Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Απο τα γραφικα στοιχεια προστιθειται ? Δεν μου το βγαζει εκει ....

 

----

 

Το πρωτο reboot μονο του , μετα απο 1 χρονο με το κινητο .... χμμμ η ICS το παγωσε για τα καλα ??

 

Το ημερολογιο δεν στο βγαζει??Περιεργο ρε φιλε,εμενα κανονικα παντως.Μηπως να ξαναφλασαρεις τα gapps μονο,απο cwm?

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ημερολογιο δεν στο βγαζει??Περιεργο ρε φιλε,εμενα κανονικα παντως.Μηπως να ξαναφλασαρεις τα gapps μονο,απο cwm?

 

Με στοκ είμαι .

 

Με το εργαλείο του spyko την πέρασα , και δεν ξέρω καθόλου από cwm

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το AIO toolkit και κάνε το extract όπου θέλεις. Βάλε το zip της ROM που θέλεις να εγκαταστήσεις στην εξωτερική κάρτα.

Το toolkit έχει όλα τα utilities που υπάρχουν ή που μπορεί να χρειαστούν και οδηγίες βήμα-βήμα στην οθόνη σου για κάθε επιλογή.

Κατέβασε την baseband, τρέξε επιλογή 7 και φλάσαρε την με smartflash.

Μετά επιλογή 4 για να αλλάξεις partition layout, επέλεξε recovery version την 5.0.2.8ε όταν ρωτηθείς (όπως προτείνει ο carburano)

Όταν συνδεθείς σε nvflash mode (battery removed και connect πατώντας vol- & vol+ ) αν δεν έχεις ξανατρέξει nvflash πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers που βρίσκονται στο ToolkitFiles\nvflash\driver.

Αφού τελειώσει το nvflash επιτυχώς, μπαίνεις σε recovery mode (vol- & pwr) και κάνε install το zip της ROM που έκανες copy πριν

 

@Προς όλους: Αυτός παραπάνω, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να βάλεις Custom (cwm flashable zip) ICS ROM κατευθείαν από GB/CM.

Ενημέρωσα επίσης και τις οδηγίες στο AIO-Toolkit's thread για όλες τις επιλογές, τι κάνουν και πώς.

Διαβάστε και θα λυθούν πολλές απορίες νομίζω και ελπίζω.

 

Ποιο Toolkit απο τα 2; το CD Addon Τοοlkit η το AIO P990 Toolkit;

Η Βaseband ποιά είναι και απο που την κατεβάζω;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα και με το tool του spyko αλλά δε μπόρεσα να περάσω ics. Συγκεκριμένα στο αρχείο word "instructions" εκεί που γράφει select kdz file μέσα στο φάκελο KDZ_FW_UPD_EN δε βρίσκει καμία version kdz. Έχει κανείς καμιά ιδέα ;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Toolkit απο τα 2; το CD Addon Τοοlkit η το AIO P990 Toolkit;

Η Βaseband ποιά είναι και απο που την κατεβάζω;

Toolkit v2.0. Το addon δεν χρειάζεται πια. Διάβασε οδηγίες εγκατάστασης.

Την baseband από το thread του tonyp. Ορίστε και το link για να την κατεβάσεις κατευθείαν. Έψαξα εγώ για σένα

 

Προσπάθησα και με το tool του spyko αλλά δε μπόρεσα να περάσω ics. Συγκεκριμένα στο αρχείο word "instructions" εκεί που γράφει select kdz file μέσα στο φάκελο KDZ_FW_UPD_EN δε βρίσκει καμία version kdz. Έχει κανείς καμιά ιδέα ;

To kdz είναι η official ROM από την LG. Κατέβασε την από δω Αυτό θα επιλέξεις εκεί που λέει select kdz file.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα εγώ για σένα

 

Χαρα στην υπομονη σου ρε Σπυρο,μερικοι νομιζουν οτι αν πατησουν search,θα καταστραφει ο κοσμος.

 

Btw,μπραβο για το τουλ που εκανες,δεν το χρησιμοποιησα,ομως υποσχεται πολλα ειδικα για αυτους που δεν εχουν εμπειρια.

Μπραβο κ παλι!

