Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες μία γρήγορη ερώτηση για μια γρήγορη απάντηση.

Όσοι έχετε κάνει αναβάθμιση το Galaxy S τι σας βγάζει το κινητό?

Εμένα μου βγάζει τα παρακάτω

  1. Έκδοση firmware 2.2
  2. Έκδοση βασικού φάσματος: J9000XXJPP
  3. Έκδοση kernel: 2.6.32.9 root@SE-608 #1
  4. Αριθμός κατασκευής: FROTΥO.XWJPH

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oι jm5 δεν είναι cos αλλά eur.. Τουλάχιστον έχουν sales code eur. Tώρα που το ξανασκέφτομαι, μπορεί κάποιος που έχει JM5 να μας πει τί product code έχει; Αν έχουν και τα JM5 cos δεν υπάρχει λόγος να περιμένει κανένας, αν θέλει froyo.

 

 

 

 

Προφανώς, αφού έβαλες αγγλική έκδοση... Διάβασε τους οδηγούς για νέους χρήστες

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

δεν εχουν ολες οι jm5 eur καποιες εχουν cos...:p;);)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μία γρήγορη ερώτηση για μια γρήγορη απάντηση.

Όσοι έχετε κάνει αναβάθμιση το Galaxy S τι σας βγάζει το κινητό?

Εμένα μου βγάζει τα παρακάτω

  1. Έκδοση firmware 2.2
  2. Έκδοση βασικού φάσματος: J9000XXJPP
  3. Έκδοση kernel: 2.6.32.9 root@SE-608 #1
  4. Αριθμός κατασκευής: FROTΥO.XWJPH

 

εισαι ενταξει :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είμαι κάτοχος της jm5 rom και δυστυχώς δεν είδα καμία αναβάθμιση έστειλα mail στη Samsung και περιμένω απάντηση.

 

Το ίδιο είχα κάνει και πριν 20 μέρες για το πότε επιτέλους θα δώσουν την αναβάθμιση και μου είχαν πει ότι προς το τέλος του Δεκέμβρη θα δώσουν τη Froyo 2.2!!!!

 

Αναμένω απάντηση και σας λέω...

Μπραβο φιλε μου, εκανες μια πολυ καλη κινηση. Οσοι εχουμε Jm5 και δεν εχουμε αναβαθμησει, περιμενουμε απαντηση σου απο το email που θα σου στειλει η Samsung ελλας.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια ολιγόωρη απογοήτευση από το επίσημο 2.2, πλέον έχω 2.2.1 JPY . Χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι για να μην έχω πρόβλημα με την μπαταρία; (διάρκεια και δείκτης...)?

 

Ρε παιδιά, τι προβλήματα έχετε όλοι με την επίσημη 2.2;;

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι και δεν έχω βάλει ακόμα ούτε lagfix, ούτε κάτι άλλο. Νωρίς ακόμα βέβαια, καμια 25αρια εφαρμογές μόνο αλλά δεν είδα κάτι.

 

Για πείτε..

Link to comment
Share on other sites

εγω με 2.2 JPA με lagfix δεν ειχα προβλημα μονο το gps ειχε μια ανακριβια 30-50m κατα τα αλλα ολλα καλα ηταν!
Link to comment
Share on other sites

Η 2.2 απλά δεν δικαιολόγησε σε κανένα σημείο τον κόπο για να την περάσεις. Και ακόμα και με Lagfix μου φάνηκε πιο αργή από την 2.1. Η 2.2.1 προς το παρόν μου φαίνεται οτι δεν χρειάζεται καν lagfix. Απλά υπήρχε μια αναφορά οτι το wifi τρώει πολύ μπαταρία και πρέπει να κάνεις μια ρύθμιση να κλείνει οταν κλείνει και η οθόνη. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτή η ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι προβλήματα έχετε όλοι με την επίσημη 2.2;;

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι και δεν έχω βάλει ακόμα ούτε lagfix, ούτε κάτι άλλο. Νωρίς ακόμα βέβαια, καμια 25αρια εφαρμογές μόνο αλλά δεν είδα κάτι.

 

Για πείτε..

