Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κουρασμένος με το ψαξιμο αγοράς εφαρμογών μέσω paypal,androidpit κτλ χτύπησα μια prepaid τράπεζας Κύπρου. Από χθες και ενώ έχει χρήματα η κάρτα, δεν μπορώ με τίποτα να την προσθέσω.

 

Δοκιμάζοντας από την συσκευή μου βγάζει "Σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών από τον διακομιστή [RPC:S-7:AEC-0]".

Στον υπολογιστή,σε δοκιμή αγοράς απ'το play, μου βγάζει "Άκυρη πιστωτική κάρτα" και σε δοκιμή προσθήκης της κάρτας στο google wallet "πρόβλημα εξουσιοδότησης και να τηλεφωνήσω στην τράπεζα".

 

Από την τράπεζα μου λένε πως όλα είναι οκ.

 

Φαντάζομαι πως τα στοιχεία μπαίνουν όλα στα λατινικά(δοκίμασα κεφαλαία-μικρά). Κάτω από την διεύθυνση στο κενό πλαίσιο βάζουμε κάτι;

 

Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει λίγο την διαδικασία μπας και κάτι κάνω λάθος ή έχει ιδέα για το τι μπορεί να φταίει θα βοήθήσει πάρα πολύ.

Παρόλο που δεν έχω προπληρωμένη της Κύπρου, αλλά της ΑΤΕ, είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα μ'εσένα στην αρχή και είχε να κάνει με το υπόλοιπο στην κάρτα μου. Δεν είχα βάλει λεφτά και το paypal καθώς και το google wallet νομίζω ήθελαν κάποιο μικροποσό για το verification της κάρτας και στη συνέχεια το επέστρεφαν. Οπότε μήπως δεν έχεις βάλει ούτε εσύ λεφτά μέσα;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρόλο που δεν έχω προπληρωμένη της Κύπρου, αλλά της ΑΤΕ, είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα μ'εσένα στην αρχή και είχε να κάνει με το υπόλοιπο στην κάρτα μου. Δεν είχα βάλει λεφτά και το paypal καθώς και το google wallet νομίζω ήθελαν κάποιο μικροποσό για το verification της κάρτας και στη συνέχεια το επέστρεφαν. Οπότε μήπως δεν έχεις βάλει ούτε εσύ λεφτά μέσα;

 

Έβαλα 25 ευρώ. Συνήθως για verification θέλουν 1-2 ευρώ απ'οτι ξέρω.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Δεν ξέρω αν είναι εδώ το σώστο μέρος για την ερώτηση αλλα δεν ξέρω που αλλού να την κάνω:P

Επειδή το Play music είναι μόνο για την αμερική θα ήθελα να μου πείτε κάποια άλλη υπηρεσία που να αποθηκεύει τραγούδια αυτα που θα ανεβάζω εγω και να μπορώ να τα κάνω streaming ή ακόμα και να τα κατεβάζω αν γίνεται

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Δεν ξέρω αν είναι εδώ το σώστο μέρος για την ερώτηση αλλα δεν ξέρω που αλλού να την κάνω:P

Επειδή το Play music είναι μόνο για την αμερική θα ήθελα να μου πείτε κάποια άλλη υπηρεσία που να αποθηκεύει τραγούδια αυτα που θα ανεβάζω εγω και να μπορώ να τα κάνω streaming ή ακόμα και να τα κατεβάζω αν γίνεται

Ευχαριστώ

 

Μπορείς να μπεις στο play music μέσω proxy απλά για να κάνεις την "εγγραφή" και μετά μπορείς να το χρησιμοποιείς κανονικά από το κινητό και το PC χωρίς proxy.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει κανενας τροπος για να περασω το Greek WPA Finder ?

Το ειχα πριν λιγες μερες, εκανα hard reset και τωρα βλεπω οτι εχει κατεβει απο το Google Play ..

Μπορει καποιος να μου το στειλει καπως; η γενικα καποιος να με βοηθησει να το περασω στο κινητο... :worry:

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθεια να βάλω την άλλη κάρτα αγόρασα στα γρήγορα το tunein radio pro που είχα..γκουχχ.. έπεσε από ένα φορτηγό και το βρήκα παλιότερα και το solid explorer unlocker ,για τα γούστα που μου έβγαλε(αν και προτιμώ τον fx explorer btw).

 

Μετά έβγαλα την κάρτα από το wallet. Για κάποιο λόγο πήρα μήνυμα για refund στον solid(δεν έκανα κάτι ).To unlocker το έχω ακόμα :what: και δουλεύει. Τώρα τι παίζει; Έτυχε σε κάποιον κάτι τέτοιο;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μιας και νεος χρηστης android μετα απο χρονια στο ios θελω να ρωτησω ποσο εμπιστευεστε τις κριτικες στο google play.

Εγω ας πουμε συνηθιζω να βαζω εφαρμογες με πανω απο 4-4.5 βαθμο και παντα καλες κριτικες.