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρίν μισή ώρα πέρασα ics χάρη στο tool του Spyko. Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ευχαριστώ για τη δουλειά που έχει κάνει. Μέχρι τώρα είναι αλάνθαστο, η όλη διαδικασία στο pc κράτησε 10 λεπτά και να πώ ότι δε χάθηκε ΤΙΠΟΤΑ !! Όλα ήταν στη θέση τους όπως πρίν !!
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον παρακάτω οδηγό και έχω κολλήσει στο βήμα 2 μιας και δεν βρίσκω πουθενά το αρχείο flash_windows_NO-FULLWIPE.bat. Τι δεν κάνω σωστά; Μπορώ τώρα που έχω αφήσει την διαδικασία στην μέση, να πάω σε κάποια άλλη μέθοδο όπως π.χ. να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα του spyko;

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/549332-LG-Optimus-2X/page15

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον παρακάτω οδηγό και έχω κολλήσει στο βήμα 2 μιας και δεν βρίσκω πουθενά το αρχείο flash_windows_NO-FULLWIPE.bat. Τι δεν κάνω σωστά; Μπορώ τώρα που έχω αφήσει την διαδικασία στην μέση, να πάω σε κάποια άλλη μέθοδο όπως π.χ. να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα του spyko;

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/549332-LG-Optimus-2X/page15

 

Εφόσον έχεις κάνει copy την ROM που θέλεις στην εξωτερική κάρτα (όπως λέιε το βήμα 1) μπορείς.

Με το δικό μου toolkit --> option 4 θα επιλέξεις ICS layout θα επιλέξεις και recovery που συνιστά o chef και συνεχίζεις από βήμα 4 του οδηγού σου απλά δεν θα έχει καμμία rom εκείνη την ώρα, θα πας σε recovery και θα κάνεις install αυτή που κόπιαρες.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κάνει copy την ROM που θέλεις στην εξωτερική κάρτα (όπως λέιε το βήμα 1) μπορείς.

Με το δικό μου toolkit --> option 4 θα επιλέξεις ICS layout θα επιλέξεις και recovery που συνιστά o chef και συνεχίζεις από βήμα 4 του οδηγού σου απλά δεν θα έχει καμμία rom εκείνη την ώρα, θα πας σε recovery και θα κάνεις install αυτή που κόπιαρες.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ήθελα να ακολουθήσω την διαδικασία με το toolkit αλλά επειδή με βοήθησε κάποιος γνωστός μου για να ξεμπερδέψω (μιας και παιδευόμουν ώρες), έβαλα δύο αρχειάκια στο smartflash και πέρασα την stock ics. Θα την χρησιμοποιήσω λίγες μέρες να δω πως πάει και αν δεν μου κάνει τότε πάω κατευθείαν στο toolkit!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά.Απο τότε που έβαλα την ics στο κινητό και αντιμετωπίζω το εξής προβλήμα: Μπορεί να κλέισω το κινητό το βράδυ με 80% μπαταρία και να ξυπνήσω και να έχει πάει στο 10% και να πρέπει να το βάζω για φόρτιση !Αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε με την 2.3.Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? Γενικότερα αυτό το κινητό ένας μπελάς είναι,δεν μπορεί η Lg να βγάλει ένα software της προκοπής..

lol α ναι το είχα προσέξει κ εγώ αυτό....

Χώρια ότι η μπαταρία είναι χάλια με την official ICS ( με django δεν έχω θέμα μεγάλο) είχα παρατηρήσει ότι άφηνα το βράδυ το κινητό (80% πχ) το πρωί που θα το κοίταζα θα ήταν στο 10%.... χώρια ότι λέω οκ ..... όσο κρατήσει... και μετά από 2 ώρα η μπατρία ήταν στο 60% ... LOL! :D

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πως Rom του civato εχει αξιοπρεπης αποδοση μπαταριας ( οπως cm7) oχι οπως του DjangoManouche(που ειχε και καποια τυχαια reboot σε εμενα) που την ρουφαγε με το μπουρι της σομπας. :p

 

Απο αποδοση μακραν καλυτερη απο GingerBread κ αρκετα καλυτερη απο cm7.Μεχρι στιγμης ολα δουλευουν ρολοι και το κινητο πλεον διχνει καποια καλα στοιχεια επιτελους.

 

Απο εμενα σας την προτεινω να την περασετε αφοβα.(deodoxed version).:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πως Rom του civato εχει αξιοπρεπης αποδοση μπαταριας ( οπως cm7) oχι οπως του DjangoManouche(που ειχε και καποια τυχαια reboot σε εμενα) που την ρουφαγε με το μπουρι της σομπας. :p

 

Απο αποδοση μακραν καλυτερη απο GingerBread κ αρκετα καλυτερη απο cm7.Μεχρι στιγμης ολα δουλευουν ρολοι και το κινητο πλεον διχνει καποια καλα στοιχεια επιτελους.

