Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

(τελευταία φορά που ξανανοίγω το topic περι οθόνης, το ορκίζομαι στην υγεία του θρυλικου Nokia 3330 μου)

 

Σήμερα ανακάλυψα γιατί η οθόνη του Optimus 2X μου βγάζει τα μάτια. Ε λοιπόν, το τζάμι της οθόνης του κινητού μας είναι φιμέ! Μαλιστα, το τζάμι είναι τοσο σκούρο, που κάνει το γκρί πλαστικό απο κάτω να φαίνεται μαυρο (βάλτε το κινητο κατω απο τον ήλιο να δείτε οτι το πλαστικο κάτω απ' το γυαλί ειναι γκρι). Χμμ... ετσι εξηγείται γιατι κατω απο δυνατό φως η οθόνη κυριολεκτικά δεν βλέπεται απο την πολύ αντανάκλαση, και γιατι σε απόλυτο σκοτάδι δεν κουράζει καθόλου.

 

Στην αρχη νομιζα οτι ειχα προβλημα με ξεπλυμενο μαυρο (γνωστη αιτια για κουραση ματιων), αλλα μετα συγκρινα την οθόνη του 2Χ με την οθόνη της LCD τηλεορασης μου (με την οποια δεν ειχα ποτε προβλημα κουρασης) σε απολυτο σκοτάδι και το 2X ειχε καλυτερη οθονη σε ολα.

 

Μήπως ξερετε που μπορώ να κανω αντικατάσταση του γυαλιου με plexiglass ή κανονικό γυαλι, ή εστω καμια καλή antiglare μεμβράνη;

 

ΥΓ: Ναι ξερω οτι εχω γινει κουραστικος, αλλα θελω να το φωνάξω: "Δεν τρελάθηκαν ξαφνικα τα ματάκια μου, που δεν εχουν προβλημα με καμια αλλη οθονη εκτος απο αυτην του 2X, η LG την εκανε την μπινια (φιμε τζάμι σε οθονη, ακουσον...)"

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εμενα δεν με κουραζει καθολου το κινητο..Και πως ακριβως θα κανεις αλλαγη του γυαλιου σε Plexiglass??
Link to comment
Share on other sites

Το παλιο σπασμενο digitiser παντως που εχω μπροστα μου δεν εχει ιχνος φιμε αποχρωσης.

 

Κανονικο γυαλι ειναι.

Edited by raven84
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει lockscreen ics-jb για cm7;;

 

 

Στην gueste v3.6 κολαει και σε εσας το σκρολαρισμα του ταπαταλκ;;Ελευθερη μνημη σας βγαζει γυρω στα 80mb;;

Με την v3.5 δεν ειχα κανενα θεμα..Να εχω zram ή compcache στο gueste oc και ποσα mb;;

Edited by andrewk
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου εχω αυτη τη ρομ αλλα δεν εχω το ταπαταλκ για να σου πω αν εχει αυτο το θεματακι.Παντως για μνημη χωρις να εχω πειραξει τις ρυθμισεις που λες αλλα εχοντας απεγκαταστησει διαφορα και εχοντας προσθεσει αλλα (πχ launcher) η ελευθερη μνημη κυμαινεται στα 180-220 εχοντας βεβαια και task manager pro που σε καθε σβησιμο της οθονης κανει kill οτι τρεχει.Εκτος βεβαια απο τον launcher που για λογους σταθεροτητας τον εχω "κλειδωμενο" στην ραμ. Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

έχω προσθέσει στο Google Calendar (μέσω PC) επιπρόσθετα κάποια ημερολόγια:

Αργίες, Γενέθλια επαφών και από τα "ενδιαφέροντα ημερολόγια" πρόσθεσα το ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

 

Όταν πάω από το στοκ ημερολόγιο στο κινητό, και μενού> ημερολόγια (για να τσεκάρω τους επιμέρους συγχρονισμούς) λείπει το ημερολόγιο με το πρωτάθλημα (σιγά το πρωτάθλημα, αλλά ΟΚ!!!) Τα άλλα υπάρχουν κανονικά. Γιατί; Εννοείται πως έχω τσεκάρει συγχρονισμούς με τον κυρίως λογαριασμό, έκανα πολλές φορές εκκαθάριση cache στο "αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου" όπως προτείνεται σε διάφορα fora... αλλά τίποτα...

Βοήθεια κοινού υπάρχει;;;

 

ρε παιδιά περίεργα πράγματα μου κάνει το ημερολόγιο... Απο εχθές λείπουν και events που είχα σημειώσει σε προηγούμενο μήνα!...

Σε εσάς δουλεύει κανονικά; (CM 7.2 temasek kang - temasek kernel)

Link to comment
Share on other sites

(τελευταία φορά που ξανανοίγω το topic περι οθόνης, το ορκίζομαι στην υγεία του θρυλικου Nokia 3330 μου)

 

Σήμερα ανακάλυψα γιατί η οθόνη του Optimus 2X μου βγάζει τα μάτια. Ε λοιπόν, το τζάμι της οθόνης του κινητού μας είναι φιμέ![...]

