Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!Έχω το Atrix 2 χρόνια και μέχρι στιγμής όλα καλά!Όμως το τελευταίο καιρό η μπαταρία δεν μου βγάζει ολόκληρη μέρα και πρέπει να το φορτίζω το μεσημέρι για να μη μείνω!Οπότε σκέφτηκα να πάρω μια καινούρια μπαταρία.Την τοποθέτησα ,έκανα και την αρχική φόρτιση με προσοχή και τώρα μετά από 4 μέρες ΔΕΝ έχει αλλάξει τίποτα,πάλι τα ίδια το μεσημέρι χρειάζεται πρίζα.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Το κινητό είναι μαμά ,δεν το έχω πειράξει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν υπάρχει τόσο δραματική διάφορα και έτσι απότομα τοτε είναι κάποια εφαρμογή που εβαλες πρόσφατα
Link to comment
Share on other sites

Απότομα δεν έγινε, απλά περίμενα με την καινούρια γνήσια μπαταρία που έβαλα να έχει κάποια διαφορά,δυστιχός η μόνη διαφορά είναι ότι με την καινούρια μπαταρία απλά φορτίζει ποιο γρήγορα!
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε ίσως είναι απο το οτι με τον καιρό το φορτωνεις παραπανω οποτε καίει και περισσότερο. Πάντως δεν μπορεί νομιζω κανεις να σε βοηθήσει σε αυτό. Αν δεν είσαι πειραγμενος μάλλον κάτι κανεις εσύ λάθος
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το ξεχνάω αρκετά βράδια στη μπρίζα.Αλλά να μου κάνει το ίδιο και με την καινούρια μπαταρία????Πλέον δεν παίζω ούτε παιχνίδια ούτε το σκαλίζω ιδιαίτερα και εάν τολμήσω να βάλω και το μπλουτούθ (εκτός απο 3g και wifi) δεν βγάζω ούτε μέχρι το μεσημέρι. Κρίμα για την καινούρια μπαταρία :(
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σορυ κιόλας αλλά το ΑΤΡΙΞ είναι αποτυχία. Καο το λέω σαν παλιός κάτοχος.

(Όταν το είχα) νόμιζα οτι μετα τα δυο χρόνια τα κινητά παλιωνουν και είναι για πέταμα. Αλλά όταν πήρα στα χέρια μου το Razr τοτε κατάλαβα οτι δεν είναι τα δυο χρόνια αλλά το οτι η Μότο μας έριξε άκυρο στο ΑΤΡΙΞ και καταδίκασε το τηλέφωνο στο android 2.3. Έκτοτε είναι αξιοθρήνητο το κινητό και βασανίζει όσους το έχουν ακόμα

Link to comment
Share on other sites

στον 1.5 χρονο που το ειχα το θεμα με το digitizer ήταν το πιο σπαστικό.στην αναμονή μου έβγαζε 3 μέρες άλλα μόλις το χρησιμοποιούσα μετά απο 5 λεπτά ζεσταίνονταν και έτρωγε την μπαταρία για πλάκα.

κατά τα άλλα σφαιρατο κινητό έστω και με την 2,3.

η Motorola στην προσπάθεια της να βγάλει το πρώτο διπύρηνο κινητό με 1gb ram έκανε προχειροδουλειές,στην τελική την πρόλαβε η LG με το optimus 2x...

απ' τον Δεκέμβρη παντως που μου έστειλαν το razr i ως κινητό αντικατάστασης, ειναι σαφώς ποιοτικότερο σαν κατασκευή,οθόνη,κάμερα.4 μήνες τώρα ελάχιστα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το κινητό μετά από τόσα χρόνια και για την τεχνολογία που έχει. Του έχω βάλει custom rom μαζί με ubuntu top και τα σπάει όταν το δουλεύω στο lapdock. Μπορεί τώρα να έχω s600 και 2gb ram αλλά άμα το στρώσεις ρολάρει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ξαφνικο "στεγνωμα" της μπαταριας ειναι θεμα του ATRIX. Υπαρχει μια ρουτινα, που την εγκαθιστας σαν ρουτινα συστηματος και βοηθαει. Δε θυμαμαι και πολλα αλλα σε εμενα βοηθουσε να ξαναγυρναω στη σωστη ενδειξη μπαταριας, γιατι δεν πεφτει τοσο γρηγορα η μπαταρια αλλα ειναι λαθος η ενδειξη.

 

Οποιος τη θελει ας μου στειλει σε μνμ το email του να του στειλω τη ρουτινα. AtrixBatteryFix-0.40.apk λεγεται και δε θυμαμαι αν θελει ρουταρισμα, αλλα ειναι πιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ακούγονται τόσα πολλά παράπονα για αυτή τη συσκευή.

