Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν χρησιμοποιώ launcher pro.Εβγαλα την συντόμευση έλεγχος ισχύος(έτσι λέγεται αυτή η μπάρα με τα 5 εικονίδια) και πατώντας και κρατώντας σε ένα κενό σημείο πάνω στην οθόνη από το αναδυόμενο μενού επέλεξα συντομεύσεις--->ρυθμίσεις--->ρυθμίσεις wifi

 

ναι αλλα το wifi ειναι αχνοπρασινο και δεν κανει τιποτα!! το gps αναβει εντονο πρασινο αλλα δεν το δειχνει πανο ψηλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το gps θα φανεί πάνω στην μπάρα,μόνο όταν τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που το χρειάζεται.Δοκίμασε να κατεβάσεις από το market το gpstest ή το speedview και δες αν χρησιμοποιείται το gps

Για το wifi όπως σου είπα την πρώτη φορά που πήγα να το ανοίξω από το widget μου έβγαλε πρόβλημα.Μετά έκανα reboot και το άνοιξα από τις ρυθμίσεις.Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω ασχοληθεί με το widget του wifi και δεν μου έχει ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος μία ΡΟΜ καθαρή, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και με υποστήριξη WiFi tethering?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το PC suite.. Το περνάς στην SD σου, πηγαίνεις Διαχείριση Αρχείων, το ανοίγεις και το εγκαθιστάς! :)

 

 

Τελικα το βρηκα με τα πολλα.Αλλα εκανα μια πατατα.

Αφαιρεσα ολες τις γλωσες στελνοντας τες με zip στην καρτα εκτος απο Ελλ και Αγγλ! μετα πηγα για τα κοκκινα αφαιρεσα v360, vmusic,mail κλπ και τα εστειλα zip στην καρτα! ΟΚ :thanks:

Κλεινω και βλεπω εχει μεινει το vodafone menu.Ξαναμπαινω ψαχνω και ο μ@@@ς zipαρω και στελνω στην καρτα το VpnServices.apk .:oops:

Κλεινω και το vodafone menu ,μου κλεινει το ματι.

Εβγαλα το Virtual Private Network app ο χαζος.

Το εχω το αρχειο στην sd αλλα οταν μπαινω και του δινω εγκατασταση απο την sd ξεκιναει μεν αλλα δεν εγκαθισταται.

 

Δεν ειναι βεβαια βασικο αλλα για το γ@@@@@ο,και μουμεινε και το βοδαφον μενου.

Καμμια καλη ιδεα ,οταν ξυπνησετε με το καλο????

 

Kαι μετα που πηραμε φορα να βγαλουμε το βοδι και απ'το μπουτ,και να δουμε πως μπορουμε να βαλουμε και φωνητικα ???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα.

Όταν χρησιμοποιώ WiFi μπορώ να λειτουργήσω όλες της εφαρμογές μου θέλουν σύνδεση, αλλά όταν κάνω χρήση του δικτύου για internet μπορώ να κάνω χρήση του browser του κινητού και του Gmail. Σε όλες τις άλλες εφαρμογές facebook, google maps, go chat facebook... μου εμφανίζει ότι δεν υπάρχει σύνδεση. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα με τα πολλα.Αλλα εκανα μια πατατα.

Αφαιρεσα ολες τις γλωσες στελνοντας τες με zip στην καρτα εκτος απο Ελλ και Αγγλ! μετα πηγα για τα κοκκινα αφαιρεσα v360, vmusic,mail κλπ και τα εστειλα zip στην καρτα! ΟΚ :thanks:

Κλεινω και βλεπω εχει μεινει το vodafone menu.Ξαναμπαινω ψαχνω και ο μ@@@ς zipαρω και στελνω στην καρτα το VpnServices.apk .:oops:

Κλεινω και το vodafone menu ,μου κλεινει το ματι.

Εβγαλα το Virtual Private Network app ο χαζος.

Το εχω το αρχειο στην sd αλλα οταν μπαινω και του δινω εγκατασταση απο την sd ξεκιναει μεν αλλα δεν εγκαθισταται.

 

Δεν ειναι βεβαια βασικο αλλα για το γ@@@@@ο,και μουμεινε και το βοδαφον μενου.

Καμμια καλη ιδεα ,οταν ξυπνησετε με το καλο????

