Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Λοιπον, δυο μονο σχολια μετα απο μισαωρη ενασχοληση με τη συσκευη:

Η καλυτερη οθονη (μεχρι σημερα) σε κινητο τηλεφωνο. Καλυτερη απο retina, super amoled, τελος.-

Απο εκει και περα ο διπυρηνος ειναι εντυπωσιακος, ειδικα σε προβολη βιντεο 1080p, στην εκπληκτικη οθονη του - με τεραστιο potential για το μελλον.

Καλη ποιοτητα κατασκευης (οχι κατι ιδιαιτερο ομως, το πισω καπακι εκτος απο απαραδεκτο, σχεδιαστικα, ειναι το κλασικο καπακι των 2 χιλιοστων παχους που θα παιρνει ελαχιστες ανοχες).

Στησιμο μενου και γραμματοσειρες της πλακας.

Το πιο λειο κι ομαλο scrolling που εχω δει σε launcher android συσκευης (καλυτερη κι απο το nexus s). Πολλα περιθωρια βελτιωσης στην πλοηγηση στα μενου και στο ανοιγμα εφαρμογων.

Τα ειχα διπλα διπλα με το πιο ομορφο custom UI android συσκευης (Acer liquid metal) και απορω με την κακογουστια σε καποια σχεδιαστικα θεματα.

Ευτυχως, αυτα διορθωνονται με τις σωστες... παρεμβασεις.

Θα παει καλα εμπορικα, καθως πιθανως να ειναι και το πρωτο διπυρηνο που θα δουμε.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον, δυο μονο σχολια μετα απο μισαωρη ενασχοληση με τη συσκευη:

Η καλυτερη οθονη (μεχρι σημερα) σε κινητο τηλεφωνο. Καλυτερη απο retina, super amoled, τελος.-

Απο εκει και περα ο διπυρηνος ειναι εντυπωσιακος, ειδικα σε προβολη βιντεο 1080p, στην εκπληκτικη οθονη του - με τεραστιο potential για το μελλον.

Καλη ποιοτητα κατασκευης (οχι κατι ιδιαιτερο ομως, το πισω καπακι εκτος απο απαραδεκτο, σχεδιαστικα, ειναι το κλασικο καπακι των 2 χιλιοστων παχους που θα παιρνει ελαχιστες ανοχες).

Στησιμο μενου και γραμματοσειρες της πλακας.

Το πιο λειο κι ομαλο scrolling που εχω δει σε launcher android συσκευης (καλυτερη κι απο το nexus s). Πολλα περιθωρια βελτιωσης στην πλοηγηση στα μενου και στο ανοιγμα εφαρμογων.

Τα ειχα διπλα διπλα με το πιο ομορφο custom UI android συσκευης (Acer liquid metal) και απορω με την κακογουστια σε καποια σχεδιαστικα θεματα.

Ευτυχως, αυτα διορθωνονται με τις σωστες... παρεμβασεις.

Θα παει καλα εμπορικα, καθως πιθανως να ειναι και το πρωτο διπυρηνο που θα δουμε.

 

καλυτερα απο το Nexus ηταν σιγουρο αφου εχει dual core :p

αυτο που με ενοχλει εμενα ειναι οτι η πλατφορμα android δεν ειναι Optimised οσο τα wp7 και iOS που δινουν τετοια ομαλοτητα χωρις την αναγκη dual core. εκει φαινεται και το efficiency του OS. αλλα μαλλον αυτο ειναι και το σοβαρο μειονεκτημα της ανοιχτης πλατφορμας.

 

περα απο αυτη την παρατηρηση για την οθονη δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλυτερη διοτι στα specs δε λεει τιποτα ειδικο. η nova display θα ερθει με το optimus black. αρα ισως εισαι υπερβολικος....οψομεθα κραταω πισινη για την οθονη

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα απο το Nexus ηταν σιγουρο αφου εχει dual core :p

αυτο που με ενοχλει εμενα ειναι οτι η πλατφορμα android δεν ειναι Optimised οσο τα wp7 και iOS που δινουν τετοια ομαλοτητα χωρις την αναγκη dual core. εκει φαινεται και το efficiency του OS. αλλα μαλλον αυτο ειναι και το σοβαρο μειονεκτημα της ανοιχτης πλατφορμας.

 

περα απο αυτη την παρατηρηση για την οθονη δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλυτερη διοτι στα specs δε λεει τιποτα ειδικο. η nova display θα ερθει με το optimus black. αρα ισως εισαι υπερβολικος....οψομεθα κραταω πισινη για την οθονη

 

Το πρωτο σχολιο σου ηταν απολυτα ευστοχο, ετσι ακριβως ειναι.

