Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Paranoid Android v2.6 - Build 11 του ΤonyP (βασισμένη σε 4.1.2):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2097807

δεν ξέρω αν λειτουργεί το bluetooth, το HDMI δεν λειτουργεί, από τα υπόλοιπα, αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πάντως ετοιμάζει νέα ROM βασισμένη σε 4.2.2 (το λέω γιατί ίσως χρειαστεί full wipe, αν θέλεις να περιμένεις - ίσως και να μην χρειαστεί ανάλογα τις αλλαγές που θα κάνει)

 

To bluetooth λειτουργει , και ειναι η πιο σταθερη νομιζω απο custom

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ το advanced task killer για να κλείνω τις εφαρμογές στο κινητό και πάντα η μνήμη βγαίνει διαθέσιμη από 120-190 Mb που είναι λίγα. Το θέμα είναι ότι μετά από λίγο ξεκινάνε πάλι αρκετές εφορμογές. Υπάρχει πρόγραμμα που να μπορώ να τις κλείνω μόνιμα μέχρι να τις ξαναανοίξω ;
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το advanced task killer για να κλείνω τις εφαρμογές στο κινητό και πάντα η μνήμη βγαίνει διαθέσιμη από 120-190 Mb που είναι λίγα. Το θέμα είναι ότι μετά από λίγο ξεκινάνε πάλι αρκετές εφορμογές. Υπάρχει πρόγραμμα που να μπορώ να τις κλείνω μόνιμα μέχρι να τις ξαναανοίξω ;

 

120 με 190?!!?!? εμένα βγαίνουν 60-120...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το advanced task killer για να κλείνω τις εφαρμογές στο κινητό και πάντα η μνήμη βγαίνει διαθέσιμη από 120-190 Mb που είναι λίγα. Το θέμα είναι ότι μετά από λίγο ξεκινάνε πάλι αρκετές εφορμογές. Υπάρχει πρόγραμμα που να μπορώ να τις κλείνω μόνιμα μέχρι να τις ξαναανοίξω ;

 

ρε ψυχάκηδες :P μην χρησιμοποιείτε task killers καθόλου (οκ κατά 90%, σε παλιότερες εκδόσεις android ήταν χρήσιμοι, τώρα πλέον όχι)... μπορεί να μένει ελεύθερη μνήμη περισσότερη, αλλά είναι δώρον άδωρον γιατί θα ξανα-ανοίξουν όπως λες (και μετά ο task killer θα τις ξανακλείσει, θα ξανά-ανοίξουν κ.ο.κ..... οπότε καταναλώνεται και επιπλέον ενέργεια). Με 68MB ελεύθερα το κινητό μου συνήθως πάει OK (PA v2.6 build 11). Δοκίμασε το Greenify, "παγώνεις" εφαρμογές και ξανατρέχουν μόνο αν τις ανοίξεις εσύ (αν παγώσεις εφαρμογές με ειδοποιήσεις όμως δεν θα σε ειδοποιούν, όπως facebook, δοκίμασε σε YouTube, Maps, Shazam κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ρε ψυχάκηδες :P μην χρησιμοποιείτε task killers καθόλου (οκ κατά 90%, σε παλιότερες εκδόσεις android ήταν χρήσιμοι, τώρα πλέον όχι)... μπορεί να μένει ελεύθερη μνήμη περισσότερη, αλλά είναι δώρον άδωρον γιατί θα ξανα-ανοίξουν όπως λες (και μετά ο task killer θα τις ξανακλείσει, θα ξανά-ανοίξουν κ.ο.κ..... οπότε καταναλώνεται και επιπλέον ενέργεια). Με 68MB ελεύθερα το κινητό μου συνήθως πάει OK (PA v2.6 build 11). Δοκίμασε το Greenify, "παγώνεις" εφαρμογές και ξανατρέχουν μόνο αν τις ανοίξεις εσύ (αν παγώσεις εφαρμογές με ειδοποιήσεις όμως δεν θα σε ειδοποιούν, όπως facebook, δοκίμασε σε YouTube, Maps, Shazam κλπ)

 

+1 για Greenify, δουλεύει καλύτερα από το Freeze άλλων εφαρμογών (π.χ. Titanium) και είναι πανάλαφρο και εγγυημένο :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

+1 για Greenify, δουλεύει καλύτερα από το Freeze άλλων εφαρμογών (π.χ. Titanium) και είναι πανάλαφρο και εγγυημένο :cool:

 

το έχω το greenify αλλα οταν ανοιγεις μια εφαρμογη δε πρεπει να πας παλι sto greenify και να το κανεις παλι hibernate γιατι ειναι στις pending;

Link to comment
Share on other sites

το έχω το greenify αλλα οταν ανοιγεις μια εφαρμογη δε πρεπει να πας παλι sto greenify και να το κανεις παλι hibernate γιατι ειναι στις pending;

 

όχι, γίνεται αυτόματα, αν αφήσεις το κινητό και σβήσει η οθόνη. Κάπου το εξηγεί, ότι "pending" είναι εφαρμογές που όταν το κινητό μπει σε sleep mode θα "παγώσουν" αυτόματα. Οπότε δεν ασχολείσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

όχι, γίνεται αυτόματα, αν αφήσεις το κινητό και σβήσει η οθόνη. Κάπου το εξηγεί, ότι "pending" είναι εφαρμογές που όταν το κινητό μπει σε sleep mode θα "παγώσουν" αυτόματα. Οπότε δεν ασχολείσαι ;)

 

ωραια!δε το ηξερα αυτο...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Jaranor αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις την Paranoid android .

