Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικά λογικά θα μπαίνει η συσκευή σε bootloader mode. Για να μπεις σε stock recovery πατάς το volume-up. Εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα για factory reset;

 

μπαινω σε bootloader και επιλεγω recovery.

Μετα υποτιθεται οτι πατωντας up + power σε βαζει στο αλλο μενου που επιλεγεις wipe data κτλ.

Εκει δεν μπαινει.Λιγο πριν μαυρισει η οθονη μου δειχνει το ρομποτακι ξαπλωμενο με ανοιχτη την κοιλια του :p

Aλλα μετα μαυριλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπαινω σε bootloader και επιλεγω recovery.

Μετα υποτιθεται οτι πατωντας up + power σε βαζει στο αλλο μενου που επιλεγεις wipe data κτλ.

Εκει δεν μπαινει.Λιγο πριν μαυρισει η οθονη μου δειχνει το ρομποτακι ξαπλωμενο με ανοιχτη την κοιλια του :p

Aλλα μετα μαυριλα.

 

 

Είναι bug φίλε μου στο S-LCD μοντέλο δεν ανάβει η οθόνη. Πάρε ένα πολύ δυνατό φακό και φώτισε την οθόνη με αυτό. Θα δεις αμυδρά το μενού και σιγά σιγά θα κάνεις την δουλειά σου

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις χειροκίνητα και τα δύο updates.

 

που θα τα βρούμε? επιπλέον, είναι ασφαλές?

 

ευχαριστώ και χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως βρηκα και εγω την λυση και ξαναπερασα την ics, η οποια οταν την ειχα περασει την 1η φορα ηταν απλα χαλια. Το recovery mode ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ομως, δεν φαινεται λογω ενος bug στον φωτισμο. Οπως προανεφερε ο φιλος πανω, με ενα led φωτισμο να πεφτει πανω στην οθονη και λιγη κινηση στο κινητο, θα δεις τις επιλογες σου. Μετα μπορεις να κανεις οτι θελεις σχετικα ευκολα κιολας (wipes, updates from zip κλπ). Επισης εχω την εντυπωση πως το κινητο μου κολλουσε λογω του adw laucher ex και λογω αυτου ειχε και τοσα πολλα bugreports. Πιθανον να παιζει κατι με τα προγραμματα που μετα την εγκατασταση τους τα βαζει και στην επιφανεια και με τον <<επαρκη χωρο>>. Ισως κανω και λαθος βεβαια.
Link to comment
Share on other sites

H ICS δεν έχει κανενα απολύτως πρόβλημα είτε ως upgrade ειτε περασμένη εξαρχης.

Όσοι όμως εχουν πειραματιστει με launchers, custom ROMs κλπ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ full wipe και περασμα όλης της ROM απο την αρχή (έχουν δοθει σχετικά links για την full version)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

H ICS δεν έχει κανενα απολύτως πρόβλημα είτε ως upgrade ειτε περασμένη εξαρχης.

Όσοι όμως εχουν πειραματιστει με launchers, custom ROMs κλπ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ full wipe και περασμα όλης της ROM απο την αρχή (έχουν δοθει σχετικά links για την full version)

 

custom rom δεν έχω βάλει ποτέ και ούτε δεν ειμαι root στη συσκευή μου.... το μόνο που έχω κάνει είναι να αλλάξω launcher... έχεις κάποιο link με οδηγίες για upgrade σε ics? χρειάζομαι full wipe και αν ναι πως το κάνω? σορυ για τις ερωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Νexus μου έχει τη 2.3.6 έκδοση. Σκέφτομαι να περάσω τη 4.0.3 manually. Αν μου βγάζει θέματα ή, μπορώ να ξαναεγκαταστήσω τη 2.3.6, χωρίς να κάνω root στο κινητό;
You're either a one or a zero. Alive or dead
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το Νexus μου έχει τη 2.3.6 έκδοση. Σκέφτομαι να περάσω τη 4.0.3 manually. Αν μου βγάζει θέματα ή, μπορώ να ξαναεγκαταστήσω τη 2.3.6, χωρίς να κάνω root στο κινητό;

 

Φυσικά, μπορείς να (ξανα)περάσεις όποια rom θέλεις. Στο link που δίνω πιο πάνω υπάρχουν όλες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μου έχει έρθει ακόμη η αναβάθμιση σε ICS. Έχω τη συσκευή όπως την αγόρασα. Μόνο εφαρμογές έχω εγκαταστήσει και έναν launcher. Μάλιστα έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα. Τώρα έχω το internet ανοιχτό και έχω εγκατεστημένες ελάχιστες εφαρμογές. Όμως αναβάθμιση δεν λέει να έρθει. Τι λέτε να φταίει;

PS. Προσπαθώ μέσω 3G δικτύου.