Για το δευτερο, ασε με να διατηρω την αποψη, πως διαθετω την εμπειρια να ξεχωρισω την ποιοτητα μιας οθονης κινητου και να πω πως το κομματι που ειδα εχει απλα την καλυτερη χρωματικη απεικονιση που εχω δει ποτε.

Κι αν παλι εγω ημουν υπερβολικος, ο reviewer του digitallife (μεταξυ αλλων) του οποιου το κομματι περιεργαστηκα, διατηρει την ιδια αποψη ;)

Εδω εισαι:

http://www.digitallife.gr/dokimazoume-to-lg-optimus-2x/

Ελπιζω να μην αλλοιωθει τιποτα στο finalized μοντελο κι εδω θα ειμαστε...

Y.Γ. Δε μου λενε τιποτα τα specs και τα μαρκετιστικα τερτιπια. Και Μητσο να την βαφτιζαν την οθονη, αν ειχε τετοια αποδοση, δε θα με ενδιεφερε καθολου. Η αληθεια ειναι, παντως, πως θα μπορουσε απλα να ειχαν εφοδιασει με μια τετοια το μοντελο προπαραγωγης (οπως αυτο της κουβεντας μας) κι οχι το commercial. Θα δειξει.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

- Εδω και κανα μηνα μου εχει τραβηξει την προσοχη!! ... οντως απο τα βιντεο που κυκλοφορουν, δειχνει πολυ δυνατη συσκευη και βλεπω να γινεται το καινουριο bestseller , .... οθονη και καμερα (1080) να πρωτοστατουν ,συναρτήση "πυρηνικης σχασης", θα γινει μακελειο!! ...

 

- Μενει μονο ενα τετ α τετ με sonyeric arc ,για να ειμαστε σιγουροι για το τι προκειται να συμβει προσεχως .... (για να τα βαλουν τα μαστορια διπλα- διπλα (βιντεο), να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος;;; !!) :ninja:

 

- Οι γραμματοσειρες του android γενικα ειναι αδιαφορες ... αν ειχε κατι απο ... palm pre ας πουμε :rolleyes: ,τα πραγματα θα ηταν πιο ομορφα ..

- Οσο για το UI ειναι υποκειμενικο ,καλο θα ηταν να σου εδινε την δυνατοτητα να επιλεγεις και το standard της google.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Εδω και κανα μηνα μου εχει τραβηξει την προσοχη!! ... οντως απο τα βιντεο που κυκλοφορουν, δειχνει πολυ δυνατη συσκευη και βλεπω να γινεται το καινουριο bestseller , .... οθονη και καμερα (1080) να πρωτοστατουν ,συναρτήση "πυρηνικης σχασης", θα γινει μακελειο!! ...

 

- Μενει μονο ενα τετ α τετ με sonyeric arc ,για να ειμαστε σιγουροι για το τι προκειται να συμβει προσεχως .... (για να τα βαλουν τα μαστορια διπλα- διπλα (βιντεο), να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος;;; !!) :ninja:

 

- Οι γραμματοσειρες του android γενικα ειναι αδιαφορες ... αν ειχε κατι απο ... palm pre ας πουμε :rolleyes: ,τα πραγματα θα ηταν πιο ομορφα ..

- Οσο για το UI ειναι υποκειμενικο ,καλο θα ηταν να σου εδινε την δυνατοτητα να επιλεγεις και το standard της google.

 

Σταθη δεν εχει σχεση,ειναι ανωτερο απο το arc, αν και σαφως κατωτερο σχεδιαστικα.

Το webos δεν ειναι μονο ομορφοτερο σε γραμματοσειρες, αλλα ειναι και πιο καλα στημενο και γενικα ανωτερο σαν λειτουργικο απο το android και 2 κλασεις πανω απο τα υπολοιπα (ios, symbian κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κάμερα, κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι και ότι καλύτερο. Τα mbps είναι πολύ χαμηλά για 1080p, πολύ χαμηλά. Και ο σένσορας πιθανόν να είναι μέτριας ποιότητας. Ειδικά σε low light conditions παίζει να έχει σοβαρό πρόβλημα.

 

Το arc κάτι μου λέει ότι θα έχει πολύ καλύτερο βίντεο αλλά 720p μόνο.

 

Για εμένα, καλύτερα καλό 720 παρά μέτριο 1080.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αναμφίβολα αξιόλογη συσκευή αλλά εκείνο το ψεύτικο πίσω καπάκι που συναντάμε σε κινέζικες συσκευές δεν συνάδει με την γενικότερη φιλοσοφία της συσκευής!