 

Kαι μετα που πηραμε φορα να βγαλουμε το βοδι και απ'το μπουτ,και να δουμε πως μπορουμε να βαλουμε και φωνητικα ???

 

Σοζ που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός Αθηνών όλη μέρα. Αρκεί το αρχειάκι να το κάνεις πάλι move στο system/app/ , δεν χρειάζεται να το "κλικάρεις" για να προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση..

 

Επίσης μπές μία διαχείριση εφαρμογών, και πες μου αν οτιδήποτε εκεί μέσα σου θυμίζει εφαρμογές που πρόσφατα έσβησες.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος μία ΡΟΜ καθαρή, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και με υποστήριξη WiFi tethering?

 

Την stock rom (aka μεγάλη διάρκεια μπαταρίας), rootarismeni, οπότε σβήνεις και τα apps της vodafone (πιο πίσω είδα ότι την ζητάς "καθαρή"), και το wireless_tether_2_0_5-pre13 για το tethering

http://code.google.com/p/android-wifi-tether/downloads/list

 

Δοκιμασμένα και εγγυημένα από μένα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα με τα πολλα.Αλλα εκανα μια πατατα.

Αφαιρεσα ολες τις γλωσες στελνοντας τες με zip στην καρτα εκτος απο Ελλ και Αγγλ! μετα πηγα για τα κοκκινα αφαιρεσα v360, vmusic,mail κλπ και τα εστειλα zip στην καρτα! ΟΚ :thanks:

Κλεινω και βλεπω εχει μεινει το vodafone menu.Ξαναμπαινω ψαχνω και ο μ@@@ς zipαρω και στελνω στην καρτα το VpnServices.apk .:oops:

Κλεινω και το vodafone menu ,μου κλεινει το ματι.

Εβγαλα το Virtual Private Network app ο χαζος.

Το εχω το αρχειο στην sd αλλα οταν μπαινω και του δινω εγκατασταση απο την sd ξεκιναει μεν αλλα δεν εγκαθισταται.

 

Δεν ειναι βεβαια βασικο αλλα για το γ@@@@@ο,και μουμεινε και το βοδαφον μενου.

Καμμια καλη ιδεα ,οταν ξυπνησετε με το καλο????

 

Kαι μετα που πηραμε φορα να βγαλουμε το βοδι και απ'το μπουτ,και να δουμε πως μπορουμε να βαλουμε και φωνητικα ???

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι κανεις δυσκολη την ζωη σου.....

Με την selestial teapot rls 2 το κινητο πραγματικα μαμαει......δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω.

Να φανταστεις δεν εβαλα την rls 3 αφου δεν προσθετει κατι σημαντικό.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ψηνομαι και γω για το κινητακι..αλλα με φρεναρει το γεγονος οτι ειναι αυτης της κινεζικης εταιρειας, αν καταλαβα καλα... δηλαδη ειναι να εμπιστευτω ενα τετοιο κινητο? δε ξερω,ρωταω... κι επισης ειμαι αναμεσα σε 1-2 ακομα. δλδ στο sonyericsson xperia x8 και x10.. ποια η γνωμη σας? ειτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο φιλων... ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν 3 μέρες φόραγα την Vodafone 845 Mr Edition v1.9.5, η οποία όμως είχε overclocked kernel στα 633mhz το οποίο εγώ προσωπικά ΔΕΝ το θέλω.

 

Τώρα ξαναπέρασα την εργοστασιακή, την οποία την rootara, έσβησα τις μλκιες apps της vodafone και κάτι εργοστασιακά widgets που δεν ήθελα, έσβησα και docs2go, έσβησα και όλα τα πληκτρολόγια εκτός από αγγλικά και ελληνικά, άλλαξα και το bootanimation στο startup από αυτό με το logo της voda σε αυτό εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=696193

Και το κινητάκι είναι κομπλέ, ειδικά τώρα που δεν φορτώνει τα progs της voda στο startup ;) Έτσι θα το χρησιμοποιήσω για λίγο καιρo :

 

Αν υπήρχε και τροπος να εγκαταστήσουμε τις εφαρμογες στην καρτα μνήμης θα ήταν πραγματικά κομπλέ.:worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο τις οδηγίες για το Α2sd.Δε λύνεται εντελώς το πρόβλημα αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό και σου επιτρέπει να βάλεις τουλάχιστον διπλάσιο άριθμο εφαρμογών
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι κανεις δυσκολη την ζωη σου.....

