Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 Μέρες που το έχω μπορώ να πω πως με άφησε ευχαριστημένο . Στο συγχρονισμό επαφών αντιμετόπισα κάποιο θέμα καθώς απο τις 160 επαφές που έχω στο βιοβλίο διευθύνσεων του outlook μου περνάει τις 102/160 και μετά μου βγάζει το κλασικό μήνυμα σφάλματος της εφαρμογής .

 

Κατά τ' αλλα είναι πολύ δυνατό .

 

επανέρχομαι στο πρόβλημα μου στα θέματα #498 , #506 , #507 για το PC suite και τους drivers. Σήμερα πήγα στη Vodafone για το πρόβλημα και μου δώσανε δανικό ένα άλλο 845 .το έκανα δοκιμές και μου κάνει πάλι το ίδιο. Άρα είναι πρόβλημα του PC suite και τους drivers.

σε παρακαλώ πες μου λεπτομέρειες από την εγκατάσταση για την διαδικασία του συγχρονισμού

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παντως να αναφερω οτι η συσκευη μου βγαζει αρκετα προβληματα και ειναι αναγκαια 5 reboot ημερησιως.

1) Σε πολλες περιπτωσεις δε μπορει να ανοιξει το wifi !!! Οποτε reboot

2) Crashaρουν συχνα πυκνα εφαρμογες..με ιδιαιτερη προτιμηση σε αυτες της vodafone..ασχετα αν δεν τις χρησιμοποιω...reboot.

3) Οταν θελω να κατεβασω αναβαθμισεις ή να κατεβασω προγραμματα απο το market ..υπαρχει αποτυχια στο 95-98% ...Σημερα πχ δεν εκανε εδειξε καν να ξεκιναει να φερνει (δεν εβγαζε στη μπαρα πανω πανω τη εικονιδιακι) .. Αυτο λυθηκε (οπως και αλλες φορες) με τι αλλο...ενα reboot !

το έχω κι εγώ με την custom rom (να μην το ματιάσω) και δεν έχει βγάλει κανένα σημαντικό πρόβλημα όπως αυτά που λές. Πήγαινε στο service για αντικατάσταση χωρίς να το πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος να χρησιμοποιήσει στην συγκεκριμένη συσκευή κάρτα sim max 12 σε 1 ή κάποια άλλη αντίστοιχη?:blink:

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλώ πες μου λεπτομέρειες από την εγκατάσταση για την διαδικασία του συγχρονισμού γιατί εγώ έχω θέμα μάλλον με DRIVERS εκτός και αν έχει πρόβλημα η συσκευή. Έχω λεπτομέρειες στο θέμα #498 , #506

 

επανέρχομαι στο πρόβλημα μου στα θέματα #498 , #506 , #507 για το PC suite και τους drivers. Σήμερα πήγα στη Vodafone για το πρόβλημα και μου δώσανε δανικό ένα άλλο 845 .το έκανα δοκιμές και μου κάνει πάλι το ίδιο. Άρα είναι πρόβλημα του PC suite και τους drivers.

σε παρακαλώ πες μου λεπτομέρειες από την εγκατάσταση για την διαδικασία του συγχρονισμού

Link to comment
Share on other sites

μεσω καλωδιου πως περνει internet η συσκευη ?

 

A να μη ξεχασω ...οταν το συνδεω στο pc το 845 δε βλεπει την sd card ...οταν το βγαζω μετα..εξακολουθει και δε τη βλεπει....reboot !!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παντως να αναφερω οτι η συσκευη μου βγαζει αρκετα προβληματα και ειναι αναγκαια 5 reboot ημερησιως.

1) Σε πολλες περιπτωσεις δε μπορει να ανοιξει το wifi !!! Οποτε reboot

2) Crashaρουν συχνα πυκνα εφαρμογες..με ιδιαιτερη προτιμηση σε αυτες της vodafone..ασχετα αν δεν τις χρησιμοποιω...reboot.

3) Οταν θελω να κατεβασω αναβαθμισεις ή να κατεβασω προγραμματα απο το market ..υπαρχει αποτυχια στο 95-98% ...Σημερα πχ δεν εκανε εδειξε καν να ξεκιναει να φερνει (δεν εβγαζε στη μπαρα πανω πανω τη εικονιδιακι) .. Αυτο λυθηκε (οπως και αλλες φορες) με τι αλλο...ενα reboot !

 

Το να μην κατεβαίνουν οι εφαρμογές μπορεί να οφείλεται σε θέμα internet. Η κάρτα wind free2gο με την προσφορά του 1,5 gigabyte το κάνει συχνά αυτό (κολλάει το Internet) Και πρέπει να κάνεις restart. Δεν φταίει το τηλέφωνο για το μη κατέβασμα της εφαρμογής, αλλά η wind.

 

μπορει να γινει wifi-hotspot οπως το lg?

