Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς portrait qwerty. Landscape qwerty έχουμε και τώρα. Το καλό με την προσθήκη αυτή είναι ότι θα δουλεύει και η εφαρμογή Swype σε portrait. Όταν θα βγει και ελληνικό πακετάκι θα είμαστε πλήρεις από εισαγωγή κειμένου. ;)

 

ναι portrait εννοω μπρερδευτηκα.εγω δεν βολευομαι καθολου πλεον το t9 και αναγκαστηκα συνεχεια το γυρναω se landscape για να γραψω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε μπορω να καταλαβω γιατι η νοκια δεν εχει δωσει στο κινητο τις πληρεις δυνατοτητες του και πρεπει να βαζουμε τα διαφορα mods που βγαινουν για το κινητο, που μπορει να ειναι και επικινδυνα.

 

Εχουν βγει δεκαδες mods, που βελτιωνουν τα fps στο βιντεο, καλυτερη αναλυση και καλυτερη αναλυση,ποιοτητα και ρυθμισεις στη φωτογραφια.

 

Προσωπικά, δεν έχω πειράξει τίποτα καθώς το βίντεο και η φωτο είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικές. Γενικά, δε νομίζω ότι χρειάζεται να περάσεις καμία τροποποίηση στο Ν8 καθώς λειτουργεί άψογα και, πρακτικά, δεν του λείπει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις, αν δεν τις σετάρει μόνη της η συσκευή θα τις ζητήσεις από την cosmote. Θα σου έρθουν σαν μήνυμα και απλά θα τις αποθηκεύσεις. Από εκεί και πέρα, θα φτιάξεις τις ρυθμίσεις όπως περιγράφεται στο Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί.

 

Άνοιξε και τρέξε την ενσωματωμένη εφαρμογή ρυθμίσεων:

Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις εφαρμογών - Οδηγός ρυθμίσεων - Φορέας δικτύου.

 

 

 

Το εκανα τελικα χειροκινητα μεσω του μενου "Συνδεσιμοτητα" κτλ. και ολα τελεια.

Δουλευει μια χαρα.

 

Ευχαριστω πολυ και καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση στην αναβαθμιση του ιανουαριου που λεγεται οτι θα παρουμε να μας δωσουν browser και landscape qwerty?? η θα ειναι μονο για bug fixes?

Η PR2.0 θα έρθει Ιανουάριο ή Φεβρουάριο, και θα περιέχει το νέο browser, portrait qwerty, άμεσες αλλαγές στη homescreen κλπ.

Η PR1.1 που περιείχε μόνο bug fixes και θα ερχόταν το Δεκέμβριο ακυρώθηκε, αφού αποφασίστηκε να ρίξουν όλο το βάρος στην PR2.0.

 

και τις αλλαγες εμφανισης του μενου θα τις παρουμε σε αυτην που ειπανε στα μεσα του ετους?

Την PR3.0, πρώην Symbian^4, να την περιμένεις το φθινόπωρο. Είναι πολλές οι αλλαγές που περιλαμβάνει, μιλάμε για πλήρη ανασχεδίαση του UI.

Link to comment
Share on other sites

Η PR2.0 θα έρθει Ιανουάριο ή Φεβρουάριο, και θα περιέχει το νέο browser, portrait qwerty, άμεσες αλλαγές στη homescreen κλπ.

Η PR1.1 που περιείχε μόνο bug fixes και θα ερχόταν το Δεκέμβριο ακυρώθηκε, αφού αποφασίστηκε να ρίξουν όλο το βάρος στην PR2.0.

 

 

Την PR3.0, πρώην Symbian^4, να την περιμένεις το φθινόπωρο. Είναι πολλές οι αλλαγές που περιλαμβάνει, μιλάμε για πλήρη ανασχεδίαση του UI.

 

α ωραια...εστω και ετσι πολυ καλα.με ενδιαφερουν πολυ οι 2 απο πανω αλλαγες...

thanks για την απαντηση και ελπιζω γεναρη φλεβαρη το πολυ να τη εχουμε,μην καθυστερησουν....

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω γιατι η νοκια δεν εχει δωσει στο κινητο τις πληρεις δυνατοτητες του και πρεπει να βαζουμε τα διαφορα mods που βγαινουν για το κινητο, που μπορει να ειναι και επικινδυνα.

 

Εχουν βγει δεκαδες mods, που βελτιωνουν τα fps στο βιντεο, καλυτερη αναλυση και καλυτερη αναλυση,ποιοτητα και ρυθμισεις στη φωτογραφια.

