Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω ένα Nexus S rooted με την εφαρμογή superuser. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να το επαναφέρω. Το έχω κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού, αλλά δεν έγινε κάτι.

 

Λογικά θα πρέπει να φλασαρεις την official 2.3.3 ώστε να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

LCD (Liquid crystal display).Ειναι η οθονη που εχουν οι περισσοτερες συσκευες.Η amoled παρεχει πιο ζωηρα χρωματα και το δυνατο της σημειο ειναι το μαυρο.Με λιγα λογια ειναι πιο εντυπωσιακη απο την lcd και πιο...σπανια στα κινητα.

Δε ξερω αν ειναι απατεωνες η οχι,αλλα ο τιτλος λεει αλλα και τα χαρακτηριστικα αλλα.

Επισης αν δε κανω λαθος (ας βοηθησει ισως ο Γιαννης-athanaso77)νομιζω οτι επειδη δεν ερχεται Ελλαδα το μοντελο amoled θα πρεπει το μαγαζι να δωσει την αποδειξη-εγγυηση της εισαγωγης του (expansys πχ) για να ισχυει σιγουρα στην Ελληνικη αντιπροσωπεια της samsung...Eτσι νομιζω τουλαχιστον και συγχωρηστε με αν κανω λαθος...

 

Επειδή είχαν έλλειψη σε super amoled οθόνες, πολλές παρτίδες σε όλο τον κόσμο έχουν Super Clear LCD, που είναι πιο ζωντανές και καθαρές από τις κοινές LCD και δεν έχουν σημαντικές διαφορές στην ποιότητα από τις amoled. Άλλο πλεονέκτημα των amoled είναι η χαμηλότερη κατανάλωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχαν έλλειψη σε super amoled οθόνες, πολλές παρτίδες σε όλο τον κόσμο έχουν Super Clear LCD, που είναι πιο ζωντανές και καθαρές από τις κοινές LCD και δεν έχουν σημαντικές διαφορές στην ποιότητα από τις amoled. Άλλο πλεονέκτημα των amoled είναι η χαμηλότερη κατανάλωση τους.

 

Ναι,εχεις δικιο για τη καλυτερη καταναλωση.Ξεχασα να το αναφερω..

 

Αλλα οκ,εχουν λιιιγη διαφορα οι 2 οθονες...;)

Για δες

ενα απλο παραδειγμα...;)

Ενας κοινος χρηστης μπορει να μη καταλαβει τη διαφορα,αλλα το θεμα ειναι η κοροιδια.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι προτιμω την απλη οθονη γιατι η αλλη εχει πολυ εντονα χρωματα.

 

εχει κανεις το ασπρο;

απο πισω εχει το καλυμα με κατι κουκιδες που αποτρεπουν τις δαχτυλιες ή ειναι σαν το μαυρο;

 

ευχαριστω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εχεις δικιο για τη καλυτερη καταναλωση.Ξεχασα να το αναφερω..

 

Αλλα οκ,εχουν λιιιγη διαφορα οι 2 οθονες...;)

Για δες

ενα απλο παραδειγμα...;)

Ενας κοινος χρηστης μπορει να μη καταλαβει τη διαφορα,αλλα το θεμα ειναι η κοροιδια.

 

Κοίτα αν γράφουν 9020/AMOLED και σου στέλνουν το μοντέλο με την SLCD τότε έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι ότι το 9023 είναι λίγο φθηνότερο. Για μένα που δεν είμαι τόσο "τιτίζης" και δεν ξεψειρίζω τα pixel, μου κάνουν και οι 2 οθόνες και με το παραπάνω.

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ (σήμερα/αύριο) ΕΙΝΑΙ :

DESIRE S Ή ΝΕXUS S?? (σορι για τις φωνές)

(το Desire hd αποκλείω γιατί είναι παντόφλα...)

 

για πείτε καμια γνώμη αμα δε βαριέστε... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν γράφουν 9020/AMOLED και σου στέλνουν το μοντέλο με την SLCD τότε έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι ότι το 9023 είναι λίγο φθηνότερο. Για μένα που δεν είμαι τόσο "τιτίζης" και δεν ξεψειρίζω τα pixel, μου κάνουν και οι 2 οθόνες και με το παραπάνω.