Με την selestial teapot rls 2 το κινητο πραγματικα μαμαει......δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω.

Να φανταστεις δεν εβαλα την rls 3 αφου δεν προσθετει κατι σημαντικό.....

 

Για γρηγορη απαντηση:),προσωπικη αποψη και συμφωνοντας με την αποψη και καποιων αλλων στο φορουμ,μου αρεσουν τα εργοστασιακα,ισως με λιγη βελτιωση για προσωπικο γουστο.Θεωρεις,καθαρα ακαδημαικη ερωτηση:) ,οτι ολη η ομαδα που κρυβεται πισω απο καθε προτζεκτ,ειναι υποδεεστερη απο καθε "ιδιωτη"?Μην παρεξηγηθω,βγαζω το καπελο μου στον καθε "ιδιωτη",αλλα τα αποτελεσματα θα φανουν σε βαθος χρονου.Οταν κυκλοφορησε το 845 το 2.2/froyo ηταν ηδη σε κυκλοφορια.Γιατι λες δεν το κυκλοφορησαν με 2.2?Και μη μου πειτε ειναι θεμα κοστους.Απλα δεν ειχανε test data για 2.2,αυτα που ειχαν για 2.1 πολυ πλην κυκλοφορισει.

Δεν ξερω ,αποψη εκφραζω.Οι γνωμες ειναι σαν τις μυτες.....ολοι εχουν μια.:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σοζ που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός Αθηνών όλη μέρα. Αρκεί το αρχειάκι να το κάνεις πάλι move στο system/app/ , δεν χρειάζεται να το "κλικάρεις" για να προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση..

 

Επίσης μπές μία διαχείριση εφαρμογών, και πες μου αν οτιδήποτε εκεί μέσα σου θυμίζει εφαρμογές που πρόσφατα έσβησες.:)

 

Φιλε μου καλε,συγνωμη,αλλα εχοντας εσυ την γνωση μην θεωρεις και τους αλλους οτι εχουν την ιδια.Σαν τα μωρα στρατα-στρατουλα:lol:,αν μπορεις και με το πασο σου,λιγο ποιο αναλυτικα????:blink:

 

Ελπιζω να περασες καλα τουλαχιστον!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο τις οδηγίες για το Α2sd.Δε λύνεται εντελώς το πρόβλημα αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό και σου επιτρέπει να βάλεις τουλάχιστον διπλάσιο άριθμο εφαρμογών

 

ποιες οδηγιες, καποιο link;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ψηνομαι και γω για το κινητακι..αλλα με φρεναρει το γεγονος οτι ειναι αυτης της κινεζικης εταιρειας, αν καταλαβα καλα... δηλαδη ειναι να εμπιστευτω ενα τετοιο κινητο? δε ξερω,ρωταω... κι επισης ειμαι αναμεσα σε 1-2 ακομα. δλδ στο sonyericsson xperia x8 και x10.. ποια η γνωμη σας? ειτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο φιλων... ευχαριστω :)

 

Να μου πεις για καποια αλλα να πω ενταξει αλλα να δωσεις 100 ευρω παραπανω για να παρεις xperia x8 ??????

Οκ εχει καλύτερη οθονη.

Κατα τα αλλα ειναι χειροτερο ακομα και σε ποιοτητα κατασκευης.....Πλαστικουρα και κανει χρατσα - χρουτσα οταν το λειτουργεις !!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ

 

P.S και τα σονυ made in china ειναι......Μην κολλας το joy 845 για τα 109.90 ευρω ειναι ΤΕΛΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

ποιες οδηγιες, καποιο link;;;

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518149&postcount=5

Εννοείται ότι πρώτα έχεις περάσει το amonra recovery και έχεις βάλει την rom teapot

Αυτό που δε ξέρω είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε και την rom rls2,3 ή μπορεί να γίνει και στη ροοταρισμένη stock rom με κάποιο τρόπο

Να μου πεις για καποια αλλα να πω ενταξει αλλα να δωσεις 100 ευρω παραπανω για να παρεις xperia x8 ??????

Εχει καλητερη οθονη.

