Jump to content

Αμφισβήτηση λογαριασμού


idom2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η λυση για μενα ειναι αλλη... αντι να παραπονιομαστε για τις χρεωσεις ιντερνετ στο κινητο, ας καταλαβουμε οτι το κινητο δεν ειναι υπολογιστης για να μπαινουμε και να παιζουμε παιχνιδια.μπαινεις οταν χρειαστει να δεις κατι και μονο μεσα απο wi - fi δεν μπορεις να κανεις υπομονη 1-2 ωρες για να δεις αυτο που θες απο τον υπολογιστη σου?αλλο θεμα το gps. η σωστη χρηση ειναι πανω απο ολα η καλυτερη δικη σου αμυνα...

 

περα απο ολα αυτα, ελπιζω να βγαλεις ακρη με αυτους και να γλυτωσεις οτι μπορεις να γλυτωσεις απο το συνολικο ποσο, γιατι οπως και να το κανουμε η χρεωσεις των κινητων ειναι υπερβολικες.

 

Μα ο φιλος απο,τι λεει στο πρωτο ποστ,μεσω wifi εμπαινε.αλλο που το κινητο τον χρεωνε κανονικα

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 270
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως και να χει θα έπρεπε να προειδοποιούν για αυξημένες χρεώσεις. Πράγμα που δεν κάνει καμία εταιρεία

 

Sent from my Blade

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Μα ο φιλος απο,τι λεει στο πρωτο ποστ,μεσω wifi εμπαινε.αλλο που το κινητο τον χρεωνε κανονικα.

 

αυτο που ειπα δεν το ειπα σκεπτομενος το παιδι και το τι εγινε, αλλα τις λοιπές συζητησεις των παιδιων περι χρεωσεων κτλ και χωρις να θελω να προσβάλω κανεναν. για αυτο ειπα οτι μακαρι να βρει ακρη με αυτα ολα στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

η λυση για μενα ειναι αλλη... αντι να παραπονιομαστε για τις χρεωσεις ιντερνετ στο κινητο, ας καταλαβουμε οτι το κινητο δεν ειναι υπολογιστης για να μπαινουμε και να παιζουμε παιχνιδια.μπαινεις οταν χρειαστει να δεις κατι και μονο μεσα απο wi - fi δεν μπορεις να κανεις υπομονη 1-2 ωρες για να δεις αυτο που θες απο τον υπολογιστη σου?αλλο θεμα το gps. η σωστη χρηση ειναι πανω απο ολα η καλυτερη δικη σου αμυνα...

 

περα απο ολα αυτα, ελπιζω να βγαλεις ακρη με αυτους και να γλυτωσεις οτι μπορεις να γλυτωσεις απο το συνολικο ποσο, γιατι οπως και να το κανουμε η χρεωσεις των κινητων ειναι υπερβολικες.

 

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Δεν ειναι δυνατον να κανουμε το κινητο μας υπολογιστη. Ειπαμε ωραιο και καλο το ιντερνετ αλλα οχι να το ξεσκιζουμε ολη μερα. Εγω που δουλευω σε εταιρεια κινητης κυκλοφορω με ενα ΝΟΚΙΑ 3410 και ενα 6510 και δε τα αλλαζω και με τιποτα! :-p Το ιντερνετ μπορει να με περιμενει στον υπολογιστη μου στο γραφειο και στο σπιτι. Δεν ειναι δυνατον να κυκλοφορω στο δρομο και να ειμαι στο ιντερνετ απ το κινητο.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Δεν ειναι δυνατον να κανουμε το κινητο μας υπολογιστη. Ειπαμε ωραιο και καλο το ιντερνετ αλλα οχι να το ξεσκιζουμε ολη μερα. Εγω που δουλευω σε εταιρεια κινητης κυκλοφορω με ενα ΝΟΚΙΑ 3410 και ενα 6510 και δε τα αλλαζω και με τιποτα! :-p Το ιντερνετ μπορει να με περιμενει στον υπολογιστη μου στο γραφειο και στο σπιτι. Δεν ειναι δυνατον να κυκλοφορω στο δρομο και να ειμαι στο ιντερνετ απ το κινητο.

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οχι ?

