Jump to content

Vodafone Full Σήμα


sportguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wifi Calling παρομοιο με την υπηρεσια Viber In.

Αν καλεσεις απο το κινητο καποιον σε κινητο νουμερο Wind και εχει viber και την ρυθμιση Viber In ενεργοποιημενη Εφοσον εχει καλο σημα wifi ασχετα αν τον καλεις στο νουμερο του κανονικα του ανοιγει το Viber για την ομιλια αυτοματα!

 

πολυ ενδιαφερον αυτο , αν και δεν ξερω στην ποιοτητα αν το καταλαβαινεις; επισης τι κοστος εχει η ενεργοποιηση του viber in ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wifi Calling παρομοιο με την υπηρεσια Viber In.

Αν καλεσεις απο το κινητο καποιον σε κινητο νουμερο Wind και εχει viber και την ρυθμιση Viber In ενεργοποιημενη Εφοσον εχει καλο σημα wifi ασχετα αν τον καλεις στο νουμερο του κανονικα του ανοιγει το Viber για την ομιλια αυτοματα!

 

Όχι δεν έχει καμία σχέση το VoIP με wifi calling. Εντελώς διαφορετικό setup. Άλλη ποιότητα, άλλο handover policy και το πιο σημαντικό παίζουν σε άλλο layer (baseband vs application layer). Μη μπερδευεστε.

Σου παραθέτω ένα πολύ ωραίο και σωστό ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6975495#post6975495

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον αυτο , αν και δεν ξερω στην ποιοτητα αν το καταλαβαινεις; επισης τι κοστος εχει η ενεργοποιηση του viber in ; .

Δεν υπαρχει κοστος.Ειναι δωρεαν εφοσον το υποστηριζει το δικτυο κινητης σου.Εμενα παντως μου την δινει γιατι παιρνω απο το κινητο μου τον κολλητο μου πχ στο κινητο του και εχει ενεργοποιημενο το viber in και μου λεει "Γιατι με παιρνεις στο βαιμπερ δεν εχω καλο σημα παρε με στο κινητο"Και του λεω μα στο κινητο σου σε παιρνω κλεισε την ρυθμιση viber in γιατι αν σου εξηγησω τι παιζει θα φαμε 3 μηνες! Τελος παντων για εμενα δεν ειναι και οτι καλυτερο το βαιμπερ in

 

 

Όχι δεν έχει καμία σχέση το VoIP με wifi calling. Εντελώς διαφορετικό setup. Άλλη ποιότητα, άλλο handover policy και το πιο σημαντικό παίζουν σε άλλο layer (baseband vs application layer). Μη μπερδευεστε.

Σου παραθέτω ένα πολύ ωραίο και σωστό ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6975495#post6975495

 

Οκ φανταστηκα οτι επειδη το viber in ουσιαστικα οταν ειναι σε wifi παιζει οτι ειναι το ιδιο με το wifi calling. thnx for info! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να προστεθεί και cyta κινητό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να προστεθεί και cyta κινητό;

 

Ευχαριστώ

 

Δεν αναγραφει τιποτα στην σελιδα της vodafone αν η cyta που χρησιμοποιει το δικτυο της αλλα ειναι ουσιαστικα αλλος παροχος μπορει να δουλεψει με το φουλ σημα.Παντως ειναι απλο να βγεις απο την περιεργια.. μπες στο myaccount και την υπηρεσια full sima και προσθεσε τον αριθμο cyta που θες.Θα φανει αμεσως αν δουλευει η οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχει και καποιος αλλο προβλημα με την συσκευη του εδω και 10 μερες με συνδεση OTE. Στην vodafone λενε οτι εχει φόρτο το τμημα του full σημα αρα υποψιαζομαι οτι κατι εχει γινει.
Link to comment
Share on other sites

Εχει και καποιος αλλο προβλημα με την συσκευη του εδω και 10 μερες με συνδεση OTE. Στην vodafone λενε οτι εχει φόρτο το τμημα του full σημα αρα υποψιαζομαι οτι κατι εχει γινει.

 

 

same here με Vodafone (προγραμμα RED family)και συσκευή Samsung Galaxy S7 Edge (απο cosmote :p )

 

πιο συγκεκριμένα, τον τελευταίο μήνα ελάχιστοι μπορούν να με βρούν, συνήθως λαμβάνουν μήνυμα απενεργοποιημένου και εγω λαμβάνω sms για χαμένη κλήση ..........

Σε ερώτηση προς τη voda μου είπαν ότι η γραμμή μου δεν έχει πρόβλημα (και εκει που ήμουν στο chat, κόπηκε η γραμμή :X )

Με τα πολλά κάποιος τεχνικός της voda μου είπε να το γυρίσω σε 3G κι έτσι δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν φορτώνουν και data :confused:

 

μάλλον κάτι παίζει :ninja:

ΜΦΧ
Link to comment
Share on other sites

Me Samsung S7 edge 7.0 ,Vodafone Full Σήμα σε Nova και δεν εχω κανένα θέμα

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε μονο με 3G παιζει ετσι και αλλιως. Αλλα γιατι δεν εχεις wifi μεσα στο σπιτι και χρησιμοποιείς data απο 3g?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Έχω vdafone και επειδή σπίτι δεν έχω σήμα καθόλου ψάχνω καμία λύση.

 

Θέλω να αποφύγω να βάλω λεπτά προς κινητά στο νέο συμβόλαιο που θα κάνω με cosmote μιας και έχω τόσα λεπτά από το φοιτητικό της Vodafone, αλλά δυστυχώς σπίτι δεν πιάνω τίποτα από σήμα.

