και στην Ελλάδα δεν έχει πλοήγηση, οπότε είναι άχρηστο για μένα. Αν χρειαστώ GPS χρησιμοποιώ Sygic (κι αυτό σπάνια βέβαια γιατί το κινητό δεν το έχω για GPS :p)

 

Disable νομίζω έχει από ICS και άνω στη διαχείριση εφαρμογών, αλλιώς για gingerbread λογικά θα εννοείς freeze από κάποιο πρόγραμμα όπως το titanium ε? :)

 

Σωστα καταλαβες Νικολα, freeze εννοουσα ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια,

 

εχω ενα προβλημα. Πολλες φορες ενω βρισκομαι σε μερος που εχει WiFi, προσπαθω να συνδεθω και δεν μου δινει σημα. Ενω αλλοι γυρω μου (και με χειροτερα τηλεφωνα) συνδεονται κανονικα.

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο? Καποια αναβαθμιση στο "μοντεμ" ισως?

Χαρακτηριστικα τηλεφωνου

Firmware 2.3.6, I9000XXJVT, 2.6.35.7-I9000XWJW1-CL788890, gingerbread.XWJW1

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα όπως προτείνετε, έκρυψα τις εφαρμογές με τον Go Launcher EX, έτσι κι αλλιώς αυτόν χρησιμοποιώ. Thanks!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα να έχει κάποιος χρησιμοποιήσει το dlna του τηλεφώνου ας με κατευθύνει στο αντίστιχο post τέλος πάντων γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το skype η επίσημη εφαρμογη σας δουλεύει κανονικα; αργει σε μενα απίστευτα να ξεκινησει και να φορτωσει επαφες και ειδοποιήσεις. Εχετε καμια λυση;
Link to comment
Share on other sites

Το skype η επίσημη εφαρμογη σας δουλεύει κανονικα; αργει σε μενα απίστευτα να ξεκινησει και να φορτωσει επαφες και ειδοποιήσεις. Εχετε καμια λυση;

 

Σε jw8 μια χαρα λειτουργει, τι ρομ φορας εσυ..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Jw5 & semaphore 2.7.4. Τα ιδια ωστοσο εκανε και με την επισημη. Πχ οι επαφες θέλουν 5 λεπτά μέχρι να εμφανιστούν και το τηλέφωνο βαραίνει υπερβολικά. Edited by theovav
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου συνεβει το εξης με την jw8 οπου το ιδιο γινοταν και με την jw7 που ημουν προηγουμενως.

Δεν μου συγχρονιζει ολα τα hotmail η στοκ εφαρμογη email :confused:

Δηλαδη, ενω εχω βαλει ως προσφατα μυνηματα σε "συνολο" αυτο συγχρονιζει μονο τα πρωτα 74 !!!

Αντιμετωπιζει κανεις σας κατι αναλογο..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα...

 

Μια απορία... αν κάνω την αναβάθμιση μέσω samsung kies, που βλέπετε στην παρακάτω εικόνα τι θα συμβεί στο κινητό μου;

 

http://i1247.photobucket.com/albums/gg636/Fidel21R/android.png

 

0. Σε rootαρισμένο τηλέφωνο θα γίνει κανονικά η αναβάθμιση;

 

1. Το android λειτουργικό (froyo 2.2) που έχω θα αλλάξει; Αν ναι ποιο θα μπει στη θέση του;

 

2. Τα δεδομένα (τελέφωνα, εικόνες, βίντεο) που έχω στην εσωτερική μνήμη και οι εγκατεστημένες εφαρμογές θα σβηστούν; Αν έχω τα αρχεία εγκατάστασης (apk) των εφαρμογών θα υπάρχει πρόβλημα να τις ξαναπεράσω (αν όχι όλες τουλάχιστον τις περισσότερες);

 

3. Η εξωτερική μνημη θα πειραχτεί; Αν τη βγάλω και την βάλω ξανά μετα την αναβάθμιση θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αναγνώριση των δεδομένων της?

 

4. Μετά την αναβάθμιση θα πρέπει να ξανακάνω root? Το τηλέφωνο μου δεν μπαίνει (ή δεν μπορώ εγώ να το βάλω) σε download mode, υπάρχει περίπτωση να μπαίνει μετά την αναβάθμιση καθώς έχω διαβάσει ότι απαιτείται σε κάποιες μεθόδους για root!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και παλιότερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα...