 

Μωρε η Nokia ξερει τι κανει και προφανως σκεφτεται οτι εσυ θα "πειραξεις" το κινητο σου ετσι ωστε αν κατι παει στραβα να πληρωσεις κιολας!:p Γνωμη μου (οπως πολυ σωστα ειπε και ο mirror) να μην hackαρετε μια τοσο ακριβη συσκευη. Τα εχει ολα και οι λεπτομερειες θα διορθωθουν με τα updates. Λιγη υπομονη δεν εβλαψε κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι το κινητό δεν χρειάζεται να το πειράξεις. Οι όποιες ατέλειες θα βελτιωθούν μέσω μελλοντικών αναβαθμίσεων! Πραγματικά ό,τι καλύτερο από τη Νοκια!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..σημερα ποια το κραταω στα χερια μου...το πηρα απο το plaisio..και εχει περασμενο δυστηχως ή ευτυχως τα παντα απο την cosmote...apo ringtone, wallparer, cosmote my view κ.τ.λ.π μεχρι στιγμης τα παντα τελεια...το κινητο τρεχει με τα χιλια:D:D:D:D:D

 

Καλορίζικο το εργαλείο. δλδ η συσκευή απο Πλαίσιο είναι branded Cosmote? Σε ασημί χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παίδες καλημέρα. παρέλαβα δευτέρα απο wind προπαραγγελία από 17/11 ελληνικότατο dark grey(ήθελα silver white αλλα σιγά μην το αφηνα να μου ξεφύγει). τόσο καιρό έπαιζα μαζί του όταν έβρισκα χρόνο μεταξύ δουλειάς και παιδιών.το δουλεύω πάντα με εξοικονόμηση ενέργειας και μετα από 4 φορτίσεις δυστηχώς μου τελειώνει σε 18 με 24 ώρες (φόρτιση σύμφωνα με τις συμβουλές για Li.). πριν λίγο μπήκε και η sim card.

εντυπώσεις που ξεχωρίζουν:

1) απίστευτη αίσθηση του κρύου αλουμινίου.:)

2) αψογη ανταπόκριση.:happy:

3) η προσμονή επίσης με έκανε να το αγαπήσω περισσότερο.:rolleyes:

Γενικά ευχαριστω καταπληκτικέ αγιε βασίλη :D

 

προσωπική συμβουλή:

1)Πάντα να κλεινετε το κινητό (φορτισμένο) εστω και για 1 λεπτό 1 φορά την εβδομάδα.(εγώ το κάνω σε όλες τις συσκευές μου nokia) (Είμαι πλέον 15 χρόνια nokias!!!) ή καλύτερα να το κλείνετε το βράδυ.;)

2)σας παρακαλούμε μη μας κουράζετε με τις αντεκλίσεις σας.:wacko:

 

Και σήμερα νευρίασα :mad::mad: γιατί ανακάλυψα ότι το android market τις κανονικές εκδόσεις του angry birds που θέλει ο γιος μου τις έχει δωρεάν ενω εμείς στο ovi πρέπε να σκάσουμε 6 euro και για τις δύο. δηλάδη μας έχουν για λαλάκες

Αυτά προς το παρόν. sorry για το μεγάλο post.

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. πόσο κρατάει η μπαταρία του Ν8;

 

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. πόσο κρατάει η μπαταρία του Ν8;

 

είναι για 2 ημέρες αν χρησιμοποιείς bluetooth; είναι φυσιολογικό να υποθέσω; με περίπου μιάμιση με δύο ώρες την ημέρα ομιλία;

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου. εχουμε ενα ομαδικο προγραμμα στη wind και μας κανουν δωρο καποιο ποσο για αναβαθμηση συσκευων.

Ως φαν του n8 λεω να το αποκτησω μιας και η τιμη θα μου βγει στο 1/3 πιο χαμηλη του 493.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν στη wind παιζει παραεισαγωγη γιατι η παραλαβη δεν θα γινει απο καταστημα,αλλα απο τα κεντρικα (με αποστολη κατοπιν συνεννοησης), και απο την υπαλληλο που ξεκινησε την ενημερωση μας για την προσφορα.Εχει κανει κανεις τετοιου ειδους συναλλαγη?

 

Στη wind βολου (δημητριαδος) που ρωτησα σημερα το απογευμα,δεν ειχαν ετοιμοπαραδοτα και τα περιμενανε.

Ομως ο πωλητης, οταν ρωτησα, μου το ειπε ξεκαθαρα και μπραβο του...λευκη ταινια στο κουτι, και εισαγωγες απο ουγγαρια και φιλανδια.

και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω...''την επιδοτηση μου μεσα!'':mad:

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα νευρίασα :mad::mad: γιατί ανακάλυψα ότι το android market τις κανονικές εκδόσεις του angry birds που θέλει ο γιος μου τις έχει δωρεάν ενω εμείς στο ovi πρέπε να σκάσουμε 6 euro και για τις δύο. δηλάδη μας έχουν για λαλάκες

Αυτά προς το παρόν. sorry για το μεγάλο post.