Κατα τα αλλα ειναι χειροτερο ακομα και σε ποιοτητα κατασκευης.....Πλαστικουρα και κανει χρατσα - χρουτσα οταν το λειτουργεις !!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ

 

P.S και τα σονυ made in china ειναι......Μην κολλας το joy 845 για τα 109.90 ευρω ειναι ΤΕΛΕΙΟ.

Για τα 109,9 τα κάνει όλα και συμφέρει.Σήμερα δοκίμασα στο δρόμο το gps του με sygic και igo και έμεινα 100% ικανοποιημένος από την απόδοσή του

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η μικρή ανάλυση της οθόνης που κάνει κάπως δύσκολη την περιήγηση στο internet συγκριτικά όμως με συσκευές με τετραπλάσια+ τιμή.Αν καταφέρει κάποιος να του βάλει πλήρως λειτουργικό 2.2 θα είναι τέλειο

Link to comment
Share on other sites

Σοζ που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός Αθηνών όλη μέρα. Αρκεί το αρχειάκι να το κάνεις πάλι move στο system/app/ , δεν χρειάζεται να το "κλικάρεις" για να προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση..

 

Επίσης μπές μία διαχείριση εφαρμογών, και πες μου αν οτιδήποτε εκεί μέσα σου θυμίζει εφαρμογές που πρόσφατα έσβησες.:)

 

Διαχειριση εφαρμογων,εχει μονο τις εφαρμογες που εγω κατεβασα-εγκατεστησα.

Εγω εσβησα το vpn services .apt εφαρμογη που προυπηρχε στην ρομ.

Υπαρχει καποια εφαρμογη για pc και με τι os για διαχειρηση των αρχειων της ρομ και γενικα του τηλεφωνου σαν ρουτ,που να εχει δοκιμαστει και να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518149&postcount=5

Εννοείται ότι πρώτα έχεις περάσει το amonra recovery και έχεις βάλει την rom teapot

Αυτό που δε ξέρω είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε και την rom rls2,3 ή μπορεί να γίνει και στη ροοταρισμένη stock rom με κάποιο τρόπο

 

 

για τη ροοταρισμενη stock rom ψαχνω κατι. ANYWAY THANKS!!:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Σοζ που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός Αθηνών όλη μέρα. Αρκεί το αρχειάκι να το κάνεις πάλι move στο system/app/ , δεν χρειάζεται να το "κλικάρεις" για να προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση..

 

Επίσης μπές μία διαχείριση εφαρμογών, και πες μου αν οτιδήποτε εκεί μέσα σου θυμίζει εφαρμογές που πρόσφατα έσβησες.:)

 

 

ΕΠΙΤΥΧΙΑ:clap: με move αποκατασταση!!!!!!!

 

Τωρα:1.αυτο το vodafone menu τι ονομα αρχειου εχει στον φακκελο system/appts να το στειλω βολτα?

 

 

2.Το μπουτ λογκο (εχεις δωσει το λινκ και το βλεπω αλλα ομολογω οτι στην πρακτικη,περα απο το αρχειο που κατεβασα, μετα στο"1. Please move that bootanimation.zip to your Android-(SDK)-Tool-Folder(που ειναι και πως εχουμε προσβαση) και

2. Open up a command prompt, and head into your local tools folder.κλπ(που και πως)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι περάσατε την Celestial Teapot το εικονίδιο των επαφών έμεινε ίδιο κόκκινο με την stock ή άλλαξε; Γιατί εμένα έμεινε το ίδιο με πριν, πώς το αλλάζω;
Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξαναπέρασα την εργοστασιακή, την οποία την rootara, έσβησα τις μλκιες apps της vodafone και κάτι εργοστασιακά widgets που δεν ήθελα, έσβησα και docs2go, έσβησα και όλα τα πληκτρολόγια εκτός από αγγλικά και ελληνικά, άλλαξα και το bootanimation στο startup από αυτό με το logo της voda σε αυτό εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=696193

Και το κινητάκι είναι κομπλέ, ειδικά τώρα που δεν φορτώνει τα progs της voda στο startup ;) Έτσι θα το χρησιμοποιήσω για λίγο καιρό..

 

Πως έβγαλες το logo της Voda ? Ακολούθησα τις οδηγίες από το link σου αλλα στο adb remount έχω error: device not found Μάλλον έχω πρόβλημα με τους drivers του SDK;

Αγγελίες στο buy & Sell
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΥΧΙΑ:clap: με move αποκατασταση!!!!!!!