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ (σήμερα/αύριο) ΕΙΝΑΙ :

DESIRE S Ή ΝΕXUS S?? (σορι για τις φωνές)

(το Desire hd αποκλείω γιατί είναι παντόφλα...)

 

για πείτε καμια γνώμη αμα δε βαριέστε... :rolleyes:

 

Ναι,αλλα τι παντοφλα...;)

Anyway,γουστα ειναι αυτα...Παντως το ερωτημα σου σου θα πρεπει να το διατυπωσεις εδω οπως θα σου πουν και οι mods του thread...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν γράφουν 9020/AMOLED και σου στέλνουν το μοντέλο με την SLCD τότε έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι ότι το 9023 είναι λίγο φθηνότερο. Για μένα που δεν είμαι τόσο "τιτίζης" και δεν ξεψειρίζω τα pixel, μου κάνουν και οι 2 οθόνες και με το παραπάνω.

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ (σήμερα/αύριο) ΕΙΝΑΙ :

DESIRE S Ή ΝΕXUS S?? (σορι για τις φωνές)

(το Desire hd αποκλείω γιατί είναι παντόφλα...)

 

για πείτε καμια γνώμη αμα δε βαριέστε... :rolleyes:

 

επειδη ειχα το ιδιο διλλημα...βαλε το στους διαξιφισμους να σου απαντησω...

;)

 

εχει κανεις αγορασει απο το ''πουλακιτηλεφωνο᾽᾽on line?

απο εκει σκεφτομαι να το παρω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά Nexus s με amoled και όχι με κρυμμένες οθόνες από πίσω τελικά που μπορούμε να πάρουμε;Τα i9020 έρχονται και με S-LCD;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα i9020 έρχονται και με S-LCD;;;

 

Νομίζω ότι έχει επαναληφθεί πολλάκις αυτό... τα i9020 είναι με την S-Amoled και τα i9023 είναι με τη S-LCD. Αυτός είναι και ο λόγος του διαφορετικού κωδικού και το θεωρούμε δεδομένο. Ότι άλλο διαβάζεις στους εκάστοτε πωλητές είναι απλά παραπληροφόρηση.

 

Επισης αν δε κανω λαθος (ας βοηθησει ισως ο Γιαννης-athanaso77)νομιζω οτι επειδη δεν ερχεται Ελλαδα το μοντελο amoled θα πρεπει το μαγαζι να δωσει την αποδειξη-εγγυηση της εισαγωγης του (expansys πχ) για να ισχυει σιγουρα στην Ελληνικη αντιπροσωπεια της samsung..

 

Αυτή είναι η πολιτική που ακολουθεί η HTC. Για τη Samsung έχω πληροφορηθεί ότι δεν ισχύει. Δεν το έχω διαπιστώσει και στην πράξη ωστόσο.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το συγκεκριμένο Optimus 2X δεν είναι το P990 που κυκλοφορεί στην Ευρώπη αλλά το κορεάτικο SU660 με περιορισμένη GPU που δεν αποδίδει τα μέγιστα δυνατά και με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει εγω το xperia play.

Ακου την εμπειρια μου.ευγενικοι,κατα την παραγγελια ολα καλα την μια μερα εφυγε την αλλη το ειχα ,σφραγισμενο οπως μου ειπανε.

Αλλα, ενω μου ειπαν οτι επειδη ειναι εισαγωγης το τηλεφωνο εαν συμβει κατι το στελνω στο service τους και αυτοι το στην χωρα απο οπου ειναι η συσκευη,στην προκειμενη περιπτωση,Γερμανια.

Δυο ημερες μετα και πριν κλεισουν οι επτα για doa ή και οπως οριζει η νομοθεσια το δικαιωμα υπαναχωρισης του αγοραστη που ισχυει για δεκαπεντε ημερες ,εκανε δυο τρεις επανεκινησεις το κινητο.ανυσηχησα και πηρα να ρωτησω εαν ειναι τι θα κανουμε για να το στειλω πισω και να αντικατασταθει απο καινουργιο.ΚΑΙ ΠΑΕΙ Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ,!ορθα κοφτα με φανερη στον τονο της φωνης η δυσαρεσκεια.Κυριε θα το στειλετε θα ελεγχθει και εαν κρινει ο τεχνικος θα δουμε εαν αντικατασταθει.και ρωταω εγω,ηταν τρεις επανεκκινησεις σε τυχαια χρονικη στιγμη πως θα κρινει ο τεχνικος και μπλα μπλα μπλα.