 

Nαι δυστυχως... Ακομα κ στο i phone που εχω πρεπει να πληρωσεις. Οχι φυσικα 6 ευρω αλλα καπου στο 0.80... Μονο το android τα χει δωρεαν κ οχι μονο το angry birds αλλα κ το navigon για το οποιο η apple ζηταει 68 ευρω( αν θυμαμαι καλα) κ πολλες αλλες εφαρμογες... Γενικα ως χρηστης κ των τριων store εχω να πω πως το android μεχρι στιγμης δεν πιανεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) επειδή από αύριο και εγώ θα είμαι από τους τυχερούς κατόχους του Ν8, σε προηγούμενα ποστ διάβασα για το ηχείο στις συνομιλίες, οτι δεν ακούγεται καλά στις συνομιλίες η φωνή μας, θα ήθελα να ρωτήσω από όσους το έχουν το Ν8 ισχύει αυτό όντως; :wacko:

 

Σε καποιους απο οτι διαβαζω ναι σε εμενα δεν εχει τυχει!!!Αν ειχε προβλημα και με τα οσα λενε τα παιδια εδω θα το ειχε δειξει απο την αρχη πιστευω!!

 

Αν οδηγείς να πάρεις handsfree και πάλι δε κατάλαβαινω τον όρο "ακροβατικά", το "κόκκινο" πατάς και τελειώνει η κλήση :!:

 

Με λιγη προσοχη δεν εχεις προβλημα με την οθονη!!

 

απο τη νοκια ειχαν πει οτι θα βγει η πρωτη το πρωτο τριμηνο του ετους.αλλα μετα καπου διαβασα για γεναρη.δεν παιρνω και ορκο.αμα το βρω θα το βαλω αλλα δεν θυμαμαι.

 

Γεια γεναρη διαβασα και εγω!!!Υπομονη...!!!

 

Ναι αλλα αν δε τη χακαρουμε, δε θα παιρνει unsigned εφαρμογες. Εσεις τι εχετε κανει;

 

Της κανεις μια μια signed στον υπολογιστη σου και μετα της περνας..!!!Για μενα ειναι ο καλυτερος τροπος!!!

 

Α και κατι ακομη μετα απο 1.5 μηνα με το κινητο σημερα μου εκανε μονο του στο ασχετο την ωρα που πηγα να κανω μια κληση ενα restart....!!!!Ελπιζω να μην ξαναγινει γιατι εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα γιαυτο!!!Θα δειξει ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το τσάμπα της Android είναι οτι έχει πολλές περισσότερες εφαρμογές, χθές το διαπίστωσα από το κινητό το αδερφού μου και από της apple μέσω του ipod touch μου...Εξωφρενικά ποσά ζητάει το μήλο για ορισμένες εφαρμογές...

 

Σε καποιους απο οτι διαβαζω ναι σε εμενα δεν εχει τυχει!!!Αν ειχε προβλημα και με τα οσα λενε τα παιδια εδω θα το ειχε δειξει απο την αρχη πιστευω!!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, το πρόβλημα ήταν στο ηχείο του κινητού ή στα ακουστικά; Γιατί αν είναι στα ακουστικά μικρό το πρόβλημα :happy:

 

------------------------------------------

 

Ισχύει αυτό http://www.youtube.com/watch?v=YU0xtqWbFZc ;;;;

Edited by Itchrist86

Married with N8:love:

I have a dream...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να δουλέψω το A-GPS, μπορώ και κατεβάζω κανονικά δεδομένα μέσω cybee (cytamobile Κύπρου) τίποτα όμως στο geotag της φωτογραφικής.

 

Απολογούμαι αν έχει ρωτηθεί ξανά, απλά κουράστηκα να ψάχνω.

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο. δλδ η συσκευή απο Πλαίσιο είναι branded Cosmote? Σε ασημί χρώμα?

 

σας ευχαριστω...απο τις 8 το απογευμα μεχρι και τωρα η μπαταρια μια χαρα ειναι..το gps κλειδωσε μεσα σε 5 cec :D επαθα πλακα μαζι με την γυναικα μου :D κατεβασα ηδη και δυο παιχνιδια..ναι η συσκευη ειναι branded Cosmote...το εγραφε μαλιστα και στο κουτι..βεβαια με ειχαν ρωτησει και πριν αν ειμαι για cosmote..γιατι το πηρα και μεσω επιδοτησης..το αναφερω αυτο γαιτι ισως να επαιζε λογο και σε ποιο δικτυο κινητης εισαι :confused: ? και το χρωμα ειναι σε dark grey...αυτα εν ολιγοις

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να δουλέψω το A-GPS, μπορώ και κατεβάζω κανονικά δεδομένα μέσω cybee (cytamobile Κύπρου) τίποτα όμως στο geotag της φωτογραφικής.

