Jump to content

Sony Ericsson Service / Εγγύηση / Επισκευές


multiPetros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα θέμα, με συζητήσεις, παρουσιάσεις κι επιλύσεις αποριών και προβλημάτων για τα αξεσουάρ (hands-free, φορτιστές, ηχεία, καλώδια, μπαταρίες, κλπ.) που αφορούν τα κινητά της Sony Ericsson.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 345
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω τα MPS - 70. Λειτουργούν με ρεύμα από την συσκευή αλλά από ότι έχω δει δεν την εξαντλούν. Ο ήχος τους είναι μια χαρά και τα χρησιμοποιώ για ραδιόφωνο αλλά και MP3s.

 

Μου τα έδωσαν δώρο με το κινητό (SE W200i) αλλά να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω αν θα τα αγόραζα.

 

Κώνσταντινος

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα MPS-70 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα πήρα 25 ευρώ από το αεροδρόμιο της Ολλανδίας (τελευταίο κομάτι) πριν από 2 μήνες μιας και δεν μπορούσα να τα βρω πουθενά στην Ελλάδα (τουλάχιστον από όσο έψαξα) μιας και πρέπει να έχει σταματήσει η παραγωγή τους. Έχουν τρομερό ήχο και λειτουργούν σαν κεραία για το FM. To μόνο που δεν μου αρέσει είναι τα καλώδια.

Το MPS-100 έχει την δικιά του μπαταρία. Δεν ξέρω για την ποιότητα του ήχου αλλά για εμένα έχει τα εξής πλεονεκτήματα: Δεν έχει καλώδια, δεν χρησιμοποιεί την μπαταρία του κινητού, μπορεί να συνδεθεί με οποιοδήποτε κινητό που έχει Α2DP προφίλ ενώ τα ΜPS-70 μόνο με SE κινητά, και επίσης έχει και υποδοχή 3.5mm για σύνδεση οποιαδήποτε ενσύρματης συσκευής. Το μόνο μειωνέκτιμά του είναι οτι δεν λειτουργούν για FM εκτός και αν συνδέσεις κάποιο ακουστικό στο τηλέφωνο για να παίξει τον ρόλο της κεραίας.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καθώς έψαχνα για handsfree έπεσα πάνω στο HGE-100, είναι συμβατό με το Κ800 αλλά το ερώτημα είναι αν το έχει δουλέψει κανείς, αν αξίζει να το πάρεις και αν χρεώνει τους χάρτες που θα κατεβάσει. Γενικά αν κάποιος ξέρει τι παίζει ας μου πει και μένα να ξέρω τι θα πάρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το HCK-40 (κιτ τοποθέτησης κινητού στο αυτοκίνητο ) για sony ericsson...?Το ψάχνω και δεν το βρίσκω!!!
Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα αυτό.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έμπιστο το κατάστημα οπότε με κάθε επιφύλαξη. Κάνε μια σχετική έρευνα για να το εξασφλαλίσεις αυτό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Όταν πας το κινητό σου να το ελέγξουν για βλάβη, αν οι τεχνικοί αποφασίσουν πως δεν καλύπτεται απ τη εγγύηση λόγω κακής χρήσης ισχύει πως σε χρεώνουν ~15€ απλά για τον έλεγχο;
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας το κινητό σου να το ελέγξουν για βλάβη, αν οι τεχνικοί αποφασίσουν πως δεν καλύπτεται απ τη εγγύηση λόγω κακής χρήσης ισχύει πως σε χρεώνουν ~15€ απλά για τον έλεγχο;

Εγω προσφατα πηγα ενα κινητο μου για σερβις στο γερμανο στο mall και το στειλαν στα κεντρικα για ανοιγμα και ελεγχο. Με ειδοποιησαν με μηνυμα 7 μερες αργοτερα να ερθω παραλαβω το κινητο αλλα χωρις να εχει επισκευαστει γιατι ειχε υγρασια. Το παρελαβα και δεν πληρωσα τιποτα.