Πρωτον.εφοσον κρατησα και τις ζελατινες ακομη εχω δικαιωμα υπαναχωρησης της παραγγελιας μου που το οριζει ο νομος αλλα στω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο τοτε πιο κατω........

Δευτερον.Η ευγενεια πρεπει να ακολουθει το aftersales.

Κριμα που βιαστηκα και αφησα καλη αξιολογηση στο skroutz.gr

Απο birdfone.gr δεν ξαναπαραγγελνω τιποτα.

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.:cool:

σε ευχαριστω πολυ!

θα προτιμησω αλλο μαγαζι τοτε.

 

αν και γενικα υποφερουν απο random shut down....

απο την αλλη επρεπε να το στειλεις απλα πισω και χωρις πολλα να παρεις τα χρηματα.

απαραδεκτοι.

 

χιλια ευχαριστω.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τεσπα το ζητημα ειναι ολα καλα και απολαμβανεις το κινητο σου...

απο εκει και περα ξεχασμενα ...

;)

 

εχει αγορασει κανεις την feather θηκη?

Το κινητο θα το αγορασω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οντως αυτο ειναι.

 

http://www.gsmarena.com/lg_optimus_2x_su660-3762.php

 

...αλλα δε βλεπω να υστερει καπου!

 

Δεν υστερεί στα χαρτιά, αλλά στην πράξη και αποδεδειγμένα. Φαντάσου το άλλο τι κάνει! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορω να πω είναι ότι αν είχα πουλήσει το iphone4 για να πάρω το nexus η οποιαδήποτε άλλη συσκευη απ αυτές που κυκλοφόρησαν προσφατα η θα κυκλοφορήσουν τον επόμενο μήνα, θα είχα κάνει μεγάλο λάθος.

Γίνονται φοβερές εκπτώσεις στην ποιότητα κατασκευής ώστε να κρατούν το κόστος χαμηλά και επενδύουν μόνο σε οθόνες, επεξεργαστες κλπ.

 

Χρησιμοποιούνται πολυ φθηνά δευτερεβοντα εξαρτήματα, πολυ κατώτερα απ αυτα που χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν οι ίδιες εταιρείες.

Είναι γενικό το κακο δεν το βλέπεις μόνο στο nexus.

Τούλαχιστον το nexus δεν έχει προβλήματα ομαλής λειτουργίας κλπ.

Δεν θέλω να συνεχίσω περισσότερο αλλα στο μόνο που βλέπω βελτίωση είναι η ταχύτητα, κυρίως στις εναλλαγές των μενου και στα εφε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αυτο ξαναπεστο.

για καποιον που ειναι μανιακος με την ποιοτητα κατασκευης μαλλον πρεπει να προσανατολιστει σε HTC αλλα εδω εχεις ενα πιο πληρες κινητο που αναβαθμιζεται ευκολα.

 

Κατα τα αλλα οπως ειπα αν εχεις αγορασει ενα 2ο battery cover εισαι μια χαρα....

 

Προσωπικα μου αρεσει πολυ και το design.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τιμή του έπεσε στα 523 ευρώ στο Πλαίσιο, μάλλον λόγω του Galaxy 2

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πλεον το βρισκεις στα 400 ευρω, που κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλη τιμη για αυτη τη συσκευη. Εγω, παντως, με ενα super amoled μοντελο που..."συμβιωσα" για λιγες μερες, δηλωνω πολυ ευχαριστημενος.

Πραγματικα απολαυστικη η 2.3.3, ετσι οπως την υλοποιησε η Google...

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά καλή τιμή, στα 400+ € που έχει καινούργιο τώρα είναι μάλλον το καλύτερο κινητό όσον αφορά το value for money (όχι ότι δν είναι σε άλλους τομείς :Ρ)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι Samoled στα 400€. Το πιθανότερο όταν ρωτήσεις θα πουν ότι είναι SLCD.