Το έχω πάνω από 2 χρονάκια και δουλεύει ρολόι....μετά δε και το ρουτάρισμα χάρη στα παιδιά εδώ που με βοήθησαν, το κινητό πήρε νέα πνοή και πραγματικά δεν μασάει πουθενά. Εκνευρίζομαι απίστευτα δε που η μότο δεν του πέρασε νέο android και δεν έχω όρεξη να του περάσω custom, ίσως επειδή φοβάμαι και λίγο μην το χαλάσω, αλλά τι να γίνει. Ευτυχώς οι αγορασμένες εφαρμογές μου παίζουν όλες ακόμη στο GB v2.3.4.

Αυτή τη στιγμή, σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες συσκευές στην αγορά, αλλά τόσο value for money, όπως ήταν το Atrix όταν το αγόρασα, δεν υπάρχει καμία και αφού δεν έχει πρόβλημα, μέχρι νεωτέρας μένω με αυτό.

 

Χίλια ευχαριστώ στον nfot, αυτό με την μπαταρία ήταν λίγο ενοχλητικό και παρ'ότι είχα μάθει να ζω μαζί του, χαίρομαι που μοιράστηκες μαζί μας αυτό το tip.

:thanks:

Μα τί γίνεται επιτέλους!!! :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτό το λες γιατί δεν είχες πολλές απαιτήσεις απο ενα κινητό. Γιατί στο 2.3 το android ηταν πολύ δύσχρηστο. Για να φανταστείς μπορω να σου πω οτι υπολογιστη πλεον χρησιμοποιώ λιγοτερο απο μια φορά την εβδομαδα, για να μην πω το μήνα !

Αυτό δεν γινόταν πριν πεθάνει το ΑΤΡΙΞ μου, που με το που έβλεπα PC έτρεχαν να σωθω από τη κούραση του Android

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά ηταν άριστη συσκευή και απίστευτο VFM πριν δυο χρόνια . Πλεον όμως είναι τεχνολογία 2 ετων και αν αναλογιστεί κανεις τους ρυθμούς ανάπτυξης του Android είναι φανερό το χάσμα ανάμεσα στις τοτε και τις σημερινές συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Μου κλέψανε το αγαπημένο μου atrix και το είχα και ξεκλείδωτο από άποψη ασφάλειας.

Γνωρίζει κανείς αν από το IMEI μπορεί κανείς να το βρει η να το κλειδώσει;

 

Πήρα galaxy s3 και εντάξει είναι άλλη κατηγορία δυνατοτήτων και σε πολύ καλή τιμή.Αυτή την στιγμή παίζει στα 206€.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς απομακρυσμένο κλείδωμα δεν υφίσταται. Θα έπρεπε να εγκαταστάσεις κάποιο anti-theft (πχ avast) με root για να εχεις ασφάλεια και δυνατότητα ελέγχου ακόμα και μετα απο hard reset
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η αλήθεια είναι ότι το ξεχνάω αρκετά βράδια στη μπρίζα.Αλλά να μου κάνει το ίδιο και με την καινούρια μπαταρία????Πλέον δεν παίζω ούτε παιχνίδια ούτε το σκαλίζω ιδιαίτερα και εάν τολμήσω να βάλω και το μπλουτούθ (εκτός απο 3g και wifi) δεν βγάζω ούτε μέχρι το μεσημέρι. Κρίμα για την καινούρια μπαταρία :(

 

Κάποιες φορές "μαζέυει" σκουπίδι στα δεδομένα η ρύθμιση που παρακολουθεί την φόρτιση της μπραταρίας με αποτέλεσμα να μην φορτίζει εντελώς η μπαταρία ενώ η ένδειξη δέιχνει 100%. Θέλει ένα καθάρισμα αυτών των δεδομένων και καλιμπράρισμα εκ νέου της μπαταρίας. ειδικά αν έχεις βάλει καινούργια. Τσέκαρε και αυτό το link

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1198333

 

Όχι δυστυχώς απομακρυσμένο κλείδωμα δεν υφίσταται. Θα έπρεπε να εγκαταστάσεις κάποιο anti-theft (πχ avast) με root για να εχεις ασφάλεια και δυνατότητα ελέγχου ακόμα και μετα απο hard reset

 

Το βρήκα!!!! Μου το πήρε μία κλεπτομανής η οποία δεν είχε ιδέα από reset κλπ και έβαλε άλλη sim της οποίας τον σειριακό αριθμό μου τον έστειλε με email το πρόγραμμα find my phone που είχα εγκαταστήσει. Και από εκεί φαντάζεστε τι επακολούθησε. Η τύπισσα χ€στηκε πάνω της και έλεγε αρλούμπες.

Το κινητό επέστρεψε χωρίς καμία βλάβη/απώλεια.