 

υ.σ: το κινητο ηταν μεσα στην εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρουμε κάτι για το LiveView που είναι συμβατό με τα Xperia???Τιμή,πότε θα κυκλοφορήσει κλπ???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέο μέλος και μόλις αγόρασα το Εlm και το handsfree hpm-82 (με καλώδιο). κι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενώ έχω συνδέσει το handsfree στο ELM και μου δείχνει κανονικά το σηματάκι του handsfree στην οθόνη του κινητού, όταν παίρνω τηλέφωνο οποιονδήποτε , αποσυνδέεται το handsfree για μερικά δευτερόλεπτα κι έπειτα συνδέεται πάλι μόνο του. Έλεγξα και τα δύο και δεν υπάρχει πρόβλημα τεχνικό κάπου. Μήπως το συγκεκριμένο handsfree δεν ενδείκνυται για το Elm ??? Ας μου πει κάποιος την γνώμη του παρακαλώ γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε το handsfree για την δουλειά και δεν ξέρω τί αλλο να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

αν και φανατικος της Sony Ericsson ( απο το 1998 μονο κινητα της οι επιλογες μου ) εχω απογοητευθει απο τα hans free - bluetooth

 

ειδικοτερα απο το τελευταιο VH 300 που μου κρατησε 3-4 μηνες και μετα λογω "πιθανου" προβληματος στο καλωδιο η Sony Ericsson γλιτωσε το κοστος αντικαταστασης κι εγω ειμουνα θυμωμενος για 2 μερες :O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν ενα μηνα περιπου αγορασα ενα X10 mini pro. Αρχικα ημουν ενθουσιασμενος με το κινητo.Ειχα παρατηρησει βεβαια ενα μικρο προβλημα στο οποιο δεν εδωσα πολυ βαση αρχικα. Ανα καποια χρονικα διαστηματα φενοτανε οτι το touchscreen "τρελενοτανε" και παταγε μονο του περιοχες στην οθονη το οποιο εφτιαχνε πατωντας το πανω κουμπι που κλειδωνει το κινητο. Νομιζα οτι ηταν προβλημα software και περιμενα να βγει η εκδοση 2.1 πιστευωντας οτι θα φτιαξει καθως δεν μπορουσα να εντοπισω ακριβως το τι το προκαλει... Αφου βγηκε η 2.1 το προβλημα συνεχιστηκε και αρχισα να το ερευνω να δω το τι φταει. Τελικα κατεληξα στο οτι το αριστερο κουμπι του κινητου προκαλουσε κατι σαν βραχυκυκλωμα και ενεργοποιουσε την πανω αριστερη γωνια του touchscreen και οτι βρισκοτανε σε αυτη την περιοχη ανοιγε σαν καποιος να παταει με το δακτυλο του συνεχομενα σε αυτο το σημειο.

 

Το κινητο το ειχα στα χερια μου 8 μερες την στιγμη που καταλαβα οτι ηταν ελαττωματικο εξ αρχης.Με τα πολλα πηγα σε service point της SE και εκει μου ειπαν οτι θα χρειαστει 15 μερες για να γινει ελεγχος και να το "επισκευασουνε".Αν ειναι δυνατον... Δηλαδη θα μου επισκευασουνε ενα κινητο το οποιο ειχε προβλημα απο το εργαστασιο αντι να μου ζητησουνε συγνωμη για την ταλαιπωρια και να μου το αντικαταστησουνε επι τοπου???

 

Εχουν περασει 2.5 εβδομαδες και ακομα δεν ξερω τι εχει γινει με το κινητο.Μου ειπανε οτι το εχουν στειλει στα κεντρικα με τα οποια εγω δεν μπορω να εχω επικοινωνια και με πανε απο βδομαδα σε βδομαδα.

Πραγματικα το service της SE ειναι απαραδεκτο. Δεν περιμενα ποτε οτι θα τραβιχτω τοσο πολυ και δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα αγορασω προιον της εν λογω εταιριας...

 

Αν καποιος εχει εμπειρια απο service της SE θα ηθελα να μου πει αν μπορω να κανω κατι αλλο απο το να περιμενω και αν πιστευει οτι τελικα θα μου αντικαταστησουν το κινητο η απλα θα συνεχιστει η ταλαιπωρια μου χωρις να μπορω να βρω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα λέγαμε πριν λίγο καιρό evademe..