 

Είχες την ευκαιρία να το συγκρίνεις με κανένα άλλο O2X δίπλα-δίπλα? Δε μου ακούγεται πολύ φυσιολογική η παρατήρησή σου και φοβάμαι μήπως κατέληξες για οποιονδήποτε λόγο με "μαϊμού" οθόνη. Πέρνα από κανένα μαγαζί που μπορεί να το έχει για demo. Ο λόγος που το κινητό έχει καλύτερο μαύρο από την τηλεόραση είναι πρωτίστως ότι έχει IPS panel.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κατ'αρχήν αν η τελευταία αναβάθμιση της εταιρείας λειτουργεί κανονικά ή αν έχει προβλήματα κι αν υπάρχει τρόπος να διαγράψω την εφαρμογή Youtube και να την ξαναπεράσω.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά περίεργα πράγματα μου κάνει το ημερολόγιο... Απο εχθές λείπουν και events που είχα σημειώσει σε προηγούμενο μήνα!...

Σε εσάς δουλεύει κανονικά; (CM 7.2 temasek kang - temasek kernel)

 

Έχεις πει να σβήνει τα περασμένα γεγονότα....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κατ'αρχήν αν η τελευταία αναβάθμιση της εταιρείας λειτουργεί κανονικά ή αν έχει προβλήματα κι αν υπάρχει τρόπος να διαγράψω την εφαρμογή Youtube και να την ξαναπεράσω.

 

Κανονικα λειτουργει,εχει μερικα κολληματα..Γιατι να σβησεις το youtube και να το ξαναβαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λύθηκε ενα θεμα που υπηρχε με ενα λογαριασμό του YouTube. Παντως λεω να του περασω τη τελευταία version του λογισμικού. Για αυτο ρωταω αν εχει παρατηρηθει καποιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πει να σβήνει τα περασμένα γεγονότα....

 

Όχι... το κοίταξα καμμιά 6.023 χ 10^23 φορές!! το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα από ότι βλέπω σε ξένα fora, το θέμα είναι πως λύνεται....

Και γιατί δεν βλέπει όλα τα ημερολόγια που έχω εισάγει, αλλά επιλεκτικά τα 2 από τα 4??....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ με την gueste3.6 ΑΛΛΑ έχω το ίδιο πρόβλημα που υπάρχει με όλες τις CM roms: Ασταθές σήμα.

Τι baseband άλλαξα (έβαλα την προτεινόμενη 218) τι RIL, όλο τα ίδια.

Ασταθές σήμα. Γι αυτό το λόγο κάθε φορά τις βγάζω μετά από λίγο καιρό και γυρνάω σε stock.

 

Απλά λέω κάθε τόσο να δοκιμάζω μπας και διορθώθηκε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρατηρησει κατι μεχρι στιγμης.Μεσα στο σπιτι που βρισκομαι αν και δεν ειναι το καλυτερο μερος βασει ληψης σε GSM εχει σταθερα φουλ σημα εκτος απο το μπανιο πχ που πεφτει μια γραμμη.
Link to comment
Share on other sites

Σε GSM δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά σε GSM δεν μπορείς να μπεις στο internet...

 

Αν το βάλεις σε GSM/WCDMA θα αρχίσουν τα όργανα.

Ενώ σε stock ROM δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το γυρισα να δω την συμπεριφορα του.εν τω μεταξυ δεν μπορω να κατεβασω την στοκ ρομ.Υπαρχει περιπτωση καποιος να μπορεσει να μου τη στειλει στο leolipop@gmail.com
Link to comment
Share on other sites

πέρασα την gueste3.5 και είχα προβλήματα...!!! πέρασα τη gueste3.6 και πάλη τα ίδια..!!! τελικά γύρισα στην gueste3.4 και είμαι Ο.Κ.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την gueste3.5 και είχα προβλήματα...!!! πέρασα τη gueste3.6 και πάλη τα ίδια..!!! τελικά γύρισα στην gueste3.4 και είμαι Ο.Κ.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

 

Τι προβληματα ειχες??Γιατι και μενα με θυμαμαι με την 3.4 ηταν σφαιρα,τωρα lagαρει λιγο..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εσείς που δοκιμάσατε την Gueste (στην καλύτερη όπως λέτε 3.4) την προτείνετε αντί της CM 7.2 Temasek 135.1;

 

Πανω κατω οι ιδιες ειναι με διαφορετικη εμφανιση..Οταν ειχε βγει η v3.4 του τεμασεκ ηταν η 134,προτιμουσα gueste μετα δεν δοκιμασα την 135..

Link to comment
Share on other sites

Είχες την ευκαιρία να το συγκρίνεις με κανένα άλλο O2X δίπλα-δίπλα? Δε μου ακούγεται πολύ φυσιολογική η παρατήρησή σου και φοβάμαι μήπως κατέληξες για οποιονδήποτε λόγο με "μαϊμού" οθόνη. Πέρνα από κανένα μαγαζί που μπορεί να το έχει για demo. Ο λόγος που το κινητό έχει καλύτερο μαύρο από την τηλεόραση είναι πρωτίστως ότι έχει IPS panel.

