Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειδικά για τα κολλήματα, σε καμία περίπτωση...από την πρώτη μέρα που βγήκε η ics και την πέρασα, κανένα μα κανένα κόλλημα..είναι πολυ σταθερή. προσωπικά μου φαίνεται και πιο άμεση γενικότερα σε όλες τις λειτουργίες σε σχέση με τη 2.3.6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγώ κανένα πρόβλημα με την ics. Το κινητό πάει μια χαρά και δεν έχω διαπιστώσει κάποια ιδιαίτερη διαφορά με την διάρκεια της μπαταρίας.

Πάντως μετά την αναβάθμιση έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πέρασα τις εφαρμογές που ήθελα και πάλι μία-μία. Άλλωστε όσες εχεις αγορασμένες στις εμφανίζει και πάλι στο market-->εφαρμογές μου.

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τσίμπησα και εγώ το Nexus S. Τελικά στο χέρι μου, μου φαίνεται αρκετά καλύτερο από όσο στα stand των καταστημάτων. Η τιμή των 250ε το έκανε να μοιάζει μία αρκετά καλή ευκαιρία στα μάτια μου.

 

Εντυπώσεις για την ώρα: Με την 2.3.4 δεν είχα κανένα θέμα. Το κινητό ρόλαρε ομαλά. Απο εφαρμογές έβαλα λίγα πράγματα αλλά τσούλαγε ικανοποιητικά.

 

Το βραδάκι το αναβάθμησα χειροκίνητα στην 2.3.6 και στα καπάκια στην 4.0.3.

Το ICS είναι πραγματικά μια αναβάθμιση προς το καλύτερο στο θέμα της εμφάνισης. Απείρως πιο προσεγμένο, είναι λόγος απο μόνο του να αγοράσετε το NS από οποιοδήποτε αλλο ανδροειδές κοντά στην τιμή του.

 

Πάμε όμως στα άσχημα. Με την 4, η ομαλότητα μου φαίνεται να έχει αλλάξει προς το πολύ χειρότερο. Συγκρίνοντας με το Sensation που είχα δουλέψει αρκετό καιρό στην 2.3 και το iPhone4 που το δουλεψα στην 4.3.3 και 5.0.1 το Nexus S με ICS μου φαίνεται 2 κλικ πίσω απο το 1ο και 1μιση κλικ πίσω απο το δεύτερο.

 

Το μενού του multitask κολάει με δυο εφαρμογές και πάνω, το ίδιο και η πρόσβαση στο γκριντ των εφαρμογών. Το σερφάρισμα βελτιώθηκε στο stock browser αλλά και πάλι μου φαίνεται πίσω σα συνολική εμπειρία απο iOS.

 

Επίσης απαράδεκτη η ελλειψη ελληνικού πληκτρολογίου απο ελληνική συσκευή. Το Multiling είναι τραγικό και μου φαίνεται απλά αίσχος.

 

Επειδή μου κάνει εντύπωση πως είχαν μείνει εγκατεστημένες οι εφαρμογές μου απο τη 2.3.4 μπορεί να μου δώσεις κάποιος οδηγίες πως κάνω καθαρή εγκατάσταση το λειτουργικό μπας και φταίει η αναβάθμιση για την πτώση απόδοσης.

 

Μια μικρή παρατήρηση: Για μένα που έδωσα μόλις 250 ευρώ για ένα τόσο καλό τηλέφωνο φαίνεται απαράδεκτο να σκρολάρει έτσι, αυτοί που είχαν δώσει τα 500αρια στην αρχή πώς πρέπει να αισθάνονται. Εκεί παραδέχομαι τη μηλοεταιρεία που κρατάει μια ενοποιημένη εμπειρία σε όλο το λειτουργικό και τα μοντέλα. Αλλά δυστυχώς για χρήματα που ζητά για αυτά τα πράγματα, έχω να τα δώσω σε πιο ουσιώδη πράγματα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ICS για το Nexus S είναι πολύ μα πολύ ιδιαίτερη περίπτωση σε άλλους με προβλήματα σε άλλους χωρίς. Εμένα μόνο πρόβλημα είναι με την μπαταρία που βγάζει στο τσακ μια μέρα.