 

Η επίσημη 2.2 σ' εμένα και σε κάποιους άλλους χρήστες δημιούργησε περισσότερα προβλήματα απ' όσα έλυσε. Δες εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439898#post3439898

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3438926#post3438926

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439451#post3439451

 

Ειδικά το ότι δεν μπορούσα να δω ποιός παίρνει τηλέφωνο από τα κολλήματα, ήταν εκνευριστικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα γιατί ο καθένας έχει εγκατεστημένες διαφορετικές εφαρμογές (εγώ έχω 12 σελίδες γεμάτες), οπότε δεν ξέρεις τι μπορεί να φταίει. Πάντως με το ίδιο setup και με την 2.2.1 πλέον το τηλέφωνό μου είναι μια χαρά και χωρίς lagfix (το οποίο και δεν πρόκειται να βάλω γιατί το βρίσκω περιττό - άλλωστε δεν το είχα βάλει ούτε στην 2.1)

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είμαι κάτοχος της jm5 rom και δυστυχώς δεν είδα καμία αναβάθμιση έστειλα mail στη Samsung και περιμένω απάντηση.

 

Το ίδιο είχα κάνει και πριν 20 μέρες για το πότε επιτέλους θα δώσουν την αναβάθμιση και μου είχαν πει ότι προς το τέλος του Δεκέμβρη θα δώσουν τη Froyo 2.2!!!!

 

Αναμένω απάντηση και σας λέω...

 

Μπραβο φιλε μου, εκανες μια πολυ καλη κινηση. Οσοι εχουμε Jm5 και δεν εχουμε αναβαθμησει, περιμενουμε απαντηση σου απο το email που θα σου στειλει η Samsung ελλας.

 

Χωρις να θελω να σας απογοητευσω παιδια το να περιμενετε επισημη απαντηση απο δαυτους ειναι σαν να περιμενετε android 3.0 στο galaxy s.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη 2.2 σ' εμένα και σε κάποιους άλλους χρήστες δημιούργησε περισσότερα προβλήματα απ' όσα έλυσε. Δες εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439898#post3439898

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3438926#post3438926

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439451#post3439451

 

Ειδικά το ότι δεν μπορούσα να δω ποιός παίρνει τηλέφωνο από τα κολλήματα, ήταν εκνευριστικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα γιατί ο καθένας έχει εγκατεστημένες διαφορετικές εφαρμογές (εγώ έχω 12 σελίδες γεμάτες), οπότε δεν ξέρεις τι μπορεί να φταίει. Πάντως με το ίδιο setup και με την 2.2.1 πλέον το τηλέφωνό μου είναι μια χαρά και χωρίς lagfix (το οποίο και δεν πρόκειται να βάλω γιατί το βρίσκω περιττό - άλλωστε δεν το είχα βάλει ούτε στην 2.1)

 

+1

 

Και σε εμένα (με branded Vodafone).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3405739#post3405739

 

Το lag σε πάρα πολλές λειτουργίες και εφαρμογές είναι εκνευριστικό.

 

Μου κάνει και ένα άλλο κόλπο (από όταν περάστηκε η 2.2). Όταν ανοίγω το κινητό (το κλείνω το βράδυ), μερικές φορές ανοίγει χωρίς κανένα widget και εικονίδιο στη home page και όταν πατάω το πλήκτρο για τις εφαρμογές δείχνει ότι δεν υπάρχει καμιά(!!!) και εμφανίζεται ο κύκλος του loading.

Φυσικά όσο και να περιμένεις δε γίνεται τίποτα.

Με κλείσιμο και ξανά άνοιγμα, φτιάχνει.

 

Από τότε το μόνο που έφτιαξε μετά από 3-4 φορτίσεις (αδειάζοντας πρώτα κάτω από 15%) είναι η μπαταρία.

 

Το GPS δουλεύει καλά αφού περάσεις το europe.pool από το sgs tools.

 

Κάνω λίγο υπομονή ακόμα. Είμαι έτοιμος να δοκιμάσω πλέον το 2.2.1 μέσω του kies patcher και να βάλω swype ελληνικό μιας και το χρησιμοποιώ και με έχει βολέψει.

 

Σημειωτέων, ότι το reset/wipe data δεν βοήθησε καθόλου. Σε κανένα από τα αρχικά φαινόμενα.

 

Για τις καθυστερήσεις στα update μήπως φταίνε και οι πάροχοι? Για ποιό λόγο ενώ βγαίνουν συνεχώς firmware και το δίνει κάποια στιγμή η Vodafone μετά από 1.5 μήνα άλλη εταιρεία και η τρίτη ακόμα?

