Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ποια εκδοση οβι εχετε?εμενα την 3.06 βετα δεν την δεχεται...και για να κατεβασω την κανονικη 3.06 εχει διαδικασια.....

 

καπου ειχε αναφερθει οτι υπαρχει προβλημα με το bigscreen

Για κοιταξε το λιγο μηπως γταιει αυτο ;)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια που ειναι το αντιχτοιχο θεμα για το hack της καμερας δεν μπορω να το βρω κ εχω σκαλωσει..ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει μια φωτο σαν ορισμο για ταπετσαρια και θελω να την βγαλω και να ειναι το φοντο του θεματος ως ταπετσαρια, αλλα δεν μπορω να βρω πως γινετε.

 

μονο μπορω να βαλω αλλη φωτο:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει μια φωτο σαν ορισμο για ταπετσαρια και θελω να την βγαλω και να ειναι το φοντο του θεματος ως ταπετσαρια, αλλα δεν μπορω να βρω πως γινετε.

 

μονο μπορω να βαλω αλλη φωτο:(

 

Επεξεργασία αρχικής οθόνης>Επιλογές:Αλλαγή ταπετσαρίας>Προεπιλεγμένη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μπορώ αν γνωρίζετε να περάσω τους σελιδοδείκτες που χρησιμοποιώ στον Firefox στο pc, με κάποιο τρόπο στο Ν8 για να τους χρησιμοποιώ και εκεί???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

να επανελθω για λιγο στο ζητημα της αναγνωρισης εξωτερικων μοναδων USB .

λεγαμε οτι αναγνωριζει μονο FAT 32, πολυ καλα, αλλα αν καταλαβα καλα δεν μπορει να υπαρξει διαμερισμα FAT32 ανω των 32Gb?

ετσι τουλαχιστον μου λεει ο νεος μου Lacie ( 1 Τb 2,5'', 80 ευρω απο κωτσοβ.... σπευσατε ).

πολυ καλα εφτιαξα 3 διαμερισματα FAT32 των 31Gb και ενα 850 NTFS , το συνδεω στο Ν8, αλλα δεν αναγνωριζει, μη καταλληλο λεει το μυνημα.

δεν ειναι θεμα ρευματος, του βαζω εξωτερικη τροφοδοσια με δευτερο USB , λειτουργει ο δισκος οταν τον συνδεω.

καμια ιδεα? καμια λυση??

 

καποιος φιλανθρωπος, να βοηθησει ??

Link to comment
Share on other sites

καποιος φιλανθρωπος, να βοηθησει ??

 

"Συγκεκριμένα το μέσο μαζικής αποθήκευσης θα πρέπει να είναι διαμορφωνόμενο στο σύστημα αρχείων FAT ή FAT32 καθώς επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί εξωτερική πηγή τροφοδοσίας, εάν συνδεθεί σκληρός δίσκος που απαιτεί τροφοδοσία μεγαλύτερη από 200 mA."

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3349150#post3349150

Link to comment
Share on other sites

gsa 1967

 

Αφού είχες και εσύ το σατιο, ποιο πιστεύεις ότι είχε καλύτερη μπαταρία?το σατιο,η το Ν8;

 

με την χρηση που κανω εγω, πανω κατω τις ιδιες μερες κρατανε και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.οταν λαμβανω ενα e-mail εαν δεν ανοιξω εγω το wlan μου δεν μπορω να το παρω.υπαρχει καποιος τροπος να τα λαμβανω αυτοματα;αλλα χωρις να ειναι συνεχεια ανοιχτο το wlan;ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα με το χρονικο διαστημα που του εχεις ορισει να κανει συγχρονισμο. οταν του βαλεις να κανει συνεχεια συγχρονισμο θα σου εχει ανοιχτο το wlan

 

κοιτα φιλε πως το εχω

ημερες συγχρονισμου καθε μερα

ωρες συγχρονισμου ολη μερα

συχνοτητα συγχρονισμου μη αυτ.συγχρο.μονο

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ που "χόρτασα" επανεκκινήσεις... Έφαγα και αρκετά κολλήματα βέβαια. Μου την έχει δώσει.

 

κάτι ακόμη. Ακούω για καλή μπαταρία αλλά εμένα δεν κρατάει καθόλου. Συνήθως βέβαια κάνω σκληρή χρήση αλλά σήμερα που το πρόσεξα, με λίγα τηλέφωνα ελάχιστο ίντερνετ και καθόλου πλοήγηση μου κράτησε ίσα-ίσα 1 μέρα. Είναι φυσιολογικό? Μήπως φταίει κάποια εφαρμογή(αν και δεν φαίνεται να τρέχει κάποια)?