 

Απο εμενα σας την προτεινω να την περασετε αφοβα.(deodoxed version).:thumbup:

φίλε κάποιοι παραπονιούνται για τυχαία reboot και για το bug όταν πας να το φορτίσεις χωρίς να ξεκλειδώσεις την οθόνη. Σου έχει τύχει καθόλου κάτι τέτοιο; Πόσο καιρό την χρησιμοποιείς;

 

Είμαι με stock V30A -δυσαρεστημένος- και σκέφτομαι να την δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρατήρησα ότι έχασε τρείς μόλις εφαρμογές σε σχέση με πριν που θα τις ξανακατεβασω. Συγκεκριμένα είναι το taxibeat,gazzetta, και αποτελέσματα του πάμε στοίχημα. Η εφαρμογή NDrive υπήρχε κανονικά αλλά ήθελε όλα τα update απ'την αρχή. Αυτή που είδα ότι χάθηκε τελείως όμως είναι η FSecure και για να κατέβει θέλει 10 ευρώ νομίζω. Αυτά μέχρι στιγμής. Η μπαταρία από χθες στις δέκα το βράδυ μέχρι τώρα είναι στο 87%.
Link to comment
Share on other sites

έκανα εγκατασταση μια νέα ρομ αλλά όταν πήγα να ανοίξω την κάμερα ή το άλμπουμ μου έλεγε να βάλω εξωτερική κάρτα,ενώ έχω μια 32αρα...και αναγνωρίζει σαν αποθηκευτικό χώρο την 32αρα αλλά δεν διαβάζει καθόλου την εσωτερική κάρτα...τι να κάνω;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά.Απο τότε που έβαλα την ics στο κινητό και αντιμετωπίζω το εξής προβλήμα: Μπορεί να κλέισω το κινητό το βράδυ με 80% μπαταρία και να ξυπνήσω και να έχει πάει στο 10% και να πρέπει να το βάζω για φόρτιση !Αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε με την 2.3.Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? Γενικότερα αυτό το κινητό ένας μπελάς είναι,δεν μπορεί η Lg να βγάλει ένα software της προκοπής..

 

Reboot το χεις κανει ?

 

Εμενα μου το κανε μια φορα την επομενη μερα απο το update αυτο ....

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Reboot το χεις κανει ?

 

Εμενα μου το κανε μια φορα την επομενη μερα απο το update αυτο ....

 

πολλες φορές...

ούτε στον υπολογιστη το διαβάζει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προτίνεις free ; Επιπλέον δε δουλεύει το flash player ενώ είναι εγκατεστημένο. Δηλαδή αν πάω σε σελίδα στο internet μέσω browser και έχει κάποιο βίντεο από YouTube δε το διαβάζει και βγάζει ένα μπλε κυβάκια με ερωτηματικό. Τι πρέπει να κάνω ;
Link to comment
Share on other sites

έκανα εγκατασταση μια νέα ρομ αλλά όταν πήγα να ανοίξω την κάμερα ή το άλμπουμ μου έλεγε να βάλω εξωτερική κάρτα,ενώ έχω μια 32αρα...και αναγνωρίζει σαν αποθηκευτικό χώρο την 32αρα αλλά δεν διαβάζει καθόλου την εσωτερική κάρτα...τι να κάνω;

ευχαριστώ πολύ

 

Προφανώς έχεις βάλει μια CMxx ROM. Αν ναι, πήγαινε στο ΑΙΟ-Toolkit thread και κατέβασε το attached CMxx_IntSD-Mount-Fix_AfterRepartitioning.zip βάλτο στην εξωτερική κάρτα σου μπες σε recovery και κάνε το install. Κάνει re-format την εσωτερική και μετά θα την βλέπει.

Γράφω και γιατί συμβαίνει.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις βάλει μια CMxx ROM. Αν ναι, πήγαινε στο ΑΙΟ-Toolkit thread και κατέβασε το attached CMxx_IntSD-Mount-Fix_AfterRepartitioning.zip βάλτο στην εξωτερική κάρτα σου μπες σε recovery και κάνε το install. Κάνει re-format την εσωτερική και μετά θα την βλέπει.

Γράφω και γιατί συμβαίνει.

 

ειναι ευκολο να στειλεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να στειλεις λινκ;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020737

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...