 

Μια απορία... αν κάνω την αναβάθμιση μέσω samsung kies, που βλέπετε στην παρακάτω εικόνα τι θα συμβεί στο κινητό μου;

 

http://i1247.photobucket.com/albums/gg636/Fidel21R/android.png

 

0. Σε rootαρισμένο τηλέφωνο θα γίνει κανονικά η αναβάθμιση;

 

1. Το android λειτουργικό (froyo 2.2) που έχω θα αλλάξει; Αν ναι ποιο θα μπει στη θέση του;

 

2. Τα δεδομένα (τελέφωνα, εικόνες, βίντεο) που έχω στην εσωτερική μνήμη και οι εγκατεστημένες εφαρμογές θα σβηστούν; Αν έχω τα αρχεία εγκατάστασης (apk) των εφαρμογών θα υπάρχει πρόβλημα να τις ξαναπεράσω (αν όχι όλες τουλάχιστον τις περισσότερες);

 

3. Η εξωτερική μνημη θα πειραχτεί; Αν τη βγάλω και την βάλω ξανά μετα την αναβάθμιση θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αναγνώριση των δεδομένων της?

 

4. Μετά την αναβάθμιση θα πρέπει να ξανακάνω root? Το τηλέφωνο μου δεν μπαίνει (ή δεν μπορώ εγώ να το βάλω) σε download mode, υπάρχει περίπτωση να μπαίνει μετά την αναβάθμιση καθώς έχω διαβάσει ότι απαιτείται σε κάποιες μεθόδους για root!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και παλιότερα!

 

0. Ναι

1. Ναι, θα φύγει η άθλια 2.2 που έχεις και θα μπει η άθλια 2.3.3 :p

2.Οχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Τα συχνά backup σώζουν.

3. Ότι και στο 2

4. Θα μπαίνει (και τώρα μπαίνει λογικά)

 

Καλύτερα να διαβάσεις τους οδηγούς που έχουμε και να περάσεις την jw8 η την slim ics (άποψη μου).

Link to comment
Share on other sites

0) Ναι αλλά: 4) θα χρειαστείς πάλι ροοτ με άλλο τρόπο γιατί πλέον 1) το λογισμικό σου θα είναι 2,3,3 gingerbread.

3) όχι δε θα πειραχτεί αλλά και να την βγάλεις για σιγουριά δεν πειράζει.

 

Επίσης θα μπαίνει πλέον σε download mode οπότε θα μπορείς να περάσεις ότι λογισμικό θες πολύ εύκολα μέσω Odin γιατί το 2.3.3 πάλιωσε εδώ και καιρό και έχει και τα προβληματάκια του.

 

Στο 2 δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά για το αν θα χαθούν αλλά αφού είσαι root μπορείς να κρατήσεις backup τις εφαρμογές σου με Titanium Backup. Έχω την εντύπωση πως δε χάνεται τίποτα, αλλά δεν είναι καλό αυτό γιατί δε γίνεται καθαρή εγκατάσταση του νέου λογισμικού. Οπότε αν δε χαθούν οι εφαρμογές, καλό είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να σβηστούν!

Εικόνες, βίντεο κλπ είναι αποθηκευμένα στην εσωτερική sdcard και μπορείς να τα σώσεις στον υπολογιστή σου. (αν και δε σβήνετε με την αναβάθμιση αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την jw6 με csc απο τη jw5 και Semaphore 2.7.4. Το κινητό δούλευε καλά για κάνα μήνα αλλά εδώ και μια βδομάδα σβήνει από μόνο του τουλάχιστον 4-5 φορές την μέρα. Καμιά ιδέα τι φταίει; Μπορεί να φταίει η SIM; Υπάρχει καμιά εφαρμογή που τσεκάρει κρασαρίσματα;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την jw6 με csc απο τη jw5 και Semaphore 2.7.4. Το κινητό δούλευε καλά για κάνα μήνα αλλά εδώ και μια βδομάδα σβήνει από μόνο του τουλάχιστον 4-5 φορές την μέρα. Καμιά ιδέα τι φταίει; Μπορεί να φταίει η SIM; Υπάρχει καμιά εφαρμογή που τσεκάρει κρασαρίσματα;

 

Καποια εφαρμογη σου κανει την ζημια :rolleyes:

Ελεγξε τις εφαρμογες που ειχες περασει τελευταια.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σκηνικό στο πλαίσιο πριν καμιά ώρα: (λίγο offtopic αλλά στο τέλος καταλήγω στο Galaxy S :p)

Έχω μείνει μα***κας με το S3 στο χέρι και το χαϊδεύω. :lol: Με βλέπει ο τύπος από το πλαίσιο εκεί δίπλα μου λέει:

-Πως το βλέπεις?

-(Η αντίδραση μου ήταν ένα κούνημα του κεφαλιού και γκριμάτσα απογοήτευσης που δεν το έχω)

-Άσε κι εγώ κάθε μέρα έτσι κάνω....

του λέω εντάξει το επόμενο μου κινητό θα είναι λογικά.

Πετάγεται ένας από δίπλα λέει:

-Σε 2-3 χρόνια ε?

-Ε εννοείτε που θα το δίνουν τσάμπα. Εδώ πριν λίγο καιρό πήρα το S1 λέω.

