Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες εδώ το αριστερό.

 

Ευχαριστώ πολύ !

 

Παράλληλα στην 2.3.4 ξέρει κανείς τον τρόπο για απενεργοποίηση της ανοιχτής συνομιλίας όταν κάνεις voice chat στο gtalk ?? ( χωρίς ακουστικά)

Είναι χαζό αν είναι υποχρεωτική η ανοιχτή συνομιλία χωρίς ακουστικά (πφφφφφφφ....) !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εκει παω πασο!

 

κανενας με το ασπρο υπαρχει;

 

Νομιζω το ασπρο πρεπει να εχει ελαφρως καλητερη ποιοτητα κατασκευης ειδικα στο καπακι της μπαταριας....

 

Σε πολλα χρειάζεται. Πρώτα πρώτα για να αγοράζεις εφαρμογές. Δευτερον υπάρχουν ρομ που είναι χωρίς πρόσθετα απλα βελτιώνουν κάποια πράγματα.

Συν την βελτίωση των χρωμάτων.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιεργος να καταλαβω γιατι κανεις root το ΝS...

 

είμαι περίεργος να καταλάβω γιατί να ΜΗΝ κάνεις root οποιοδήποτε τηλέφωνο;; :lol:

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ζήτημα της εγγύησης για τα Nexus S 9020 υπάρχουν νεότερα.

 

Επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία χάρη στον συμφορουμιτη μας "qosmio".

Εδειξαν ενδιαφερον και φροντισαν για αμεση λυση του προβλήματος μου. Ακριβώς όπως πρέπει να γίνεται απο κάθε σωστη αντιπροσωπεία.

Τους ευχαριστώ πολύ.

 

Μου εξηγησαν λοιπον οτι οσες συσκευές έχουν αγοραστεί απο την Ευρωπαϊκή Ένωση και στο βιβλιαράκι της εγγύησης αναφέρεται η ελληνική αντιπροσωπεία, θα γίνονται δεκτές εκτός απο εξαιρετικές περιπτώσεις, που η ζημια απαιτεί να σταλεί η συσκευή στο εξωτερικό.

Απόλυτα λογικό. Για ευνοητους λόγους δεν μπορει να πάρει την ευθύνη έναντι των πελατών της για επισκευή που θα γίνει μακριά. Άλλωστε σε μια τέτοια περίπτωση αναλαμβάνει το κατάστημα απ όπου αγορασαμε την συσκευή. Την στέλνουμε σ αυτό και την προωθεί στην εκεί αντιπροσωπεία όπου υπάρχει η δυνατότητα, αφου εισάγεται επίσημα στην χώρα αυτη.

 

Αυτο που θα πρέπει να προσέξετε όσοι αγοράζετε απο ελληνικά η ευρωπαϊκά e-shops, είναι να προορίζεται η συσκευη για την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Πολλές φορές τα ηλεκτρονικά κατάστημα για να πετύχουν καλύτερες τιμές εισάγουν συσκευές που προορίζονται π.χ. για Ασιατικές χώρες η την Αμερική.

Αυτές δεν υποστηρίζονται απο καμία Ευρωπαϊκή αντιπροσωπεία.

Θα μου πείτε πως μπορείτε να γνωρίζετε κάτι τέτοιο. Είναι πραγματικά ρίσκο.

Παλιότερα είχαν αγοραστεί απο συμφορουμητες, απο το expansys, μερικά HTC Touch HD, τα οποία προορίζονταν για Ασία.

Οι κάτοχοι τους το αντελήφθησαν όταν προσπάθησαν να κατεβάσουν το πρώτο firmware update απο το site της HTC.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καποιος φιλος το νεο radio?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, βασικά θέλω όλες τις σχετικές πληροφορίες που είναι στο about phone ( baseband version, Build number κλπ..)

Θέλω να το γυρίσω σε stock αλλά δεν είχα κρατήσει rom back up.. και βρίσκω διάφορες εκδόσεις.