εκει μας παει η τεχνολογια οι εταιριες πρεπει να μας δωσουν σιγα σιγα πιο φθηνο ιντερνετ στο κινητο. αν θελουν να μας εχουν και να τους πληρωνουμε.

οσο για αυτο που επαθε το παλικαρι λιγο δυσκολα να βγαλεις ακρη εκτος αν το πας στα δικαστηρια και πεις οτι δεν σε ενημεροσαν ποτε για της δυνατοτητες της συσκευης οταν την αγοραζες και σου πουλουσαν την συνδεση. αλλα παλι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δικιο με αυτα που υπογραφουμε οι εταιριες ειναι 1000% καλημενες..και για ολους αυτους που λενε οτι δεν θα επρεπε να σε προστατεψει κανονικα η εταιρια αν θελει να ειναι σωστη στον πελατι θα μπορουσε να βαλει ενα οριο δεν μπορει ενας πελατης να εχει μια νορμαλ κινηση και ξαφνικα να κανει τρελη κινηση ειτε στο ιντερνετ ειτε στο τηλεφωνο και να αφηνουν την χρεωσει να ανεβαινει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βαζεις απλά μια εφαρμογή που μετράει το traffic του 3g που καταναλώνεις για να έχεις μια ένδειξη του που βρίσκεσαι; Ούτε να το αφορίσεις τελείως είναι λύση, ούτε το να πληρώνεις 600ρια συνέχεια. Εγώ έχω το 3G Watchdog και είναι αρκετά καλό (δίνει και alert όταν πλησιάζει το όριο)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βαζεις απλά μια εφαρμογή που μετράει το traffic του 3g που καταναλώνεις για να έχεις μια ένδειξη του που βρίσκεσαι; Ούτε να το αφορίσεις τελείως είναι λύση, ούτε το να πληρώνεις 600ρια συνέχεια. Εγώ έχω το 3G Watchdog και είναι αρκετά καλό (δίνει και alert όταν πλησιάζει το όριο)

 

 

Γιατι απλα ο φιλος ειναι καινουριος στο android και γιατι εμπαινε μεσω wifi αλλα το κινητο ενρισκε τροπο να τον χρεωνει εστω και ετσι.φανταζομαι τωρα που ειναι υποψιασμενος,θα χει ψαξει και θα χει βρει προγραμματα οπως το watchdog

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οχι ?

εκει μας παει η τεχνολογια οι εταιριες πρεπει να μας δωσουν σιγα σιγα πιο φθηνο ιντερνετ στο κινητο. αν θελουν να μας εχουν και να τους πληρωνουμε.

οσο για αυτο που επαθε το παλικαρι λιγο δυσκολα να βγαλεις ακρη εκτος αν το πας στα δικαστηρια και πεις οτι δεν σε ενημεροσαν ποτε για της δυνατοτητες της συσκευης οταν την αγοραζες και σου πουλουσαν την συνδεση. αλλα παλι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δικιο με αυτα που υπογραφουμε οι εταιριες ειναι 1000% καλημενες..και για ολους αυτους που λενε οτι δεν θα επρεπε να σε προστατεψει κανονικα η εταιρια αν θελει να ειναι σωστη στον πελατι θα μπορουσε να βαλει ενα οριο δεν μπορει ενας πελατης να εχει μια νορμαλ κινηση και ξαφνικα να κανει τρελη κινηση ειτε στο ιντερνετ ειτε στο τηλεφωνο και να αφηνουν την χρεωσει να ανεβαινει!

 

 