 

ΝΟΜΊΖΩ αυτό είναι δυνατότητα του android 2.2

 

Θα ελεγα να πας μια βολτα απο το service......αμεσα θα στο αλλαξουν!!!

 

συμφωνώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Και μετα το reboot καπακι....διπλο crasharisma του vodafone360.people και καπακπι αποτυχια ανοιγματος wifi (δεν ειναι δυνατη η εκκινηση του wifi)

Reboot...

μαλλον η επισκεψη ειναι επιβεβλημενη...αν και το παρειγγειλα απο internet(vodafone eshop) νομιζω πως δε θα υπαρχει προβλημα αν παω σε vodafone shop

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εγώ μπερδεύτηκα, τελικά ισχύουν οι παραπάνω οδηγίες για root??... :S :P

 

Για να μην γίνετε σύγχυση (συγνώμη κιόλας για την σύγχυση) με 2 λόγια:

 

Αν θέλετε root για την custom rom : The Celestial Teapot RLS2

δεν χρειάζεται να κάνετε απολύτως τίποτα είναι ήδη root.

 

Για εργοστασιακή rom ή για άλλες custom rom οι οποίες δεν είναι root:

(Ο τρόπος με το 1.0-pulsemini-superboot είναι παλιός πλέων από ότι έχω καταλάβει.)

 

Πάμε εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=682828

 

κατεβάζουμε το:

su-2.3.6.1-ef-signed.zip

md5: 7e8efb7b6622ca37da524d2b1d60e029

- Eclair/Froyo

 

 

το περνάμε στο κινητό στην κάρτα SD έτσι όπως είναι ζιπαρισμένο και πάμε από το recovery menu του AmonRA (εννοείται ότι έχουμε περάσει το AmonRA) (Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume up' and 'Start call' (green) then powering on your device.).

και μετά πάμε εκεί που λέει "flash zip from sd card" και επιλέγουμε το αρχείο αυτό και το flash-αρουμε.

 

και επίσης για να κάνουμε το κινητό root, πρέπει να κάνουμε το σύστημα αρχείων της SD, FAT32??

 

Καταρχήν η κάρτα SD είναι από μόνη της fat32.

 

Για να κάνουμε το κινητό root ΔΕΝ χρειάζεται να “μπλέξουμε” με partitioning της κάρτας SD αυτό είναι για την “A2SD” λειτουργία μόνο.

 

επανέρχομαι στο πρόβλημα μου στα θέματα #498 , #506 , #507 για το PC suite και τους drivers. Σήμερα πήγα στη Vodafone για το πρόβλημα και μου δώσανε δανικό ένα άλλο 845 .το έκανα δοκιμές και μου κάνει πάλι το ίδιο. Άρα είναι πρόβλημα του PC suite και τους drivers.

σε παρακαλώ πες μου λεπτομέρειες από την εγκατάσταση για την διαδικασία του συγχρονισμού

 

Έτυχε και διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ για ένα παλικάρι που είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα και το έλυσε με φρέσκια εγκατάσταση τον windows.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους δοκίμασαν custom rom την 2.2 (froyo) , ποια είναι τα θετικά που παρατηρήσατε και ποια τα αρνητικά αν υπάρχουν.

 

Ισχύει ότι είναι κάπου 30% πιο γρήγορη ή κάτι τέτοιο που λένε για την 2.2;;

Flash υποστήριξη υπάρχει τελικά;

 

Παρακαλώ απαντήστε μόνο όσοι τη δοκιμάσατε στο joy .

Link to comment
Share on other sites

........Έτυχε και διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ για ένα παλικάρι που είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα και το έλυσε με φρέσκια εγκατάσταση τον windows..........

 

Ναι το ειδα και εγω και μου εκανε εντυπωση.......τελος παντων ακραιο ειναι αλλα εαν λειτουργη τελικα το κανεις σαν εσχατη λυση.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτές οι rom που λέτε, έχουν ελληνικά ή είναι μόνο στα αγγλικά?

Ευχαριστώ

 

EDIT

Επίσης, περιέχουν ή όχι το vodafone menu?

Link to comment
Share on other sites

έχει κάνει κανεις root, το κινητο απο windows pc?

εγω προσπαθώ αλλά τπτ....τα κάνω με την εξής σειρά:

1)πατάω τα volume down+end call+power on

2)τρέχω το instal-recovery-windows.bat

3)και συνδέω το κινητό

η οθόνη λέει <waiting for device> αλλά τπτ δεν γίνεται....

