Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθε επιτέλους. Πρώτη εμπειρία με android καλό είναι. και το μεγάφωνο φαίνεται καλό.

 

εντάξει θέλει συνήθεια η αφής... αλλά αντέχουμε.

 

Κάπου διάβαζα πως καλύτερα για κάρτα μνήμης Toshiba και όχι kingston. Ισχύει;

αν ναι να τσιμπήσω την ακόλουθη; toshiba ή Kingston.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλορίζικο :cool: Προσωπικά μετά από μία ημέρα χρήσης,θεωρώ ότι το root είναι must have γιατί σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το έξτρα partition στην sd για την αποθήκευση εφαρμογών.Χωρίς το έξτρα partition ο εσωτερικός χώρος για τις εφαρμογές σε περιορίζει σημαντικά.Eχοντας βάλει igo,skype,angry birds,skyfire,sygic,tapatalk και μερικές ακόμη εφαρμογές είχα φτάσει στα 45mb ελεύθερης μνήμης.Μετά το partition και πλέον με 35 εφαρμογές έχω ελεύθερα άλλα 128mb :D
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα σημερα κι εγω,αλλα δεν μπορω να βαλω την The Celestial Teapot RLS3...Στο recovery menu,ενω μου εχει την επιλογη "apply sdcard:update.zip", δεν μου εχει αυτο--->"Flash zip from sdcard" και σε καθε περιπτωση,ακομακι αυτο,δεν λειτουργει,με το που το παταω,με "πεταει" κατ' ευθειαν στην επιλογη "reboot system now"

 

καμια ιδεα???????? :help:

Link to comment
Share on other sites

Εχει περαστεί σωστά το AmonRa recovery; H επιλογή flash zip from sd card,εμφανίζεται αφού έχεις περάσει το amonra recovery
Link to comment
Share on other sites

Στο menu - ρυθμίσεις - Ηχος και Οθόνη, έχει μια επιλογή για προσανατολισμό, που είναι από ότι λέει για αυτόματη εναλλαγή προσανατολισμού κατά την περιστροφή του τηλεφώνου.

 

Την έχω ενεργοποιήσει, αλλά δεν κάνει τίποτα.

Σε αυτό το link που έχει έναν interactive οδηγό χρήσης, λέει για g-sensor calibrate που θα πρέπει να υπάρχει όταν κάνεις scrolldown στο Ηχος και Οθόνη, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια επιλογή στο κινητό.

 

Τι ακριβώς ισχύει? Περιστρέφετε τελικά η οθόνη ή όχι?

 

περιστρεφεται οταν εισαι στο ιντερνετ και οταν θες να γραψεις....γενικα μνμτα και διαφορα.....βασικα απ οτι εχω καταλαβει γυρναει σε συγκεκριμενες εφαρμογες.......και φυσικα πρεπει να περιμενεις λιγο.......εμενα τουλαχιστον αργει

Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικο :cool: Προσωπικά μετά από μία ημέρα χρήσης,θεωρώ ότι το root είναι must have γιατί σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το έξτρα partition στην sd για την αποθήκευση εφαρμογών.Χωρίς το έξτρα partition ο εσωτερικός χώρος για τις εφαρμογές σε περιορίζει σημαντικά

 

Από που το κάνουμε αυτο ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Από που το κάνουμε αυτο ρε παιδιά;

Μπαίνεις στο amonra recovery και επιλέγεις partition sd card.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518149&postcount=5

εγώ το έκανα 512mb

Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικο :cool: Προσωπικά μετά από μία ημέρα χρήσης,θεωρώ ότι το root είναι must have γιατί σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το έξτρα partition στην sd για την αποθήκευση εφαρμογών.Χωρίς το έξτρα partition ο εσωτερικός χώρος για τις εφαρμογές σε περιορίζει σημαντικά.Eχοντας βάλει igo,skype,angry birds,skyfire,sygic,tapatalk και μερικές ακόμη εφαρμογές είχα φτάσει στα 45mb ελεύθερης μνήμης.Μετά το partition και πλέον με 35 εφαρμογές έχω ελεύθερα άλλα 128mb :D

 

ίσως καλά τα λες... αλλά θέλω πρώτα να το δω να το συνηθίσω για να ξέρω τι παίζει και μετά αρχίζω τις δοκιμές. άντε να τελειώσει και η μπαταρία (λέτε να μου έβαλαν μακράς διαρκείας; :lol: ) να φορτίσει.

Αλήθεια μου είπαν να το βάλω για 8 σερί ώρες και μετά αφού αποφορτίσει τελείως άλλες 8 και μετά όποτε θέλω φόρτιση να γίνεται. αληθεύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Το "κλήση έκτακτης ανάγκης" γίνεται να το βγάλουμε από την οθόνη ξεκλειδώματος?

