Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Τέλος να αναφέρω ότι η stock ελληνική rom τρέχει στα 600, και όχι στα 525 (?) όπως βλέπω να αναφέρουν για άλλες στοκ ρομς στο xda. Επίσης εκφράζω την ένστασή μου σε κάθε overclocking είτε σε pc είτε σε κινητό είτε σε καφετιέρα.

 

Θα συμφωνισω για την καφετιερα :P

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Thanks...Να ρωτήσω και κάτι άλλο,έχεις κανείς πρόβλημα με τα ξυπνητήρια;Δεν χτυπάνε καθόλου.

Mια χαρά λειτουργεί το ξυπνητήρι στην rls3 που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ την κοινότητα...

Το πήρα και εγω το κινητάκι μετά από προτροπή φίλου και μπορώ να πω έχω μείνει λαλακας με τις δυνατότητες του...

Καλά μέσα στο 2ωρο απο την αγορά η stock Vodiafone ROM πήρε τον που_ _ , για το οποίο ευχαριστώ θερμά όλα τα παιδιά από εδώ που βάζουν link και guides....

Σαν απόλυτος noobas όμως σε android έχω κάνα - δυο ερωτήσεις... πχ:

 

α. πως κάνω το facebook και το twitter να δέχονται τις ενημερώσεις και να τις δείχνει στην οθόνη όπως έχω δει σε Iphone? και κάτι ακόμα...

 

β. πως γίνετε να μην φορτώνει από μόνο του αβέρτα apps? έχω βάλει ένα app killer και τις σκοτώνω αλλά δεν είναι μόνιμη λύση αυτή....

 

Επίσης με την Tea pot RLS3 έχει παρατηρήσει κανείς να χάνει τον φορέα δικτύου? πχ τρώει ένα flash και ενώ το έχω και κάθετε σε σημείο με full σήμα , μου λέει ότι δεν έχω συνδεθεί στο δίκτυο... :S

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για όποια απάντηση ...

Link to comment
Share on other sites

 

α. πως κάνω το facebook και το twitter να δέχονται τις ενημερώσεις και να τις δείχνει στην οθόνη όπως έχω δει σε Iphone? και κάτι ακόμα...

 

β. πως γίνετε να μην φορτώνει από μόνο του αβέρτα apps? έχω βάλει ένα app killer και τις σκοτώνω αλλά δεν είναι μόνιμη λύση αυτή....

 

a.Παρατεταμενο πατημα σε κενη οθονη και επιλογη γραφικα στοιχεια και μετα fb, twitter klp.

b.Κατεβασε το advanced app killer (οχι το free) που εχει επιλογη να κανει kill μονο του...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

a.Παρατεταμένο πάτημα σε κενή οθόνη και επιλογή γραφικά στοιχειά και μετά fb, twitter klp.

Χίλια ευχαριστώ :)

b.Κατέβασε το advanced app killer (οχι το free) που έχει επιλογή να κάνει kill μονο του...

Έχω το advanced task killer free και δείχνει να έχει επιλογές για να κλείνει τις εφαρμογές μόνο του...

Θα το ψάξω καλύτερα τις ρυθμίσεις και αν είναι θα πάω για αυτό που λες εσύ... (το ρύθμισα να τις κλείνει όποτε κλείνει η οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Από custom roms τώρα δοκίμασα την Vodafone 845 Mr edition 1.9.1 και 1.9.5 που σαφώς βελτιώνουν την ταχύτητα του κινητού, πολύ πιο ελαφριές απ την στοκ, με μοναδικό μείον που με "χάλασε"ότι δεν είχα desktops πάνω και κάτω, παρά μόνο στο πλάι. Δηλαδή είχα τις εφαρμογές μου σε πίνακα 3x3, ενώ τώρα πρέπει να τις έχω σε 1x9. Μάλλον γκρινιάζω χωρίς λόγο ε? Επίσης δοκίμασα και την The Celestial Teapot RLS2 από την οποία έμεινα επίσης ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

 

Φυσικά οι custom roms δεν έχουν όλες τις αχρηστιές της voda, (360 my web, 360shop κτλ) και έχεις περισσότερο χώρο στην συσκευή σου.

