Jump to content

Huawei IDEOS U8150


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον,

Ας πω και εγω την εμπειρια μου μιας και ειμαι χρηστης της συσκευης εδω και ενα μηνα.

 

Εν πρωτοις να πω οτι ειναι η πρωτη μου συσκευη smartphone,η πρωτη με Touch Screen και φυσικα η πρωτη μου γνωριμια με το Android.

 

H οθονη του ειναι σχετικα μικρη για να επιτυγχανεις αλανθαστη πληκτρολογηση

(κυριως στα sms που χρησιμοποιω κατα κορον...).

Με τον καιρο βεβαια,καταφερα να κανω ενα μονο λαθος ανα 40-50 λεξεις και ειμαι

ικανοποιημενος...:p

Η αναλυση της εμενα μου φαινεται καλη,αλλοι χρηστες πιο εμπειροι βεβαια,εχουν

ενστασεις πανω σε αυτο.

 

Ο επεξεργαστης του ειναι καλος εαν δεν το φορτωσεις με πολλες και

βαριες εφαρμογες και δεν κανει "σπασιματα" στην κυλιση.Βεβαια βαρια παιχνιδια

δεν παιζω και νομιζω πω εκει τα πραγματα ειναι σκουρα...

 

Το hardware πληκτρο που εχει στο κεντρο ειναι ΠΟΛΥ πρακτικο,κυριως οταν θελω

με ενα πατημα να ανοιξω την οθονη χωρις να χρειαζεται να ψηλαφηζω το κινητο για να βρω το πληκτρο on/off.

 

Του εβαλα προγραμμα GPS επανω και δουλευει αψογα! Συγχρονιζει μεσα σε 5 με 6

λεπτα με δορυφορους και ειναι σουπερ.Πολυ ικανοποιημενος εδω.:D

 

Το wifi του δουλευει και αυτο ρολοι.Δεν με εχει προβληματισει ποτε,βρισκει παντα

το οποιο διαθεσιμο δικτυο και συνδεεται αμεσως.

 

Μπαινω και στο ιντερνετ μεσω της Cosmote.Δεν χρειαστηκε να ορισω τιποτα

για να βγαινει απο εκει,επαιξε αμεσως.Αργει βεβαια,αλλα δεν φταιει η συσκευη γι'αυτο...

 

Αλλα προβληματα με επανεκκινησεις και κολληματα δεν εχω καθολου,αλλα

αυτο ισως ειναι περισσοτερο θεμα εφαρμογων που φερει το καθενα και γι'αυτο

συμβαινει σε οσους συμβαινει.

 

Μου εχει βγαλει βεβαια ενα προβληματακι,το οποιο δεν μπορω να εξακριβωσω

πως συμβαινει...Οταν πληκτρολογω στην οθονη,καποιες φορες δεν ακουω τον

ηχο των πληκτρων(τον default ηχο) αλλα κατι σαν βραχυκυκλωμα(!):wacko:

και ακουω το μεγαφωνο να ανοιγει...:blink:

Δεν ξερω τι ειδους προβλημα ειναι αυτο αλλα στην αρχη δεν το εκανε...

Αναγκαστηκα λοιπον και κατηργησα την αναπαραγωγη ηχου οταν πληκτρολογεις

στην οθονη και ησυχασα...:happy:

 

Συμπερασματικα,θα πως πως απο το κινητο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Κανει πολλα πραγματα,τα περισσοτερα μαλιστα τα κανει πολυ ικανοποιητικα

και δεν εχει παρουσιασει σημαντικα προβληματα μεχρι τωρα.

Αν το ξαναγοραζα τωρα,θα το πληρωνα ακομα και παραπανω απο 166 ευρω.

Πιστευω οτι ηταν πολυ καλη αγορα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκπτώσεις, η wind το έβαλε -20% δηλαδή στα 132,80€ μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων...