 

Καλημέρα. Θα γίνω λίγο κουραστικός αλλά βλέπω ότι αρκετοί εδώ μέσα αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την μπαταρία. Εγώ είμαι βαθιά πικραμένος με το ζήτημα και τη συσκευή μου. Λοιπόν:

 

Όταν το πρωτοπήρα, η μπαταρία μου κρατούσε μία μέρα με κανονική χρήση οπότε μετά που άκουγα εδώ μέσα τα παιδιά να λένε για 2 και για 3 μέρες, λέω κάτι δεν πάει καλά και το έστειλα πίσω για αντικατάσταση. Αντί αυτού μετά από 25 μέρες μου ήρθε το ίδιο κινητό με άλλη πλακέτα. Το πρόβλημα παρέμενε και αυτή τη φορά μετά από συνεννόηση με τη Vodafone το έστειλα στο επίσημο service για επανέλεγχο. Μετά από 20 μέρες το έλαβα πίσω όπου μου έγραφαν ότι τα τεστ αυτονομίας και απώλειας ενέργειας έδειχναν ότι δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά για καλό και για κακό (καθώς τους είχα γράψει ολόκληρη επιστολή με το τι μου παρουσίαζε και τους τα έχωνα) μου άλλαξαν τη μπαταρία.

Μετά και από αυτό λοιπόν, το κινητό μια είναι σκυλί στην αυτονομία και μια όχι! Πολύ περίεργο. Άρχισα να ξενερώνω με την ιδέα να ξανακάνω φασαρίες για εκ νέου αντικατάσταση-έλεγχο κλπ οπότε άρχισα τα τεστ (διατριβή κανονικά έχω κάνει) τα αποτελέσματα των οποίων μέχρι στιγμής είναι τα εξής (δεν έχω τελειώσει βέβαια ακόμη):

 

Προηγουμένως παραθέτω κάποια δεδομένα για να γίνει καλύτερα κατανοητό το όλο θέμα: widget συνεχώς εκτός σύνδεσης, 3g κλειστό, το bug με το wifi το κινητό με τη δεύτερη πλακέτα δεν μου το παρουσίαζε οπότε wifi απενεργοποιημένα-ερώτηση πάντα κλπ, bluetooth κλειστό, mail ανανέωση κάθε 4 ώρες και γενικά σε ότι εφαρμογή έχω περάσει την έχω ρυθμίσει να μην συνδέεται. Επιπρόσθετα, δεν έχω βάλει (νομίζω) περίεργες εφαρμογές που τρέχουν από πίσω και καταναλώνουν μπαταρία.

Τέλος, εγκατέστησα το handy taskman το οποίο μου έδειχνε (εν αντιθέσει με τον μαμίσιο taskman) αν είναι ανοικτές ακόμη και οι κύριες λειτουργίες του τηλεφώνου (όπως πχ το Preffered Contacts, Call κλπ)

 

Αποτελέσματα τεστ (ότι να 'ναι είναι, ακούστε):

 

1. Όταν φόρτιζα το κινητό με τον μαμίσιο φορτιστή του (με το καρφί) και το έβγαζα από την πρίζα κατευθείαν μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης (και το σβήσιμο του λαμπακιού) η μπαταρία τελείωνε μέσα σε 18 ώρες με normal χρήση. Τσεκαρισμένο αυτό καθώς το έκανα 2-3 φορές. Το ίδιο αποτέλεσμα είχα και με φόρτιση μέσω pc!

 

2. Όταν άφηνα το κινητό στη φόρτιση με έναν παλιό usb φορτιστή περισσότερων mAh (του Ε52 συγκεκριμένα) καθόλη τη διάρκεια της νύχτας, το κινητό έπιανε επιδόσεις όπως αυτές που ακούμε συχνά από τον mirrorofsorrow, δηλαδή έως και 3 μέρες με normal χρήση

 

Σημείωση: Μετά από αυτό λέω, εντάξει. Θα κάνω την πατέντα αυτή (όσο παράλογη κι αν ακούγεται) και θα ησυχάσω. Ωστόσο, προχθές, ακολουθώντας την παραπάνω διαδικασία, το κινητάκι άρχισε πάλι να ροκανίζει μπαταρία γρήγορα (μιλάμε για περίπου 1% πτώση κάθε 15 λεπτά κλειδωμένο στην αναμονή με όλα κλειστά!!!).

...Άρχισα να βρίζω πάλι. Με τα πολλά μου ήρθε μια ιδέα:

 

3. Έκανα επανεκκίνηση και η μπαταρία σταμάτησε να πέφτει γρήγορα. Σήμερα είναι πάλι εντάξει με το τρόπο στο νούμερο 2.

 

Δεν ξέρω τι να πω.