Για ελληνικό πληκτρολόγιο ίδιο με το stock δοκίμασε το Ice Cream Sandwich Keyboard του JOHNTAHNMI έχει προβλήμα αλλιώς μετά root και περνάς το τέλειο του Lionheart από το forum.

Γενικά καλό είναι να σβήσεις τα πάντα μετά από τόσο "μεγάλη" αναβάθμιση. Πήγαινε Ρυθμίσεις->Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά->Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. Και παρακολούθησε μήπως δεις καμία διαφορά στο κινητό.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται λες επανεγκατάσταση εξαρχής με κάποια ρύθμιση μέσω του περιβάλλοντος του Recovery Mode ? Εκεινο το wipe που εβλεπα και αγνόησα επιδεικτικά δεν έχει σχέση ;

 

Έχω ξεχάσει και αυτά που θυμόμουν με το Sensation (γεράματα!)

 

Επίσης, χωρίς led ειδοποίησης και χωρίς να ανάβει ο οθόνη, πως στο καλό ειδοποιούμαστε για μηνύματα κτλπ; Μονο με το κουμπι απενεργοποιήσης και τσεκάρισμα στη μπάρα επάνω ; Αν αυτός είναι ο τρόπος θέλουν :X

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν θέλουν εκτός και αν πας σε root με τουλάχιστον custom kernel. Από εκεί και πέρα αλλάζει εντελώς το κινητό προς το καλύτερο ουσιαστικά wipe θα κάνεις έτσι.

Τώρα με recovery θα έχεις θέμα και δεν θα βλέπεις τίποτα γιατί θα κλείνει αμέσως η οθόνη και θα θες φακό ή προβολέα :P...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Eνα καλο προγραμματακι για led notification ειναι αυτο. https://market.android.com/details?id=com.led.notify&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sZWQubm90aWZ5Il0. Δουλευει και με την στοκ ics. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για ελληνικό πληκτρολόγιο ίδιο με το stock δοκίμασε το Ice Cream Sandwich Keyboard του JOHNTAHNMI έχει προβλήμα αλλιώς μετά root και περνάς το τέλειο του Lionheart από το forum.

 

Υπάρχει το link εδώ και δουλεύει άψογα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313951

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

με κινδυνο να φανω noobas :lol: αν και μετα απο τοσες custom roms,kernels κτλ.:O μια ερωτηση:

στο νεο πληκτρολογιο ics για να αλλαξει γλωσσα πιεζουμε το spacebar παρατεταμενα κ μετα διαλεγουμε?

γιατι με slide οπως σε ολα τα προηγουμενα android δεν γινεται κατι. :worry:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

στο νεο πληκτρολογιο ics για να αλλαξει γλωσσα πιεζουμε το spacebar παρατεταμενα κ μετα διαλεγουμε?

γιατι με slide οπως σε ολα τα προηγουμενα android δεν γινεται κατι. :worry:

Dont worry έτσι επιλέγεις γλώσσα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Dont worry έτσι επιλέγεις γλώσσα πλέον.

 

χμμμ...πολυ χαζο θα ελεγα.το slide ειναι πιο γρηγορο.βεβαια στο market απο keyboards...αφθονα :cool:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...πολυ χαζο θα ελεγα.το slide ειναι πιο γρηγορο.βεβαια στο market απο keyboards...αφθονα :cool:

 

Εννοείται..... αν και το έχουν αναφέρει αρκετοί το παρακάτω keyboard με έκανε να ξεκολλήσω από το Swype:

 

https://market.android.com/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=el

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται..... αν και το έχουν αναφέρει αρκετοί το παρακάτω keyboard με έκανε να ξεκολλήσω από το Swype:

 

https://market.android.com/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=el

 

+1 Και εγώ ξεκόλλησα από το swype με το συγκεκριμμένο πληκτρολόγιο.. Το πήρα 10 λεπτά από την περίοδο προσφορών της google :)

Δοκίμασα και το multiling αλλά δε με βόλεψε καθόλου..