Οι εταιριες θα αργησουν πολυ να σε σκευτουν και να σε προστατεψουν, μεχρι τοτε καλο ειναι να μαθεις να προστατευεσαι μονος σου. δυστοιχως αυτο δεν ειναι το πλεον ευκολο γιατι οπως το παιδι εδω ετσι και αλλοι δεν ειναι τοσο μαθημενοι με τις εφαρμογες αυτες και την πατανε. οσο για το εκει μας παει η τεχνολογια, καλο θα ηταν να πηγαινουμε εμεις την τεχνολογια και οχι αυτη εμας, δεν συμαινει πως επειδη το κινητο εχει ιντερνετ ή gps εμεις πρεπει να τα εχουμε ανοιχτα ολη την ωρα ακομα και οταν δεν τα χρειαζομαστε. οπως και να το κανουμε το κινητο ουτε παιχνιδι ειναι για να περνας την ωρα σου, ουτε υπολογιστης για να καθεσαι απο 3 και 4 ιντζες οθονη να διαβαζεις τα νεα στο ιντερνετ, για αυτο λεω πως καλο ειναι η σωστη χρηση του κινητου, οποτε μας φανει χρησιμο να το χρησιμοποιουμε και οχι ετσι απλα για την πλακα μας και γιατι το κινητο μας τα προσφερει. αυτη παντα ειναι η αποψη μου ετσι, δεν εχω σκοπο να θηξω κανεναν.

 

 

παντως αν βγαλεις ακρη φιλε με την εταιρια καλο θα ηταν να μας το πεις και εμας ετσι ωστε αν βρεθει και κανενας αλλος στην ιδια θεση να ξερει τι να κανει.

Link to comment
Share on other sites

φιλος ειχε το ιδιο προβλημε με τη βοντα με λογαριασμο 500 ευρω και μετα απο συζητηση σε καταστημα(αλλα και το τμημα εξυπηρετησης πελατων) αποφασισε η βοντα να μην τον χρεωσει τιποτα περαν του κανονικου..ειναι στο χερι μας να πιεσουμε τις εταιριες για τις υπερογκες και ληστρικες χρεωσεις..μην πληρωσεις το λογαριασμο εγω σου προτεινω.ξερεις ποσοι βρισκονται στη θεση σου με τα android?

σου λεει καποιοι θα πληρωσουν που θα παει.....και οχι ολοι δεν διαβαζουν myphone για να ξερουν τι ειναι το andoroid.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωσεις internet κλπ πιστωνονται αρκετα συχνα. Εχω δει περιπτωσεις να πιστωνονται πολυ μεγαλα ποσα. Φυσικα η εταιρεια δεν εχει χασιμο γιατι δεν εχει να πληρωσει τελη τερματισμου, η κινηση αφορα μονο το δικτυο της. Επισης κραταει εναν ευχαριστημενο πελατη.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τέτοιες χρεώσεις στο 2011 είναι απλά καταχρηστικές. Όμως υπάρχει νομική διέξοδος. Ο φίλος να ενημερωθεί για τον τιμοκατάλογο data roaming της Ευρωπαίκής Ένωσης http://www.intomobile.com/2010/03/01/european-union-caps-mobile-data-roaming-charges/ και http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/regulation/index_en.htm που είναι υποχρεωτικός βάσει ευρωπαϊκής Ντιρεκτίβας από την Commission και να ζητήσει ίδιες χρεώσεις με τους ευρωπαίους πολίτες που κάνουν data roaming επισκεπτόμενοι την Ελλάδα. Την υπόθεση την κερδίζει χαλαρά στο δικαστήριο. Είναι καιρός να εκμεταλλευτούμε και μεις τα ευρωπαικά κεκτημένα.

 

Με άλλα λόγια: Θεωρώ παράνομο η Wind να σε χρεώσει παραπάνω ανά 1ΜB απότι χρεώνει τους ευρωπαίους που κάνουν data roaming στο δίκτυό της. Ζήτα τιμοκατάλογο data roaming της εταιρίας (ισως υπάρχει στο site της) και ενέργησε ανάλογα.

Edited by kalmik
:)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας και καλο μηνα

προχθες ειχα και εγω τα ιδια προβληματα με υπερχρεωση, αλλα με ειδοποιησαν στα 200+..

πηρα την wind και μου ειπαν οτι ισως ειναι ιντερνετ, τους λεω οτι μπαινω μονο με wifi αλλα και σπανια και μου ειπαν οτι μπορει να

συνδεεσε μεσω wifi αλλα αν ειναι ενεργοποιημενα τα δεδομενα υπαρχει χρεωση.. πραγματικα το ξερω αυτο και συμφωνω..