 

4. Επίσης, ο κολλητός μου έχει και αυτός Ν8 και μετά από ένα μήνα όπου η μπαταρία του ήταν μια χαρά (και χωρίς να έχει βάλει κάποια εφαρμογή extra, φανταστείτε δεν έχει καν μπει στη διαδικασία sign εφαρμογών) άρχισε να του τελειώνει κι αυτουνού μέσα σε μία μέρα. Αυτός με τη σειρά του έσβηνε μία μία τις εφαρμογές (ακόμα και τα mail) για να παρατηρήσει αν θα υπάρξει διαφορά και τίποτα!

 

5. Στο battery monitor (και σε εμένα και σε εκείνου) το μεγαλύτερο ποσοστό στην κατανάλωση μπαταρίας είναι αυτό το άτιμο "other".

 

6. Παράλληλα, κάνω παρατηρήσεις και σημειώνω τα ποσοστά που εμφανίζονται στο battery monitor και τα ανάγω (ανάλογα τη διάρκεια χρήσης μιας εφαρμογής) στη συνολική αυτονομία και βγάζω αποτελέσματα αλλά αν τα παραθέσω εδώ πάει μακριά η βαλίτσα.

 

7. Ξέχασα να γράψω το σημαντικότερο. Τα αποτελέσματα (1) και (2) ήταν τα ίδια όταν έκανα και hard format στη συσκευή και χωρίς να τη φορτώσω με το παραμικρό (μόνο επαφές πέρασα). Γεγονός που αποκλείει υπαιτιότητα δική μου ή κάποιας περίεργης εφαρμογής!

 

Συνοψίζοντας, και από τη μέχρι στιγμής έρευνά μου έχω καταλήξει στο εξής: Κάποια εσωτερική λειτουργία του τηλεφώνου κάνει τη δουλειά, η οποία δεν εμφανίζεται στους taskmanagers και η οποία δεν ξέρω πότε παίρνει μπρος και πότε όχι. Όσο για τη "γρήγορη" φόρτιση δεν έχω λόγια. Είναι τελείως παράλογο αυτό που γίνεται.

Στο iphone μου έδειξε ένας φίλος χθες μια εφαρμογή, η οποία καταγράφει αναλυτικά ποιες εφαρμογές τρέχουν και πόση ενέργεια καταναλώνουν. Κάποια αντίστοιχη εφαρμογή για symbian ίσως έριχνε φως στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Αυτά κι ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ! Αναμένω τα σχόλια σας.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η περιγραφη σου αλλα και παλι δεν μας λες πια ειναι η πραγματικη χρηση που κανεις. δηλαδη τηλεφωνα παιχνιδι κλπ. εγω με μαλλον μετρια χρηση καταφερνει και μου βγαζει 3-4 μερες καθε φορα μετα τις πρωτες 5 φορτισεις. εξαρταται απο το ποσο το σκαλιζεις κατι που κανω κι εγω αρκετα αλλα και τι σημα εχει στην περιοχη σου, ποσο μουσικη ακους κλπ. παντως αν σε αναμονη σου πεφτει με το ρυθμο που μας λες ειναι παραξενο Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια συμπτωματα εχω και εγω... Στην αρχη αντεχε μεχρι και 2 μερες με κανονικη χρηση και σκαλισμα, ενω πλεον εχω πεσει στην 1 μερα με την ιδια (ισως και λιγοτερη χρηση μιας και δεν το σκαλιζω τοσο)....

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κρατάει 1 με 1,5 μέρα αλλά με πολύ σκληρή χρήση, δηλαδή πολύ σερφάρισμα στο διαδίκτυο, τουλάχιστο 1-2 ώρες, με βιντεάκια στο Youtube, επεξεργασία εγγράφων Word, αρκετό GPS, κανένα παχνίδι και κανένα μισάωρο ομιλία. Γενικά δεν το αφήνω από το χέρι μου, το σκαλίζω όλη μέρα. Και εννοείται ότι το βράδυ το αφήνω ανοιχτό, με την εξοικονόμηση ενέργειας ενεργοποιημένη.

 

Για μένα αυτή η αυτονομία είναι παραπάνω από ικανοποιητική.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ τι κουφα ειναι αυτα μετη μπαταρια...σημερα κλεινει μηνα το δικο μου...για να δουμε,τελικα κατι παιζει,να σας πω την αληθεια εγω οταν ειναι στην αναμονη το εχω παντα σε εξοικονομηση ενεργειας και μαλλον βοηθαει αρκετα συν οτι προσεχω να κλεινω τα παντα στο backround...και οπως λεει και ο φιλος παραπανω εκανα 5 πληρης κυκλους αφηνοντας το να σβυνει. Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια που ειναι το αντιχτοιχο θεμα για το hack της καμερας δεν μπορω να το βρω κ εχω σκαλωσει..ευχαριστω.