 

Για μένα προσωπικά η ελληνική 2.2 της vodafone ήταν απαράδεκτη. Με την αρχική 2.1 το τηλέφωνο δούλευε τέλεια.

 

Έχω ''ακονίσει'' το kies patcher πάντως :D η υπομονή τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σας απογοητευσω παιδια το να περιμενετε επισημη απαντηση απο δαυτους ειναι σαν να περιμενετε android 3.0 στο galaxy s.
Εστειλα και εγω φιλε μου ενα email στην Samsung, και στην ελλαδα και στο εξωτερικο, αλλα πολυ "χοντρο" και τους ειπα επισης για τα χαλια της ελληνικης αντιπροσοπειας. Ενα λεω λεω μονο. Δεν τους παιρνει να μην απαντησουν και μαλιστα "ξεκαθαρα".
Link to comment
Share on other sites

τώρα βγάζει ενα εικονίδιο με ενα κινητό και ενα PC και στην μέση ένα πορτοκαλι θαυμαστικό,δεν μου αρέσει... που παμε για service αθήνα;;

 

Τελικά αποφάσισα πως δεν μπορώ να περιμένω τόσες μέρες για το service και έτσι έφτιαξα ένα homemade usb jig.Ολα καλά κατάφερα να μπω σε download mode, αλλά τώρα που προσπαθώ να βάλω την JM2 από το οdin μου κολάι στο "<ID:0/010> SetupConnection..". Να συμπληρώσω ότι είχα κάνει update από το kies σε froyo πριν πάθω ότι έπαθα!Καμία ιδέα για το τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η έκδοση αυτή ταιριάζει και στο γκαλαξυ 3?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Για ποια εκδοση μιλας? Για οποια και να μιλας παντως ΠΟΤΕ μια rom ενος κινητου δεν μπαινει σε αλλο. Μην προσπαθησεις κανενα τετοιο κουλο φλασαρισμα γιατι θα χαλασεις το κινητο σου. Απλα και ξεκαθαρα.

 

@ngphobos βγαλτο και ξαναβαλτο, δοκιμασε αλλη θυρα usb η δοκιμασε να εγκαταστησεις τους πιο καινουργιους drivers της samsung για το κινητο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη 2.2 σ' εμένα και σε κάποιους άλλους χρήστες δημιούργησε περισσότερα προβλήματα απ' όσα έλυσε. Δες εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439898#post3439898

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3438926#post3438926

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439451#post3439451

 

Ειδικά το ότι δεν μπορούσα να δω ποιός παίρνει τηλέφωνο από τα κολλήματα, ήταν εκνευριστικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα γιατί ο καθένας έχει εγκατεστημένες διαφορετικές εφαρμογές (εγώ έχω 12 σελίδες γεμάτες), οπότε δεν ξέρεις τι μπορεί να φταίει. Πάντως με το ίδιο setup και με την 2.2.1 πλέον το τηλέφωνό μου είναι μια χαρά και χωρίς lagfix (το οποίο και δεν πρόκειται να βάλω γιατί το βρίσκω περιττό - άλλωστε δεν το είχα βάλει ούτε στην 2.1)

 

Χμμ...όντως, εμένα δε μου εμφανίζει κάποιο από αυτά τα προβλήματα ακόμα, αλλά όπως είπα δεν έχω περάσει πολλές εφαρμογές προς το παρόν.

 

Ισχύει αυτό που λες πάντως, γιατί στο galaxy tab έχω ένα πρόβλημα, όπου πετάει σφάλμα η συσκευή όταν ενεργοποιώ το PLANE MODE. Ε, μάλλον κάποια εφαρμογή πρέπει να μου το κανε αυτό, γιατί το galaxy tab στη βιτρίνα του Πλαισίου δε κρασάρει όταν πατάω το Plane mode και φοράει ακριβώς το ίδιο firmware με το δικό μου. Απο περιέργεια θα κάνω και μια επαναφορά εργοστασιακών να δω τι παίζει και θα περνάω 1-1 τις εφαρμογές μετά να δω ποια βγάζει το πρόβλημα.

