Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμ ειδες?Διπλα στο ζαρζαβατικο και στο συνηθησμενο πως φαινεται?ΑΠΛΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ

 

καλα τα λες. αλλα και το σκουρο γκρι αν και τοεχω 2 μηνες περιπου ειναι πολυ ωραιο. αλλα το πορτοκαλι ειναι τελειο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κύριοι μια ερώτηση που προφανώς έχει απαντηθεί αλλά και 198 σελίδες είναι ένα αξιοσέβαστο νούμερο για να διαβάσει κανείς.

Επειδή θα το πάρω από αγγλία υπάρχει τρόπος να περάσω το ελληνικό firmware ε; Ελληνική γλώσσα με λίγα λόγια. :worry:

 

Ευχαριστώ

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Το hard reset τα σβήνει όλα, μνήμη τηλεφώνου και μαζικής αποθήκευσης αλλιώς δε θα ήταν «hard».

 

δοκιμασε το πρωτα και θα δεις πως κανει μονο το C.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το θεμα θα ειναι μη χασεις το doa. κατα τα αλλα νομιζω κι εγω οτι αν δεν το θεωρεις σοβαρο κρατησε το. παντως καποιοι εδω με πηραν απο τα μουτρα πριν μερικες μερες οταν ειπα οτι ειναι λεπτομερεια που δυκολα θα την εβλεπες αν δεν στην ελεγαν. το δικο μου παντως δεν παρουσιαζει τετοιο προβλημα

 

Κοίταξε, το πρόβλημα υφίσταται και είναι εμφανές. Για παράδειγμα το ρολόι του screensaver είναι μισό μαύρο, μισό κόκκινο. Η αυξομείωση του φωτισμού επίσης μειώνει/αυξάνει το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα διαβάσει το forum, πήγα καρφωτά να το ψάξω και το είδα αμέσως. Αν δεν ήξερα τίποτα ενδεχομένως να το προσπερνούσα, θεωρώντας ότι είναι κάτι φυσιολογικό. Από τη στιγμή όμως που σε άλλους δεν υφίσταται, με ενοχλεί το ότι έχω μια προβληματική οθόνη.

Και το θέμα είναι ότι δεν έχει υπάρξει επίσημη ανακοίνωση από τη Nokia για το αν πρόκειται περί hardware ή software προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εμ ειδες?Διπλα στο ζαρζαβατικο και στο συνηθησμενο πως φαινεται?ΑΠΛΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ

 

Μοναδικό όντως. Και εγώ το πορτοκαλί περιμένω να δω από τη NOKIA και στην Ελλάδα.

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μια ερώτηση που προφανώς έχει απαντηθεί αλλά και 198 σελίδες είναι ένα αξιοσέβαστο νούμερο για να διαβάσει κανείς.

Επειδή θα το πάρω από αγγλία υπάρχει τρόπος να περάσω το ελληνικό firmware ε; Ελληνική γλώσσα με λίγα λόγια. :worry:

 

Ευχαριστώ

φυσικα και υπαρχει τροπος. υπαρχει οδηγος για εργοστασιακο φλασαρισμα του,ν8. κανε ενα ψαξιματακι και θα το βρεις στις αρχικες σελιδες των θεματων

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το πρωτα και θα δεις πως κανει μονο το C.

Εσυ το δοκιμασες φιλε, η μονο ο terrestrial σου ειπε οτι γινεται;;; Θελω να ξερω ωστε να μεταφερω τα αρχεια στο pc αν χρειαστει...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ το δοκιμασες φιλε, η μονο ο terrestrial σου ειπε οτι γινεται;;; Θελω να ξερω ωστε να μεταφερω τα αρχεια στο pc αν χρειαστει...