 

α) προσωπικά το έχω φτάσει σε 3Χ9 και λογικά πάει και παραπέρα σε οθόνες (αλλά έχω την αρχική). μάλλον δεν το κάνεις σωστά.

β) αυτό είναι καλό.

 

επίσης νομίζω υπάρχει και νέο pc suite.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα ειναι ευχαριστα !!!Νεα εκδοση Skype

Επιτελους βγηκε εκδοση skype που κανει για την αναλυση του joy (320x240)

μεσω ιντερνετ πηγαινετε εδω

skype.com/m

και καντε download την νεα εκδοση:up:

(Μπραβο στην εταιρια που καλυψε το κενο για τα κινητα αυτης της αναλυσης)

 

Το επιβεβαιώνω υπάρχει διαθέσιμο και στο android market, ενώ ΔΕΝ υπήρχε παλαιότερα. Έχει κάνει και σχόλιο κάποιος φίλος στα comments του εν λόγω application στο market που λέει ότι ειδικά για το joy 845 δουλεύει κανονικά.

 

Στο menu - ρυθμίσεις - Ηχος και Οθόνη, έχει μια επιλογή για προσανατολισμό, που είναι από ότι λέει για αυτόματη εναλλαγή προσανατολισμού κατά την περιστροφή του τηλεφώνου.

 

Την έχω ενεργοποιήσει, αλλά δεν κάνει τίποτα.

Σε αυτό το link που έχει έναν interactive οδηγό χρήσης, λέει για g-sensor calibrate που θα πρέπει να υπάρχει όταν κάνεις scrolldown στο Ηχος και Οθόνη, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια επιλογή στο κινητό.

 

Τι ακριβώς ισχύει? Περιστρέφετε τελικά η οθόνη ή όχι?

 

Η οθόνη περιστρέφεται, μόνο προς τη μία κατεύθυνση όμως του κινητού και ΜΟΝΟ για συγκεκριμένες εφαρμογές (πχ. χάρτες). Μακάρι να περιστρέφονταν και στις επαφές γιατί λόγω μικρού πλάτους οθόνης μου δείχνει τελίτσες (...) όταν έχω επαφές με μεγάλο όνομα και παρά το ότι γυρίζω το κινητό δεν μπορώ να δω όλο το όνομα της επαφής.

 

Καλημέρα, είμαι και εγώ από σήμερα με RLS3...το κινητό πάει σφαίρα...Απλά ψάχνω να μειώσω την ευαισθησία του trackball αλλα δεν...Που το έχουν κρύψει;Αν θέλω να δοκιμάσω άλλη rom βάζω τη rom στην κάρτα κάνω wipe και flash from sd;

 

Υπάρχει στο μενού η ευαισθησία του trackball, το ξέρω γιατί τη ρύθμισα στο μεσαίο επίπεδο. Δεν τη βρίσκω τώρα, αλλά είναι σίγουρο ότι υπάρχει γιατί την έχω χρησιμοποιήσει.

 

Σχετικά με την τιμή του 945 δεν έχει γίνει καμιά επίσημη ανακοίνωση, αλλά σίγουρα θα είναι αρκετά χαμηλή σε σχέση με τις υπόλοιπες συσκευές άλλων εταιριών, γιατί η Vodafone δεσμεύτηκε να κυκλοφορήσει τις πιο φθηνές android συσκευές. Επομένως αν αναλογιστούμε πως η πιο φθηνή συσκευή android που υπάρχει στην αγορά μετά το joy 845, είναι το lg optimus GT540 στα 185 ευρώ, τότε το 945 θα κυμαίνεται στα 150 - 160 ευρώ πιστεύω.

Πιστεύω πως αξίζει να το περιμένουμε καθώς θα έχει μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερα κάμερα, καλύτερη εσωτερική μνήμη και με δυνατότητα επέκτασης μέχρι 32gb.