Αυτες οι εφαρμογες λοιπον μπορει να δημιουργησουν θεματα?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καμία εφαρμογή δεν είναι εξ' ορισμού αξιόπιστη. Καλό είναι να μην κοιτάς μόνο τη βαθμολογία, αλλά και τον αριθμό των εγκαταστάσεων. Μια εφαρμογή υψηλού προφίλ δύσκολα θα κάνει κάτι περίεργο χωρίς να το προσέξει κανείς. Καλό είναι επίσης να μην κάνεις τις ενημερώσεις αμέσως μόλις βγαίνουν, αλλά να περιμένεις να διαβάσεις εμπειρίες των προηγούμενων...
Link to comment
Share on other sites

Καμία εφαρμογή δεν είναι εξ' ορισμού αξιόπιστη. Καλό είναι να μην κοιτάς μόνο τη βαθμολογία, αλλά και τον αριθμό των εγκαταστάσεων. Μια εφαρμογή υψηλού προφίλ δύσκολα θα κάνει κάτι περίεργο χωρίς να το προσέξει κανείς. Καλό είναι επίσης να μην κάνεις τις ενημερώσεις αμέσως μόλις βγαίνουν, αλλά να περιμένεις να διαβάσεις εμπειρίες των προηγούμενων...

thaks.Κατι ακομα οταν κανουμε απεγκατασταση χωρις να ειμαστε root ή superuser σβηνει τελειως?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

thaks.Κατι ακομα οταν κανουμε απεγκατασταση χωρις να ειμαστε root ή superuser σβηνει τελειως?

 

Όχι, οι περισσότερες συνήθως αφήνουν έναν φάκελο στην sdcard που αν θες τον σβήνεις (χειροκίνητα). Αλλά και πάλι ο χώρος που πιάνουν είναι μηδαμινός.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι περισσότερες συνήθως αφήνουν έναν φάκελο στην sdcard που αν θες τον σβήνεις (χειροκίνητα). Αλλά και πάλι ο χώρος που πιάνουν είναι μηδαμινός.

Δεν εχω sd καρτα μεσα ακομα. Δεν με νοιαζει ο χωρος που κρατανε αφου ειναι τσο λιγο με νοιαζει μην κρατανε δεδομενα κλπ και κανουν κακο στη λειτουργια του τηλεφωνου

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

εικονική χρέωση είναι , απλά για να επιβεβαιωθεί ότι η κάρτα είναι ενεργή. Αν θυμάμαι καλά πιστώνεται σύντομα..;)

το μάρκετ δέχεται ΑΜΕΧ, μόνο όταν πρόκειται για USD...οπότε καλύτερα να βάλεις και μια visa/mastercard..;)

Καλησπερα! ειχα κι εγώ την ίδια εμπειρία σήμερα. Να ρωτησω κατι?καθε φορα που θα κανω καποια αγορά θα μου κανει παντα αυτην την εικονική χρέωση? ήταν η πρωτη φορά που έβαλα την καρτα μου στο google playstore ! Αλλα πηραν απο την εθνικη σημερα στο σπιτι κ ελεγαν οτι μου χρεωθηκε η καρτα "περιεργα" και μου την δεσμευσαν (καλα εκαναν οι ανθρωποι αλλα καθε φορα αυτη η δουελια θα γινεται????????)

Link to comment
Share on other sites

Κουρασμένος με το ψαξιμο αγοράς εφαρμογών μέσω paypal,androidpit κτλ χτύπησα μια prepaid τράπεζας Κύπρου. Από χθες και ενώ έχει χρήματα η κάρτα, δεν μπορώ με τίποτα να την προσθέσω.

 

Δοκιμάζοντας από την συσκευή μου βγάζει "Σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών από τον διακομιστή [RPC:S-7:AEC-0]".

Στον υπολογιστή,σε δοκιμή αγοράς απ'το play, μου βγάζει "Άκυρη πιστωτική κάρτα" και σε δοκιμή προσθήκης της κάρτας στο google wallet "πρόβλημα εξουσιοδότησης και να τηλεφωνήσω στην τράπεζα".

 

Από την τράπεζα μου λένε πως όλα είναι οκ.

 

Φαντάζομαι πως τα στοιχεία μπαίνουν όλα στα λατινικά(δοκίμασα κεφαλαία-μικρά). Κάτω από την διεύθυνση στο κενό πλαίσιο βάζουμε κάτι;

Kαλησπερα υπαρχει ενας τετραψιφιος αριθμος που σου τον δινει η τραπεζα που βγαζεις την

 

Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει λίγο την διαδικασία μπας και κάτι κάνω λάθος ή έχει ιδέα για το τι μπορεί να φταίει θα βοήθήσει πάρα πολύ.