Μάλλον αξίζει σε σχέση με το vodafone huawei joy 845 που το έχω βρει μεταχειρισμένο ελάχιστα με 80€. Είναι +53€, όμως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Νέος κάτοχος του Ideos και εγώ, το πήρα και με το -20% και δεν δεύτερο τηλέφωνο και hotspot (έχω μια VF Mobile Internet κάρτα) που το θέλω (Desire HD βασικό) μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό. Συγκριτικά η VF δίνει το MiFi €160 και προφανώς δεν είναι κινητό και έχει και αυτονομία μόνο 4 ώρες.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδια το μοναδικο μου παραπονο απο το κινητο ειναι η μπαταρια. το εχο 1 μηνα και κατι ψιλα και καθε μερα θελει φορτισμα....
Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδια το μοναδικο μου παραπονο απο το κινητο ειναι η μπαταρια. το εχο 1 μηνα και κατι ψιλα και καθε μερα θελει φορτισμα....

 

Από κάμερα τι λέει?Βλέπονται τουλάχιστον οι φωτογραφίες??Είναι γρήγορο γενικότερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον,

Ας πω και εγω την εμπειρια μου μιας και ειμαι χρηστης της συσκευης εδω και ενα μηνα.

 

Εν πρωτοις να πω οτι ειναι η πρωτη μου συσκευη smartphone,η πρωτη με Touch Screen και φυσικα η πρωτη μου γνωριμια με το Android.

 

H οθονη του ειναι σχετικα μικρη για να επιτυγχανεις αλανθαστη πληκτρολογηση

(κυριως στα sms που χρησιμοποιω κατα κορον...).

Με τον καιρο βεβαια,καταφερα να κανω ενα μονο λαθος ανα 40-50 λεξεις και ειμαι

ικανοποιημενος...:p

Η αναλυση της εμενα μου φαινεται καλη,αλλοι χρηστες πιο εμπειροι βεβαια,εχουν

ενστασεις πανω σε αυτο.

 

Ο επεξεργαστης του ειναι καλος εαν δεν το φορτωσεις με πολλες και

βαριες εφαρμογες και δεν κανει "σπασιματα" στην κυλιση.Βεβαια βαρια παιχνιδια

δεν παιζω και νομιζω πω εκει τα πραγματα ειναι σκουρα...

 

Το hardware πληκτρο που εχει στο κεντρο ειναι ΠΟΛΥ πρακτικο,κυριως οταν θελω

με ενα πατημα να ανοιξω την οθονη χωρις να χρειαζεται να ψηλαφηζω το κινητο για να βρω το πληκτρο on/off.

 

Του εβαλα προγραμμα GPS επανω και δουλευει αψογα! Συγχρονιζει μεσα σε 5 με 6

λεπτα με δορυφορους και ειναι σουπερ.Πολυ ικανοποιημενος εδω.:D

 

Το wifi του δουλευει και αυτο ρολοι.Δεν με εχει προβληματισει ποτε,βρισκει παντα

το οποιο διαθεσιμο δικτυο και συνδεεται αμεσως.

 

Μπαινω και στο ιντερνετ μεσω της Cosmote.Δεν χρειαστηκε να ορισω τιποτα

για να βγαινει απο εκει,επαιξε αμεσως.Αργει βεβαια,αλλα δεν φταιει η συσκευη γι'αυτο...

 

Αλλα προβληματα με επανεκκινησεις και κολληματα δεν εχω καθολου,αλλα

αυτο ισως ειναι περισσοτερο θεμα εφαρμογων που φερει το καθενα και γι'αυτο

συμβαινει σε οσους συμβαινει.

 

Μου εχει βγαλει βεβαια ενα προβληματακι,το οποιο δεν μπορω να εξακριβωσω

πως συμβαινει...Οταν πληκτρολογω στην οθονη,καποιες φορες δεν ακουω τον

ηχο των πληκτρων(τον default ηχο) αλλα κατι σαν βραχυκυκλωμα(!):wacko:

και ακουω το μεγαφωνο να ανοιγει...:blink:

Δεν ξερω τι ειδους προβλημα ειναι αυτο αλλα στην αρχη δεν το εκανε...