 

Στο είχα πει και τότε οτι για αντικατάσταση συσκευής πολύ χλωμό.

 

Δεν θέλω να μηδενίσω το service της εταιρείας (γιατί ακόμη δεν τους έχω κάνει επίσκεψη) αλλά έχουν ακουστεί πολλά.:(

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο λογικο και γενικως η πολιτικη σχεδον ολων των εταιριων ηλεκτρονικων συσκευων και οχι μονο κινητων ειναι να αντικαθιστουν αμεσα τα ελατωματικα προιοντα και να δινουν βαση στα αιτηματα του καταναλωτη ο οποιος δεν νομιζω να εχει βιτσιο να τρεχει σε ενα service point για να περναει την ωρα του...

 

Η SE μαλλον κανει την εξαιρεση.

 

Επισης αντι να μου εχουν δυο τεχνικους η εστω ανθρωπους που εχουν καποια ιδεα οταν τους παραδιδω το κινητο και να κοιτανε αμεσα το προβλημα εχουν δυο ανιδεες 40αρες οι οποιες δουλευουν εναλαξ και απλα συμπληρωνουνε μια φορμα με γραμματα γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι καν SE επισημο . Η se δεν εχει επισημα service points εδω και χρονια. Γι αυτο επικρατει το ΧΑΟΣ στα καταστηματα αυτα. Ο καθενας εχει την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ πολιτικη και κανει ο,τι γουσταρει.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η SE δηλαδη οταν χριζει ενα καταστημα service point δεν εχει ιδεα για το γινετε εκει περα?Δεν πρεπει να τηρει καποιες προυποθεσεις? Η απλα τα service points τα εχουνε για να συλλεγουνε τα κινητα και να τα μεταφερουνε στα κεντρικα για να μην αφηνουν το κοινο να εχει επικοινωνια? Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν καμια σχεση με την εταρια. ειναι σαν μεσαζωντες. τα ιδια και με την LG Και με αλλες εταιριες.

 

επισης υπαρχουν πολλα μουφο-Νοκια shops. Γραφει εκει απέξω η ταμπελλα Νοκια και ψαρωνουμε και εμεις οι αδαεις. Οταν ομως μια μερα μπηκα στο σιτε της Νοκια Care ειδα ποια ΟΝΤΩΣ ηταν τα κανονικα...

 

Βεβαια με την SE ολα ετσι ειναι. franchises... Οποτε ειναι να μην τυχεις σε στραβοξυλα (οποιοι εχουν περασει απο το SE Kαλλιθεας στην Αγ. Ελεουσα ξερουν) Εννοω να εχουνε παει και να εχουν ζητησει κατι πιο "συνθετο" απο τα αξεσουαρ που πωλουνται στα ραφια. :p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επισης αντι να μου εχουν δυο τεχνικους η εστω ανθρωπους που εχουν καποια ιδεα οταν τους παραδιδω το κινητο και να κοιτανε αμεσα το προβλημα εχουν δυο ανιδεες 40αρες οι οποιες δουλευουν εναλαξ και απλα συμπληρωνουνε μια φορμα με γραμματα γιατρου.

 

Στοιχίζουν πιο φτηνά... :whistle: :knife: :rocket:

 

Μα δεν ειναι καν SE επισημο . Η se δεν εχει επισημα service points εδω και χρονια. Γι αυτο επικρατει το ΧΑΟΣ στα καταστηματα αυτα. Ο καθενας εχει την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ πολιτικη και κανει ο,τι γουσταρει.

 

Και δυστυχώς ο thePRODIGY έχει δίκιο...

 

Καλό είναι προτού πάτε σε κάποιο service να ρωτάτε παιδιά που έχουν επισκεφτεί κάποιο και έχουν αποκομίσει θετικές γνώμες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ για το service τις SE ότι είναι απαράδεκτο.

Είχα το k800i το βγάζω από την τσέπη μου και ήταν κλειστό πάω να το ανοίξω τίποτα βγάζω μπαταρία τίποτα.