@ bachman @Καλησπερα οταν εκανες τον λογαριασμο στο paypal,για να δηλωσεις την καρτα, σου ζητησε και ενα τετραψιφιο αριθμο, αυτον τον αριθμο τον εβαλες ?? .Αν οχι θα πρεπει να τον ζητησεις απο την τραπεζα {δεν ειναι πανω στην καρτα ειναι ξεχωριστος }για να μπορεις να ξεκινησεις συναλλαγες μεσω τις καρτας αλλιως θα φαινετε ακυρη .Στην ate bank που εχω prepeid ετσι γινετε.

Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

όχι..μόνο την πρώτη φορά που προσθέτεις κάρτα στο playstore γίνεται! :)

 

Σ'ευχαριστω πολυ!εκεινο που δεν καταλαβα ειναι οτι στο χρεώνει το 1 ευρώ ή στο επιστρεφει μετα? οχι οτι με βαρυνε το 1 ευρω χαχαχ απλα να ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης προβλημα και αν μπορει να βοηθησει καποιος,εχω ενα tablet οχι επωνυμο ειναι της omega με android 4.0.3 ,οταν το ειχα αγορασει πριν 2 μηνες ειχε εγκατεστημενο το google play store, gmail κλπ.ειχα λογαριασμο gmail,εδω και 2 μερες δεν με βαζει στο google play store και μου βγαζει αδυμανια συνδεσης με τον διακομιστη .Εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κανω και κενουργιo λογαριασμο στο gmail και παλι τιποτα...εχει ιδεα κανεις τι συμβενει???
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης προβλημα και αν μπορει να βοηθησει καποιος,εχω ενα tablet οχι επωνυμο ειναι της omega με android 4.0.3 ,οταν το ειχα αγορασει πριν 2 μηνες ειχε εγκατεστημενο το google play store, gmail κλπ.ειχα λογαριασμο gmail,εδω και 2 μερες δεν με βαζει στο google play store και μου βγαζει αδυμανια συνδεσης με τον διακομιστη .Εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κανω και κενουργιo λογαριασμο στο gmail και παλι τιποτα...εχει ιδεα κανεις τι συμβενει???

 

Σε όλες τις άλλες εφαρμογές που χρειάζονται 3g ή wifi (π.χ broswer ) μπορείς να μπεις κανονικά ????

Δοκίμασε και απο το pc να κάνεις μια σύνδεση στον λογαρισμο σου στο play .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

κανονικα μπενω ιντερνετ στο tablet.Ο λογαριασμος μου στο play μεσω κινητου και Pc λειτουργει μια χαρα, ενω στο tablet δεν μπορω να συγχρονιστω με την google και με εχει δεσμευσει σε πολλα πραγματα.εχω κανει και clear data στο google play services.δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει..

 

α να μην ξεχασω και οταν παω να κανω νεα συνδεση στο play store και δημιουργω νεο email moy μου λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο ενω στο pc για παραδειγμα που το δοκιμαζω ειναι διαθεσιμο..

Edited by spazyjay
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ!εκεινο που δεν καταλαβα ειναι οτι στο χρεώνει το 1 ευρώ ή στο επιστρεφει μετα? οχι οτι με βαρυνε το 1 ευρω χαχαχ απλα να ξερω!

 

αν θυμάμαι καλά, είναι ''προσωρινή'' χρέωση και επιστρέφεται σε σύντομο χρονικό διάστημα..;)

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά, είναι ''προσωρινή'' χρέωση και επιστρέφεται σε σύντομο χρονικό διάστημα..;)

Aκριβώς! Και ουσιαστικά είναι για να επιβεβαιώσει ότι η κάρτα είναι δική σου :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο wallet.google.com και να δεις από εκεί τις συναλλαγές σου συγκεντρωμένες. Συνολικό ποσό δεν έχω προσέξει να παρουσιάζει, αλλά μπορείς να κάνεις απλά μια πρόσθεση :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο wallet.google.com και να δεις από εκεί τις συναλλαγές σου συγκεντρωμένες. Συνολικό ποσό δεν έχω προσέξει να παρουσιάζει, αλλά μπορείς να κάνεις απλά μια πρόσθεση :)

 

Σε ευχαριστώ φίλε , μια χαρά μου κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης προβλημα και αν μπορει να βοηθησει καποιος,εχω ενα tablet οχι επωνυμο ειναι της omega με android 4.0.3 ,οταν το ειχα αγορασει πριν 2 μηνες ειχε εγκατεστημενο το google play store, gmail κλπ.ειχα λογαριασμο gmail,εδω και 2 μερες δεν με βαζει στο google play store και μου βγαζει αδυμανια συνδεσης με τον διακομιστη .Εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κανω και κενουργιo λογαριασμο στο gmail και παλι τιποτα...εχει ιδεα κανεις τι συμβενει???

 

Ιδιο ακριβως προβλημα με την ιδια συσκευη OMEGA MID7200 με αγορα απο το eshop.

Μηπως παιζουν τιποτε απληρωτα δικαιωματα προς τη Google;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...