Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παλι ρε φιλε το ξαναλεω δεν εχω κανενα προβλημα το κινητο πεταει...και το εχω φορτώσει απιστευτα πραγματα.....

σημερα γυρισα απο σαλονικα και παλι με τον τρανσμιτερ ανοιχτο και το bluetooth συνεχεια και εχω 4 γραμμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το βλεπω και δεν το πιστευω μιλαμε......

το κινητο για αυτο που ειναι ειναι ολα τα λεφτα.......για μενα......

και ειμαι ανθρωπος που παντοτε γκρινιαζα για ολα τα στραβα της νοκια....

(πχ με το ν97 ειχα παθει σοκ........οταν το πηρα...)...

το ν8 αξιζει και με το παραπανω και δεν εχει σχεση με κανενα symbian που εχω πιασει μεχρι τωρα.....

οσο για την καμερα του...? βλεπω τωρα τις photos απο σαλονικα και πραγματικα εχω παθει πλακα........

τεσπα τι να πεις οπως το βλεπει κανεις....

 

εννοειται οτι το κινητο πεταει με ολη τη σημασια. απλα πιστευω οτι ακομα ειναι αρχη και απο εφαρμογες δεν εχουμε δει τιποτα. στο μελλον θα τρελαθουμε με το τι εχει να βγει. απλα τωρα απο τη χαρα μας βαζουμε οτι ναναι πανω ισως κα λιγο τζαμπα. το μονο που σας ζηλευω ειναι οτι εμεις στην αθηνα δεν ευχαριστιομαστε τον τρανσμιτερ γιατι ολες σχεδον οι συχνοτητες ειναι γεματες

Edited by katsaplian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εννοειται οτι το κινητο πεταει με ολη τη σημασια. απλα πιστευω οτι ακομα ειναι αρχη και απο εφαρμογες δεν εχουμε δει τιποτα. στο μελλον θα τρελαθουμε με το τι εχει να βγει. απλα τωρα απο τη χαρα μας βαζουμε οτι ναναι πανω ισως κα λιγο τζαμπα. το μονο που σας ζηλευω ειναι οτι εμεις στην αθηνα δεν ευχαριστιομαστε τον τρανσμιτερ γιατι ολες σχεδον οι συχνοτητες ειναι γεματες

 

τωρα λιγο εδω...αυτο με τον τρανσμιτερ λιγο με προβλημάτισε...

στην διαδρομη μου ειχα σε σημεια παρασιτα(αυτο που λετε εσεις δηλαδη) και εχανα το σημα και απο οτι θυμαμαι με το n900 στα ιδια σημεια ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....

:X

δεν βαζω το χερι μου στην φωτια ομως για αυτο....

ας δοκιμασει καποιος κατοχος του ν900(μιρορ:p) το κινητο του στις ιδιες συχνοτητες και ας μας πει.....

Link to comment
Share on other sites

τωρα λιγο εδω...αυτο με τον τρανσμιτερ λιγο με προβλημάτισε...

στην διαδρομη μου ειχα σε σημεια παρασιτα(αυτο που λετε εσεις δηλαδη) και εχανα το σημα και απο οτι θυμαμαι με το n900 στα ιδια σημεια ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....

:X

δεν βαζω το χερι μου στην φωτια ομως για αυτο....

ας δοκιμασει καποιος κατοχος του ν900(μιρορ:p) το κινητο του στις ιδιες συχνοτητες και ας μας πει.....

 

το θεμα ειναι να βρεθει ενας τροπος να δυναμωσει λιγο το σημα του τρανσμιτερ. δεν ξερω αν ειναι εφικτο.μακαρι να μπορουσε να γινει εστω με καποια αναβαθμιση η εστω ενα προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

ισως να δημιουργηθηκαν νεοι σταθμοι σε αυτες τις συχνοτητες η κοντινες... ειναι και της μοδας να κανουν ολοι εναν σταθμο :Ρ

 

για αυτο που ειπα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια...

