Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

Εγώ πραγματικά απορώ γιατί κάποιοι ακομά δεν έχουν κάνει Root την συσκευή τους...

Μετά την πρώτη φόρτιση το κινητό έγινε στα καπάκια root για να αφαιρέσω ότι bloatware υπήρχε από τη stock rom

Τώρα πλέον με custom rom ηρέμησα και έχω ένα σταθερότατο κινητό.

 

Ο μόνος λόγος που είχα κάνει root το κινητό μου ήταν επειδή ήθελα να αποχωριστώ όλα σχεδόν τα προγράμματα της Samsung, αλλά και να"κλέψω" κρυσταλλάκια στο defender 2. Τι έκανα πολύ εύκολα με ένα προγραμματάκι, με ένα μόνο κλικ. Με το update όμως ξανακλείδωσε και μου ξανάκατέβασε όλα τα προγράμματα που είχα σβήσει. Τώρα υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το ξεκλειδώσω πάλι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο μόνος λόγος που είχα κάνει root το κινητό μου ήταν επειδή ήθελα να αποχωριστώ όλα σχεδόν τα προγράμματα της Samsung, αλλά και να"κλέψω" κρυσταλλάκια στο defender 2. Τι έκανα πολύ εύκολα με ένα προγραμματάκι, με ένα μόνο κλικ. Με το update όμως ξανακλείδωσε και μου ξανάκατέβασε όλα τα προγράμματα που είχα σβήσει. Τώρα υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το ξεκλειδώσω πάλι;

 

ξανά μανα root...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, δεν θα παθει τιποτα οσο δεν πειραξεις εφαρμογες συστηματος που δεν ξερεις τι κανουν

2. οχι

3. Εξειδικευμενοι υπαρχουν πολλοι εδω, γι'αυτο και σιγουρα θα βρεις οδηγο για τη συσκευη σου ;)

Για καταστημα δεν ξερω.

Παντως το root ειναι υπερβολικα ευκολο και γρηγορο οταν δεν εχεις κλειδωμενο bootloader.

 

Τελικά το έκανα ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες...

Στη συνέχεια έβαλα αυτό και αυτό και το κινητάκι πραγματικά πετάει !!!

Τζάμπα ο κάθε ενδοιασμός που είχα... παιχνιδάκι πραγματικά !!! :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εμ που ήθελες να το δώσεις και σε "ειδικό" :P

Όταν δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο... έτσι είναι. :)

Μάλλον πρέπει να ξεφύγω από τη νοοτροπία του κινητού και να το δω σαν υπολογιστή...

Πάντως η διαφορά με πριν είναι πραγματικά τεράστια, δεν το περίμενα τέτοιο πράγμα.

Βγάζοντας 3-4 χαζομάρες (της yahoo και της samsung) και κλείνοντας τα "autorun" από μερικές άλλες εφαρμογές, το κινητό μεταμορφώθηκε σε άλλο... γρήγορο !!!

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος ωστε να κανω update και να βαλω στο κινητο μου την Android 4.2.2 πρεπει να κανω root???
Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος ωστε να κανω update και να βαλω στο κινητο μου την Android 4.2.2 πρεπει να κανω root???

 

Πρέπει να απευθυνθείς στο νήμα της συσκευής σου φίλε μου.

Ποια συσκευή έχεις πες μας να σου δώσουμε το αντίστοιχο link αν δε μπορείς να το βρεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σου πω οτι ειναι κινεζικο kai einai ayto

http://www.oklot.com/n9770-mtk-6577-android-404-512mb-4gb-dual-core-10ghz-50-inch-smart-phone-black-p-1238.html

το θεμα ειναι οτι στο μενου ρυθμισεις δεν μου εχει Ενημερώσεις λογισμικού.

Μπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σου πω οτι ειναι κινεζικο kai einai ayto

http://www.oklot.com/n9770-mtk-6577-android-404-512mb-4gb-dual-core-10ghz-50-inch-smart-phone-black-p-1238.html

το θεμα ειναι οτι στο μενου ρυθμισεις δεν μου εχει Ενημερώσεις λογισμικού.

Μπορω να κανω κατι?