Ρε εσυ δεν μου ελεγες δεν θα το πειραξεις το NS οπως εκανες με το One?:p....απο αυτες που δοκιμασες σε ποια rom κατεληξες και γιατι ξαναγυρνας σε stock?
Link to comment
Share on other sites

Ρε εσυ δεν μου ελεγες δεν θα το πειραξεις το NS οπως εκανες με το One?:p....απο αυτες που δοκιμασες σε ποια rom κατεληξες και γιατι ξαναγυρνας σε stock?

 

βασικά το ξεκλείδωσα για να κάνω revert τα settings στα χρώματα γιατί δεν την πάλευα με αυτά στη 2.3.3... και μετά άρχισε το πανηγύρι :lol:

Από αυτές που κυκλοφορούν μου άρεσε η NSCollab 2.3.3 και η Modaco.. ( αν και έψαχνα Kang-O-Rama που έχω στο Nexus One αλλά δεν υπάρχει)

 

Stock ξανά για να βάλω την 2.3.4 και να παίξω με το gtalk :p

 

Α!!! nexus One τώρα έχω 2 :-) το ένα είναι απείραχτο και το άλλο αν είχε φωνή θα με είχε βρίσει !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, μετά από αρκετό διάστημα και "παιχνίδι" με τις περισσότερες ROMs (CM, modaco, MUI, inifnity, zerox etc etc) έχω καταλήξει εδώ και μια βδομάδα περίπου στην SuperAOSP. Mε έχει εντυπωσιάσει τόσο από απόδοση, ταχύτητα, καλούδια (μπαταρία πλέον δεν έχουν μεγάλες διαφορές) όσο και από το εκπληκτικό (για τα δικά μου γούστα at least) γραφικό της περιβάλλον. Μόνο και μόνο για αυτό μπορεί να την έχω για πολύ καιρό.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα για την superaosp,αψογη ακομα και απο τις πρωτες version της

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάρω επιτέλους στα χέρια μου το Nexus μετα την αλλαγη του sim reader και λέω να ασχοληθώ μαζι του.

Σκοπεύω να του περάσω manual την 2.3.4

Έχετε να μου προτείνετε ασφαλή τροπο για να το κάνω root με την 2.3.4 ?

Κάτι είδα στο XDA αλλα είναι μπερδεμένο και μάλλον απευθύνεται σε αυτούς που έχουν ήδη rooted την 2.3.3

 

Προς το παρών είμαι λίγο μπερδεμενος με όλα αυτα γιατί είναι πολυ διαφορετικά απ ότι στο galaxy s.

Αυτο το NAND backup τι ακριβώς κάνει? παίρνει backup την ρομ όπως την έχουμε μαζι με το radio κλπ?

 

Έχω το GR140 ποια ακριβώς έκδοση της 2.3.4 πρέπει να περάσω?

 

Με το πρόβλημα που μου προέκυψε στον sim reader δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου μαζι του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτο το NAND backup τι ακριβώς κάνει? παίρνει backup την ρομ όπως την έχουμε μαζι με το radio κλπ?

 

Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή για να σου απαντήσω για τα υπόλοιπα, αλλά όσον αφορά το Nandroid backup είναι το σημαντικότερο που πρέπει να κάνει κάποιος πριν "πειράξει" τη συσκευή. Είναι ένα full backup που παίρνεις μέσα από το clockworkmod και το επαναφέρεις όποτε χρειαστείς. Είναι καλή δικλείδα ασφαλείας, μην το παραβλέψεις αν περάσεις γενικώς οποιαδήποτε άλλη rom. Φυσικά μπορείς να πάρεις όσα nandroid backup θέλεις. Στις υπόλοιπες συσκευές αποθηκεύεται στην κάρτα μνήμης. Στη συγκεκριμένη με την internal θα σου απαντήσει καλύτερα κάποιος κάτοχος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο των 16gb αποθηκευονται κανονικα,κωστα δεν εχω ασχοληθει με 2.3.4 ακομα αλλα πηρε το ματι μου ετοιμη routed 2.3.4

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο των 16gb αποθηκευονται κανονικα,κωστα δεν εχω ασχοληθει με 2.3.4 ακομα αλλα πηρε το ματι μου ετοιμη routed 2.3.4

 

Ναι κι εγω την είδα. Αυτη την περνάς κανονικά σαν zip και μετα την φλασαρεις μέσω recovery, όπως περνάμε την 2.3.4 manual?