 

τεχνολογία - ληστές σημειώσατε 1

Edited by artsol

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα!!!! Μου το πήρε μία κλεπτομανής η οποία δεν είχε ιδέα από reset κλπ και έβαλε άλλη sim της οποίας τον σειριακό αριθμό μου τον έστειλε με email το πρόγραμμα find my phone που είχα εγκαταστήσει. Και από εκεί φαντάζεστε τι επακολούθησε. Η τύπισσα χ€στηκε πάνω της και έλεγε αρλούμπες.

Το κινητό επέστρεψε χωρίς καμία βλάβη/απώλεια.

 

τεχνολογία - ληστές σημειώσατε 1

 

Χαχαχ! Σωραίος! Αν και λίγο ριψοκίνδυνο φίλε μου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει, ευτυχώς όλα έληξαν θετικά για σένα. Ποιο πρόγραμμα find my phone είχες εγκαταστήσει στο Atrix;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ! Σωραίος! Αν και λίγο ριψοκίνδυνο φίλε μου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει, ευτυχώς όλα έληξαν θετικά για σένα. Ποιο πρόγραμμα find my phone είχες εγκαταστήσει στο Atrix;

 

Από Mangobird. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα βοηθούσε το συγκεκριμένο το πρόγραμμα εάν γινόταν hard reset

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό θέλω να βάλω μια αγγελία για το δικό μου.

Ευτυχώς δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και θέλω να ρωτήσω τί ποσό θεωρείτε λογικό να το δώσω ;;;;

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

^^^Σκέτη συσκευή με κουτί; Αν είναι σε άριστη κατάσταση, γύρω στα 100-120, εγώ το δικό μου Atrix με lapdock, όλα τα κουτιά και θήκες το πήρα μεταχειρισμένο στα 180.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

 

Την ανέβασα ήδη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=392159

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.

Θελω να περασω μια αλλη ρομ στο atrix μου. Εχω καιρο να ασχοληθω με τα κινητα και εχω μεινει λιγο πισω. Φοραει την 2,3,6 και η system version ειναι 4,5,145,ΜΒ860ΑΤΤ.en.us. ειναι ξεκλειδωτο. Τι θα μπορουσα να του βαλω πανω? Με τι προγραμματα τις βαζουμε? Εχει να προτεινει κανεις κατι?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα'θελα να ρωτήσω το ίδιο.Έχω το Atrix MB860 rooted και unlock και αναρωτιέμαι ποιό είναι το καλύτερο rom.Eίχα το jellybean 4.2.2 αλλά δε λειτουργούσε η κάμερα και το bluetooth και έχω βάλει το default.Kαμιά ιδέα ρε παίδες;:)
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα'θελα να ρωτήσω το ίδιο.Έχω το Atrix MB860 rooted και unlock και αναρωτιέμαι ποιό είναι το καλύτερο rom.Eίχα το jellybean 4.2.2 αλλά δε λειτουργούσε η κάμερα και το bluetooth και έχω βάλει το default.Kαμιά ιδέα ρε παίδες;:)

 

Εγώ έβαλα μια GB που είχε και UbuntuTop. Πήγαινε πολύ καλά και το lapdock είχε αποκτήσει άλλον αέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,

Στο ATRIX μου υπάρχει πρόβλημα με την οθόνη που δεν ακούει σε κάποια σημεία

και δεν μπορώ να γράψω μήνυμα κ.λ.π.

Το κινητό είναι rooted.

Πρέπει να το επαναφέρω στην εργοστασιακή του μορφή πριν το πάω στο service;

Καλύπτεται ακόμη από την εγγύηση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Στο ATRIX μου υπάρχει πρόβλημα με την οθόνη που δεν ακούει σε κάποια σημεία

και δεν μπορώ να γράψω μήνυμα κ.λ.π.

Το κινητό είναι rooted.

Πρέπει να το επαναφέρω στην εργοστασιακή του μορφή πριν το πάω στο service;

Καλύπτεται ακόμη από την εγγύηση.

Ευχαριστώ.

 

Κοίτα αν δεν μπορούσε να γίνει εύκολα αντιληπτό ότι το κινητό είναι rooted (έχεις μήπως και unlocked bootloader;) τότε δεν νομίζω να υπήρχε θέμα. Αλλά για να είσαι 100% σίγουρος, προτείνω να το πας με τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, ειδικά αφού καλύπτεται και από εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν δεν μπορούσε να γίνει εύκολα αντιληπτό ότι το κινητό είναι rooted (έχεις μήπως και unlocked bootloader;) τότε δεν νομίζω να υπήρχε θέμα. Αλλά για να είσαι 100% σίγουρος, προτείνω να το πας με τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, ειδικά αφού καλύπτεται και από εγγύηση.

 

Έχω το Pete's motorola (έτσι είχα κάνει root) τους adb drivers και ψάχνω τον οδηγό για unroot.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

EDIT: Το βρήκα, παραήταν εύκολο

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...