Εδώ στο forum δύσκολα θα βρεις υποστήριξη για τέτοια συσκευή. Ψάξου καλύτερα σε Google και Xda.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
παιδια εκανα εγκατασταση την CarHDrom me ανδροιδ4.3 σε galaxy s4 i9505.απο εκεινη την στιγμη μολις κλειδωνει το κινητο χανεται το σημα και βγαινει εκτος δικτυου...ξερει κανεις τι παιζει?Και οταν χανεται μπορουν αν με παρουν τηλ. αλλα δεν μπορω να παρω εγω
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειχα ρουταρει οοολα τα ανδροϊντ μου (6 για την ακριβεια) αλλα τωρα με το νοτε ειμαι σε διλιμμα λογο knox..Στο παρατσακ δεν το εχω ρουταρει ακομα....Παντως σε διευκολυνει παρα πολυ οπως εχουν γραψει και πιο πριν τα υπολοιπα παιδια....;)
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ποιο προγραμα συστηνετε γοα root?http://www.ebay.com/itm/Android-4-2-7-2G-GSM-Dual-Sim-Dual-Core-Phablet-MTK6572-Bluetooth-GPS-Tablet/291017533589?_trksid=p1.m2286&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D155%26meid%3D4640336355573956068%26pid%3D100069%26prg%3D1087%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D291017533589%26%26clkid%3D4640447136813847449&_qi=RTM1327406

ευχαριστω

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε root.

Η βελτίωση σε ταχύτητα και διάρκεια μπαταρίας με root και απεγκατάσταση σαβούρας είναι καταπληκτική.

Προτιμώ στοκ ρομ και ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν έβλεπα τη χρησιμότητα του root αλλά έχοντας nexus πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να το κάμω τελικά. Το μόνο σίγουρο είναι οτι αξίζει αναμφισβήτητα. Ειδικα αν το κινητό είναι και συμβατό με xposed framework και gravity απογειώνεται!!!

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

το γιατί να κάνει κάποιος root την συσκευή του πολύ απλά για να κάνει τα πάντα σε αυτή από τα απλά καθημερινά να πάρω αντίγραφο από την πρόοδο στα παιχνίδια μέχρι να του δώσω άλλο firmware με την τελευταία έκδοση του android που η εταιρία της συσκευής μου δεν φτιάχνει

framaroot κάντε γκογλαρισμα και κάντε root την συσκευή σας χωρίς υπολογιστή

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

ποτε root ειδικα σε εμας που χρησιμοποιουμαι τα smartphone μας για να κανουμε συναλλαγες με τραπεζες και να πληρωνουμε λογαριασμους, και φυσικα δεν βαζουμε εφαρμογες εκτος google play
Link to comment
Share on other sites

Είναι λύση ανάγκης επειδή η λειτουργικότητα που διαχειρίζεται το android αποσκοπεί στο να κάνει τη συσκευή περισσότερο μια πλατφόρμα κατανάλωσης περιεχομένου και ηλεκτρονικών αγορών παρά "υπολογιστή", με ότι η λέξη υπολογιστής επάγεται. Οι απαιτήσεις διαχείρισης του πρώτου απ'τη μεριά του χρήστη είναι μηδαμινές. Όλοι μπορούν να χειριστούν μια τέτοια "ασφαλή" συσκευή όσο κινούνται εντός προδιαγεγραμμένης λειτουργικότητας. Οι απαιτήσεις διαχείρισης του δεύτερου είναι κλιμακωμένες και προφανώς απευθύνεται κυρίως σε πιο εξειδικευμένους ανθρώπους που έχουν κάποιες ανώτερες απαιτήσεις και προσδοκίες απ'τα μηχανήματά τους. Συχνά όμως υπάρχουν και γελοιότητες. Π.χ. μια που μου έρχεται τώρα στο νου με πολλά android είναι πως υποστηρίζουν μόνο FAT στη καρτούλα τους κάνοντας αδύνατη τη προβολή ταινιών με μέγεθος >4GB. Ή μια άλλη, η μη αξιοποίηση μονοφωνικών bluetooth headset για media και η αδυναμία αξιοποίησης adhoc wifi δικτύων. Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που ξέφυγαν απ'τα παιδιά στη google ή που τα άφησαν σκόπιμα πίσω γιατί είχαν πιθανά στο νου την εικόνα του λειτουργικού για τους *περισσότερους* των χρηστών. Οι άλλο έτσι κι αλλιώς, τα βρίσκαμε και τα βρίσκουμε πάντα μόνοι μας :-)
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Root σ ολα τα κινητα μου και στα tablet,μονο σ ενα tablet δεν μπορω και δεν ξερω γιατι?

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...