ας δοκιμασει καποιο παιδι με ν900 απο δω μεσα και ας κανει συγκριση...να δουμε αν τελικα υπαρχει προβλημα....

παντως εδω σε ελευθερη συχνοτητα το σημα ειναι καμπανα...τα σπαει με αλλα λογια....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να βρεθει ενας τροπος να δυναμωσει λιγο το σημα του τρανσμιτερ. δεν ξερω αν ειναι εφικτο.μακαρι να μπορουσε να γινει εστω με καποια αναβαθμιση η εστω ενα προγραμμα

 

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω, η ισχυς του transmitter ειναι παρα πολυ χαμηλη!

Δεν παιζει με τιποτα στο αμαξι, καταφερα σημερα να την δουλεψω μεσα στο σπιτι, σχεδον βαζωντας την διπλα στην κεραια ενος ραδιοφωνου!!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι εξαιρετικό σε ποιότητα κατασκευής. Πρόβλημα αυτονομίας δεν έχω και αν δεν του αλλάξεις τα φώτα κρατάει και 2η μέρα. Νομίζω ότι έχει ανακύψει πανικός χωρίς λόγο σχετικά με το θέμα της αυτονομίας. Και οι φωτογραφίες του άψογες, ό,τι καλύτερο έχω δει σε κινητό (δεν το συγκρίνω βέβαια με το iphone όπως είδα με μεγάλη έκπληξη σε reviews αλλά με φωτογραφικά κινητά όπως τα satio, N86 κτλ) !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

για αυτο που ειπα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια...

ας δοκιμασει καποιο παιδι με ν900 απο δω μεσα και ας κανει συγκριση...να δουμε αν τελικα υπαρχει προβλημα....

παντως εδω σε ελευθερη συχνοτητα το σημα ειναι καμπανα...τα σπαει με αλλα λογια....

ξερεις τι ακτινα εχει? το ν78 λεει 3 μετρα αλλα εμενα πιανει μεχρι 0.5...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και 7 sec που κανει σε εσενα φιλε μου (οπως και σε εμενα τη 2η φορα που ανοιγω το φακελο) εγω το θεωρω τραγικο.

Ειναι θεμα symbian δυστυχως.

Για να μη μιλησουμε για τη java που αυξανει τη θερμοκρασια.

Ναι ειναι η καλυτερη νοκια συσκευη αλλα να μη λεμε οτι ειναι και κυναιλουρος.

Τελος για την αυτονομια εχω να πω οτι το εχω παντα σε κατασταση εξοικονομησης και ειναι ειμαι απυλτα ικανοποιημενος

Edited by tsipfi
Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου θα έλεγα οτι υπάρχει τεράστιο θεμα με τη ram και τη διαχείριση της. δεν είναι αρκετή για το κινητο κολλάει αρκετα και σέρνεται αν το ζορισεις ενω android κινητά με αντίστοιχη ram μας ρίχνουμε σφαλιαρες σε ταχυτητα.

Θα διαφωνήσω. Δεν μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα μνήμης όσο και αν το έχω ζορίσει και δεν έχω παρατηρήσει ΠΟΤΕ σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ το κινητό να ζορίζεται ή να μειώνεται η ταχύτητά του. Δεν ξέρω τι εφαρμογές του έχεις βάλει και πόσες αφήνεις μόνιμα να τρέχουν αλλά το Ν8 είναι με διαφορά το ταχύτερο και πιο σταθερό (σε μόνιμη βάση) τηλέφωνο που έχω χρησιμοποιήσει.

 

Η Νόκια αργησε να βγαλει το κιητο στην αγορα με την πρόφαση οτο θα το βγαλει τέλειο και χώρις ατέλειες. Δυστυχώς με απογοήτευσε σε αυτο το θεμα βεβαια να λέμε και τα καλα της συσκευής που είναι η τρομερή κατασκευή και τα τελεια multimedia χαρακτηριστικα. πάντως θα το σκεφτω αν θα το κρατήσω για το μελλον η θα παω σε κατι άλλο.