 

@@Γιάννη σ ευχαριστω θα πάρω το backup οπωσδήποτε.

 

Y.Γ. Για να παρουμε Nandroid backup πρεπει να ειμαστε rooted? σωστα;

Γινεται κλασσικα μπαινοντας σε recovery με Volume up + power buton και απο το μενου βρισκουμε την επιλογη backup.

Στο galaxy s μπορουσαμε να το κανουμε μεσω rom manager. Γινεται κι εδω;

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ήρθα κι εγώ στην παρέα σας από χτες. Πήρα ένα i9023 τελικά, γερμανικό μοντέλο. Ήταν δύσκολο να βρω i9020 τελικά και δεν άντεξα. Η οθόνη τελικά είναι μια χαρά όσον αφορά τα χρώματα, μου άρεσε πολύ, μόνο το μαύρο δε φαίνεται εντελώς μαύρο σαν την SAMOLED αλλά ντάξει, τουλάχιστον είναι λίγο καλύτερο από τις απλές LCD. Αυτή τη στιγμή φοράω CWM 3.0.2.4 + CM 7.0.2 + Netarchy kernel 1.3.0.8 CFS και δουλεύει και το BLN Control Pro μια χαρά. Έτσι πληροφοριακά, χτες βγήκε OTA update για την 2.3.4 για το i9023 μόνο. Οσοι έχουν i9023 με 2.3.3 GRI54, KB3 μπορούν να το κάνουν και έχει βγει και root κανονικά. Επίσης, βγήκε και σε kang CM7 με 2.3.4 και καινούριες nightlies πριν λίγες ώρες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ήρθα κι εγώ στην παρέα σας από χτες. Πήρα ένα i9023 τελικά, γερμανικό μοντέλο. Ήταν δύσκολο να βρω i9020 τελικά και δεν άντεξα. Η οθόνη τελικά είναι μια χαρά όσον αφορά τα χρώματα, μου άρεσε πολύ, μόνο το μαύρο δε φαίνεται εντελώς μαύρο σαν την SAMOLED αλλά ντάξει, τουλάχιστον είναι λίγο καλύτερο από τις απλές LCD. Αυτή τη στιγμή φοράω CWM 3.0.2.4 + CM 7.0.2 + Netarchy kernel 1.3.0.8 CFS και δουλεύει και το BLN Control Pro μια χαρά. Έτσι πληροφοριακά, χτες βγήκε OTA update για την 2.3.4 για το i9023 μόνο. Οσοι έχουν i9023 με 2.3.3 GRI54, KB3 μπορούν να το κάνουν και έχει βγει και root κανονικά. Επίσης, βγήκε και σε kang CM7 με 2.3.4 και καινούριες nightlies πριν λίγες ώρες.

 

Αυτή τη στιγμή με ειδοποίησε ότι υπάρχει διαθέσιμη OTA αναβάθμιση και ξεκίνησα να την κάνω (σε rooted 9023 με GRI40). αφού μου ζήτησε restart και το δέχθηκα, μου έβγαλε το τρίγωνο με το πράσινο android και τίποτα περισσότερο. Αφού περίμενα κανένα δεκάλεπτο, του έκανα restart και ξεκίνησε κανονικά, χωρίς να έχει κάνει την αναβάθμιση, αλλά και χωρίς να μου λέει πλέον ότι υπάρχει διαθέσιμη. Μήπως πρέπει να το κάνω unroot και αν ναι, πώς;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

(1) Ναι κι εγω την είδα. Αυτη την περνάς κανονικά σαν zip και μετα την φλασαρεις μέσω recovery, όπως περνάμε την 2.3.4 manual?

 

@@Γιάννη σ ευχαριστω θα πάρω το backup οπωσδήποτε.