 

Πως στέλνεις sms με 160 χαρακτήρες ?

(Γιατί μου πήγε σε 2ο μήνυμα στους 70 περίπου χαρακτήρες)

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

έχω το GoSMS, δεν στέλνω με την στοκ εφαρμογή... εκεί, στις ρυθμίσεις αποστολής, έχει "ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις" (το τσεκάρεις) και "υποστηριζόμενες γλώσσες" επιλέγεις ελληνικά.

 

Στην στοκ, από ο,τι βλέπω, στις ρυθμίσεις, έχει "Αφαίρεση unicode", τσέκαρέ το και νομίζω θα μπορείς να στέλνεις 160 χαρακτήρες (ίσως μετά το τσεκάρισμα θέλει επανεκκίνηση)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω dmx 1,3 σε νεο bootloader φυσικα. Χθες πηγα να περασω την Paranoid android αλλα η εγκατασταση σταματησε πριν κανα ξεκινησει. Εχω την cwm 5.08 νομιζω. Απο οτι καταλαβα πρεπει να αλλαξω recovery. Η εφαρμογη απο το μαρκετ δε βρισκει recovery για το μοντελο μας. Πως ακριβως γινεται? Υπαρχει κανενα λινκ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω dmx 1,3 σε νεο bootloader φυσικα. Χθες πηγα να περασω την Paranoid android αλλα η εγκατασταση σταματησε πριν κανα ξεκινησει. Εχω την cwm 5.08 νομιζω. Απο οτι καταλαβα πρεπει να αλλαξω recovery. Η εφαρμογη απο το μαρκετ δε βρισκει recovery για το μοντελο μας. Πως ακριβως γινεται? Υπαρχει κανενα λινκ? Ευχαριστω.

 

εγώ την πέρασα με CWM 6, την οποία νομίζω μπορείς να την φλασάρεις με το tool του Σπύρου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020737

 

αλλιώς θα τη βρεις στο xda ή... google (δεν έχω λινκ αυτή τη στιγμή σόρρυ)

πάντως με την 6 δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν φλάσαρα την PA.

 

Επίσης στις οδηγίες που έχει στο thread της Paranoid Android προτείνει αρχικά την TWRP recovery (την οποία δεν έχω δοκιμάσει πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! θα δοκιμασω το tool του σπυρου. χθες δοκιμασα να βαλω κ την dmx 1.6.5 τιμες ενεκεν αφου ειναι η τελευταια που βγαζει ο carburano αλλα 2 φορες κολλησε στο logo της LG! Το backup που εχω κανει με την cwm 5 θα ειναι συμβατο λογικα με την cwm 6.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! θα δοκιμασω το tool του σπυρου. χθες δοκιμασα να βαλω κ την dmx 1.6.5 τιμες ενεκεν αφου ειναι η τελευταια που βγαζει ο carburano αλλα 2 φορες κολλησε στο logo της LG! Το backup που εχω κανει με την cwm 5 θα ειναι συμβατο λογικα με την cwm 6.

 

η CWM 6 έχει διαφορές με την CWM 5, νομίζω δεν είναι συμβατό το backup!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! θα δοκιμασω το tool του σπυρου. χθες δοκιμασα να βαλω κ την dmx 1.6.5 τιμες ενεκεν αφου ειναι η τελευταια που βγαζει ο carburano αλλα 2 φορες κολλησε στο logo της LG! Το backup που εχω κανει με την cwm 5 θα ειναι συμβατο λογικα με την cwm 6.

Χρησιμοποίηση το TWRP Recovery και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι η DMX 1.6.5 του carburano είναι η πιο smooth rom που είχα ποτέ.

Πραγματικά σταθερότατη και φανταστική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι η DMX 1.6.5 του carburano είναι η πιο smooth rom που είχα ποτέ.

Πραγματικά σταθερότατη και φανταστική δουλειά.

 

Από μπαταρία τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει;

Μέχρι τώρα μακράν καλύτερα από τις προηγούμενες εκδόσεις.Θα το σκαλίσω μερικές μέρες ακόμα και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι η DMX 1.6.5 του carburano είναι η πιο smooth rom που είχα ποτέ.

Πραγματικά σταθερότατη και φανταστική δουλειά.

 

link DMX 1.6.5 του carburano έχουμε???

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

πως κάνουμε FULL WIPE...???

Τι Recovery έχεις?

Βασικά κάνε όλα τα wipe εκτός από Internal storage αν έχεις twrp recovery

Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το παραπάνω recovery με το εργαλείο του Σπύρου γιατί με τα άλλα κατά την εγκατάσταση κόλλαγα στο LG Logo και δεν προχώραγε...

Link to comment
Share on other sites

Τι Recovery έχεις?

Βασικά κάνε όλα τα wipe εκτός από Internal storage αν έχεις twrp recovery

Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το παραπάνω recovery με το εργαλείο του Σπύρου γιατί με τα άλλα κατά την εγκατάσταση κόλλαγα στο LG Logo και δεν προχώραγε...

 

link για το recovery το εργαλείο του Σπύρου, έχουμε ? ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...