 

κανε ενα backup να εισαι σιγουρος. το λογικο παντως ειναι να σβηνει και τις 2 μνημες

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις refurbish σβήνει την C, εάν έχεις περάσει το αρχείο του σκληρού θα τον σβήσει και αυτόν. Εάν δεν το έχεις δεν τον σβήνει. Εάν θέλεις απλά να αλλάξεις γλώσσα κάνε από το phoenix software update και ετσι δεν θα χάσεις τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το πρόβλημα υφίσταται και είναι εμφανές. Για παράδειγμα το ρολόι του screensaver είναι μισό μαύρο, μισό κόκκινο. Η αυξομείωση του φωτισμού επίσης μειώνει/αυξάνει το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα διαβάσει το forum, πήγα καρφωτά να το ψάξω και το είδα αμέσως. Αν δεν ήξερα τίποτα ενδεχομένως να το προσπερνούσα, θεωρώντας ότι είναι κάτι φυσιολογικό. Από τη στιγμή όμως που σε άλλους δεν υφίσταται, με ενοχλεί το ότι έχω μια προβληματική οθόνη.

Και το θέμα είναι ότι δεν έχει υπάρξει επίσημη ανακοίνωση από τη Nokia για το αν πρόκειται περί hardware ή software προβλήματος.

 

Εχουν γινει ηδη πολλες φιλοσοφικες,πλατωνικες,υπεραναλυτικες και μαχητικες συζητησεις περι του θεματος εδω μεσα. Τα συμπερασματα ειναι εντελως απροσδιοριστα. Ασ κανουμε λοιπον υπομονη μηπως διορθωθει στο μελλον. Εισαι ενας απ τους πολλους με αυτο το φαινομενο στο Ν8 του. Προσωπικα το θεωρω δυσκολο να υπαρχουν τοσα πολλα κινητα με προβληματικη οθονη και να μην εχει γινει μεγας ντορος,με παραλληλη επισημη θεση της Nokia. Υπομονη λοιπον για ολους μας :)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το πρωτα και θα δεις πως κανει μονο το C.

 

Με το Hard reset την είχα πατήσει τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει (αρχές Δεκέμβρη).

Νόμιζα και εγώ ότι θα σβήσει μόνο την C αλλά τελικά τις έσβησε και τις 2 (C & E).

Έτσι έχασα όλες τις φωτό που είχα τραβήξει αλλά και τα video,widgets,προγράμματα που έδινε η nokia.

Επίσης είχα πρόβλημα μετά που δεν εγκαθιστούσε τις QT βιβλιοθήκες και δεν μπορούσα να βάλω το ovi store με τίποτα.

Τελικά σώθηκα με refurbish από το Phoenix.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει ηδη πολλες φιλοσοφικες,πλατωνικες,υπεραναλυτικες και μαχητικες συζητησεις περι του θεματος εδω μεσα. Τα συμπερασματα ειναι εντελως απροσδιοριστα. Ασ κανουμε λοιπον υπομονη μηπως διορθωθει στο μελλον. Εισαι ενας απ τους πολλους με αυτο το φαινομενο στο Ν8 του. Προσωπικα το θεωρω δυσκολο να υπαρχουν τοσα πολλα κινητα με προβληματικη οθονη και να μην εχει γινει μεγας ντορος,με παραλληλη επισημη θεση της Nokia. Υπομονη λοιπον για ολους μας :)

 

Θυμάμαι πως έχεις και εσύ το πρόβλημα, έτσι; Τι μου προτείνεις να κάνω; Να το πάω πίσω τώρα για DOA και να περιμένω νέα παραλαβή ή να το αφήσω ως έχει; Δεν γνωρίζω κι όλας αν στο Πλαίσιο θα το δεχτούν σαν βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το πρωτα και θα δεις πως κανει μονο το C.