Το κινητό, κατά την προσωπική μου άποψη, πλησιάζει το ιδανικό καθώς είναι στεθερότατο, κάνει όσα υπόσχεται με περισσή ευκολία, έχει καταπληκτική κατασκευή, απίστευτη κάμερα, τρομερή για τις δυνατότητές του αυτονομία, φοβερή οθόνη, μαζεμένες διαστάσεις, πληρότητα χαρακτηριστικών που δεν βρίσκεις σε κανέναν ανταγωνιστή και, πάρα πάρα πολύ σημαντικό, μεγάλες προοπτικές και περαιτέρω βελτίωση. Γενικά, θεωρώ ότι αξίζει τα χρήματά του μέχρι και το τελευταίο cent.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά δεν θα τα δώσω όλα τα χρήματα θα βάλω δόσεις, γίνεται αυτό στα καταστήματα της Νόκια;

 

Τουλάχιστον στο καταστημα Nokia care Αιγάλεω που ρώτησα βάζουν ολο το ποσό (όχι δόσεις) σε visa, mastercard. και έχουν διαθέσιμο ασημί και μαύρο.

 

Ερώτηση για όποιον ξέρει:

1) παίζει divx;

2) live streaming μπορω να δω απο τον browser;

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στο καταστημα Nokia care Αιγάλεω που ρώτησα βάζουν ολο το ποσό (όχι δόσεις) σε visa, mastercard. και έχουν διαθέσιμο ασημί και μαύρο.

 

Ερώτηση για όποιον ξέρει:

1) παίζει divx;

2) live streaming μπορω να δω απο τον browser;

 

ακουσα θα παιζει απο το πρωτο update... αλλα παιζει και mkv :P

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα για καποιο λογο η μπαταρια επεσε με τη μια 4-5 γραμμες. Δεν επαιζα ουτε παιχνιδια ουτε τπτ. Μονο εκανα κατι updates καιρου. Τωρα φορτιζει. Αντε να δουμε τι θα δουμε...
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

 

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρήθηκαν πολλά φαινόμενα έντονης αντιπαράθεσης μεταξύ χρηστών, ενώ ήταν αρκετές οι δημοσιεύσεις που περιείχαν προσβλητικές εκφράσεις. Πρέπει να καταλάβετε μερικά πράγματα. Δεν σας αναγκάζει κάποιος να μπείτε και να παρακολουθείτε τις σελίδες του φόρουμ. Κατά την εγγραφή σας αποδεχθήκατε τους κανόνες λειτουργίες του και είστε υποχρεωμένοι να τους τηρείτε. Όταν ένας χρήστης εκφράζει την άποψή του, οφείλετε να την σέβεστε όσο και αν διαφωνείτε μαζί της. Δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντάτε σε κάποιο μήνυμα που δεν σας αρέσει ούτε σας όρισε κάποιος υπεύθυνους για την λειτουργία του φόρουμ. Όποιος λοιπόν πιστεύει ότι κάποιος χρήστης παραβαίνει τους κανόνες, οφείλει να χρησιμοποιήσει το πλήκτρο αναφορά και η Ομάδα Διαχείρισης θα πράξει ανάλογα. Αν δεν συμφωνείτε με αποφάσεις των αρμόδιων διαχειριστών (moderators), επικοινωνείτε μαζί του μέσω προσωπικού μηνύματος ή με κάποιον super moderator.

 

Από εδώ και στο εξής, όλα τα μηνύματα που δεν αφορούν αποκλειστικά το Ν8 και δεν σέβονται τους κανόνες χρήσης του forum, θα απομακρύνονται χωρίς προειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση για όποιον ξέρει:

1) παίζει divx;

2) live streaming μπορω να δω απο τον browser;

 

1)Ναι

2)Οχι

 

 

Παρατήρησα οτι το κινητό ξεβάφει στην κάτω μεριά της υποδοχής που μπαίνει το USB, το mini USB έχει δυο εξογκώματα απο την κάτω μεριά που ξύνουν το μέταλλο και φεύγει το χρώμα. Μπορείτε να δείτε στη φωτογραφία τις δυο ασημένιες κουκίδες δεξιά και αριστερά στην υποδοχή, εκεί έχει φύγει το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

2) live streaming μπορω να δω απο τον browser;

Τελικα το εχει δοκιμασει αυτο κανεις?