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Symbian - Hacks & Patches

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μπορώ αν γνωρίζετε να περάσω τους σελιδοδείκτες που χρησιμοποιώ στον Firefox στο pc, με κάποιο τρόπο στο Ν8 για να τους χρησιμοποιώ και εκεί???

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

Link to comment
Share on other sites

**********************

Συνοψίζοντας, και από τη μέχρι στιγμής έρευνά μου έχω καταλήξει στο εξής: Κάποια εσωτερική λειτουργία του τηλεφώνου κάνει τη δουλειά, η οποία δεν εμφανίζεται στους taskmanagers και η οποία δεν ξέρω πότε παίρνει μπρος και πότε όχι. Όσο για τη "γρήγορη" φόρτιση δεν έχω λόγια. Είναι τελείως παράλογο αυτό που γίνεται.

Στο iphone μου έδειξε ένας φίλος χθες μια εφαρμογή, η οποία καταγράφει αναλυτικά ποιες εφαρμογές τρέχουν και πόση ενέργεια καταναλώνουν. Κάποια αντίστοιχη εφαρμογή για symbian ίσως έριχνε φως στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Αυτά κι ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ! Αναμένω τα σχόλια σας.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου ότι κάτι περίεργο συμβαίνει !!!

και έχω να αναφέρω - συμπληρώσω στα δικά σου ότι:

 

α) μετά την πρώτη μου φόρτιση η οποία κράτησε όσο χρειάστηκε το κινητό για να φόρτιση ή αυτονομία ήταν 3α 24ωρα + 5 ώρες συνεχόμενα με αρκετή χρήση.

 

β) η δεύτερη φόρτιση έγινε με τον ίδιο φορτιστή όλο το βράδυ και από τις πρώτες ώρες κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Με λιγότερη χρήση από τις προηγούμενες ημέρες η γρήγορη πτώση της μπαταρίας είναι εμφανές. Την επομένη το πρωί ήταν σχεδόν άδεια και με το ζόρι κράτησε μέχρι το μεσημέρι με εξοικονόμηση ενέργειας.

 

γ) τρίτη φόρτιση έγινε το Σάββατο το μεσημέρι η οποία κράτησε όσο χρειάστηκε το κινητό για να φόρτιση. Με την ίδια χρήση περίπου που έκανα μετά την πρώτη φόρτιση κοντεύω το 2ο 24ωρο αυτονομίας και είμαι στο 50% στης 5 γραμμές και με το nokia batarry στο 38% !!!

 

αυτά κι από εμένα περί αυτονομίας ...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ποσοι και ποιοι εχετε το garmin αλλα το process tsautostart.exe μπορει να σας μειωσει την αυτονομια. ξεκιναει καθε φορα μετο τηλ και δε κλεινει ποτε. αν ισχυει κατι τετοιο θα σας πω πως θα το απενεργοποιησετε μια και καλη.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

λεγαμε οτι αναγνωριζει μονο FAT 32, πολυ καλα, αλλα αν καταλαβα καλα δεν μπορει να υπαρξει διαμερισμα FAT32 ανω των 32Gb?

ετσι τουλαχιστον μου λεει ο νεος μου Lacie ( 1 Τb 2,5'', 80 ευρω απο κωτσοβ.... σπευσατε ).

πολυ καλα εφτιαξα 3 διαμερισματα FAT32 των 31Gb και ενα 850 NTFS , το συνδεω στο Ν8, αλλα δεν αναγνωριζει, μη καταλληλο λεει το μυνημα.

 

Άλλαξε το utility με το οποίο φορμάρεις τον δίσκο. To format των windows δεν μπορεί να φτιάξει πολύ μεγάλα partition.

Για παράδειγμα με το paragon hard disk manager έφτιαξα partition 250GB σε FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το utility με το οποίο φορμάρεις τον δίσκο. To format των windows δεν μπορεί να φτιάξει πολύ μεγάλα partition.

Για παράδειγμα με το paragon hard disk manager έφτιαξα partition 250GB σε FAT32.

 

Τον βλέπει το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πριν λίγο με nokia care και μου είπαν ότι για να αλλάξω το τζαμάκι τις κάμερας πρέπει να λάκσο όλο το πίσω μέρος και κοστίζει 100 euro για αυτό προσέξτε παρα πολύ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πριν λίγο με nokia care και μου είπαν ότι για να αλλάξω το τζαμάκι τις κάμερας πρέπει να λάκσο όλο το πίσω μέρος και κοστίζει 100 euro για αυτό προσέξτε παρα πολύ

 

ενα εχω να πω. για ακομη μια φορα η Nokia βρηκε τροπο να τα παιρνει.. δε ξερω αν το anti-scratch γυαλι θα αλλαζε τη ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα και η ελλειψη καλυματος για ενα τετοιο φακο και μια τετοια κατασκευη ειναι το ελαχιστο τραγικη αμελεια

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...