Πάω στον γερμανό του λέω τι έγινε (ήταν στην εγγύηση) ok θα το στείλουμε το πολύ σε 10-15 εργάσιμες θα το έχετε πίσω. Περνάνε οι 15 εργάσιμες πάω στον γερμανό που είναι το κινητό ? δεν μας το έχουν στείλει γιατί του κάνουν αναβάθμιση:blink::blink:. Eλα λέω 3 βδομάδες είναι το κινητό μου για αναβάθμιση ? του έκανα και από το σπίτι άμα ήταν.

Aντε λέω ας κάνω υπομονή περνάει η βδομάδα πάω στο γερμανό δεν μας έχουν στείλει απάντηση μου λέει.

Του έλεγα να μου δώσει κάποια στοιχεία τηλ που έστειλαν το κινητό για να πάρω τηλ να δω τι γίνετε και μου είπε όχι δεν μπορώ να σας δώσω τίποτα.

Γίνετε λίγο σαματάς έρχεται ο υπεύθυνος μου έδωσε το τηλ τους περνώ τους χέζω κανονικά και την επομενη μέρα είχα καινούριο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει επίσημο SE service point στην Άρτα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ για το service τις SE ότι είναι απαράδεκτο.

Είχα το k800i το βγάζω από την τσέπη μου και ήταν κλειστό πάω να το ανοίξω τίποτα βγάζω μπαταρία τίποτα.

Πάω στον γερμανό του λέω τι έγινε (ήταν στην εγγύηση) ok θα το στείλουμε το πολύ σε 10-15 εργάσιμες θα το έχετε πίσω. Περνάνε οι 15 εργάσιμες πάω στον γερμανό που είναι το κινητό ? δεν μας το έχουν στείλει γιατί του κάνουν αναβάθμιση:blink::blink:. Eλα λέω 3 βδομάδες είναι το κινητό μου για αναβάθμιση ? του έκανα και από το σπίτι άμα ήταν.

Aντε λέω ας κάνω υπομονή περνάει η βδομάδα πάω στο γερμανό δεν μας έχουν στείλει απάντηση μου λέει.

Του έλεγα να μου δώσει κάποια στοιχεία τηλ που έστειλαν το κινητό για να πάρω τηλ να δω τι γίνετε και μου είπε όχι δεν μπορώ να σας δώσω τίποτα.

Γίνετε λίγο σαματάς έρχεται ο υπεύθυνος μου έδωσε το τηλ τους περνώ τους χέζω κανονικά και την επομενη μέρα είχα καινούριο κινητό.

 

στο συγκεκριμενο δε φταιει η SE, αλλά ο 'Γερμανος'... 2-3 φιλοι μου περιμεναν εναμιση μηνα για να τους το επιστρεψει ο γερμανος. Εγω 2 φορες που πηγα στη SE της θεσσαλονικης, σε 2 ημερες το ειχα πισω. Απο τη στιγμη που εχεις την αποδειξη αγορας, πηγαινεις σε οποιο SE θελεις και στο φτιαχνουν σε D-T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πως μπορώ να κανω restart στη καρτα μνημης 2g που εχω στο se c510?
Link to comment
Share on other sites

Την άποψή σας παρακαλώ...

Είχα ένα se w585i παραεισαγωγής από kinitomania. Το τι είναι παραεισαγωγή, το έμαθα όταν το πήγα σε εξουσιοδοτημένο se service. Έτσι το πήγα στο ίδιο το μαγαζί. Το πρόβλημα που είχε, είναι ότι μετά από 7 μήνες λειτουργίας ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί η οθόνη. Μαύρη οθόνη, ενώ το κινητό δούλευε. Το πάω λοιπόν και αρχικά μου λέει ότι έχει ένα προβληματικό καλωδιάκι που ενώνει την οθόνη με την πλακέτα. Περιμένω λίγες μέρες να έρθει το ανταλλακτικό και αφού ήρθε και το έφτιαξε, μετά μου λέει ότι το κινητό δεν φτιάχνεται λόγω υγρασίας. Δεν έπρεπε να δει από την αρχή την υγρασία...; Μπορώ να κάνω κάτι; :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Service / Εγγύηση / Επισκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...