 

Έχει και τη θετική του πλευρά βέβαια αυτό μιας και σε ένα βάθος χρόνου αγοράζεις ένα άλλο από το ebay και έχεις εντελώς καινούργια ολόκληρη την πίσω όψη. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πληροφορίες για το πότε θα κυκλοφορήσει;

 

Τι αξίζει, amazon ή expansys;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Και τα δύο καταστήματα είναι εξίσου αξιόπιστα.

 

Το αγγλικό expansys αναφέρει για ημερομηνία διαθεσιμότητας 18 Μαρτίου.

 

http://www.expansys.com/lg-optimus-2x-207496/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο καταστήματα είναι εξίσου αξιόπιστα.

 

Το αγγλικό expansys αναφέρει για ημερομηνία διαθεσιμότητας 18 Μαρτίου.

 

http://www.expansys.com/lg-optimus-2x-207496/

 

Αλλά 50 ευρώ παραπάνω :Ρ

Κρίμα.. Ήλπιζα για τέλος φεβρουαρίου. Πως θα αντέξω την αναμονή;

 

Πουλάει κάνει test model; :Ρ

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπου το βρειτε φθηνοτερα. Απλα το εξπανσυς ειναι πολυ γρηγορο στην αποστολη.

Γιαννη, το πισω καπακι ειναι σαπιο σχεδιαστικα, αλλα δεν ειναι τοσο κακο (οσο του galaxy s π.χ.).

Ειναι πιο "παχυ" κι εχει υφη μαλακου λαστιχου, οποτε ειναι σχετικα οκ.

Γενικα η συσκευη εχει πολυ καλη αισθηση στο χερι. Οχι πολυ ελαφρυ, για να μοιαζει ψευτικο, αλλα ουτε και βαρυ, που ενοχλει πολλους - ειναι σωστα ζυγισμενο το κεντρο βαρους του.

Θα επαναλαβω, πως μου εκανε μεγαλη εντυπωση η οθονη.

Οι Samsung, LG αποδεικνυουν οτι πλεον κατεχουν την τεχνογνωσια για να παραξουν εντυπωσιακες οθονες, κι οποτε θελουν το επιβεβαιωνουν...

 

Πουλάει κάνει test model; :Ρ

Αν πωλουνταν, θα... ημουν ηδη κατοχος του :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κάμερα, κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι και ότι καλύτερο. Τα mbps είναι πολύ χαμηλά για 1080p, πολύ χαμηλά. Και ο σένσορας πιθανόν να είναι μέτριας ποιότητας. Ειδικά σε low light conditions παίζει να έχει σοβαρό πρόβλημα.

 

Το arc κάτι μου λέει ότι θα έχει πολύ καλύτερο βίντεο αλλά 720p μόνο.

 

Για εμένα, καλύτερα καλό 720 παρά μέτριο 1080.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

καλα αυτο ειναι σιγουρο. συγκρινεις μια exmor με μια που δε την ξερει ουτε η μανα του :p

 

Οπου το βρειτε φθηνοτερα. Απλα το εξπανσυς ειναι πολυ γρηγορο στην αποστολη.

Γιαννη, το πισω καπακι ειναι σαπιο σχεδιαστικα, αλλα δεν ειναι τοσο κακο (οσο του galaxy s π.χ.).

Ειναι πιο "παχυ" κι εχει υφη μαλακου λαστιχου, οποτε ειναι σχετικα οκ.

 

μου θυμιζει το καπακι του Optimus one μιας που τωρα το πρωτοαγορασα

Link to comment
Share on other sites

Το webos δεν ειναι μονο ομορφοτερο σε γραμματοσειρες, αλλα ειναι και πιο καλα στημενο και γενικα ανωτερο σαν λειτουργικο απο το android και 2 κλασεις πανω απο τα υπολοιπα (ios, symbian κλπ).

@OFF TOPIC

- Οποτε .... μαλλον μετα τις 9 Φλεβαρη θα ξερουμε τι θα κανουμε .. :whistle:

 

- Για να δουμε ,αυτοι οι αχαϊρευτοι της παλμ (hp) ,θα δωσουν στον κοσμο "υλικο";; (εκτος των tablets) .... :ninja: ,ή θα παραμεινουμε σε αναμονη του optimus 2x ? ... (αν και το palm pre +, ειναι τοσο φιλικο ... που δεν ξερω :rolleyes: )

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

@OFF TOPIC

- Οποτε .... μαλλον μετα τις 9 Φλεβαρη θα ξερουμε τι θα κανουμε .. :whistle:

 

- Για να δουμε ,αυτοι οι αχαϊρευτοι της παλμ (hp) ,θα δωσουν στον κοσμο "υλικο";; (εκτος των tablets) .... :ninja: ,ή θα παραμεινουμε σε αναμονη του optimus 2x ? ... (αν και το palm pre +, ειναι τοσο φιλικο ... που δεν ξερω :rolleyes: )

 

Στις 9 Φλεβαρη (η λιγο νωριτερα) απλα θα αντικρυσουμε την επομενη μας ταμπλετα. Τοσο απλα.