 

Η εκτίμησή μου είναι ότι θα βγει πάνω από την τιμή που λες.

 

περιστρεφεται οταν εισαι στο ιντερνετ και οταν θες να γραψεις....γενικα μνμτα και διαφορα.....βασικα απ οτι εχω καταλαβει γυρναει σε συγκεκριμενες εφαρμογες.......και φυσικα πρεπει να περιμενεις λιγο.......εμενα τουλαχιστον αργει

 

Ναι, αργεί 3-4 δευτερόλεπτα πράγματι.

 

Εβαλα και εγω παιδια την custom rom rls3 και μαζι και το jit compiler που σε συνδιασμο με το overclocking στα 730 Mhz κανει το κινητο να πεταει!!!!Αν βρουν να ενεργοποιησουν και την gpu του τοτε θα μιλαμε για ενα κινητο που εχει τα παντα εκτος απο capacitive οθονη!!!!Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο της δυνατοτητες του "μικρου"!!

:D

 

Πρόσεξε μην χαλάσεις το κινητό, το 730 είναι too much.

 

Thanks...Να ρωτήσω και κάτι άλλο,έχεις κανείς πρόβλημα με τα ξυπνητήρια;Δεν χτυπάνε καθόλου.

 

Χτυπάει μια χαρά, το χρησιμοποιώ καθημερινά!!

 

Καθε βραδυ φορτιση...δεν τρεχει και τιποτα...

Οσο για την διαρκεια της ζωης εχω βαλει το προγραμμα setcpu και εφτιαξα profiles ωστε να μην τρεχει μονιμα στα 730 αλλα ondemand.Πχ. οταν η μπαταρια ειναι <40% εχω βαλει να τρεχει στα 600, οταν η 8ερμοκρασια ειναι πανω απο 40 C να τρεχει στα 250 kai otan einai screen off στα 300.

;)

 

Κι εγώ το φορτίζω κάθε βράδυ (δεν τα αφήνω στην πρίζα όλο το βράδυ), θέλει καθημερινή φόρτιση αν θες να χρησιμοποιείς το κινητό με όλες τις δυνατότητές του.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο amonra recovery και επιλέγεις partition sd card.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518149&postcount=5

εγώ το έκανα 512mb

 

Έκανα και εγώ την ίδια διαδικασία και έφτιαξα partition 512 . Τελικά σήμερα πήγα να βάλω μια ακόμα εφαρμογή για gps και γράφει δεν έχω χώρο , έτσι το κοίταξα και απλά χρησιμοποιεί ακόμα την εσωτερική. Έπρεπε μήπως να κάνω κάτι άλλο;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι για να δουλέψει σωστά το partition πρέπει να το κάνεις από την αρχή πριν φορτώσεις εφαρμογές

Για να βεβαιωθείς ότι έγινε σωστά το partition φόρτωσε το quick system info από το market και δες τι γράφει στην καρτέλα basic info

Θα πρέπει να λέει Α2SD storage total 457 free... ανάλογα τις εφαρμογές που έχεις βάλει

Επίσης οι εφαρμογές δε πάνε 100% στο partition.Μένει ένα μικρό μέρος στην εσωτερική μνήμη (κυρίως κάποια caches)

Link to comment
Share on other sites

α) προσωπικά το έχω φτάσει σε 3Χ9 και λογικά πάει και παραπέρα σε οθόνες (αλλά έχω την αρχική). μάλλον δεν το κάνεις σωστά.

β) αυτό είναι καλό.

 

επίσης νομίζω υπάρχει και νέο pc suite.

 

Η stock rom πάει πολύ παραπέρα από 3x9, αυτό το ξέρω, αναφερόμουν στην "Vodafone 845 Mr edition" που δεν επιτρέπει desktops παρά μόνο σε μία διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω για την καφετιερα :P

 

συμφωνω και γω με την καφετιερα λολ

εγω ειμαι stable στα 710Mhz να υποθεσω οτι το κινητο σου ειναι 600 Mhz stock?