Μπηκε κανενας στο live24.gr και παιζει κανονικα ραδιο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι τα πρώτα ασημί Ν8 είχαν μια κατασκευαστική ατέλεια που επιτρέπει τον φωτισμό να φαίνεται από την κάτω πλευρά του πλήκτρου του μενού...αλλά θα διορθωθεί(αν δεν έχει διορθωθεί ήδη)

http://symbianworld.org/7555-silver-white-nokia-n8-light-leakage-solution-soon/

Link to comment
Share on other sites

 

Παρατήρησα οτι το κινητό ξεβάφει στην κάτω μεριά της υποδοχής που μπαίνει το USB, το mini USB έχει δυο εξογκώματα απο την κάτω μεριά που ξύνουν το μέταλλο και φεύγει το χρώμα. Μπορείτε να δείτε στη φωτογραφία τις δυο ασημένιες κουκίδες δεξιά και αριστερά στην υποδοχή, εκεί έχει φύγει το χρώμα.

 

νταξει δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σημαντικο :p

ειδικα αν σκεφτεις οτι τα νοκια ειναι απο τα ελαχιστα που δεν φευγει το λογοτυπο( πχ SE, LG)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

νταξει δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σημαντικο :p

ειδικα αν σκεφτεις οτι τα νοκια ειναι απο τα ελαχιστα που δεν φευγει το λογοτυπο( πχ SE, LG)

 

Για κάποιον δεν είναι, αλλά για κάποιον άλλον μπορεί να είναι.

Η NOKIA έχει την κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Αυτό με το λογότυπο που δεν ξεβάφει είναι χαρακτηριστικό, οπότε πιστεύω ότι κάτι τέτοιες μικρολεπτομέρειες ναι μεν είναι επουσιώδεις, αλλά θα έπρεπε να τις προσέχει περισσότερο...:)

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενω κατεβασα το QT για να επαναφερω το ovi στη τελευταια διαδικασια μου βγαζει ''qtmobility.sis:invalid torrent file! giati?
Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι ακτινα εχει? το ν78 λεει 3 μετρα αλλα εμενα πιανει μεχρι 0.5...

 

φιλε δεν εχω ιδεα ξερω απλα οτι εδω αλεξανδρουπολη πιανει καμπανα...αλλα στο ταξιδι μου σαλονικα με προβλημάτισε.......:worry:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω, η ισχυς του transmitter ειναι παρα πολυ χαμηλη!

Δεν παιζει με τιποτα στο αμαξι, καταφερα σημερα να την δουλεψω μεσα στο σπιτι, σχεδον βαζωντας την διπλα στην κεραια ενος ραδιοφωνου!!

Εγω το τεσταρα στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου, απλα επελεξα και σεταρα μια "τρελλη" συχνοτητα, π.χ. 107,95 δηλαδη καποια συχνοτητα που να μην πεφτουν πανω της καποια σηματα αλλων σταθμων και δουλεψε καμπανα, εντος αυτοκινητου φυσικα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενω κατεβασα το QT για να επαναφερω το ovi στη τελευταια διαδικασια μου βγαζει ''qtmobility.sis:invalid torrent file! giati?

 

Aυτό κατέβασες;

 

ftp://ftp.qt.nokia.com/qt/symbian/4.7.1/qt_installer.sis

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Κατοχος και εγω του N8 μπορω να πω μονο τα καλυτερα.

Ποσταρω για να κανω καποιες παρατηρησεις και να παραθεσω διαφορους προβληματισμους μου.

 

Στους φιλους παραπανω που λενε οτι ο φακελος παιχνιδια κανει σε αλλον 24 και σε αλλον 7 δευτερολεπτα να ανοιξει εχω να πω οτι τουλαχιστον εμενα μου φαινεται παραξενο.