αλλα δεν ειμαι κανενας χθεσινος στα κινητα τηλεφωνα να μην ξερω τι θα κανω οταν μπαινω ιντερνετ.. πρωτα απο ολα παντα απενεργοποιω και τα δεδομενα, και την περιαγωγη, και το 3g (για θεμα μπαταριας) σε οσες συσκευες χρησιμοποιω.. επισης το ποιο απιστευτο ειναι οτι τις τελευταιες 12 μερες αλλαξα (!!!!με ξερουν σχεδον ολοι εδω μεσα:lol:) 5 συσκευες, 4 android και ενα blackberry και δεν θυμαμαι καν να μπηκα ιντερνετ ενω θυμαμαι συγκεκριμενα για την καθε συσκευη να εχω αλλαξει τις ρυθμισεις γιατι ειναι το πρωτο πραγμα που κανω,να αλλαζω ρυθμισεις και μετα να περναω antivirus.. επισης τελευταιο 6 αμηνο εχω αλλαξει συνολικα πανω απο 30 συσκευες και δεν ειχα ποτε υπερχρεωση και εγινε τωρα ξαφνικα? κατι δεν μου κολαει στην ολη υποθεση.. οποιος μπορει να βοηθησει και να με συμβουλεψει δεκτος.. σας ευχαριστω ολους

cherouvim

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δες από την ανάλυση ποια περίοδο χρεώθηκες για να ξέρεις ποιο κινητό χρησιμοποιούσες τότε (αφού αλλάζεις τόσες συσκευές)

Μετά δες ώρες και δεδομένα για να καταλάβεις αν νόμιζεις ότι είχες μπει από wifi και σε χρέωνε ή πρόκειται για αυτόματες ενημερώσεις.

Αφού σε ενημέρωσαν στα 200€ τυχερός είσαι! Μακάρι να έχεις δίκιο και να πρόκειται για λάθος της WIND

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δες από την ανάλυση ποια περίοδο χρεώθηκες για να ξέρεις ποιο κινητό χρησιμοποιούσες τότε (αφού αλλάζεις τόσες συσκευές)

Μετά δες ώρες και δεδομένα για να καταλάβεις αν νόμιζεις ότι είχες μπει από wifi και σε χρέωνε ή πρόκειται για αυτόματες ενημερώσεις.

Αφού σε ενημέρωσαν στα 200€ τυχερός είσαι! Μακάρι να έχεις δίκιο και να πρόκειται για λάθος της WIND

 

νασαι καλα φιλε μου περιμενω τον λογαριασμο για να κινηθω αλλα δεν θα τους περασει αν οντως ειναι λαθος χρεωση.. σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε android συσκευη οταν εχεις το wifi ανοικτο και ταυτοχρονα ανοιξεις την Ενεργοποιηση Δεδομενων & Περιαγωγη Δεδομενων βλεπω μεσω του 3g watchdog οτι δεν υπάρχει κινηση δεδομενων μεσω gprgs ή 3g ολη η κινηση γινεται μεσω wifi.... αρα δεν υπαρχει και χρεωση.

Βαλτε 3g Watchdog σωζει τσέπες......

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Eίναι νέα μόδα, ότι αρπάξουνε. Σε γνωστό μου στη vodafone του ήρθε να πληρώσει 200 ευρώ Internet, που δεν το σρησιμοποίησε ποτε και τελικά συμβιβάστηκαν στα 5 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν παρω του σουπερ ντουπερ φαξ που στελνει αυτοματα φαξ στην Αμερικη, θα φταιει ο ΟΤΕ να με χρεωσει η εγω που δεν διαβασα τις οδηγιες?

 

Παντως θα συμφωνησω. Ειναι η νεα μοδα. Παιρνουμε ολοι Ferari αλλα μετα γκρινιαζουμε στην BP γιατι πατησαμε το γκαζι και πηγε με 200.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως πιστευω κι εγω οτι δε θα βγει τιποτα καλο απο την όλη ιστορία..έχει συμβεί σε φίλο μου επίσης με Wind και πλήρωσε με δόσεις την 450άρα!!! (έβλεπε βιντεάκια στο youtube)..