Αναγκαστηκα λοιπον και κατηργησα την αναπαραγωγη ηχου οταν πληκτρολογεις

στην οθονη και ησυχασα...:happy:

 

Συμπερασματικα,θα πως πως απο το κινητο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Κανει πολλα πραγματα,τα περισσοτερα μαλιστα τα κανει πολυ ικανοποιητικα

και δεν εχει παρουσιασει σημαντικα προβληματα μεχρι τωρα.

Αν το ξαναγοραζα τωρα,θα το πληρωνα ακομα και παραπανω απο 166 ευρω.

Πιστευω οτι ηταν πολυ καλη αγορα.:)

 

Πριν 3 μέρες το πήρα και εγώ και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Να σε ρωτήσω. Το Gps πως το έκανες; Εννοώ που βρήκες τους χάρτες; Αν θέλεις στείλε ένα link για να τους πάρουμε και οι υπόλοιποι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν αλλά δεν συγκρίνεται το zte blade γι'αυτό και του έκανα ζημιά και στις πωλήσεις.

Αλλά πριν αγοράσετε, κάνετε πρώτα έρευνα. Δεν εννοώ απαραίτητα να μην πάρετε το συγκεκριμένο. Αλλά δεν βλάπτει και η σύγκριση.

Αλλά περί γούστου...

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

To τηλεφωνο ειναι πολυ ανωτερο σε ποιοτητα υλικων και φινιρισματος απο το ΖΤΕ. Κατα τα αλλα υστερει, αλλα αισθανεσαι οτι ΔΕΝ κρατας κατι "Κινεζικο" οπως με το ΖΤΕ.

 

Όπως προείπα περί γούστου...

Δεν ξέρω εάν το έχεις πιάσει στα χέρια σου, αλλά προσωπικά για μένα δεν συγκρίνεται, γι' αυτό και κάνουν σαν τρελοί πολλά παιδιά για να μάθουν πότε θα βγει το zte blade ξανά στην αγορά.

Είναι το πιο value for money και φαίνεται και από την υποστήριξη που έχει.

Και για να απαντήσω, πριν είχα άλλα κινητά πολύ πιο ακριβά και τα υλικά τους δεν ήταν όπως του blade. Για μένα το μόνο κακό είναι λίγο τα hard keys αλλά μικρό το κακό. Έχεις δει π.χ. το lg optimus 7 στα 500€, πιο ψεύτικο είναι και απ' τα δυο.

 

Sorry καμιά φορά το ξεχνάμε κι αυτό!

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΗΕLPPPPPP. Πείρα προσφατα το νεο Huawei Ideos απο την Wind με τον νεο λογισμικο Android που τοσο μου το παινευαν ολοι. (τι το ηθελα?) τελος παντων. στην αρχη ολα καλα, για μια διο βδομαδες δηλαδη, και τωρα ξαφνικα κολλαει λες και το εχω ριξει σε μελι... παταω το κουμπι για το μενου κανει 5 δευτερα να το ανοιξει, παω να γραψω μηνυμα κανει δυο ωρες να πατηθει το καθε γραμμα. ασε που μου τρωει απιστευτα την μπαταρια. απεγκατεστησα και σχεδον ολες τις εφαρμογες που ειχα βαλει μπας και φταιγανε αυτα αλλα τζιφος. να εχω ιο λιγο χλωμο, διοτι πρωτον δεν μπαινω στο internet συχνα (μονο στο site τις σχολης μου και το πολυ σε κανα facebook, και δευτερον εχω βαλει και antivirus το οποιο μου λεει ειναι πεντακαθαρο το κινητο μου). πηγα τις προαλλες σε ενα καταστημα wind για καποιο αλλο θεμα και μου λεει η κοπελα κολαει πολυ το κινητο σου. ( και τοτε παλι καλα ηταν, που να το εβλεπε τωρα). της λεω τι μπορω να κανω? μου λεει μια αναβαθμηση. και πως γινεται??? δεν ξερω.. χαχα καλο... λοιπον κανενας αλλος που μπορει να με βοηθησει για να μην το πεταξω απο το μπαλκονι το καιμενο??? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδια το μοναδικο μου παραπονο απο το κινητο ειναι η μπαταρια. το εχο 1 μηνα και κατι ψιλα και καθε μερα θελει φορτισμα....