πατιέται συνέχεια όταν έχω το κινητό στην τσέπη...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.Σήμερα το βράδυ θα το εχω και γω στα χέρια μου! Βεβαια το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι να του περάσω άλλη custom rom!Λοιπόν πάνω σ αυτό από αυτά που κατάλαβα διαβάζοντας εδω μέσα έιναι ότι πρέπει πρώτα να περάσω το AmonRA και μετά να βάλω την The Celestial Teapot RLS3 η οποία είναι ήδη rooted και δεν χρειάζεται η άλλη διαδικασία για να γίνει root? Αν βάλω άλλη custom rom πρέπει μα γίνει root?
Link to comment
Share on other sites

διάβασα κάπου ότι η The Celestial Teapot RLS3 αλλά και ή άλλες rom είναι με ξένα menu. Υπάρχει με ελληνικό πέρα από την αρχική;
Link to comment
Share on other sites

Η rom περιλαμβάνει πολλές γλώσσες μεταξύ των οποίων και τα ελληνικά.Αλλαγή γλώσσας γίνεται από τις ρυθμίσεις άμεσα,χωρίς καν την ανάγκη επανεκκίνησης της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φάνηκε λίγο ψεύτικο? Θα μου πείτε βέβαια ότι είναι πολύ φτηνό.Οκ, σωστό.Αλλά είχα ακούσει τόσα καλά και κάπως απογοητεύτηκα όταν το είδα από κοντά.
Link to comment
Share on other sites

Η rom περιλαμβάνει πολλές γλώσσες μεταξύ των οποίων και τα ελληνικά.Αλλαγή γλώσσας γίνεται από τις ρυθμίσεις άμεσα,χωρίς καν την ανάγκη επανεκκίνησης της συσκευής.

 

το menu όμως είναι ελληνικό; αν ναι οκ.

αλήθεια κατάφερε κανείς που άλλαξε την αρχική να την επαναφέρει πάλι πίσω, μην τυχών και χρειαστεί για εγγυήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φάνηκε λίγο ψεύτικο? Θα μου πείτε βέβαια ότι είναι πολύ φτηνό.Οκ, σωστό.Αλλά είχα ακούσει τόσα καλά και κάπως απογοητεύτηκα όταν το είδα από κοντά.[/quote

Τωρα μην σου γραψω καμια 10ρια κινητα με 3πλασια τιμη με απαραδεκτα κυριολεκτικα πλαστικα.Ειχα ενα vivaz κανα μηνα και ετριζε ολοκληρο.....

Μια χαρα ειναι για εμενα το κινητακι των 110 ευρω.Τι περιμενες βρε ποιοτητα htc :)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παιρνω και εγω την Τριτη οπως με ειδοποιησαν σημερα.

ΓΜΤ.

Χασαμε το σ/κ για σκαλισμα. Αντε να το δουμε επιτελους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είπα και γω να δοκιμάσω να βάλω την rls3 ..Όλα μια χαρα αλλά δεν έχω καθόλου ήχο στο μεγάφωνο.Καθόλου ακόμα και τηλ. να με πάρουν τίποτα. Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει.

 

Edit: Eίχα πάρει μια τρομάρα..Τελικά μετά από το δεύτερο restart δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

περιστρεφεται οταν εισαι στο ιντερνετ και οταν θες να γραψεις....γενικα μνμτα και διαφορα.....βασικα απ οτι εχω καταλαβει γυρναει σε συγκεκριμενες εφαρμογες.......και φυσικα πρεπει να περιμενεις λιγο.......εμενα τουλαχιστον αργει

 

Τελικά τα κατάφερα... Θέλει στροφή αριστερά.

Εγώ το έστριβα δεξιά ασυναίσθητα λόγω του ότι είμαι αριστερόχειρας.

Μόλις το πήρε η γυναίκα μου να προσπαθήσει, το κάνει αριστερά και έμεινα κάγκελο!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα... Θέλει στροφή αριστερά.

Εγώ το έστριβα δεξιά ασυναίσθητα λόγω του ότι είμαι αριστερόχειρας.

Μόλις το πήρε η γυναίκα μου να προσπαθήσει, το κάνει αριστερά και έμεινα κάγκελο!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Εμάς τους αριστερόχειρες δεν μας σκέφτονται καθόλου. το έχω παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω παιδια την custom rom rls3 και μαζι και το jit compiler που σε συνδιασμο με το overclocking στα 730 Mhz κανει το κινητο να πεταει!!!!Αν βρουν να ενεργοποιησουν και την gpu του τοτε θα μιλαμε για ενα κινητο που εχει τα παντα εκτος απο capacitive οθονη!!!!Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο της δυνατοτητες του "μικρου"!!