 

Μιας και αναφέρετε λύσεις αποφυγής τέτοιων καταστάσεων η καλύτερη λύση είναι το 3G Watchdog που είναι και δωρεάν απο τα γνωστά μαγαζάκια ή δωρεάν απο το market με διαφημίσεις...Μια ακόμα καλύτερη λύση είναι ενεργοποίηση των πακέτων "δωρεάν" (ο θεός να τα κάνει δωρεάν) MB σε καρτοτηλέφωνο ή κινητό με καρτοσυμβόλαιο που στη χειρότερη περίπτωση απλώς να σου "φάει" τα ευρώ της κάρτας μόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

 

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με έναν λογαριασμό Wind που μου ήρθε 432€ και αφορά χρεώσεις από internet ποσού 269€

και μαζί με τους φόρους (140€) και τις λοιπές χρεώσεις ανεβαίνει στο ποσό των 432€.

 

Από ότι υποθέτω έμπαινα στο δίκτυο με το android κινητό μου θεωρώντας ότι είμαι μέσω wifi αλλά όπως αποδείχθηκε

με χρέωνε με 5€ το mb (προ φπα) μέσω 3g/gprs λόγω προεγκατεστημένων ρυθμίσεων internet.

 

Το αποτέλεσμα?? Για 52mb να χρεωθώ 269€ προ φπα!!!(το πρώτα 40 mb είναι δωρεάν λέει στο πακέτο wind 100 R.

Και να φανταστείτε ότι υπάρχουν προγράμματα με 500 mb με 5€!!!

 

Πως μπορώ να κινηθώ τώρα ?? Mπορώ να κάνω κάτι με οποιανδήποτε τρόπο??

Εάν δεν τον πληρώσω εκτός από την φραγή και την ακύρωση του αριθμού τι γίνεται από εκεί και πέρα ??κινείτε η Wind νομικά??

Εγώ έχω κάποια προστασία τώρα (πχ συνήγορο του πολίτη κτλ) η πρέπει να τα πληρώσω όλα??

 

Αν κάποιος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία η έχει να προτείνει κάποια λύση θα με βοηθούσε πολύ σχετικά με αυτό το πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χρήστος

 

Υ.Γ: Σχετικά παραθέτω και screenshot του λογαριασμού.

 

http://img810.imageshack.us/img810/92/37231249.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/6731/46330359.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/5346/17294645.jpg

 

Εάν υπάρχει κάποια περίπτωση να δικαιωθείς εστιάσου στο παρακάτω μήνυμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3605296#post3605296

Και στα ελληνικά

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/620&format=HTML&aged=0&language=EL&guiLanguage=en

 

Εάν θέλεις κάνε μια καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή (όχι τηλεφωνικά αλλά με Fax ή με email)

Κατέβασε τα έγγραφα από εδώ

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/yp_anaforas.doc

 

Εστίασε στο ότι βάση ευρωπαϊκής οδηγίας είναι υποχρεωμένοι να χρεώνουν στην κίνηση δεδομένων roaming το Χ ποσό.

Οπότε στο αίτημα προς στον συνήγορο να αναγράψεις "Παρακαλώ για την μεσολάβησή σας με σκοπό η ανώτατη χρέωση της τιμής των δεδομένων που χρησιμοποίησα να μην υπερβαίνει την χρέωση που επιβάλετε στην κίνηση δεδομένων roaming , και την επιστροφή των επιπλέων χρημάτων που πλήρωσα λόγω της διαφοράς στην ανώτατη τιμή που η ευρωπαϊκή ένωση επιβάλει και τις τιμής που η εταιρία με χρέωσε" ή ότι άλλο καλύτερο σκεφτείς.

Ως σχετικά έγγραφα τύπωσε και στείλε την ευρωπαϊκή οδηγία και τον λογαριασμό σου.