Εχω φιταξει ενα τετοιο φακελο μεσα στο φακελο Εφαρμογες και εχω βαλει περι τα 22-24 παιχνιδια ( και μαλιστα τα βαρυτερα avatar , NFS κτλ) λοιπον ο φακελος ανοιγει αμεσως . Μονο αν επανεκινησω το κινητο μπορε να κανει 2-3 δευτερολεπτα , την πρωτη φορα που θα ανοιξει , μετα ολα λειτουργουν ομαλοτατα.

 

 

Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το μελλον του Symbian^3 και την υποστηριξη του απο τους διαφορους software developers δεδομενου οτι αναμενουμε και το Symbian^4.

 

Ενα πραγμα που ζηλευω στο iphone ειναι οι χιλιαδες εφαρμογες και τα παιχνιδια που εχουν.

 

Μια και ειμαι οπαδος του mobile gaming βλεπω οτι για το symbian^3 τα καλα παιχνιδια HD μετρωνται στα δακτυλα του ενος χεριου. Θα μου πειτε τωρα μολις βγηκε το n8 τι ηθελες δηλαδη;

 

Απο την αλλη με το επερχομενο symbian^4 υπαρχει ο φοβος οι developers να μας αφησου στα κρυα του λουτρου.

 

Θα ηθελα το σχολια και τις αποψεις σας πανω σε αυτο.

 

 

Υ.Γ. Ξερεις κανεις η Gpu του Ν8 σε σχεση με τα τελευται κινητα ( π.χ iphone 4) σε τι επιπεδα ισχυος βρισκεται;

Edited by Geo74
Link to comment
Share on other sites

@Geo74, κανένας τέτοιος φόβος δεν υπάρχει, απεναντίας, οι εφαρμογές θα αυξηθούν λόγω της Qt, που κάνει πολύ πιο εύκολο τον προγραμματισμό για το Symbian, και ταυτόχρονα είναι συμβατή και με το MeeGo.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι.. Σήμερα στη δουλειά πρόσθεσα 2 ασύρματα δίκτυα και ενώ έχω κάνει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του forum ώστε να μη συνδέεται αυτόματα ποτέ, δηλαδή: μη αυτόματα - ερώτηση πάντα - ερώτηση πάντα, είχε φάει σκάλωμα και συνδεόταν συνέχεια με το πρώτο που πέρασα, χωρίς να ανοίξω κάποια εφαρμογή, δηλαδή στο διαδίκτυο υπήρχαν τα εξής:

(δίκτυο του σπιτιού μου) ποτέ δε συνδεόταν αυτόματα

(δίκτυο δουλειάς 1ο) σε αυτό έφαγε το κόλημα

(δίκτυο δουλειάς 2ο) όλα οκ

web vodafone

 

Ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα πριν βάλω τα δίκτυα δουλειάς 1 και 2, και το πρόβλημα παρουσιάστηκε μόνο στο 1ο. Αφού λοιπόν έκανα όλους τους συνδιασμούς ρυθμίσεων (παρόλο που δεν χρειαζόταν θεωρητικά), αφού έβγαλα και όλα τα widgets και εφαρμογές που είχα και από τις 3 homescreens, κατάλαβα ότι δε γίνεται τίποτα και απλά διέγραψα το δίκτυο δουλειάς 1ο, και σταμάτησε να συνδέεται αυτόματα. Δοκίμασα μάλιστα διάφορες εφαρμογές μετά να δω αν θα μείνει κολημένο με το ασύρματο 2, αλλά όλα καλά, αποσυνδεόταν με το που έκλεινα την εκάστοτε εφαρμογή.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Το συγκεκριμένο δίκτυο ή κάτι άλλο..? Κάοια επιλογή που πάτησα κατά λάθος όταν συνδεόμουνα στο 1ο δίκτυο? Αλλά δε θυμάμαι να μου έβγαλε καμία..

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...