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόσβαση σε WiFi αυτές τις μέρες. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι η αναβάθμιση δε δίδεται μέσω 3G δικτύου και απαιτεί WiFi?
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μου έχει έρθει ακόμη η αναβάθμιση σε ICS. Έχω τη συσκευή όπως την αγόρασα. Μόνο εφαρμογές έχω εγκαταστήσει και έναν launcher. Μάλιστα έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα. Τώρα έχω το internet ανοιχτό και έχω εγκατεστημένες ελάχιστες εφαρμογές. Όμως αναβάθμιση δεν λέει να έρθει. Τι λέτε να φταίει;

PS. Προσπαθώ μέσω 3G δικτύου.

 

Και μένα δεν μου ήρθε. Νομίζω έχει σταματήσει η google το OTA update, από τις 23 Δεκέμβρη, για να λύσει τα όποια θέματα. Και εγώ σαν και εσένα είμαι όλη τη μέρα online, και wifi και 3G, μέχρι να δεήσει η google να το στείλει.

You're either a one or a zero. Alive or dead
Link to comment
Share on other sites

Javatzis κι εσύ δοκιμάζεις να το αναβαθμίσεις μέσω 3G δικτύου;
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Javatzis κι εσύ δοκιμάζεις να το αναβαθμίσεις μέσω 3G δικτύου;

 

Το έχω ώρες το 3G ανοικτό και τις υπόλοιπες με wifi αλλά τζίφος:). Και σχεδόν κάθε ώρα περνάω τον κωδικό : *#*#2432546#*#* μήπως το κατεβάσει αλλά τίποτα.

Edited by Javatzis
You're either a one or a zero. Alive or dead
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά λογικά θα μπαίνει η συσκευή σε bootloader mode. Για να μπεις σε stock recovery πατάς το volume-up. Εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα για factory reset;

Έχει διαφορά αν κάνεις factory reset από το μενού του κινητού ή από recovery?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, μπορείς να (ξανα)περάσεις όποια rom θέλεις. Στο link που δίνω πιο πάνω υπάρχουν όλες.

 

Εε είναι σίγουρο αυτό; Εγώ προσπάθησα να γυρίσω σε 2.3.6 και έβγαλε installation aborted

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

H ICS δεν έχει κανενα απολύτως πρόβλημα είτε ως upgrade ειτε περασμένη εξαρχης.

Όσοι όμως εχουν πειραματιστει με launchers, custom ROMs κλπ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ full wipe και περασμα όλης της ROM απο την αρχή (έχουν δοθει σχετικά links για την full version)

 

Εκανα full wipe πριν την βαλω, εβαλα το μοναδικο αρχειο που υπηρχε για την ρομ εκεινη την χρονικη στιγμη, και μετα κολλουσε το τηλεφωνο. Δεν εκανα wipes μετα το install, ομως οι επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν ελυνε το προβλημα του κολληματος. Μολις εμαθα απο το xda πως το recovery λειτουργει και εκανα το κολπο με το φως, εκανα τα wipes, εκανα full rom update και μετα ξανα wipes. Το κινητο με την εγκατασταση του adw και μετα αρχισε παλι να εχει lag. Ξαναεκανα wipes-install-wipes και με stock launcher δουλευει μια χαρα εως τωρα. Ωστοσο δεν την παλευω με τον launcher που εχει τωρα. Τεσπα. Μια ερωτηση, η οποια ειναι ισως προφανης, εχει ισως απαντηθει. Με full rom update χανονται cwm και root, ετσι δεν ειναι? Δηλαδη ειναι ετοιμο για service αν χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορείτε να μου πείτε λίγο τι παίζει με την αναβάθμιση του nexus σε v4 ?

πως γίνετε k τι πρέπει να κάνω?

έχω k εγώ κοσμοτέ... έχει σημασία ποιον πάροχο έχεις???

αν γίνει τo update χάνεις ρυθμίσεις προγράμματα k επαφές??

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τις επόμενες μέρες θα είμαι και εγώ κάτοχος του Nexus S από ένα μαγαζί στο Παγκράτι το οποίο θα μου αγοράσει το HTC Tattoo (android 1.6) και θα πληρώσω την διαφορά για το Nexus S.