 

Εάν τελικώς αποφασίσεις να προχωρήσεις σε καταγγελία, πλήρωσε τον λογαριασμό σου, κατέβασε και συμπλήρωσε τα έντυπα, σκανάρισέ τα υπογεγραμμένα σε ένα μικρό αρχείο pdf και στείλε τα με email στον συνήγορο του καταναλωτή grammateia@synigoroskatanaloti.gr με κοινοποίηση στην wind crm@wind.com.gr (η κοινοποίηση στην εταιρία είναι καλό για εσένα να γίνει μήπως και η εταιρία προκειμένω να γλυτώσει από νομικές περιπέτειες με τον συνήγορο θελήσει να τα βρει μαζί σου, οπότε και ενημερώνοντάς την για την καταγγελία που έκανες θα κινητοποιηθεί γρηγορότερα. Εγώ πάντα έτσι κάνω και συνήθως οι εταιρίες λύνουν το θέμα πριν ο συνήγορος τους κοινοποιήσει την καταγγελία μου)

να μην ξεχάσεις να υπογράψεις την αναφορά και βάλεις στο αρχείο που θα στείλεις φ/τυπία της ταυτότητας σου.

 

Μην έχεις πολλές ελπίδες αλλά εάν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι μόνο με αυτόν τον τρόπο υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσο καιρό δεν έμπαινε κανένας internet και ξαφνικά με τα ίδια κινητά τηλέφωνα όλοι έχουν υπέρογκες χρεώσεις. Οι εταιρείες ανακάλυψαν καινούργιο τρόπο να βγάζουν τα σπασμένα?
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οχι ?

εκει μας παει η τεχνολογια οι εταιριες πρεπει να μας δωσουν σιγα σιγα πιο φθηνο ιντερνετ στο κινητο. αν θελουν να μας εχουν και να τους πληρωνουμε.

οσο για αυτο που επαθε το παλικαρι λιγο δυσκολα να βγαλεις ακρη εκτος αν το πας στα δικαστηρια και πεις οτι δεν σε ενημεροσαν ποτε για της δυνατοτητες της συσκευης οταν την αγοραζες και σου πουλουσαν την συνδεση. αλλα παλι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δικιο με αυτα που υπογραφουμε οι εταιριες ειναι 1000% καλημενες..και για ολους αυτους που λενε οτι δεν θα επρεπε να σε προστατεψει κανονικα η εταιρια αν θελει να ειναι σωστη στον πελατι θα μπορουσε να βαλει ενα οριο δεν μπορει ενας πελατης να εχει μια νορμαλ κινηση και ξαφνικα να κανει τρελη κινηση ειτε στο ιντερνετ ειτε στο τηλεφωνο και να αφηνουν την χρεωσει να ανεβαινει![/

Ελληναρα χαλαρωσε λιγο με τα δικαστηρια....κατευθειαν...εμ κανουμε την πατατα εμ θα τρεχουμε τους αλλους στα δικαστηρια....υπεγραψε συμβολαιο και πηρε και αντιγραφο του συμβολαιου του....ο ιδιος δεχτηκε οτι ειναι δικο του λαθος και συ τον παροτρυνεις να αρχισει τα ψεμματα για να δικαιωθει....τα λαθη και τα γουστα πληρωνονται ...με κατι τετοια σκεπτικα παει η χωρα μας κατα διαολου.

Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συμφωνώ ότι τέτοιες χρεώσεις στο 2011 είναι απλά καταχρηστικές. Όμως υπάρχει νομική διέξοδος. Ο φίλος να ενημερωθεί για τον τιμοκατάλογο data roaming της Ευρωπαίκής Ένωσης http://www.intomobile.com/2010/03/01/european-union-caps-mobile-data-roaming-charges/ και http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/regulation/index_en.htm που είναι υποχρεωτικός βάσει ευρωπαϊκής Ντιρεκτίβας από την Commission και να ζητήσει ίδιες χρεώσεις με τους ευρωπαίους πολίτες που κάνουν data roaming επισκεπτόμενοι την Ελλάδα. Την υπόθεση την κερδίζει χαλαρά στο δικαστήριο. Είναι καιρός να εκμεταλλευτούμε και μεις τα ευρωπαικά κεκτημένα.

 

Με άλλα λόγια: Θεωρώ παράνομο η Wind να σε χρεώσει παραπάνω ανά 1ΜB απότι χρεώνει τους ευρωπαίους που κάνουν data roaming στο δίκτυό της. Ζήτα τιμοκατάλογο data roaming της εταιρίας (ισως υπάρχει στο site της) και ενέργησε ανάλογα.

Μεχρι να διαβασω το ποστ σου νομιζα οτι ειμαι κακος.