 

Και κάτι άλλο. Προσοχή όσοι το χρησιμοποιούν με micro sim και ανταπτορα.

Η sim try της Samsung είναι ότι πιο ψεύτικο κυκλοφορεί. Με το βάλε βγάλε κόβονται τα δοντακια των επαφών.

Ενώ όλες οι συσκευές έχουν επαφές που είναι σαν μπιλιτσες, τελευταία η Samsung χρησιμοποιεί μεταλλικά δοντακια τα οποία κόβονται πανευκολα. Φτηνοκατασευη.

 

Εγω την πάτησα και ψάχνοντας βρήκα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα.

Η εδώ αντιπρόσωπος ανέλαβε να αντικαταστήσει το sim try με την εγγύηση.

Τελικά επιβεβαιωνω ότι αναγνωρίζεται η εγγύηση για συσκευές που έχουν αγοραστεί απο αγγλικά e-shops.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι προκειται για την εκδοση με την sLCD και ειμαι χαρουμενος με αυτο μια και δεν αντεχω την οθονη amoled ,με πειραζει στα ματια μετα απο καποια λεπτα.

 

Για τον ιδιο λογο εχω και antiglare οθονη στο MacBook Pro.

 

Απο εκει και περα αυτο που λες με το sim tray ισχυει και γι αυτο θα το χρησιμοποιησω με κανονικη σιμ να μην εχω προβλημα.

 

Καλο το οτι αναγνωριζεται η εγγυηση.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωριζω οτι προκειται για slcd, προσωπικα προτιμω την amoled (η υλοποιηση της στο νεξους ς μου αρεσε πολυ), αλλα αυτα ειναι γουστα.

Οποιος το παρει παντως θα το ευχαριστηθει πολυ (και με μια θηκουλα Κωστα, οπως αυτη που πουλησα κι αγορασες κι εσυ, εκπληκτικη η ατιμη - την παρελαβες αληθεια)?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωριζω οτι προκειται για slcd, προσωπικα προτιμω την amoled (η υλοποιηση της στο νεξους ς μου αρεσε πολυ), αλλα αυτα ειναι γουστα.

Οποιος το παρει παντως θα το ευχαριστηθει πολυ (και με μια θηκουλα Κωστα, οπως αυτη που πουλησα κι αγορασες κι εσυ, εκπληκτικη η ατιμη - την παρελαβες αληθεια)?

 

ποια θηκουλα Βαγγελη;

 

μπορεις σε παρακαλω να δωσεις πληροφοριες εστω και με ΠΜ;

ευχαριστω πολυ!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ημερες μετα και πριν κλεισουν οι επτα για doa ή και οπως οριζει η νομοθεσια το δικαιωμα υπαναχωρισης του αγοραστη που ισχυει για δεκαπεντε ημερες ,εκανε δυο τρεις επανεκινησεις το κινητο.ανυσηχησα και πηρα να ρωτησω εαν ειναι τι θα κανουμε για να το στειλω πισω και να αντικατασταθει απο καινουργιο.ΚΑΙ ΠΑΕΙ Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ,!ορθα κοφτα με φανερη στον τονο της φωνης η δυσαρεσκεια.Κυριε θα το στειλετε θα ελεγχθει και εαν κρινει ο τεχνικος θα δουμε εαν αντικατασταθει.και ρωταω εγω,ηταν τρεις επανεκκινησεις σε τυχαια χρονικη στιγμη πως θα κρινει ο τεχνικος και μπλα μπλα μπλα.

:cool:

 

Καλημέρα και από μένα και καλή εβδομάδα.. κι απ' ότι βλέπω "laz37283" η Μεγάλη εβδομάδα ξεκίνησε για σένα ανεπισήμως από προχτές..

Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποια θέματα είναι παρεξηγημένα, μιας και πολύς κόσμος (από καταναλωτές) δεν έχει ακριβείς γνώσεις των δικαιωμάτων του. :wacko:

Από τη μία οι κατασκευάστριες Εταιρείες, δίνουν Ευρωπαϊκή Εγγύηση κι ύστερα κοροϊδεύουν τον κόσμο λέγοντας "αυτό το τηλέφωνο είναι παραεισαγωγής" (!!!), από την άλλη η έλλειψη "γνώσης" σε τεχνικούς όρους από τη συντριπτική πλειοψηφία του κοσμάκη ο οποίος κοιτάζει μόνο την πάρτυ του (να κάνει δηλαδή μόνο τη δουλίτσα του) και τίποτα περισσότερο..

Σχετικά με τα θέματα DOA (Dead On Arrival) λοιπόν, μιας και ως gadget-άκιας έχω αγοράσει ούκ ολίγες συσκευές (και από δεκάδες διαφορετικά καταστήματα), η εμπειρία που έχω αποκομίσει, λέει πως σχεδόν πάντοτε η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση..

Με όλο το θάρρος λοιπόν (μιας και το έχω ψάξει αρκετά αλλά είμαι και γνώστης της Ελληνικής Νομοθεσίας), θα είχα να κάνω μερικές αρκετά χρήσιμες παρατηρήσεις στο θέμα σου..

1. Ο Όρος DAP/DOA (Dead On Arrival/Dead After Purchase) χρησιμοποιείται για συσκευές που είτε παρουσιάζουν πρόβλημα εκκίνησης, είτε σοβαρή δυσλειτουργία τις πρώτες μέρες (είτε ώρες ομιλίας), που καθορίζονται απ' τον εκάστοτε κατασκευαστή. Και βέβαια αυτό δυστυχώς γίνεται πάντοτε κατόπιν ελέγχου (!!!). Οπότε ας μην παραμυθιαζόμαστε με όσα λένε διάφοροι ότι δηλαδή υπάρχει άμεση αντικατάσταση χέρι με χέρι κλπ κλπ. Θα αναφέρω πιο κάτω παράδειγμα με τη "μαμά" Sony Ericsson και θα καταάβεις τι εννοώ.

2. Επειδή έθεσες πολύ σωστά το θέμα υπαναχώρησης από την πώληση, να ξέρεις πως αυτό είναι εφικτό μόνο σε περιπτώσεις που, είτε αρνηθούν να προβούν στις περεταίρω προβλεπόμενες Νόμιμες ενέργειες ελέγχου και αντικατάστασης (αν αυτό απαιτηθεί) καθώς και στην περίπτωση "μη συνομολογουμένων ιδιοτήτων" που αναφέρει ο ΑΚ (αν ψάξεις θα δεις ότι αναφέρει διάφορες περιπτώσεις), είτε αν σε κορόιδεψαν πασσάροντάς σου κάτι που είχε διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά από αυτό που σου υποσχέθηκαν. Απ' ότι λες όμως (αν και απότομοι) δεν αρνήθηκαν να ελέγξουν τη συσκευή σου. Οπότε εφ' όσον δε σου αρνήθηκαν υπηρεσιες, δεν πιστεύω πως θα βγάλεις άκρη μαζί τους

3. Κάποιες συσκευές (όπως η δική σου) αλλά και άλλες, μπορεί να παρουσιάζουν κάποια προβληματάκια επανεκκινήσεων και ιδιαίτερα όταν ανοίγονται διάφορες εφαρμογές ταυτόχρονα. Από κει και πέρα, τίθεται και το θέμα με τις εκάστοτε version στα λειτουργικά σύστηματα, που χρησιμοποιούνται από τις Εταιρείες. Συνεπώς και αντικατάσταση να σου έκαναν θα μπορούσε (αν φταίει η version που φοράει) να εξακολουθείς να έχεις το ίδιο πρόβλημα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, τις περισσότερες φορές οι κατασκευάστριες Εταιρείες σου βάζουν τη νέα version και όλα καλά (κι ούτε λόγος φυσικά για αντικατάσταση αφου φταίνε οι ίδιοι για τις προβληματικές version).