κι εγω εχω το ιδιο προβλημα...

 

Μπας και φταίει το antivirus που έβαλες και το καθυστερεί;

μα το antivirus το εχω καιρο και δεν ειχα τετοιο σοβαρο προβλημα...αν και τωρα το εβγαλα να δω τι θα γινει. καποια αλλη λυση????

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΗΕLPPPPPP. Πείρα προσφατα το νεο Huawei Ideos απο την Wind με τον νεο λογισμικο Android που τοσο μου το παινευαν ολοι. (τι το ηθελα?) τελος παντων. στην αρχη ολα καλα, για μια διο βδομαδες δηλαδη, και τωρα ξαφνικα κολλαει λες και το εχω ριξει σε μελι... παταω το κουμπι για το μενου κανει 5 δευτερα να το ανοιξει, παω να γραψω μηνυμα κανει δυο ωρες να πατηθει το καθε γραμμα. ασε που μου τρωει απιστευτα την μπαταρια. απεγκατεστησα και σχεδον ολες τις εφαρμογες που ειχα βαλει μπας και φταιγανε αυτα αλλα τζιφος. να εχω ιο λιγο χλωμο, διοτι πρωτον δεν μπαινω στο internet συχνα (μονο στο site τις σχολης μου και το πολυ σε κανα facebook, και δευτερον εχω βαλει και antivirus το οποιο μου λεει ειναι πεντακαθαρο το κινητο μου). πηγα τις προαλλες σε ενα καταστημα wind για καποιο αλλο θεμα και μου λεει η κοπελα κολαει πολυ το κινητο σου. ( και τοτε παλι καλα ηταν, που να το εβλεπε τωρα). της λεω τι μπορω να κανω? μου λεει μια αναβαθμηση. και πως γινεται??? δεν ξερω.. χαχα καλο... λοιπον κανενας αλλος που μπορει να με βοηθησει για να μην το πεταξω απο το μπαλκονι το καιμενο??? ευχαριστω...

 

Βαλε αυτην εδω την Rom: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926918 και μετα θα πεταει το κινητακι, την εχω και εγω προσωπικα, βαλε juice defender και autokiller, οπως αναφερεται, εγω επιπλεον εβαλα LauncherPro, μια χαρα και δεν κολαει καθολου, διαβασε καλα τους οδηγους για custom recovery, fastboot κτλ και ολα θα ειναι καλυτερα, μην το πετας τσαμπα, ειναι καλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΗΕLPPPPPP. Πείρα προσφατα το νεο Huawei Ideos απο την Wind με τον νεο λογισμικο Android που τοσο μου το παινευαν ολοι. (τι το ηθελα?) τελος παντων. στην αρχη ολα καλα, για μια διο βδομαδες δηλαδη, και τωρα ξαφνικα κολλαει λες και το εχω ριξει σε μελι... παταω το κουμπι για το μενου κανει 5 δευτερα να το ανοιξει, παω να γραψω μηνυμα κανει δυο ωρες να πατηθει το καθε γραμμα. ασε που μου τρωει απιστευτα την μπαταρια. απεγκατεστησα και σχεδον ολες τις εφαρμογες που ειχα βαλει μπας και φταιγανε αυτα αλλα τζιφος. να εχω ιο λιγο χλωμο, διοτι πρωτον δεν μπαινω στο internet συχνα (μονο στο site τις σχολης μου και το πολυ σε κανα facebook, και δευτερον εχω βαλει και antivirus το οποιο μου λεει ειναι πεντακαθαρο το κινητο μου). πηγα τις προαλλες σε ενα καταστημα wind για καποιο αλλο θεμα και μου λεει η κοπελα κολαει πολυ το κινητο σου. ( και τοτε παλι καλα ηταν, που να το εβλεπε τωρα). της λεω τι μπορω να κανω? μου λεει μια αναβαθμηση. και πως γινεται??? δεν ξερω.. χαχα καλο... λοιπον κανενας αλλος που μπορει να με βοηθησει για να μην το πεταξω απο το μπαλκονι το καιμενο??? ευχαριστω...

