Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα εντελως ξαφνικα το μαρκετ ενω φορτωνει 100% την εφαρμογη δεν την κανει εγκατασταση περιμενω κανενα 5 λεπτο και τιποτα μολις κλεισω οθονη και την ανοιξω μετα απο 5 λεπτα τσαπ ξεκιναει και γινεται η εγκατασταση...επισης βλεπω πολλα λαγκαρισματα σε ολες τις εφαρμογες εκει που το τηλ πετουσε...εκανα τα γνωστα καθαρισμα υπερ και εφαρμογης αλλα τιποτα...καμια ιδεα?παω για hard reset?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σημερα εντελως ξαφνικα το μαρκετ ενω φορτωνει 100% την εφαρμογη δεν την κανει εγκατασταση περιμενω κανενα 5 λεπτο και τιποτα μολις κλεισω οθονη και την ανοιξω μετα απο 5 λεπτα τσαπ ξεκιναει και γινεται η εγκατασταση...επισης βλεπω πολλα λαγκαρισματα σε ολες τις εφαρμογες εκει που το τηλ πετουσε...εκανα τα γνωστα καθαρισμα υπερ και εφαρμογης αλλα τιποτα...καμια ιδεα?παω για hard reset?
Σήμερα στο κάνει μόνο;;; Γιατί από χθες βλέπω κάτι αλλαγές στην εμφάνιση και λέω μήπως το κάνει αυτό μέχρι να ενημερωθεί το play store. af56aac7075cf35d98979e7c30a77422.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο κάνει μόνο;;; Γιατί από χθες βλέπω κάτι αλλαγές στην εμφάνιση και λέω μήπως το κάνει αυτό μέχρι να ενημερωθεί το play store. af56aac7075cf35d98979e7c30a77422.jpg

 

σημερα ναι...εχει βγει σιγουρα καινουρια εκδοση του μαρκετ η 8.7 τσεκαρε να δεις μηπως την πηρες.....εγω την πηρα πριν 2 μερες αλλα σημερα κανει τα χαζα...βασικα δεν δοκιμασα να σε πω την αληθεια νωριτερα να κατεβασω καμια εφαρμογη αν θυμαμαι καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

σημερα εντελως ξαφνικα το μαρκετ ενω φορτωνει 100% την εφαρμογη δεν την κανει εγκατασταση περιμενω κανενα 5 λεπτο και τιποτα μολις κλεισω οθονη και την ανοιξω μετα απο 5 λεπτα τσαπ ξεκιναει και γινεται η εγκατασταση...επισης βλεπω πολλα λαγκαρισματα σε ολες τις εφαρμογες εκει που το τηλ πετουσε...εκανα τα γνωστα καθαρισμα υπερ και εφαρμογης αλλα τιποτα...καμια ιδεα?παω για hard reset?

 

Μια από τα ίδια και εδώ φτάνει τις εφαρμογές στο 99% και δεν κάνει εγκατάσταση.

Κάποια πατάτα έχουν κάνει ελπίζω να το διορθώσουν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εδώ φτάνει τις εφαρμογές στο 99% και δεν κάνει εγκατάσταση.

Κάποια πατάτα έχουν κάνει ελπίζω να το διορθώσουν γρήγορα.

 

εκανα hard reset δεν πηγαινε αλλο θα το εσπαγα θα περασω τα βασικα να δω πως λειτουργει και μετα βλεπουμε τουλαχιστον ειπες οτι το εχεις και συ αρα δεν ηταν ιδεα μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εκανα hard reset δεν πηγαινε αλλο θα το εσπαγα θα περασω τα βασικα να δω πως λειτουργει και μετα βλεπουμε τουλαχιστον ειπες οτι το εχεις και συ αρα δεν ηταν ιδεα μου

 

Ενημέρωσε μας αν στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα, κάνει κανονικά τις ενημερώσεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας αν στρώσει.