 

Εσύ το έχεις δοκιμάσει ή έμεινες με αυτό που σου είπε κάποιος άλλος;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια για την διευκρινιση. vdanasto εγω θα ελεγα να το κρατησεις. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι θεμα software που θα διορθωθει, και εξαλλου δεν φαινεται εντονα παρα μονο σε απολυτο σκοταδι! Εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι αλλο με το θεμα, γιατι δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα στη χρηση του τηλεφωνου, ουτε και καθομαι να δω ταινια στο κινητο! Αν εσυ το βρισκεις σημαντικο, πηγαινε το πισω για αλλαγη...αν και κατα πασα πιθανοτητα (αν στο αλλαξουν) θα παρεις ενα με αντιστοιχη οθονη που θα εχει το ιδιο "προβλημα". Εσυ αποφασιζεις αν αξιζει τον κοπο...
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. όταν είμαι συνδεδεμένος με ακουστικό bluetooth και πηγαίνεις να πληκτρολόγησης ένα τηλεφωνικό νούμερο το πληκτρολογιο γρασάρει κολλάει. το έχετε τσεκάρει?

είναι κάποιο ελάττωμα τις δικης μου συσκέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το maze lock και μετα απο λιγη ωρα μολις παω να το ξεκλειδωσω μου βγάζει οτι δεν εχει μνημη!!! Πως μπορουμε να δουμε την μνημη που ¨τρωει¨ το καθε προγραμμα?

 

Για την ακριβεια μου βγαζει: " Mazelock: Memory full.Close some applications and try again" Ξερει κανεις κατι?

 

Ειχε κανεις καποιο παρομοιο προβλημα? Μου το εχει κανει και με αλλα προγραμματα για διαφορετικο κλειδωμα...

Link to comment
Share on other sites

Με το Hard reset την είχα πατήσει τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει (αρχές Δεκέμβρη).

Νόμιζα και εγώ ότι θα σβήσει μόνο την C αλλά τελικά τις έσβησε και τις 2 (C & E).

Έτσι έχασα όλες τις φωτό που είχα τραβήξει αλλά και τα video,widgets,προγράμματα που έδινε η nokia.

Επίσης είχα πρόβλημα μετά που δεν εγκαθιστούσε τις QT βιβλιοθήκες και δεν μπορούσα να βάλω το ovi store με τίποτα.

Τελικά σώθηκα με refurbish από το Phoenix.

 

Παιδια δεν ξερω τι γινεται ακριβως αλλα τοσα νοκια εχω αλλαξει και εχω αναβαθμιση και ποτε δεν ειχα κανει hard reset πρακτικα σε τι χρειαζεται μετα απο καποιοα αναβαθμιση??Παντως αν χανονται ολα και απο της 2 μνημες ενα back up ειναι απαραιτητο!!!;)

 

Θυμάμαι πως έχεις και εσύ το πρόβλημα, έτσι; Τι μου προτείνεις να κάνω; Να το πάω πίσω τώρα για DOA και να περιμένω νέα παραλαβή ή να το αφήσω ως έχει; Δεν γνωρίζω κι όλας αν στο Πλαίσιο θα το δεχτούν σαν βλάβη.

 

Γνωμη μου αν δεν κανει μπαμ να δειχνει πολυ μην το αλλαξεις!!!Και εγω και αλλοι αρκετοι το εχουν σιγα δεν ειναι και κατι τρομερο και μαλιστα ενα ατομο εδω μεσα αν θυμαμαι καλα το πηγε doa και αυτο που του εδωσαν πισω ξανα ειχε προβλημα!!!:ninja

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις καποιο παρομοιο προβλημα? Μου το εχει κανει και με αλλα προγραμματα για διαφορετικο κλειδωμα...