 

Η Huawei έχει κανονικά γραφεία στην Ελλάδα (είναι πλέον ο κύριος προμηθευτής σε εξοπλισμό των τριών δικτύων) και εχει και ανάλογο υπέυθυνο. Από όσο ξέρω το επίσημο service είναι η Arvato. Καλύτερα όμως κάνε ένα τηλέφωνο απευθείας στην Huawei και ζήτα από εκεί να σε κατευθύνουν για το προβλημά σου;).

Huawei ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ Α.Ε.

Λ. Κηφισίας 274

τηλ. 210 6879041

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτην εδω την Rom: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926918 και μετα θα πεταει το κινητακι, την εχω και εγω προσωπικα, βαλε juice defender και autokiller, οπως αναφερεται, εγω επιπλεον εβαλα LauncherPro, μια χαρα και δεν κολαει καθολου, διαβασε καλα τους οδηγους για custom recovery, fastboot κτλ και ολα θα ειναι καλυτερα, μην το πετας τσαμπα, ειναι καλο κινητο.

 

Καλημέρα φίλε μου. Μπορείς λίγο να εξηγήσεις την διαδικασία που κάνουμε για να περάσουμε την rom που αναφέρεις??

Την έχω κατεβάση, την έχω περάσει στην κάρτα, την ανοίγω με το androzip αλλά έχει ένα σωρό αρχεία μέσα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Μπορείς λίγο να εξηγήσεις την διαδικασία που κάνουμε για να περάσουμε την rom που αναφέρεις??

Την έχω κατεβάση, την έχω περάσει στην κάρτα, την ανοίγω με το androzip αλλά έχει ένα σωρό αρχεία μέσα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ!

 

Εβαλες custom recovery οπως το AmonRa η το UltraJack-Recovery? Με αυτο θα περασεις την rom, αναλογως ποιο LCD Panel εχεις πρεπει να χρησημοποιησεις και το σωστο recovery, δες εδω και κανε αυτο πριν βαλεις custom recovery, οταν δεις ποιο LCD Panel εχεις, περασε μεσω fastboot to img του custom recovery που ταιριαζει με την συσκευη σου, εγω ειμαι τυχερος εχω το TRULY HX8347D και ετσι το AmonRA μου δουλευει μια χαρα.

 

Οποτε εχουμε και λεμε:

 

Οδηγος φλασαρισματος custom rom Huawei Ideos U8150:

 

1. Μαθαινουμε ποιο LCD Panel διαθετει το κινητο μας ωστε να του περασουμε το σωστο Custom Recovery:

 

Τρεχουμε τον Dialer του κινητου μας και πληκτρολογουμε αυτο εδω:

*#*#2846579#*#* και παταμε κληση, ενα κρυφο μενου θα ανοιξει.

Μπαινουμε στο Project Menu και διαλεγουμε το Ν°4 Veneer information Query

Επειτα διαλεγουμε Ν°2 ApparatusTypeQuery και στο Ν°4 βλέπουμε επιτελους τι ειδος LCD Panel εχει το κινητο μας.