 

 

Τα προβλήματα της 2.2.1 ποια είναι;;

 

πχ, το pinch to zoom δουλεύει κανονικά στον Dolphin;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα προβλήματα της 2.2.1 ποια είναι;;

 

πχ, το pinch to zoom δουλεύει κανονικά στον Dolphin;;

 

Τα μονα προβληματα που εχουν αναφερει τα παιδια εδω μεσα, γιατι εγω ακομη δεν την περασα, ειναι μερικα καρεδιασματα στο scrolling και στο browsing αλλα ειναι ελαχιστα και οχι ενοχλητικα, μπροστα στη συνολικη εμπειρια που προσφερει αυτη η ρομ. Επισης καποιοι αναφερουν οτι ρουφαει πολυ ευκολα τη μπαταρια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

@ngphobos βγαλτο και ξαναβαλτο, δοκιμασε αλλη θυρα usb η δοκιμασε να εγκαταστησεις τους πιο καινουργιους drivers της samsung για το κινητο.

Όλα καλά τελικά ήθελε μια επανεκκίνηση, ευχαριστώ !(μεγάλη μαγκιά το jig:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά ήθελε μια επανεκκίνηση, ευχαριστώ !(μεγάλη μαγκιά το jig:lol::lol:)

 

Ειναι οντως και εχει σωσει παρα πολυ κοσμο. Συγγνωμη που δεν θυμαμαι αλλα πως την ειχες πατησει? Καθε μερα αναφερονται παρα πολλες περιπτωσεις εδω...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως και εχει σωσει παρα πολυ κοσμο. Συγγνωμη που δεν θυμαμαι αλλα πως την ειχες πατησει? Καθε μερα αναφερονται παρα πολλες περιπτωσεις εδω...

 

Ήμουν με froyo και ήθελαν να ενεργοποιήσω τα 3 κουμπιά. Και στην διαδικασία από 3e recovery σε 2e που χρειάζεται τα έκανα μαντάρα… αλλά τέλος καλό όλα καλά που λένε :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου, εκανες μια πολυ καλη κινηση. Οσοι εχουμε Jm5 και δεν εχουμε αναβαθμησει, περιμενουμε απαντηση σου απο το email που θα σου στειλει η Samsung ελλας.

 

aby μπορείς να βάλεις *2767*4387264636# στον dialer και να μας πεις τί λέει η 2η γραμμή;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

aby μπορείς να βάλεις *2767*4387264636# στον dialer και να μας πεις τί λέει η 2η γραμμή;
Πολυ ευχαριστως, απλα τωρα ειμαι στο εξοχικο μου στους αγ. θεοδωρους και το εχω στην αθηνα γιατι ειχα προβλημα με τις αναφορες παραδοσεις και στελνω πολλα μηνυματα και ετσι δεν το πηρα μαζι μου. Μολις επιστρεψω την αλλη βδομαδα πολυ ευχαριστως. :)
Link to comment
Share on other sites

Στo πρώτο μήνυμα στο Hacks/Root/Bελτιώσεις πρστέθηκαν οδηγίες για την αναβάθμιση. Όσοι έχουν JG1 ελληνικό, ή JM5 με product code COS, και θέλουν να βάλουν Froyo, μπορούν να το κάνουν, χωρίς φόβο για την εγγύησή τους.

Θυμηθείτε να βγάλετε το lagfix, αν έχετε!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα ότι είδε κάποιο παιδί της 5 εφημερίδες μάλλον απ την εφαρμογή press reader εμένα δεν δουλεύει γραφεί σφάλμα 4002 η σλλη φορά οτι θα είναι διαθεσιμο αργότερα.

δουλεύει ηοχι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα ότι είδε κάποιο παιδί της 5 εφημερίδες μάλλον απ την εφαρμογή press reader εμένα δεν δουλεύει γραφεί σφάλμα 4002 η σλλη φορά οτι θα είναι διαθεσιμο αργότερα.

δουλεύει ηοχι;

 

Εμένα μου δουλεύει μια χαρά στην 2.2.1. Στην 2.2 δε μου δούλευε. Αν και όπως λέει ο ταχυδρόμος πιο κάτω, δουλεύει στην επίσημη JPH. Αλλά θέλει εγγραφή επί πληρωμή, κι έτσι δεν το χρησιμοποιώ :P

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δουλεύει μια χαρά στην 2.2.1. Στην 2.2 δε μου δούλευε. Αλλά θέλει εγγραφή επί πληρωμή, κι έτσι δεν το χρησιμοποιώ :P

 

Η 2.2.1 που λες ειναι αυτη; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 Ή κάποια επίσημη από έξω; Του darky ξερετε αν εχει ελληνικο swype;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...