 

Y.Γ. (2) Για να παρουμε Nandroid backup πρεπει να ειμαστε rooted? σωστα;

(3) Γινεται κλασσικα μπαινοντας σε recovery με Volume up + power buton και απο το μενου βρισκουμε την επιλογη backup.

Στο galaxy s μπορουσαμε να το κανουμε μεσω rom manager. Γινεται κι εδω;

 

(1) Αν είναι έτοιμη prerooted ROM ναι έτσι.

(2) Σωστά.

(3) Γίνεται και με τους δυο τρόπους νομίζω.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Update 5/4/11: Since the previous GRI54 -> GRJ22 update didn’t work for most people, a new update, which is actually the full GRJ22 ROM, should finally allow you to upgrade to 2.3.4.

Περισσότερα εδώ

Το δοκίμασα και πλέον έχω την 2.3.4 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. διαβάζω απο το πρωί το θέμα αλλά κάποια πράγματα δεν τα βρήκα.

υπάρχει κάποιος οδηγός να κάνουμε root το κινητό. Σήμερα θα το παραγγείλω αλλά επειδή τα τελευταίο 2 χρόνια έχω android δεν θέλω να μην το έχω root!

από ROM βλέπω προτείνεται superaosp.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα εδώ

Το δοκίμασα και πλέον έχω την 2.3.4 :rolleyes:

 

Κι εγω περασα την 2.3.4 και θα παραμεινω χωρις root μεχρι να βγει κατι γι αυτην. Δεν θελω να περασω καποια rooted rom.

Προτιμω να εχω εγω την επιλογη ποια θα επιλεξω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή με ειδοποίησε ότι υπάρχει διαθέσιμη OTA αναβάθμιση και ξεκίνησα να την κάνω (σε rooted 9023 με GRI40). αφού μου ζήτησε restart και το δέχθηκα, μου έβγαλε το τρίγωνο με το πράσινο android και τίποτα περισσότερο. Αφού περίμενα κανένα δεκάλεπτο, του έκανα restart και ξεκίνησε κανονικά, χωρίς να έχει κάνει την αναβάθμιση, αλλά και χωρίς να μου λέει πλέον ότι υπάρχει διαθέσιμη. Μήπως πρέπει να το κάνω unroot και αν ναι, πώς;

 

Είχα την ίδια εμπειρία που περιγράφεται παραπάνω χωρίς να έχω κάνει root το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ακριβως με τη stock recovery πως γινεται αλλα νομιζω μετα το τριγωνο πρεπει να πατησεις vol up,η κατι αλλο για να συνεχισει η διαδικασια

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ακριβως με τη stock recovery πως γινεται αλλα νομιζω μετα το τριγωνο πρεπει να πατησεις vol up,η κατι αλλο για να συνεχισει η διαδικασια

vol up+power

Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.4 δείχνει να έχει προβλήματα.

YouTube δεν υπάρχει σαν εφαρμογη εγκατεστημένη ούτε την βρίσκεις στο market.

Κάποιες παραπλησιες που παίζουν YouTube η κατεβάζουν δεν παίζουν καν.

 

Το ίδιο και το skype. Δεν υπάρχει στο market.

 

To tango μπερδεύει, δεν αλλάζουν εύκολα οι κάμερες μπρος πίσω κλπ.

 

Μπορω να ρίξω αν βρω στο XDA την 2.3.3 GR140 μέσω recovery όπως πέρασα την 2.3.4 ?

Τώρα φοραω την I9020OXXKD1

Kernel 2.6.35.7-ge382d80

GRJ22

 

Κάτι άλλο. Έχει πάρει το μάτι σας πουθενά στο XDA κάποιο τροπο να διαβάζει η συσκευη αραβικά?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ξερει κανενας πως θα μπορεσω να σβησω απο το πισω καπακι την λεξη samsung? Καπου καποιος μεσα σε xda το ειχε κανει και χωρις να αφησει σημαδια στο κινητο αλλα δεν μπορω να βρω το ποστ με τιποτα!!! Θελω να κρατησω μονο το "google" αρκετα πιο ψαρωτικο αλλα του ταιριαζει και με το all black look που εχει....
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...