 

Αν εχει TRULY HX8347D κατεβαζουμε αυτο -> http://rapidshare.com/files/449713285/1.6.2-pulsemini-amonrarecovery.rar

Αν εχει INNOLUX HX8347D κατεβαζουμε αυτο -> http://rapidshare.com/files/449713296/UltraJackRecovery.rar

 

Προς το παρων για να περαστει καποιο custom recovery πρεπει να εχουμε κανει root το κινητο. Κατεβαζουμε λοιπον το z4root το z4root ειναι apk αρχειο οποτε το αντιγραφουμε στην καρτα sd του huawei ideos, και το κανουμε απλα install. Το 'τρεχουμε' και θα κανει τα μαγικα του, μολις τελειωσει εχουμε προσβαση root πλεον. Μπορει να κανει επανεκκινηση το κινητο οποτε αφηστε το αν συμβει αυτο.

 

Κλεινουμε το κινητο τωρα και το συνδεουμε με τον υπολογιστη μεσω θυρας usb.

Για να περασουμε την custom recovery που ταιριαζει στο κινητο πρεπει να ξεκινησουμε το κινητο σε fastboot mode, για να γινει αυτο πρεπει να εχουμε τους σωστους drivers, κατεβαζουμε λοιπον το PdaNet απο εδω http://www.junefabrics.com/android/download.php και το τρεχουμε, κανουμε το install μεχρι το τελος, οταν τελειωσει, αναβουμε το κινητο και το βαζουμε σε fastboot mode:

 

Κραταμε πατημενο το κατω κουμπι του ηχου μαζι με το κουμπι τελος κλησης, παταμε μια φορα το power και το κινητο ανοιγει, πρεπει να παραμινει στο λογοτυπο Ideos. Εδω κανονικα το κινητο θα αναγνωριστει και οι καταληλοι drivers θα φορτωθουν. Αναλογος ποιο custom recovery κατεβασαμε, αποσυμπιεζουμε και εκτελουμε το αρχειο install-recovery-windows.bat κανονικα θα δειτε ενα παραθυρο dos να ανοιγει και να λεει κατι παρομοιο με:

 

Sending Recovery OK

Writing Recovery OK

 

Αν δειτε κατι τετοιο τοτε ειστε ενταξει, αποσυνδεεουμε το κινητο και βγαζουμε μπαταρια, ξαναβαζουμε μπαταρια, ανοιγουμε πλεον το κινητο σε Recovery Mode αυτη την φορα:

 

Κραταμε πατημενο το πανω κουμπι του ηχου μαζι με το κουμπι εναρξης κλησης, παταμε μια φορα το power και το κινητο ανοιγει και εδω κανονικα θα δειτε το μενου του custom recovery.

 

Ολα καλα λοιπον μεχρι εδω.

 

Διαλεγουμε Reboot system*...(Κανουμε αυτο πρωτα για να ειμαστε σιγουροι οτι το custom recovery μπηκε σωστα μιας και το ideos ειναι λιγο προβληματικο με τα custom recovery) :p η αλλιως καντε mount την sd μεσα απο το custom recovery menu και αντιγραψτε αμεσα την rom, οπως προτιματε :p

*Το κινητο ανοιγει κανονικα, κανουμε copy/paste το αρχειο zip της rom που θελουμε, και το βαζουμε στην καρτα SD, οχι σε καποιο φακελο. Απεργοποιουμε το κινητο.

 

Ξανα ανοιγουμε το κινητο σε Recovery Mode, διαλεγουμε απο το μενου, Wipe All Data & Reset factory, Wipe Dalvik-Cache, κανουμε back με τα πληκτρα ηχου ωστε να δουμε το κεντρικο μενου, διαλεγουμε Flash zip from sd card, κανονικα ολα θα παρουν τον δρομο τους και θα δειτε μολις τελειωσει Update from SD Card Complete, αν θελουμε το App2SD(εφοσον το υποστηριζει η rom που διαλεξαμε) κανουμε και ενα partition στην καρτα SD, και ειμαστε κομπλε!