 

μπα τα ιδια παρολο που εκανα τις πρωτες εφαρμογες ολες εγκατασταση οχι τις γνωστες,εβαλα τωρα τις γνωστες(ινστα,viber,φβ....)αλλα δεν τις ξεκίνησα επίτηδες ωστε να δω αν ηταν θεμα εφαρμογης αλλα τζιφος τζαμπα εκανα τοση φασαρια παω τωρα να κανω ενημερωση τις google και κανει τα ιδια φορτωνει μεχρι 100% και τελος δεν την κανει εγκατάσταση ποτε....κατι με την google ειναι και εχει τσακισει την συσκευη μου(LG G4)το θεμα ειναι οτι επηρεάζει και την συσκευη τρωει κολληματα 2-3 δευτερα σε μενου παντου γενικα....πολλα μπορει να ειναι παντως....μια τετοια κατασταση ειχα ξανασυναντησει πολλα χρονια πριν οταν ακομα ειμαι το HTC DESIRE που για εκεινη την εποχη ηταν τηλεφωναρα το ειχαμε κουβεντα εδω με τα παιδια και ειχε θεμα το μαρκετ μετα απο 2-3 μερες ηρθε καινουρια εκδοση και ολα δουλευαν ρολοι.....τι να πω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει τρόπος να μας έρχεται ειδοποίηση για update εφαρμογής την οποία όμως δεν έχουμε εγκαταστημένη;

Έχω π.χ. μια εφαρμογή την οποία έκανα uninstall γιατί δε με εξυπηρετεί στην παρούσα φάση. Θα ήθελα όμως να μου έρθει ειδοποίηση όταν ο developer βγάλει κάποιο update μήπως διορθωθεί και την εγκαταστήσω.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μας έρχεται ειδοποίηση για update εφαρμογής την οποία όμως δεν έχουμε εγκαταστημένη;

Έχω π.χ. μια εφαρμογή την οποία έκανα uninstall γιατί δε με εξυπηρετεί στην παρούσα φάση. Θα ήθελα όμως να μου έρθει ειδοποίηση όταν ο developer βγάλει κάποιο update μήπως διορθωθεί και την εγκαταστήσω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.anod.appwatcher

Βλέπεις ποιες εφαρμογές που δεν έχεις εγκατεστημένες έχουν updates. Σου λέει ποιες εφαρμογές έχουν ενημερωθεί και πότε.

 

Υπάρχει και αυτή που μπορείς να παρακολουθείς κάποιες εφαρμογές που δεν έχεις εγκατεστημένες, για τυχόν αναβάθμιση και σου δείχνει και τα changelogs.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cypressworks.changelogviewer

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω την πρώτη και θα επανέλθω.

Από το κινητό δε μου εμφανίζει τη δεύτερη. Θα δοκιμάσω και από PC.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.anod.appwatcher

Βλέπεις ποιες εφαρμογές που δεν έχεις εγκατεστημένες έχουν updates. Σου λέει ποιες εφαρμογές έχουν ενημερωθεί και πότε.

 

Υπάρχει και αυτή που μπορείς να παρακολουθείς κάποιες εφαρμογές που δεν έχεις εγκατεστημένες, για τυχόν αναβάθμιση και σου δείχνει και τα changelogs.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cypressworks.changelogviewer

Ούτε από PC μου ανοίγει το Changelog Viewer. Και στο search του Play Store δε το βρίσκω. Μήπως δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξαιρέσουμε συγκεκριμένες εφαρμογές από τις διαθέσιμες για ενημέρωση; Όχι από την αυτόματη αναβάθμιση μόνο, αλλα να μην φαίνονται καθόλου οι αναβαθμίσεις στις συγκεκριμένες.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε από PC μου ανοίγει το Changelog Viewer. Και στο search του Play Store δε το βρίσκω. Μήπως δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα;

Εμένα μου την εμφανίζει κανονικά την εφαρμογή " Changelog Droid" στο PC με Chrome.

Βέβαια στην περιγραφή της αναφέρει στην αρχή..."The app is currently not maintained. There is an (unlikely to be fixed) issue with paid apps. Please don't contact me in this regard." με τελευταία ενημέρωση στις 17 Ιανουαρίου 2014.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξαιρέσουμε συγκεκριμένες εφαρμογές από τις διαθέσιμες για ενημέρωση; Όχι από την αυτόματη αναβάθμιση μόνο, αλλα να μην φαίνονται καθόλου οι αναβαθμίσεις στις συγκεκριμένες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=kellinwood.zipsigner2

Παίρνεις το apk της εφαρμογής που θέλεις και το έχεις στο κινητό σου στην μνήμη (το κάνεις π.χ. με ES File Explorer). Εν συνεχεία "περνάς" το apk αρχείο απ' την εφαρμογή ZipSigner και σου δημιουργεί άλλο ένα apk "φτιαγμένο" με διαφορετική "υπογραφή". Κάνεις απεγκατάσταση την εφαρμογή και κάνεις εγκατάσταση το νέο "φτιαγμένο" apk και δεν θα σου ζητάει ενημέρωση πλέον.