Edited by sakiss

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ να δοκιμάσω το swiftkey. Swype είχα και όντως φαίνεται πιο άμεσο και "ελαφρύ" το swiftkey με καλύτερες προτάσεις λέξεων. Και κάτι που έχω εδώ και καιρό. Androidlost. Παιδιά όσοι δεν το ξέρετε, δοκιμάστε το είναι δωρεάν και θα πάθετε πλάκα. Δεν προστατεύει το κινητό σας μόνο με χρήση ίντερνετ αλλά και sms να στείλετε με εντολές κάνει αυτά που θέλετε. Επειδή θέλει πολλή ανάλυση, μπορείτε να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες εδώ. Στο market θα το βρείτε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται..... αν και το έχουν έχουν αναφέρει αρκετοί το παρακάτω keyboard με έκανε να ξεκολλήσω από το Swype:

 

https://market.android.com/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=el

 

Δεν παιρνει themes ομως...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Το noLED καλο, αλλα ανοιγει ολη την οθονη (ειχα συνηθισει στο bln) και δεν ξερω ποση καταναωση μπαταριας μπορει να εχει αν δεν δεις το κινητο σου αμεσα.

Για το swiftkey x, το ειχα κατεβασει οταν ειχε το discount, αλλα δεν με βολεψε (χρησιμοποιω swype), ωστοσο διαβαζω απο παντου πολυ θετικα σχολια και δεν ξερω αν κανω εγω κατι στραβα!!!

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τώρα πάει μια χαρά με την 4.0.3.

Πριν δεν πήγαινε το κινητό μια, να φανταστείτε ότι η μπαταρία κρατούσε 4 ώρες το πολύ με τα πάντα κλειστά και χωρίς να χρησιμοποιώ το κινητό. Είχα απελπιστεί.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό πληκτρολόγιο ίδιο με το stock δοκίμασε το Ice Cream Sandwich Keyboard του JOHNTAHNMI c

 

Ρε συ αυτο δεν εχει το χαρακτηρα χ στα Ελληνικά... Που πήγε;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιον ακόμη δεν έχει το ψ κάτι τέτοιο. Είχα στείλει e-mail και είχε πει ότι θα διορθωθεί μάλλον σε μελλοντικό update.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τώρα πάει μια χαρά με την 4.0.3.

Πριν δεν πήγαινε το κινητό μια, να φανταστείτε ότι η μπαταρία κρατούσε 4 ώρες το πολύ με τα πάντα κλειστά και χωρίς να χρησιμοποιώ το κινητό. Είχα απελπιστεί.

Ευχαριστώ πολύ !

 

Για αυτό καλό είναι να είμαστε όλοι μετριοπαθεις στα συμπεράσματα μας...καλως να χαρεις το κινητο σου τωρα πια ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

4 μήνες περίπου έχω κιν. Και τώρα με την αναβάθμιση της τελευτές 10 μέρες, 4-5 φορές είχα βγάλει την μπαταρία για να ξεκολλήσει.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και update για το quickpic.

Έστειλα και mail στους developers του dolphin mini για το bug με το copy που έχει και ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα.

Το μόνο που έμεινε (για μένα) είναι το viber το οποίο το αντικατέστησα προσωρινά με το whatsapp.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε συ αυτο δεν εχει το χαρακτηρα χ στα Ελληνικά... Που πήγε;

 

Και κάποιον ακόμη δεν έχει το ψ κάτι τέτοιο. Είχα στείλει e-mail και είχε πει ότι θα διορθωθεί μάλλον σε μελλοντικό update.

 

Αυτό δουλεύει κανονικά πάντως... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3905818#post3905818

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα να περιμένω να ξαναέρθει το update από τη Google και το πέρασα μόνος μου, χωρίς να σβήσω τίποτα. Ευτυχώς ακόμα δεν έχω δει κάποιο μειονέκτημα.Είδομεν
You're either a one or a zero. Alive or dead
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια!

 

απο το πλαισιο εχει παρατηρησει κανεις καποιο Nexus με καμμενα πιξελς η αλλα προβληματα;

 

Ευχαριστω!

 

4 nexus s από πλαίσιο εγώ το δεύτερο μετά από τετράμηνη ταλαιπωρία με την samsung και τα 4 έχουν καμμένα pixels....

Έχει αρχίσει να μου φαίνεται περίεργο....

Btw είχα αλλάξει 5 οθόνες στο πρώτο μου nexus και όλες είχαν καμμένα pixels....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...