 

Λυπαμαι αν ο οδηγος αυτος ειναι λιγο ακαταλαβηστικος αλλα ειναι 4 το πρωι και εχω σοβαρη ελειψη υπνου, ολα οσα αναφερω ειναι απο το xda-developers οποτε δεν σας αφηνω με τον φτωχο μου οδηγο μονο :p

Edited by camelakos2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας εκανα μια βλακεια στο Huawei U8150 και δυστηχως δεν μπαινει στο menu!υπαρχει τροπος να περασω καποια rom η κατι τετοιο(δοκιμασα με το pdanet αλλα δεν γινεται γιατι πρεπει να ενεργοποιησω το usb debugging)οποιαδηποτε πληροφορια σας θα φανει χρησιμη.
Link to comment
Share on other sites

 

Λυπαμαι αν ο οδηγος αυτος ειναι λιγο ακαταλαβηστικος αλλα ειναι 4 το πρωι και εχω σοβαρη ελειψη υπνου, ολα οσα αναφερω ειναι απο το xda-developers οποτε δεν σας αφηνω με τον φτωχο μου οδηγο μονο :p

 

Κατ αρχήν να σε ευχαριστήσω πολύ για την ανταπόκριση και τον πολύ ωραίο οδηγό που έφτιαξες. Είναι πολύ αναλυτικός και κατατοπιστικότατος.

 

Έχω ένα πρόβλημα όμως.

Έχω κλειστό το κινητό το συνδέω με το usb, κάνω install το pdanet αλλά δεν με αφήνει να φτάσω μέχρι τέλος. Όταν κάνει installing USB driver μου βγάζει ένα σφάλμα που λέει:

''Android phone not detected. Please wair for driver installation to complete and make sure the android adb driver is loaded without error.

Άν σε αυτό το σημείο ανόιξω το κινητό το εντοπίζει και η εγκατάσταση προχωράει και γίνεται κανονικά.

Έτσι όμως δεν μπορώ να μπώ σε fastboot mode όπως είπες.

Τί κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να σε ευχαριστήσω πολύ για την ανταπόκριση και τον πολύ ωραίο οδηγό που έφτιαξες. Είναι πολύ αναλυτικός και κατατοπιστικότατος.

 

Έχω ένα πρόβλημα όμως.

Έχω κλειστό το κινητό το συνδέω με το usb, κάνω install το pdanet αλλά δεν με αφήνει να φτάσω μέχρι τέλος. Όταν κάνει installing USB driver μου βγάζει ένα σφάλμα που λέει:

''Android phone not detected. Please wair for driver installation to complete and make sure the android adb driver is loaded without error.

Άν σε αυτό το σημείο ανόιξω το κινητό το εντοπίζει και η εγκατάσταση προχωράει και γίνεται κανονικά.

Έτσι όμως δεν μπορώ να μπώ σε fastboot mode όπως είπες.

Τί κάνω λάθος???

 

Στο wiki του XDA αναφερει αυτο για fastboot:

 

1. Unplug your phone

 

2. Download and install PDANet from here - at the end of the setup it will tell you to plug in your phone - do that

 

3. Put the phone into bootloader (See Q2 above)

 

4. Go to device manager and right click on "Android 1.0" and click "Update drivers"

 

5. Click "No, not this time" and Next

 

6. When it asks you where to look for drivers point it to PDANet's install location

 

7. Hopefully it should find the driver and prompt you to install it - it will take some time

 

8. You can now access your device in bootloader!

 

Οποτε δες εδω ενα superfaq για το ideos u8150: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=923615/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έτυχε να έχω και τα δύο (το IDEOS από δώρο, το Blade από αγορά), έχω να πω τα εξής:

 

1) Όντως η ποιότητα κατασκευής του Ideos είναι καλύτερη (και όχι απλώς ένα click που λένε οι περισσότεροι). Κοινώς αν θέλετε να φαίνεται ωραίο το κινητό σας, το Ideos είναι η λύση.