:D

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα διαβασα τα νεα μετα απο καιρο και εντυπωσιαστηκα! το κινητο ειναι διαθεσιμο στα βονταφον μαγαζια η εχει εξαφανιστει ηδη?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω παιδια την custom rom rls3 και μαζι και το jit compiler που σε συνδιασμο με το overclocking στα 730 Mhz κανει το κινητο να πεταει!!!!Αν βρουν να ενεργοποιησουν και την gpu του τοτε θα μιλαμε για ενα κινητο που εχει τα παντα εκτος απο capacitive οθονη!!!!Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο της δυνατοτητες του "μικρου"!!

:D

 

Δεν βλεπω να την βγαζει καθαρη στα 730 Mhz.........

Και τρωει και μπαταρια.....

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο amonra recovery και επιλέγεις partition sd card.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518149&postcount=5

εγώ το έκανα 512mb

 

Thanks...Να ρωτήσω και κάτι άλλο,έχεις κανείς πρόβλημα με τα ξυπνητήρια;Δεν χτυπάνε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να την βγαζει καθαρη στα 730 Mhz.........

Και τρωει και μπαταρια.....

 

Καθε βραδυ φορτιση...δεν τρεχει και τιποτα...

Οσο για την διαρκεια της ζωης εχω βαλει το προγραμμα setcpu και εφτιαξα profiles ωστε να μην τρεχει μονιμα στα 730 αλλα ondemand.Πχ. οταν η μπαταρια ειναι <40% εχω βαλει να τρεχει στα 600, οταν η 8ερμοκρασια ειναι πανω απο 40 C να τρεχει στα 250 kai otan einai screen off στα 300.

;)

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι το πήρα την 1η βδομάδα κυκλοφορίας του, απίστευτο value for money.

 

Συνοψίζοντας τους πειραματισμούς μου μαζί του:

 

Ο πιο εύκολος τρόπος για root είναι να κατεβάσετε το application z4root είτε από το market είτε από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833954 . Έτσι δεν χρειάζεται ούτε να περάσετε πρώτα το amonRa, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Υποθέτω φυσικά ότι χρησιμοποιείτε την stock ελληνική rom, και όχι κάποια custom οι οποίες είναι ήδη rooted.

 

Για recovery menu, βλέπω ότι αναφέρεστε πολύ στο amonra, το οποίο όμως μου δημιουργούσε πρόβλημα στην stock ελληνική rom, καθώς μετά δεν έκανε mount την sd, οταν το συνέδεα με το pc (ούτε αυτόματα ούτε απ το menu). Οπότε αν σκοπεύετε να κρατήσετε την stock rom, και απλά θέλετε να αλλάξετε το recovery menu, έχετε υπ όψην σας αυτό το bug.

 

Από custom roms τώρα δοκίμασα την Vodafone 845 Mr edition 1.9.1 και 1.9.5 που σαφώς βελτιώνουν την ταχύτητα του κινητού, πολύ πιο ελαφριές απ την στοκ, με μοναδικό μείον που με "χάλασε"ότι δεν είχα desktops πάνω και κάτω, παρά μόνο στο πλάι. Δηλαδή είχα τις εφαρμογές μου σε πίνακα 3x3, ενώ τώρα πρέπει να τις έχω σε 1x9. Μάλλον γκρινιάζω χωρίς λόγο ε? Επίσης δοκίμασα και την The Celestial Teapot RLS2 από την οποία έμεινα επίσης ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

 

Φυσικά οι custom roms δεν έχουν όλες τις αχρηστιές της voda, (360 my web, 360shop κτλ) και έχεις περισσότερο χώρο στην συσκευή σου.

 

Επίσης για γνωστά προγράμματα πλοήγησης παίζουν σωστά Ndrive, CoPilot, Navigon, Sygic Mobile Maps, και Igo (το τελευταίο με μοντίφα για να παίξει σωστά στην ανάλυσή μας).

Υπάρχουν και άλλα προγράμματα για offline gps-navigation τα οποίa όμως χρησιμοποιούν osm maps οι οποίοι δεν είναι καθόλου ακριβείς για Ελλάδα, οποτε δεν αξίζουν και τόσο. (στυλ navdroyd)

 

Τέλος να αναφέρω ότι η stock ελληνική rom τρέχει στα 600, και όχι στα 525 (?) όπως βλέπω να αναφέρουν για άλλες στοκ ρομς στο xda. Επίσης εκφράζω την ένστασή μου σε κάθε overclocking είτε σε pc είτε σε κινητό είτε σε καφετιέρα.

 

sqlinj

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...