 

Διαβάζοντας το λινκ που παρέθεσε τελευταία ο athanaso77 αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει εδώ στο myphone ή σε κάποιο άλλο φόρουμ (ελληνικό ή αγγλικό) κάποιο μήνυμα που να εξηγεί τι σημαίνουν και πως γίνονται τα Custom recovery/Recovery image - Flashable ROMs / Full ROMs/Stock ROMs - Unlocking Bootloader - ROM Manager και πότε τα χρησιμοποιούμε. Πείτε μου κάποιο λίνκ αν υπάρχει με «λεξικό» για τις παραπάνω έννοιες. Επίσης στο εν λόγω λινκ αναφέρονται μεταξύ άλλων και το Android 2.3.6/GRK39F/XXKF1 Radio/KA3 Bootloader. Το Radio σημαίνει πως μπορεί πλέον το Nexus S παίζει και αναλογικό ράδιο (όχι web radio);

 

Το μόνο που ξέρω από την ταπεινή 1.6 έκδοση είναι το root / unroot με ένα apk (SuperOneClick) που είχα βρει, και με βοήθησε ώστε να τρέχουν μερικά προγράμματα στο Tattoo.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τις επόμενες μέρες θα είμαι και εγώ κάτοχος του Nexus S από ένα μαγαζί στο Παγκράτι το οποίο θα μου αγοράσει το HTC Tattoo (android 1.6) και θα πληρώσω την διαφορά για το Nexus S.

 

Διαβάζοντας το λινκ που παρέθεσε τελευταία ο athanaso77 αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει εδώ στο myphone ή σε κάποιο άλλο φόρουμ (ελληνικό ή αγγλικό) κάποιο μήνυμα που να εξηγεί τι σημαίνουν και πως γίνονται τα Custom recovery/Recovery image - Flashable ROMs / Full ROMs/Stock ROMs - Unlocking Bootloader - ROM Manager και πότε τα χρησιμοποιούμε. Πείτε μου κάποιο λίνκ αν υπάρχει με «λεξικό» για τις παραπάνω έννοιες. Επίσης στο εν λόγω λινκ αναφέρονται μεταξύ άλλων και το Android 2.3.6/GRK39F/XXKF1 Radio/KA3 Bootloader. Το Radio σημαίνει πως μπορεί πλέον το Nexus S παίζει και αναλογικό ράδιο (όχι web radio);

 

Το μόνο που ξέρω από την ταπεινή 1.6 έκδοση είναι το root / unroot με ένα apk (SuperOneClick) που είχα βρει, και με βοήθησε ώστε να τρέχουν μερικά προγράμματα στο Tattoo.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Νίκος

 

Ξεκίνα από εδώ και γενικότερα από την ενότητα του android στο forum.

Αν και θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με το κινητό όπως θα το πάρεις χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις να μπεις στο νόημα και αφού διαβάζοντας παράλληλα καταλάβεις τι παίζει να αποφασίσεις τότε αν θά κάνεις κάτι άλλο.

Εγώ έτσι έκανα με το desire που ήταν το πρώτο μου android. Τώρα έχω και το nexus s και το desire το έχω για τα ''πειράματα''.

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

το πηρα χθες, εβαλα 2,3,6 και μετα ICS

απο πληρη φορτιση η μπαταρια μεσα σε ενα 5ωρο εχει πεσει στη μεση,

 

φταιει το ICS?

 

μετα απο 6 μερες με stock ΙCS και στρωσιμο μπαταριας εχω αυτονομια μονο 12ωρες. με μετρια χρηση και wifi or data ON. το android OS καταναλωνει 30% της μαπταριας

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά μπορείτε να μου πείτε λίγο τι παίζει με την αναβάθμιση του nexus σε v4 ?

πως γίνετε k τι πρέπει να κάνω?

έχω k εγώ κοσμοτέ... έχει σημασία ποιον πάροχο έχεις???

αν γίνει τo update χάνεις ρυθμίσεις προγράμματα k επαφές??

σας ευχαριστω

 

Συζητάμε για αυτό το θέμα εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3914397#post3914397

 

Επίσης, να σε ενημερώσω ότι η γραφή τύπου sms έχει απαγορευτεί στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 6 μερες με stock ΙCS και στρωσιμο μπαταριας εχω αυτονομια μονο 12ωρες. με μετρια χρηση και wifi or data ON. το android OS καταναλωνει 30% της μαπταριας

 

Μια ημέρα κραταει στης γυναικας μου. Μια ημερα και το Galaxy Nexus...

 

Με τιποτα παραπανω.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...