 

2) H διαφορά στην ταχύτητα δεν είναι απλώς μικρή, είναι χαώδης. To Quadrant δεν τρέχει καν στο Ideos, ενώ το Blade βγάζει score -αναλόγως ROM- από 450 εώς και 750 (χωρίς SF ενεργοποιημένο προφανώς). Στο Neocore το Blade βγάζει 34-36 FPS, ενώ το Ideos βγάζει 9-10. Και προφανώς παιχνίδια που θέλουν κάποια ισχύ απλά δεν τρέχουν στο Ideos (και μιλάω ακόμα και για το Radiant που είναι σχετικά ελαφρύ)....

 

3) Για κάποιο λόγο, θεωρώ την οθόνη του Ideos καλύτερη ως προς φωτεινότητα και contrast (συν ότι έχει auto adjust στη φωτεινότητα), αλλά προφανώς η μεγαλύτερη ανάλυση του Blade και η παρουσία multitouch είναι σοβαρά συν για το Blade.

 

4) To 2.2 είναι σίγουρα μεγάλο συν για το Ideos, αλλά δυστυχώς λόγω περιορισμένων specs δεν κάνει τη διαφορά. Αντίθετα μεγάλη διαφορά κάνει αν βάλεις 2.2 στο Blade (κυρίως στη μνήμη και το 3D).

 

5) Όντας μεγαλόσωμος άντρας, η 2.8" οθόνη του Ideos είναι οριακή για μηνύματα (ακόμα και σε landscape). Από την άλλη η 3.5" είναι για μένα αρκετά καλή (οριακή θεωρώ την 4").

 

6) Το Blade είναι αρκετά δυνατό στον ήχο, αλλά νομίζω ότι το Ideos είναι ακόμα δυνατότερο.

 

Εν κατακλείδι, αν το Ideos έκανε 125-130€, θα ήταν η λογική εναλλακτική για κάποιον που θέλει κάποιο ωραίο, μικρό αλλά όχι και τόσο δυνατό android smartphone. Στα λεφτά του Blade όμως απλά δεν υπάρχει σύγκριση, ΕΚΤΟΣ και αν μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η εμφάνιση και η ποιότητα κατασκευής....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

μια ερωτηση για navigation

εχω βαλει το igo το copilot το garmin και κανενα δεν μου δουλεψε μπορειτε να μου πειτε

ποιο navigation να βαλω

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω αποκτήσει ένα Huawei Ideos και ενώ στην αρχή άνοιξα την κάμερα και έβγαλα φωτογραφία πλέον δεν ανοίγει σαν πρόγραμμα.Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει είδη θέμα σε άλλο σημείο του φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάποια αντίστοιχη αναφορά.Αν υπάρχει παρακαλώ καθοδηγήστε με.

 

Γεια σας έχω αποκτήσει ένα Huawei Ideos και ενώ στην αρχή άνοιξα την κάμερα και έβγαλα φωτογραφία πλέον δεν ανοίγει σαν πρόγραμμα.Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει είδη θέμα σε άλλο σημείο του φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάποια αντίστοιχη αναφορά.Αν υπάρχει παρακαλώ καθοδηγήστε με.

 

Καμία ιδέα κανείς?Ευχαριστώ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΓΙΑ ΧΑΡΑ, ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΤΟ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο myphone forum.

 

Μην γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια καλησπερα..Θελω να μου πειτε την κατα την γνωμη σας καλυτερη και σταθερη ρομ για το huawei ideos U8150..Ευχαριστω εκ των προτερων
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei IDEOS U8150

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...