Οσο για κινητα, δεν ξερω τι θα κανει η ΗΡ. Παντως, επειδη ειχα τη δυνατοτητα να κρατησω ενα pre 2, δεν καταφερε η οθονη του να με κρατησει. Ειναι "λιγη" για τα σημερινα δεδομενα...

Link to comment
Share on other sites

Και το επισημο κορεατικο site του κινητου

http://www.cyon.co.kr/event/optimus2x/index.jsp

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Πως τα καταφέρνουν να εχεις ένα κινητό τόσο δυνατό και να λες ότι αγγίζει τη τελειότητα καλή οθονη και αλλά πολλά και να σου η πατάτα. δείτε στο phonarena σύγκριση φωτογραφικής με iphone4 είναι απαισιες τι να πεις
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εκεί έχουν συσκευή προπαραγωγής και δεν μπορείς να συγκρίνεις τίποτα μέχρι να δούμε τι κάνει η συσκευή στην τελική έκδοσή της.

 

Έχω πιάσει τη συσκευή (μοντέλο προπαραγωγής) στα χέρια μου πάντως και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως τα καταφέρνουν να εχεις ένα κινητό τόσο δυνατό και να λες ότι αγγίζει τη τελειότητα καλή οθονη και αλλά πολλά και να σου η πατάτα. δείτε στο phonarena σύγκριση φωτογραφικής με iphone4 είναι απαισιες τι να πεις

 

οχι εχεις δικιο σε αυτο. η καμερα της δεν ειναι καλη. δε φταιει το κινητο γιαυτο ουτε ο διπυρηνος απλα ο κατασκευαστης της καμερας. τις καλυτερες καμερες εχει η νοκια στο N8 και το xperia arc με exmor

 

The iPhone packs its 5 million pixels onto a 1/3.2-inch backside-illuminated CMOS sensor

 

http://www.macworld.com/article/152314/2010/06/iphonecameratests.html

 

δεν εχει τετοιο αισθητηρα το optimus 2x και ουτε θα εχει. δεν εχει σημασια αν ειναι προπαραγωγης.

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Για το δευτερο, ασε με να διατηρω την αποψη, πως διαθετω την εμπειρια να ξεχωρισω την ποιοτητα μιας οθονης κινητου και να πω πως το κομματι που ειδα εχει απλα την καλυτερη χρωματικη απεικονιση που εχω δει ποτε.

Κι αν παλι εγω ημουν υπερβολικος, ο reviewer του digitallife (μεταξυ αλλων) του οποιου το κομματι περιεργαστηκα, διατηρει την ιδια αποψη ;)

 

 

ρε φιλε συγνωμη αλλα δεν ηξερα οτι ειναι IPS. αυτα τα λενε δεν τα κρυβουν. :p

ειναι σαν του iphone 4 οποτε ναι δεχομαι οτι εχει φοβερη χρωματικη απεικονιση

 

 

:)

 

οχι βεβαια την χρωματικη απεικονιση της super amoled ετσι? :p

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο review αλλά με παραξένεψε λίγο το θέμα με την μπαταρία.Περίμενα ότι θα αντέχει παραπάνω και θα καίει λιγότερο.Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να αλλάξουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως ημουν λιγο υπερβολικος με την καμερα σημερα στο review του phonearena δειχνει αρκετα ικανοποιητικη και μαλιστα στο σκοταδι ειναι πολυ καλες παντως οσο το παρακαλουθω το τηλεφωνακι τοσο και με αρεσει περισσοτερο αρχικα εκλεινα για το motorola atrix αλλα αρχισα να αλλαζω εξαιτιας τις πολυ καλης οθονης
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/lg_optimus_2x_is_in_our_office_we_try_its_1080p_video_camera-news-2279.php#

 

δε ξερω εσεις τι λετε παντως στο βιντεο μου φανηκε χειροτερο (εκτος απο τον χαμηλο φωτισμο) και στη φωτο τελευταιο πισω απο το arc και το n8

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...