 

Απολογούμαι αν έχει ρωτηθεί ξανά,

απλά κουράστηκα να ψάχνω.

 

Για να λειτουργήσει το υποβοηθούμενο GPS πρέπει να ρυθμίσεις το εξής:

Ρυθμίσεις>Ρυθμίσεις Εφαρμογών>Εντοπισμός Θέσης>Μέθοδοι Εντοπισμού Θέσης, και θα επιλέξεις "Ενσωματωμένο GPS" και "Υποβοηθούμενο GPS".

Όσο για το geotagging της κάμερας, θα πρέπει να επιλέξεις την αντίστοιχη ρύθμιση από το μενού της, συγκεκριμένα να ενεργοποιήσεις την επιλογή: Επιλογές>Ρυθμίσεις>Αποθήκευση Πληροφοριών Θέσης. Εμένα με το που ανοίγω την κάμερα, αμέσως συνδέεται.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει το υποβοηθούμενο GPS πρέπει να ρυθμίσεις το εξής:

Ρυθμίσεις>Ρυθμίσεις Εφαρμογών>Εντοπισμός Θέσης>Μέθοδοι Εντοπισμού Θέσης, και θα επιλέξεις "Ενσωματωμένο GPS" και "Υποβοηθούμενο GPS".

Όσο για το geotagging της κάμερας, θα πρέπει να επιλέξεις την αντίστοιχη ρύθμιση από το μενού της, συγκεκριμένα να ενεργοποιήσεις την επιλογή: Επιλογές>Ρυθμίσεις>Αποθήκευση Πληροφοριών Θέσης. Εμένα με το που ανοίγω την κάμερα, αμέσως συνδέεται.

΄

 

Το δικό μου με τίποτα, έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτά που λες φίλε τα έκανα, μόλις τρέξω την εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί στο cybee με κάποιες ρυθμίσεις τα καταφέρνει με κάποιες όχι και στις 2 περιπτώσεις όμως δεν δουλεύει το geotag. Μόνο σε εξωτερικούς χώρους έχει επιτυχία και αυτό φαντάζομαι οφείλετε στο gps. Σωστά; Έχω απογοητευτεί πολύ, το phone το έκανε τόσο γρήγορα.

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

΄

 

Το δικό μου με τίποτα, έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτά που λες φίλε τα έκανα, μόλις τρέξω την εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί στο cybee με κάποιες ρυθμίσεις τα καταφέρνει με κάποιες όχι και στις 2 περιπτώσεις όμως δεν δουλεύει το geotag. Μόνο σε εξωτερικούς χώρους έχει επιτυχία και αυτό φαντάζομαι οφείλετε στο gps. Σωστά; Έχω απογοητευτεί πολύ, το phone το έκανε τόσο γρήγορα.

 

Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι φταίει η SIM σου ή οι ρυθμίσεις δικτύου του παρόχου σου. Δοκίμασε να την αλλάξεις.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι φταίει η SIM σου ή η ρυθμίσεις δικτύου του παρόχου σου. Δοκίμασε να την αλλάξεις.

 

Στο διαδίκτυο μπορώ να μπω χωρίς wifi… επίσης στο APN control μου βγάζει sim card error

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Τελικά δεν άντεξα και ενώ ήμουν έτοιμος χθες να πάρω το C7 μου είπαν στο κατάστημα που πήγα οτι είχε έρθει το Ν8 και μάλιστα σε ασημί, οπότε μου το έκανα το δώρο :) Πρώτες εντυπώσεις άριστες, αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι η ανάδραση της οθόνης, έχει αναφερθεί αρκετές φορές βέβαια, αλλά είναι άλλο πράγμα όταν το νιώθεις. Το μόνο που με απασχολεί λιγάκι είναι η θερμοκρασία που ανεβάζει με ανοιχτό το wifi αλλά και πάλι όχι σε υπερβολικό βαθμό.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Nαι δυστυχως... Ακομα κ στο i phone που εχω πρεπει να πληρωσεις. Οχι φυσικα 6 ευρω αλλα καπου στο 0.80... Μονο το android τα χει δωρεαν κ οχι μονο το angry birds αλλα κ το navigon για το οποιο η apple ζηταει 68 ευρω( αν θυμαμαι καλα) κ πολλες αλλες εφαρμογες... Γενικα ως χρηστης κ των τριων store εχω να πω πως το android μεχρι στιγμης δεν πιανεται...

 

μηπως ειναι trial και το λεει σαν free?!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα rye traveller, 2 ετων περιπου. Αργει μερικες φορες υπερβολικα μεχρι να πιασει σημα απο δορυφορο. Το N8 ακουσα οτι πιανει πολυ γρηγορα. Κανει για gps στο αμαξι; Ειναι βολικο; Εχει φωνητικες εντολες στα ελληνικα; Μπορω να βαλω το garmin ή το sygic;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...