 

Μεχρι και στην εγγύηση (Procordia) το πηγα, σιγουρος οτι είχα πέσει σε "μάπα" οθόνη. Οπότε βγάζει ο τεχνικός ενα δικό του Optimus 2X (ιδια έκδοση Android, ιδια ρύθμιση φωτεινότητας) και βλέπω οτι οι δυο οθόνες ηταν τελείως ιδιες. Κάγκελο εγώ :blink:

 

Τελικά το πρόβλημα δεν ειναι στo panel, είναι σε αυτο το απίστευτο glare που βγάζει το γυαλί που έχει απο πάνω.

 

Εχω μάτια ευαίσθητα στο glare, να φανταστείτε πήρα laptop της σειρας compaq (που εχουν διπλάσιο προεγκατεστημενο crapware απο τα pavillion) μονο και μονο για να μην εχω γυαλιστερη οθόνη. Με τις κανονικές glare επιστρώσεις (σαν αυτες στις οθονες λαπτοπ) καπως την παλεύω, αλλα αυτo το τζάμι της LG δεν παλεύεται. Καποια χαζομάρα εχει κάνει η LG, είτε φιμέ τζάμι είτε πολύ χοντρό γυαλι. Απ οτι ακούω το ιδιο ειχε κανει και η Samsung με το Captivate (πολύ χοντρο γυαλι) και υπήρχαν ανάλογα προβληματα απο μερικους χρήστες.

 

Γι αυτο ψάχνω εναγωνίως καποια antiglare μεμβράνη (κανονικη, οχι σαν αυτες απο το public που απλώς γράφουν "antiglare"). Οχι οτι περιμένω θαύματα, αλλα απο το τιποτα... Είναι η μονη φορα που παίρνω gadget που τα κάνει ολα τελεια, αλλα δεν το πολυδουλεύω γιατι (κυριολεκτικα) δεν μπορώ να το κοιτάω. :X

 

Ευχαριστώ οπως και να 'χει για την απάντηση.

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

.....

 

Γι αυτο ψάχνω εναγωνίως καποια antiglare μεμβράνη (κανονικη, οχι σαν αυτες απο το public που απλώς γράφουν "antiglare"). Οχι οτι περιμένω θαύματα, αλλα απο το τιποτα... Είναι η μονη φορα που παίρνω gadget που τα κάνει ολα τελεια, αλλα δεν το πολυδουλεύω γιατι (κυριολεκτικα) δεν μπορώ να το κοιτάω. :X

 

Ευχαριστώ οπως και να 'χει για την απάντηση.

 

Εγω ειχα παρει κατι παμφθηνες απο ebay και ηταν τελειως ματ .Δυστυχως δεν εχω link απο τις συγκεκριμενες αλλα για 1-2 ευρω νομιζω δε χαθηκε τιποτα...

μπορει και να ηταν αυτες

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει κατι παμφθηνες απο ebay και ηταν τελειως ματ .Δυστυχως δεν εχω link απο τις συγκεκριμενες αλλα για 1-2 ευρω νομιζω δε χαθηκε τιποτα...

μπορει και να ηταν αυτες

 

Μακάρι να ειναι αυτες! Ευχαριστω για την απάντηση, αυτο μ' αρεσει στο myphone, παντα βρισκεις απαντηση στο τελος. Ευχαριστω ξανα.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εσείς που δοκιμάσατε την Gueste (στην καλύτερη όπως λέτε 3.4) την προτείνετε αντί της CM 7.2 Temasek 135.1;

 

Φιλε σημερα εκανα αυτο ακριβως που λες, απο Gueste 3.6 ομως , πηγα στην temasek 135.1 για ενα και μονο λογο .Ειχα την εντυπωση πως η 3.6 καταπινε την μπαταρια...Δεχομαι οτι ενδεχεται να ειναι πεσμενη και η μπαταρια της συσκευης αλλα εβλεπα μεγαλη καταναλωση.

 

Για παραδειγμα , στις 9 το πρωι 100% και ολη τη μετα χωρις κανενα τηλεφωνημα , με τα data κλειστα με χρηση μονο του wifi για το στησιμο απο apps συγχρονισμο επαφες κλπ και γενικα τετοια χρηση , εφτανα το βραδυ στις 10 να ειμαι με 35%-37% μπαταρια χωρις OC κλπ.Χωρια το οτι συνδεσα 3-4 φορες το κινητο στο πισι και πηρε καποιο φορτιο.

 

Σημερα με την 135 και την ιδια χρηση + φλασαρισμα 2 κερνελ (μεχρι να δω πιο επερνε OC ) τωρα που σας γραφω εχω 79%.

 

Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι δεν ειναι τοσο πεσμενη η μπαταρια...:shifty:

 

Κατα τα αλλα μια χαρα rom ειναι , απροβληματιστη και πληρης οσο θα ηθελα να ειναι.Κανω βεβαια και εγω τις παρεμβασεις μου οπως holo launcher αντι του υπαρχοντος , quickpic αντι της συλλογης και αλλα ψιλοπραματα.

 

Αν δεν βαριεσαι δεν χανεις τιποτα να τη δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...