Αν είσαι root γίνεται και με Titanium backup αλλά ανάλογα την έκδοση λογισμικού μετά από επανεκκίνηση ξαναφαίνεται.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις το apk της εφαρμογής που θέλεις και το έχεις στο κινητό σου στην μνήμη (το κάνεις π.χ. με ES File Explorer). Εν συνεχεία "περνάς" το apk αρχείο απ' την εφαρμογή ZipSigner και σου δημιουργεί άλλο ένα apk "φτιαγμένο" με διαφορετική "υπογραφή". Κάνεις απεγκατάσταση την εφαρμογή και κάνεις εγκατάσταση το νέο "φτιαγμένο" apk και δεν θα σου ζητάει ενημέρωση πλέον.

Αν είσαι root γίνεται και με Titanium backup αλλά ανάλογα την έκδοση λογισμικού μετά από επανεκκίνηση ξαναφαίνεται.

 

σωστα με δυο-τρεις επισημανσεις:

1) δεν δουλευει για ολες τις εφαρμογες, π.χ. μου εχει τυχει να εχω κανει sign εφαρμογη και παλι να ζηταει να την αναβαθμισει το play store (στην kitkat αυτο μονο και με xinstall xposed module εγκατεστημενο - δεν ξερω αν παιζει ρολο, στο αλλο που εχω lollipop (και xinstall) δεν μου το κανει)

2) προσωπικα δεν καταφερα να κανω δουλεια με τη συγκεκριμενη εφαρμογη, αλλα τις κανω sign με one click sign απο xda:

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=822388

3) με το titanium λυνεται το προβλημα αν εχεις ενα scheduled task (μεσα στο titanium) να τρεχει καθε καποιες ωρες και να κανει detach τις εφαρμογες που θελεις (τις οριζεις με label)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας παιδιά αλλά δεν βλέπω να το προχωράω. Περίμενα κάτι πιο απλό όπως να παρέμβαινα ως root user σε κάποιο αρχείο συστήματος και να έλυνα οριστικά το πρόβλημα χωρίς να πρέπει να εγκαταστήσω από την αρχή τις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

οκ, κι αν χρειαστεις βοηθεια εδω ειμαστε,

εγω χρησιμοποιω και τις δυο μεθοδους γιατι υπαρχουν π.χ. εφαρμογες που δεν επιτρεπουν signing,

π.χ. viber που αν το κανεις sign δεν παιζει κ.α.

 

εντωμεταξυ αυτες τις μερες πετυχα κι αυτο:

https://android.gadgethacks.com/how-to/permanently-stop-any-app-from-updating-play-store-no-computer-needed-0184063/

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.....θα ηθελα την βοηθεια σας...εχω το χιαομι μι α1...και απο το google play χακαραν την καρτα μου και κατεβαζαν παιχνιδια....ξερει κανεις πως στελνω αιτημα ακυρωσης

αγορων?...την καρτα φυσικα την ακυρωσα....

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.....θα ηθελα την βοηθεια σας...εχω το χιαομι μι α1...και απο το google play χακαραν την καρτα μου και κατεβαζαν παιχνιδια....ξερει κανεις πως στελνω αιτημα ακυρωσης

αγορων?...την καρτα φυσικα την ακυρωσα....

 

ευχαριστω

Τι θα πει από το Google Play σου χακαραν την κάρτα;

Πώς μπήκαν χακερς στο Play;

 

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.....θα ηθελα την βοηθεια σας...εχω το χιαομι μι α1...και απο το google play χακαραν την καρτα μου και κατεβαζαν παιχνιδια....ξερει κανεις πως στελνω αιτημα ακυρωσης

αγορων?...την καρτα φυσικα την ακυρωσα....

 

ευχαριστω

Πανε εδω : https://support.google.com/googleplay/contact/play_unrecognized_charge και συμπληρωσε την φορμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βλεπω συνεχεις χρεωσεις στον τραπεζικο λογαριασμο μεσω της καρτας.......ευχαριστω φιλε μου...
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια ώρα ήρθε ειδοποίηση πάνω στην μπάρα των ειδοποιησεων ότι έγινε update από το Google play σε αυτές τις 3 εφαρμογές!!! Το θέμα είναι ότι δεν τις ενημέρωσα εγώ! Επίσης έχω κλειστές τις αυτόματες ενημερώσεις εφαρμογών εδώ και ένα χρόνο!! Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό.. 1100f344a49a30d127ad8babc98c3cac.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...