 

Και γυρίζει ο υπάλληλος με ένα βλέμμα: καλά πας καλά? Πόσο το πήρες? Λέω 250 καινούριο. απαπαπαπα με τίποτα! Ίσως 1μιση χρόνο πριν να το έπαιρνα 250 (λέει)

 

Τι άλλο θα ακούσουμε? Υποτίθεται πως ξέρουν κιόλας (και καλά) για να μας προτείνουν συσκευές και ο τυπάς θεώρησε ακριβό το Galaxy S 250 ευρώ πριν 7 μήνες :!: ότι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Σκηνικό στο πλαίσιο πριν καμιά ώρα: (λίγο offtopic αλλά στο τέλος καταλήγω στο Galaxy S :p)

Έχω μείνει μα***κας με το S3 στο χέρι και το χαϊδεύω. :lol: Με βλέπει ο τύπος από το πλαίσιο εκεί δίπλα μου λέει:

-Πως το βλέπεις?

-(Η αντίδραση μου ήταν ένα κούνημα του κεφαλιού και γκριμάτσα απογοήτευσης που δεν το έχω)

-Άσε κι εγώ κάθε μέρα έτσι κάνω....

του λέω εντάξει το επόμενο μου κινητό θα είναι λογικά.

Πετάγεται ένας από δίπλα λέει:

-Σε 2-3 χρόνια ε?

-Ε εννοείτε που θα το δίνουν τσάμπα. Εδώ πριν λίγο καιρό πήρα το S1 λέω.

 

Και γυρίζει ο υπάλληλος με ένα βλέμμα: καλά πας καλά? Πόσο το πήρες? Λέω 250 καινούριο. απαπαπαπα με τίποτα! Ίσως 1μιση χρόνο πριν να το έπαιρνα 250 (λέει)

 

Τι άλλο θα ακούσουμε? Υποτίθεται πως ξέρουν κιόλας (και καλά) για να μας προτείνουν συσκευές και ο τυπάς θεώρησε ακριβό το Galaxy S 250 ευρώ πριν 7 μήνες :!: ότι να ναι

 

Νικο, επρεπε να του εδειχνες το δικο σου galaxy s με την slim πανω και τοτε θα εβλεπες το υφος του :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Νικο, επρεπε να του εδειχνες το δικο σου galaxy s με την slim πανω και τοτε θα εβλεπες το υφος του :p

 

χαχα και έπρεπε να του πω μισό λεπτό να φλασάρω Jelly Bean :lol: έχε χάρη που έφυγε μετά γιατί τον φώναξε ένας άλλος, αλλιώς είχα όρεξη για κουβέντα.

 

Βασικα λάθος όχι 7 μήνες πριν, 10 μήνες πριν το πήρα!!! Πότε πέρασε ο καιρός !!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

χαχα και έπρεπε να του πω μισό λεπτό να φλασάρω Jelly Bean :lol: έχε χάρη που έφυγε μετά γιατί τον φώναξε ένας άλλος, αλλιώς είχα όρεξη για κουβέντα.

 

Βασικα λάθος όχι 7 μήνες πριν, 10 μήνες πριν το πήρα!!! Πότε πέρασε ο καιρός !!!! :blink:

 

Εχει πλακα να πιανεις την κουβεντα με τους υπαλληλους, πραγματικα καταλαβαινεις στο λεπτο την ασχετοσυνη τους, προχθες ημουν κι εγω σε ενα γερμανο ειχα παει να δω το one s και καθομουνα και εξηγουσα στον υπαλληλο τον επεξεργαστη και την αρχιτεκτονικη του one x με τον s4 του one s.

Καποια στιγμη βαρεθηκα και εφυγα :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Τα στοιχεια της συσκευης μου ειναι:

Ι9000JVO

KERNEL 2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427ROOT.......

GINGERBREAD.XWJVI

Τωρα που κοντευει να ληξει η εγγυηση μου, μετα απο πολυ ψαξιμο αποφασισα να φυγω απο τα παραπανω εργοστασιακα και να παω προς την cyanogenmod 9 με semaphore που βλεπω οτι ειναι δοκιμασμενη και με καλα σχολια. Επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι η JVI που εχω ταιριαζει στις προδιαγραφες, μπορειτε να το επιβεβαιωσετε;

Ακολουθω τη διαδικασια root, εγκατασταση CyanogenMod 9, εγκατασταση semaphore, η ξεκιναω απο τον semaphore;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζεις τη διαδικασία όπως την έγραψες από την αρχή.

Root στην rom σου θα κάνεις περνώντας semaphore 2.4.0 η 2.5.0 (για gb, μην βάλεις αυτόν που είναι για ics. Στην cm9 αυτόν)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω εχω i9000XWJWI και έκδοση KERNEL 2.6.35.7 GINGERBREAD Τι βαζω απο semaphore;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω εχω i9000XWJWI και έκδοση KERNEL 2.6.35.7 GINGERBREAD Τι βαζω απο semaphore;

 

Εαν εννοεις την i9000XWJW1 βαζεις semaphore 2.5.0 :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...