 

Τωρα:1.αυτο το vodafone menu τι ονομα αρχειου εχει στον φακκελο system/appts να το στειλω βολτα?

 

 

2.Το μπουτ λογκο (εχεις δωσει το λινκ και το βλεπω αλλα ομολογω οτι στην πρακτικη,περα απο το αρχειο που κατεβασα, μετα στο"1. Please move that bootanimation.zip to your Android-(SDK)-Tool-Folder(που ειναι και πως εχουμε προσβαση) και

2. Open up a command prompt, and head into your local tools folder.κλπ(που και πως)?

 

Υπέροχα! :)

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες στο #723 respect

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3385224#post3385224

 

1) Το vodafone menu δεν είναι κάποιο application της vodafone, απλά παραπέμπει στα services της εκάστοτε sim της εκάστοτε εταιρείας! Δηλαδή αν έχεις sim cosmote θα σου εχει το sim menu της cosmote, αν έχεις wind θα παραπέμπει στο sim menu της wind!

Μπες μία στο "vodafone menu" και θα καταλάβεις τι εννοώ :)

 

Αν θες θα μπορούσαμε να το μετονομάσουμε και να του αλλάξουμε και εικονίδιο!:)

 

2) Σχετικά με τα boot animations τώρα:

Η περιγραφή στο συγκεκριμένο τόπικ περιγράφει την διαδικασία μέσω root shell μέσω PC. (εννοώ ότι μπορείς μέσω της console του pc σου να "διαχειρίζεσαι" αρχεία συστήματος του κινητού σου)

 

Εγώ θα περιγράψω την διαδικασία με τον πιο εύκολο (και κατανοητό τουλάχιστον για μένα) τρόπο:

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ bootanimation

 

1) κατευάζουμε το animation της αρεσκείας μας. (Η ανάλυσή μας είναι qvga.)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=696193

 

2) Μετονομάζουμε το αρχείο που κατευάσαμε από 240x320.zip σε bootanimation.zip και στην συνέχεια το περνάμε στην κάρτα μνήμης. (ΔΕΝ το κάνουμε extract! το αφήνουμε .zip)

 

3) Ανοίγουμε το root explorer και πηγαίνουμε στο directory: /system/media

Εκεί υπάρχει ένα αρχείο bootanimation.zip το οποίο το κάνουμε rename σε bootanimationold.zip (αυτό το κάνουμε για backup του παλιού)

 

4) Στην συνέχεια επιλέγουμε move το bootanimationold.zip στην κάρτα μνήμης μας, δηλαδή στο directory:

/sdcard (αυτό το κάνουμε για backup του παλιού)

 

5) Τέλος μεταφέρουμε το bootanimation.zip (αυτό που περάσαμε στο βήμα 2 στην κάρτα μνήμης) στο /system/media

 

That was it :)

 

Τώρα ξαναπέρασα την εργοστασιακή, την οποία την rootara, έσβησα τις μλκιες apps της vodafone και κάτι εργοστασιακά widgets που δεν ήθελα, έσβησα και docs2go, έσβησα και όλα τα πληκτρολόγια εκτός από αγγλικά και ελληνικά, άλλαξα και το bootanimation στο startup από αυτό με το logo της voda σε αυτό εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=696193

Και το κινητάκι είναι κομπλέ, ειδικά τώρα που δεν φορτώνει τα progs της voda στο startup ;) Έτσι θα το χρησιμοποιήσω για λίγο καιρό..

 

Πως έβγαλες το logo της Voda ? Ακολούθησα τις οδηγίες από το link σου αλλα στο adb remount έχω error: device not found Μάλλον έχω πρόβλημα με τους drivers του SDK;

 

Έστειλα αναλυτικα οδηγίες και τρόπο που ΔΕΝ χρειάζεται adb shell. Ανεξάρτητα από αυτό, however, μάλλον όντως έχεις πρόβλημα με τους drivers του sdk. Δώσε adb devices και πες μου αν σου βγάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να το κάνει modem στο pc με το internet της wind (έχω την προσφορά του free2go)?

Το δοκίμασα, μου έδειχνε wind 3g φουλ σήμα, αλλά δεν έλεγε να κάνει connect με τίποτα!

Μήπως φταίει που η εφαρμογή για το pc είναι της vodafone και δεν αφήνει να συνδεθείς σε άλλο δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...