 

ρε φιλε δεν το βγαζεις τελειως. μια χαρα δεν ειναι το λειδωμα με το πλαινο κουμπι? τι θελεις και μπερδευεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει ηδη πολλες φιλοσοφικες,πλατωνικες,υπεραναλυτικες και μαχητικες συζητησεις περι του θεματος εδω μεσα. Τα συμπερασματα ειναι εντελως απροσδιοριστα. Ασ κανουμε λοιπον υπομονη μηπως διορθωθει στο μελλον. Εισαι ενας απ τους πολλους με αυτο το φαινομενο στο Ν8 του. Προσωπικα το θεωρω δυσκολο να υπαρχουν τοσα πολλα κινητα με προβληματικη οθονη και να μην εχει γινει μεγας ντορος,με παραλληλη επισημη θεση της Nokia. Υπομονη λοιπον για ολους μας :)

 

ωραια το εθεσες! Αν κι εχω πει την προσωπικη μου αποψη,που μπορει να ειναι λαθος βεβαια, μπορω να σου πω οτι το συγκεκριμενο θεμα για τη νοκια δεν υπαρχει. Δεν εχει δοθει καμια απολυτως σχετικη οδηγια και τετοιο προβλημα και συμπτωματολογια δεν αναφερεται πουθενα σε κανενα επιπεδο του σερβις. Ενω ας πουμε το προβλημα του ξαφνικου θανατου το εχουν εντοπισει και αναλυσει πληρως, για τετοιο πραγμα στην οθονη δε γινεται λογος απολυτως πουθενα επισημα μεχρι στιγμης. Τωρα το τι συμπερασμα μπορει να βγαλει καποιος απο αυτο το γεγονος, ουτε αυτο το ξερω :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Εσύ το έχεις δοκιμάσει ή έμεινες με αυτό που σου είπε κάποιος άλλος;:rolleyes:

 

δεν το χω δοκιμασει εγω απλα ο terrestial ειναι λιρα 100 σε αυτα τα θεματα και τον εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια. Απο κει και περα , η λυση ειναι φοβερα απλη και το χουμε κουρασει τσαμπα. Πρωτον μην το κανει κανεισ τωρα γιατι πρεπει να περιμενουμε το Pr1.1 να φυγει το κωλοbug και δευτερον, οποιος θελει να το κανει οπωσδηποτε, ασ κανει ενα back up στο ovi suite και ετσι εχει το κεφαλι του ησυχο!!! πολυσ λογος για το τπτ !

 

Διορθωση απο terrestrial: Το backup δεν είναι σίγουρο ότι κρατάει τα πάντα. Έκανα full backup και είναι μόλις 600MB. Οπότε καλού κακού κάνε ένα χειροκίνητο copy.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ωραια το εθεσες! Αν κι εχω πει την προσωπικη μου αποψη,που μπορει να ειναι λαθος βεβαια, μπορω να σου πω οτι το συγκεκριμενο θεμα για τη νοκια δεν υπαρχει. Δεν εχει δοθει καμια απολυτως σχετικη οδηγια και τετοιο προβλημα και συμπτωματολογια δεν αναφερεται πουθενα σε κανενα επιπεδο του σερβις. Ενω ας πουμε το προβλημα του ξαφνικου θανατου το εχουν εντοπισει και αναλυσει πληρως, για τετοιο πραγμα στην οθονη δε γινεται λογος απολυτως πουθενα επισημα μεχρι στιγμης. Τωρα το τι συμπερασμα μπορει να βγαλει καποιος απο αυτο το γεγονος, ουτε αυτο το ξερω :)

 

Σ'εμενα το λες ; Ολο το δημο Θεσσαλονικης και 2 ομορους δημους,να ψαχνω nokia care μπας και γνωριζει καποιος. Ιδεα δεν εχουν. Τωρα μαθαινουν λεει την τεχνολογια. Ε με το δικιο τους ως ενα σημειο,τους ειχε μπουχτισει η nokia στην TFT. Oπως αναφερθηκε κι εδω κι οπως διαβασα και σε αλλο φορουμ, παρατηρηθηκε το ιδιο θεμα στο HTC Desire και διορθωθηκε μαλλον μεσω update. Οπως προειπα, υπομονη ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ό,τι καταλαβαίνω κάνοντας hard reset θα έχουμε θέμα με τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της Nokia;