4. Επειδή τα προβλήματα που ανακύπτουν με τα κινητά είναι αρκετά, η εμπειρία μου λέει ότι τελικά δεν έχει να κάνει με το αν είναι "Ελληνικά" ή "εισαγωγής" (άλλωστε ουσιαστικά όλα εισαγόμενα είναι αφού στην Ελλάδα δε φτειάχνουμε πια ούτε ποδήλατα :lol:) αλλά με το αν έχουμε καλό support από το κατάστημα που αγοράζουμε. Να σημειωθεί βέβαια πως όλα τα τηλέφωνα εισαγωγής δεν είναι όμοια αφού κάποια καταστήματα φέρνουν προϊόντα ανακατασκευής, από Dubai και Κίνα.. οπότε εκεί δεν έχουμε καν Ευρωπαϊκές προδιαγραφές και πάει αλλού η δουλειά.

5. Καποιοι επισημοι αντιπρόσωποι (όπως η "Sony Ericsson" πχ.) είναι επιιεικώς απαράδεκτοι. Σου μοστράρουν ενα ωραιότατο βιβλιαράκι όρων "Περιορισμένης Εγγύησης" και αν αγοράσεις κάποιο κινητό από το εξωτερικό ή από εδώ αλλά "εισαγωγής" σου λένε: "αυτό εδώ το κινητό Κύριε, δεν προορίζεται για Ελλάδα είναι παραεισαγωγής" και άλλα γραφικά.. κι ας γράφει το βιβλιαράκι ότι το τηλέφωνο μπορεί να το αγοράσεις από οποιαδήποτε Χώρα του ΕΟΧ και να στο υποστηρίξουν σε οποιαδήποτε χώρα του ΕΟΧ αρκεί να πωλείται κάποιο παρόμοιο σε αυτη τη χώρα.. Εκεί να δείς τρεχάλες.. Εκεί να δείς αγένεια.. Και μάλιστα από τη "μαμά Εταιρεία"..

Από κει και πέρα, εγώ δε γνωρίζω τι καπνό φουμάρουν τα "πουλια" αλλά έχω δεί ότι από τιμές είναι πολύ καλοί.. Αν κάποια στιγμή μου δοθεί η ευκαιρία, ίσως ψωνίσω απ' αυτούς (έστω για δοκιμή), μιας και γνωρίζω πολύ καλά τη Νομοθεσία κι αν προσπαθήσουν να με ξεφορτωθούν σε πιθανό πρόβλημα, θα με βρούν σίγουρα μπροστά τους :D χε χε χε χε..

Τέλος για το θέμα της ευγένειας πάντως που ανέφερες, δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Σε κάθε περίπτωση τα καταστήματα γενικά οφείλουν να συμπεριφέρονται άψογα και να είναι εξυπηρετικοί ιδιαίτερα όταν τους δίνουμε τα λεφτά μας. Αλλιώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.. ;)

Τέεεεελος πάντων.. είπαμε, στην Ελλάδα είμαστε και κάποια πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε με περισσότερη επιμέλεια.. και προπάντων να είμαστε ενημερωμένοι για τα δικαιώματά μας ώστε να μη μας πιάνουνε "κορόϊδο" αλλά και (το κυριότερο) για να μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας..

ΥΣ.- Εγώ συνήθως ενημερώνομαι κυρίως από ξένα forums, αλλά σχετικά με το θέμα σου αξίζει να ρίξεις μια ματιά κι εδώ και θα καταλάβεις τι παίζει.. http://forums.whirlpool.net.au/archive/753217 "Ρε που πάααααααμε ρε" (δια στόματος του αείμνηστου Β.Αυλωνίτη) :)

Link to comment
Share on other sites

ποια θηκουλα Βαγγελη;

 

μπορεις σε παρακαλω να δωσεις πληροφοριες εστω και με ΠΜ;

ευχαριστω πολυ!

 

Αυτη ειναι:

http://www.carrymobile.com/scripts/main/viewitem-SSNEXSLCJT1BKLC-NEXS.html

Την εβαλα εδω γιατι μπορει να ενδιαφερει και αλλους. Ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και προστατευει εξ'ολοκληρου το κινητο. Εχω την ιδια στο iphone 4 μου και την εχω... λιωσει στη χρηση.

Υ.Γ. pik, απο οτι βλεπω τα ιδια γουστα εχουμε. Κι εγω περιμενω με ανυπομονησια τα εκπληκτικα HP Pre 3, touchpad...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...