εμενα τοσο ελεγε με την μαμα ROM

 

ξερει κανεις τι αρχεια πρεπει να σβησω για να φυγει το roadsync?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και γω με την καφετιερα λολ

εγω ειμαι stable στα 710Mhz να υποθεσω οτι το κινητο σου ειναι 600 Mhz stock?

εμενα τοσο ελεγε με την μαμα ROM

 

ξερει κανεις τι αρχεια πρεπει να σβησω για να φυγει το roadsync?

 

έχει κάποιο σχετικό apk στο /system/app ?

Link to comment
Share on other sites

.... νομίζω υπάρχει και νέο pc suite.

 

Δωσε τα φωτα σου αν μπορεις γιατι εγω μονο σε spyware πεφτω οταν το ψαχνω :O

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και γω με την καφετιερα λολ

εγω ειμαι stable στα 710Mhz να υποθεσω οτι το κινητο σου ειναι 600 Mhz stock?

εμενα τοσο ελεγε με την μαμα ROM

 

ξερει κανεις τι αρχεια πρεπει να σβησω για να φυγει το roadsync?

Mπορείς να το απεγκαταστήσεις μέσω του titanium backup.Το όνομα της εφαρμογής που απεγκαθιστά το titanium είναι το com.dataviz.stargate.apk στο /system/app

Link to comment
Share on other sites

:) Καλησπερα σε ολους,

παρακολουθω την εξελιξη της ολης συζητησης και ομολογω οτι ειναι πραγματι γοητευτικο να εχεις την γνωση και την δυνατοτητα να ανακαλυπτεις και να εκμεταλευεσαι ολες τις δυνατοτητες ενος εργαλειου που εχεις στα χερια σου.ΜΠΡΑΒΟ σε ολους σας.

Οπως αντιλαμβανεστε ειμαι παντελως ασχετος στο αντικειμενο αν και φανατικος χρηστης και υποστηρικτης του ΕΛ/ΛΑΚ.Εχοντας την εμπειρια απο "σφαξιμο" υπολογιστων και τα διαφορα προβληματα που δημιουργουνται απο τα διαφορα hardware,εχω μια-δυο ερωτησεις,αν καποιος εχει την καλωσυνη να απαντησει,αλλα σε απλα ελληνικα:rolleyes:.

1.Αν εγκαταστησουμε μια καστομ ρομ και θελουμε μετα να επανεγκαταστησουμε την κανονικη ,γινεται ?Αν ναι. Απο που και πως?

2.Αν θελουμε να εχουμε διπλο μπουτ(πχ μια ρομ που φοραει και μια με μπουτ απο την sd) γινεται?

3.Το overloking μειωνει την ζωη του κινητου?

Γενικα ακουγεται πολυ γαργαλιστικη αυτη η ιδεα μιας ρομ ομως τι γινεται αν,ας πουμε,η Vodafone, αυριο βγαλει μια ενημερωση απο 2.1 σε 2.2/froyo με πολλα καλουδια ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

:) Καλησπερα σε ολους,

παρακολουθω την εξελιξη της ολης συζητησης και ομολογω οτι ειναι πραγματι γοητευτικο να εχεις την γνωση και την δυνατοτητα να ανακαλυπτεις και να εκμεταλευεσαι ολες τις δυνατοτητες ενος εργαλειου που εχεις στα χερια σου.ΜΠΡΑΒΟ σε ολους σας.

Οπως αντιλαμβανεστε ειμαι παντελως ασχετος στο αντικειμενο αν και φανατικος χρηστης και υποστηρικτης του ΕΛ/ΛΑΚ.Εχοντας την εμπειρια απο "σφαξιμο" υπολογιστων και τα διαφορα προβληματα που δημιουργουνται απο τα διαφορα hardware,εχω μια-δυο ερωτησεις,αν καποιος εχει την καλωσυνη να απαντησει,αλλα σε απλα ελληνικα:rolleyes:.

1.Αν εγκαταστησουμε μια καστομ ρομ και θελουμε μετα να επανεγκαταστησουμε την κανονικη ,γινεται ?Αν ναι. Απο που και πως?