Ρε ξυπνηστε! Μας εκμεταλευονται και λεμε και ευχαριστω! Στο τελος θα μας μπιπ και θα τους πληρωνουνε κιολας. Αλλο κέρδος που ειναι σεβαστο και θεμιτό και αλλο αισχροκαιρδια που ειναι κατακριταθα καθ αθεμητη.

Το σωστο παραδειγμα με το εστιατοριο ειναι οτο πας καθεσε στο σουβλατζιδικο παραγγελνεις 2 σουβλακια 5Ε το σουβλακι εν γνωση σου που το βλεπεις οτι το εχει τοσο στον καταλογο πινεις 10 ποτιρια νερο γιατι ηταν λυσα και χαλια και σου ερχετε 210 ο λογαριασμος επιδι χρεωνε 20Ε το ποτηρι το νερο. Η υπαιτιοτητα ειναι δικη σου επιδη δεν ειδες τον ξεχωριστο καταλογο με τα ποτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μάλλον ήταν πρακτική της WIND για το κλείσιμο το έτους 2010... θα σας πω και την δική μου Ιστορία Αρχίζοντας απο τον Νοέμβριο που έλειπα 10 μέρες στο εξωτερικό, γυρνώντας εκδόθηκε και ο λογαριασμός τον οποίο τακτοποίησα αμέσως, μετά απο 3 ήμερες ξαφνικά μου έκοψαν το τηλ. πήγα σε ενα κατάστημα δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν αφοί έβλεπαν ότι όλα είναι πληρωμένα, Πηρα τηλ στην εξυπηρέτηση τα ίδια, μετα απο 7-8 προσπάθειες κατάφερα να μάθω οτι η σύνδεση κόπηκε λόγο υπέρβασης DATA αξίας 890Ε........ ???????Ε????????? βλέπω στο Ibill τις ώρες χρεώσεων : οι οποίες ήταν παράλογες 04:00 06:00 και γενικότερα για 24 ώρες ήμουν στο Ίντερνετ( συμφωνά με την WIND), σε επικοινωνία μου για πολλοστή φορά με την εξυπηρέτηση δεν βρήκα κάποιον να μου απαντήσει. Απευθύνθηκα λοιπόν στο ΚΕΠΚΑ για την συνδρομή τους , έκανα αμφισβήτηση λογαριασμού, ζητώντας τούς να αποδειχθεί η εκούσια χρήση DATA . Το τηλ Κομμένο χωρίς να μπορώ να κάνω εξερχόμενη για 4 μήνες, μόλις προ ολίγων ήμερων ήρθε απάντηση στο ΚΕΠΚΑ από την WIND οτι το πόσο που πρέπει να πληρώσω ειναι 200 Ε : τα πάγια 4 μηνών και μια αναβάθμιση που είχα κάνει....

Αν είχα κάνει χρίση του Ιντερνετ δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να πληρώσω το ανωτέρω πόσο άλλα να πληρώσω 900 σχεδόν ευρώ για κάτι που δεν έκανα Ε ΟΧΙ , όταν σπίτι υπάρχει σύνδεση με 10πλασιες ταχύτητες και όταν όλοι γνωρίζουμε τισ χρεώσεις τους..... δεν θα το έκανα ΠΟΤΕ.

Μάλλον ήταν η πολίτικη τούς να μαζέψουν κανένα φράγκο απο τα ¨αμερικανάκια¨του Έλληνες κάφρους συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας

Συγνώμη αν σας κούρασα

Ξε

Edited by ILGR
Link to comment
Share on other sites

Αν παρω του σουπερ ντουπερ φαξ που στελνει αυτοματα φαξ στην Αμερικη, θα φταιει ο ΟΤΕ να με χρεωσει η εγω που δεν διαβασα τις οδηγιες?

 

Παντως θα συμφωνησω. Ειναι η νεα μοδα. Παιρνουμε ολοι Ferari αλλα μετα γκρινιαζουμε στην BP γιατι πατησαμε το γκαζι και πηγε με 200.

 

Για να είναι προσαρμοσμένο με τα δεδομένα του θρέντ, πρέπει η φεράρι να κοστίζει όσο ένα κανονικό αμάξι

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...