Δεν υπάρχει περίπτωση να τις βρούμε κάπου μαζεμένες; Το ίδιο ισχύει και για τις βιβλιοθήκες Qt και για το OVI Store;

Όπως καταλαβαίνετε, το να κάνεις ένα hard reset προκειμένου να "καθαρίσεις" και να "συμμαζέψεις" το τηλέφωνο, παίρνοντας backup των πάντων και μετά να το επαναφέρεις, δεν ωφελεί σε τίποτα, καθώς τα όποια προβλήματα υπάρχουν με ορισμένες εφαρμογές ή/και αρχεία επανέρχονται με την επαναφορά του backup.

Καλό θα ήταν να ξέρουμε αν γίνεται (και πώς) να πάρουμε ένα τηλέφωνο καθαρό από πιθανά σκουπίδια, και να έχουμε επίσης όλο το εργοστασιακό περιεχόμενο (αρχεία και εφαρμογές). Έτσι προσθέτουμε ό,τι θέλουμε από δικά μας αρχεία (επαφές, ημερολόγιο, μηνύματα κλπ) και εφαρμογές και το έχουμε πάλι φρέσκο. ;)

 

Υπάρχει κάποιος από τους mods που να ξέρει εγγυημένα μία απάντηση, τι πρέπει να κάνουμε αν σε έσχατη ανάγκη χρειαστούμε να κάνουμε hard reset; :what:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οι amoled στη νοκια υπαρχουν απο εποχη του Ν85...... Τι ακριβως μαθαινουν τωρα;

 

-edit το μονο που ισως μαθαινουν τωρα (η ιδια η Νοκια, οχι τα Νοκια care) είναι η IVE video engine που αναλαμβανει τα παντα imaging, video, display, HDTV, SDTV. Νομίζω είναι πρώτη φορά που χρησιμοποιειται τετοιος hardware accelerator. Μονο εκει να ελπιζεις σε κατι με καποιο firmware update. Αλλα και παλι δε μπορω να καταλαβω το λογο γιατι σε καποιους να ειναι εντονο το προβλημα, σε αλλους λιγοτερο εντονο και σε αλλους καθολου. Εγω πχ εχω δει Ν8 που δεν ειχε το παραμικρο ιχνος κοκκινιλας.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ό,τι καταλαβαίνω κάνοντας hard reset θα έχουμε θέμα με τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της Nokia;

Δεν υπάρχει περίπτωση να τις βρούμε κάπου μαζεμένες; Το ίδιο ισχύει και για τις βιβλιοθήκες Qt και για το OVI Store;

Όπως καταλαβαίνετε, το να κάνεις ένα hard reset προκειμένου να "καθαρίσεις" και να "συμμαζέψεις" το τηλέφωνο, παίρνοντας backup των πάντων και μετά να το επαναφέρεις, δεν ωφελεί σε τίποτα, καθώς τα όποια προβλήματα υπάρχουν με ορισμένες εφαρμογές ή/και αρχεία επανέρχονται με την επαναφορά του backup.

Καλό θα ήταν να ξέρουμε αν γίνεται (και πώς) να πάρουμε ένα τηλέφωνο καθαρό από πιθανά σκουπίδια, και να έχουμε επίσης όλο το εργοστασιακό περιεχόμενο (αρχεία και εφαρμογές). Έτσι προσθέτουμε ό,τι θέλουμε από δικά μας αρχεία (επαφές, ημερολόγιο, μηνύματα κλπ) και εφαρμογές και το έχουμε πάλι φρέσκο. ;)

 

Υπάρχει κάποιος από τους mods που να ξέρει εγγυημένα μία απάντηση, τι πρέπει να κάνουμε αν σε έσχατη ανάγκη χρειαστούμε να κάνουμε hard reset; :what:

 

mod δεν ειμαι αλλα λογικα hard format στο Ε μεσω usb-pc και μετα hard reset . Ετσι θα ναι οσο πιο καθαρο γινεται .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...