2.Αν θελουμε να εχουμε διπλο μπουτ(πχ μια ρομ που φοραει και μια με μπουτ απο την sd) γινεται?

3.Το overloking μειωνει την ζωη του κινητου?

Γενικα ακουγεται πολυ γαργαλιστικη αυτη η ιδεα μιας ρομ ομως τι γινεται αν,ας πουμε,η Vodafone, αυριο βγαλει μια ενημερωση απο 2.1 σε 2.2/froyo με πολλα καλουδια ?

Ευχαριστω

 

1) Ναι γίνεται.. Από το recovery menu του κινητού σου. Call + Volume Up +Power για να μπεις σε αυτό. Επίσης αν θες να γυρίσεις στην αρχική ROM γίνεται και από το "Ρυθμίσεις κάρτας sd και αποθηκευτικού χώρου/αναβάθμιση λογισμικού"

 

2) Απ όσο γνωρίζω δεν γίνεται κάτι τέτοιο για την ώρα.

 

3) Αδιαμφισβήτητα ΝΑΙ.

 

4) Όταν βγάλει η voda ενημέρωση θα μπαίνει κανονικά, παρά το όποιο πείραγμα.

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι

εχω σβησει αρκετα αλλα για το roadsync δεν ειμαι σιγουρος.

Οτι προγραμμα υπαρχει μπορει να το βγαλει το titanium backup (μονο για root users)

Edit: Sorry ειχε απαντηθει...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

3.Το overloking μειωνει την ζωη του κινητου?

Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το overclock μειωνει την διαρκεια ζωης οποιασδηποτε συσκευης... Τωρα αν για παραδειγμα εχει μεσο προσδόκιμο 3 χρονια και παει στα 2 εμενα δεν με χαλαει αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε και για τιποτα...

 

Γενικα ακουγεται πολυ γαργαλιστικη αυτη η ιδεα μιας ρομ ομως τι γινεται αν,ας πουμε,η Vodafone, αυριο βγαλει μια ενημερωση απο 2.1 σε 2.2/froyo με πολλα καλουδια ?

Δεν θελω να φανω αγενης αλλα κοντεψα να πεσω απο την καρεκλα απο τα γελια :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σοβαρα μιλας για after sale support? :blink: (Οπως θα καταλαβες δεν την παω την εταιρεία αυτη ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ .....)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το overclock μειωνει την διαρκεια ζωης οποιασδηποτε συσκευης... Τωρα αν για παραδειγμα εχει μεσο προσδόκιμο 3 χρονια και παει στα 2 εμενα δεν με χαλαει αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε και για τιποτα...

 

Σωστος...το overclocking μειωνει κατα πολυ την διαρκεια ζωης αλλα ποσο θα κρατησουμε το κινητακι????1 χρονο max(για εμενα προσωπικα)

Για αυτο προτιμω να εχω το κινητακι να παιζει τα παντα χωρις κοληματα και 3d παιχνιδιa σφαιρα για ενα χρονο παρα να το κρατησω 2-3 χρονια και να μου σερνεται...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που εχει flasharei την celestial teapot release 3 να μου ανεβασει τα

gtalkservice.apk

gtalkservice.odex

Talk.apk

Talk.odex

απο το /system/app

για να μην flasharw ξανα?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που εχει flasharei την celestial teapot release 3 να μου ανεβασει τα

gtalkservice.apk

gtalkservice.odex

Talk.apk

Talk.odex

απο το /system/app

για να μην flasharw ξανα?

 

Μπορείς να ανοίξεις το TCT_RLS3.zip στο pc σου και να πάρεις τα αρχεία που θες, χωρίς να flashareis..

 

Όπως και να χει, ορίστε:

 

http://www.filesonic.com/file/31683461/android files.zip

Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε ειδοποιηση οτ εχει απομεινει λιγος ελευθερος αποθηκευτικος χωρος.

γινεται να περασω τις εφαρμογες στην sd; ή πρεπει να αρχισω να σβηνω;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...