 

EDIT

τελικά όλα οκ, απλα όταν συνέδεα το joy στο pc, για κάποιο λόγο δεν περάστηκαν οι drivers απο το windows update, τελικά περαστηκαν και και όλα καλα! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχει προσπαθησει κανεις να δοκιμασει αποστολη ή ληψη mms απο καρτοκινητο cosmote;

 

Επικοινώνησα με την εξυπηρετηση πελατών και μου έστειλαν με sms τις παρακάτω ρυθμίσεις:

ονομα: cosmote mms

apm: mms

mmsc: http://mmsc.cosmote.gr:8002

θυρα mms: 8080

τυπος apn: mms

MCC: 202

MNC: 01

 

Δυστυχώς εξακολουθώ να μην μπορώ να στείλω ή να λάβω mms.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και τι ρυθμίσεις έχετε σε καρτοκινητο cosmote?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να θέσουμε σαν ήχο κλήσης κάποιο mp3 απο την κάρτα sd? Στο ξυπνητηρι υπήρχε σχετική επιλογή αλλά στην επιλογή ήχων κλήσης, η λίστα είναι fixed.

 

Επίσης για όσους αντιμετώπισαν πρόβλημα με το wifi σε προηγούμενα posts, παρατήρησα οτι όταν το δικτυο wifi ειναι κρυφό (SSID hiding) το κινητό δεν μπορεί να συνδεθεί. Μόλις γίνει φανερό συνδέεται αυτόματα (αποθηκευμένο απο προηγούμενη χρήση) και δεν χάνει την σύνδεση του ακόμα αν ξαναενεργοποιηθεί αμέσως το SSID hiding. Επομένως όσοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το wifi ίσως πρέπει να μην χρησιμοποιούν το SSID hiding στο δίκτυο τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτές οι rom που λέτε, έχουν ελληνικά ή είναι μόνο στα αγγλικά?

Ευχαριστώ

 

EDIT

Επίσης, περιέχουν ή όχι το vodafone menu?

 

-ειναι αγγλικες ρομ και ειναι χωρις το vodafone menu

Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο κλήσης κατέβασε τον astro file manager και μέσω αυτού πήγαινε στο mp3 που θέλεις και αφού πατήσεις πάνω του,επέλεξε music options--->set as ringtone.Aυτό δουλεύει σίγουρα σε 2.2 ή αν είσαι rooted δοκίμασε να βάλεις το mp3 στο /system/media/ringtones και δες μετά αν εμφανίζεται στη λίστα επιλογής
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να εβαλε τιποτα σημαντικό.

Οποτε μενω με την rls2.

 

Αν υπηρχε τροπος να βγαζαμε και το roadsync !!!!!!

 

Κάνε εγκατάσταση το "titanium backup" από το market δώσε του root access και μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση όποιο πρόγραμμα θέλεις.

 

Προσωπικά το έχω "ξύλωση" ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εγκατάσταση το "titanium backup" από το market δώσε του root access και μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση όποιο πρόγραμμα θέλεις.

 

Προσωπικά το έχω "ξύλωση" ήδη.

 

Το εβαλα αλλα δεν καταλαβα πως κανεις απεγκατασταση κατι.....

Τι πατας ?????

Μηπως εβγαλες και το luncher pro ?

Μου ειπαν οτι αν ειναι να βγαλεις το luncher pro πρεπει πρωτα να βαλεις καποιον αλλο luncher γιατι θα δημιουργηθούν προβληματα .......

Και αν δεν θελω κανενα luncher ??????? τι κανω ??????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει πρόβλημα με τα MMS. Δεν στέλνει δεν δέχεται! :X

Φταίει ότι έχω κάρτα SIM της Cosmote?

 

Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό για τη τιμή του

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα αλλα δεν καταλαβα πως κανεις απεγκατασταση κατι.....

Τι πατας ?????

Μηπως εβγαλες και το luncher pro ?

Μου ειπαν οτι αν ειναι να βγαλεις το luncher pro πρεπει πρωτα να βαλεις καποιον αλλο luncher γιατι θα δημιουργηθούν προβληματα .......

Και αν δεν θελω κανενα luncher ??????? τι κανω ??????

 

Κάνεις κλικ στο κουμπί "προβλήματα" και κάνεις εγκατάσταση το busybox.

Αφού κάνεις εγκατάστασή το busybox, πας εκεί που λέει "Αντ.Ασφαλείας και επαναφορά, διαλέγεις την εφαρμογή που θες να απ εγκαταστήσεις κάνεις κλικ και πατάς το κουμπί απεγκατάσταση.

 

Αν κάνεις όλους τους lancher απ εγκατάσταση θα καταλήξεις με μια ωραία μαυρη οθόνη και θα ξαναπερνάς rom.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει πρόβλημα με τα MMS. Δεν στέλνει δεν δέχεται! :X

Φταίει ότι έχω κάρτα SIM της Cosmote?

 

Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό για τη τιμή του

 

Με Cosmote εχεις καποιο προβλημα.Το κινητο στελνει MMS μια χαρα.

Ρυθμισεις αλλες θελει απο Cosmote.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ειναι εξαιρετικό για τα χρήματά του.Εβαλα πριν λίγο την RLS3 και απλά λέω ότι το κινητό με αυτή την ρομ έπρεπε να πωλείται :p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...