 

Παίζει ακόμα αυτή η συσκευή; Τι κόστος έχει; Υπάρχουν workarounds;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω vdafone και επειδή σπίτι δεν έχω σήμα καθόλου ψάχνω καμία λύση.

 

Θέλω να αποφύγω να βάλω λεπτά προς κινητά στο νέο συμβόλαιο που θα κάνω με cosmote μιας και έχω τόσα λεπτά από το φοιτητικό της Vodafone, αλλά δυστυχώς σπίτι δεν πιάνω τίποτα από σήμα.

 

Παίζει ακόμα αυτή η συσκευή; Τι κόστος έχει; Υπάρχουν workarounds;

 

Ευχαριστώ

 

Έχει κόστος 90 ευρώ, αλλά μπορεί να στο δώσουν και δωρεάν αν κάνεις παράπονα ή άν εχεις ακριβό πρόγραμμα.

Έχω ένα εγώ και δεν το χρειάζομαι. ΑΝ θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ύστερα από πολλά χρόνια κάτοχος του πρώτου Vodafone full σήμα ύστερα από μια διακοπή ρεύματος δεν λέει να συγχρονίσει με την καμία τι και αν άνοιξα ports, router καλώδιο μπριζα τίποτα τους πήρα τηλέφωνο ακόμη και ο τεχνικός δεν καταλαβαίνει τον λόγο. Επίσης πηρα και τον πάροχο μου μπας και έχει κάποιο θέμα... Μπορεί να σκεφτεί κανείς κάτι εκτός από το να το σπάσω??

Να επισημάνω ότι ip περνει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάνουν αντικατάσταση με το καινούριο;

 

Όχι διότι δεν υπάρχουν πλέον συσκευές μου είπε και ότι θα περάσουν σε WiFi calling μέχρι το τέλος του άλλου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα το ίδιο λένε για τον επόμενο μήνα/ τρίμηνο/ χρόνο.. Υπομονή σε όσους έχουν θέμα με το φουλ σήμα, αν δεν βρείτε άλλη συσκευή σε αγγελίες..
Link to comment
Share on other sites

Φορητότιτα σε cosmote που το έχει χρόνια το WiFi calling δεν αξίζει πάλι πληρωμή εκτός αν το βρω από κανέναν που το έχει παραπλισμενο και το δίνει στο έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Όχι διότι δεν υπάρχουν πλέον συσκευές μου είπε και ότι θα περάσουν σε WiFi calling μέχρι το τέλος του άλλου μήνα.

 

ναι αλλά πρέπει η συσκευή σου να υποστηρίζει το Wi-Fi calling αλλιώς θα πρέπει να αγοράσεις άλλο κινητό. τραγικό. καλύτερο το Vodafone full σήμα που έπρεπε το κινητό μόνο να είναι 3g για να δούλεψει !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά πρέπει η συσκευή σου να υποστηρίζει το Wi-Fi calling αλλιώς θα πρέπει να αγοράσεις άλλο κινητό. τραγικό. καλύτερο το Vodafone full σήμα που έπρεπε το κινητό μόνο να είναι 3g για να δούλεψει !

 

Ακριβώς. Για χρόνια (μέχρι να πάρει smartphone) είχα στο full σήμα το nokia dumphone του πατέρα μου. Δεν ξέρω πόσες συσκευές υποστηρίζουν WiFi call

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως που θα βγει το wifi calling θα υποστηρίζει σχεδόν όλες τις συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά πρέπει η συσκευή σου να υποστηρίζει το Wi-Fi calling αλλιώς θα πρέπει να αγοράσεις άλλο κινητό. τραγικό. καλύτερο το Vodafone full σήμα που έπρεπε το κινητό μόνο να είναι 3g για να δούλεψει !

 

Ευτυχώς το p20 που αγόρασα έχει wifi calling :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως που θα βγει το wifi calling θα υποστηρίζει σχεδόν όλες τις συσκευές.

 

αφού στην κόσμοτε αφορά συγκεκριμένες συσκευές και ιδιαίτερα καινουργιες εσύ που το υποστηρίζεισ αυτό ? εγώ πιστεύω μια αντιγραφή των συσκευών από την κοσμοτε θα βάλουν ότι το υποστηρίζουν δεν πιστεύω να αφορά και τα κλασικά παλιά 4g smartphone !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ύστερα από πολλά χρόνια κάτοχος του πρώτου Vodafone full σήμα ύστερα από μια διακοπή ρεύματος δεν λέει να συγχρονίσει με την καμία τι και αν άνοιξα ports, router καλώδιο μπριζα τίποτα τους πήρα τηλέφωνο ακόμη και ο τεχνικός δεν καταλαβαίνει τον λόγο. Επίσης πηρα και τον πάροχο μου μπας και έχει κάποιο θέμα... Μπορεί να σκεφτεί κανείς κάτι εκτός από το να το σπάσω??

 

Να επισημάνω ότι ip περνει κανονικα.

 

 

 

Μου έτυχε στα τελη του 2014.Τελικά την έσπασα και ησύχασα. ( αφορά το huawei vag που ειναι σαν μονόπριζο)

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ανάβει και ειναι κόκκινο τοτε άλλαξε το τροφοδοτικό με ενα παρόμοιο

Εμένα ετσι έστρωσε και την βοήθεια αυτή μου έδωσαν απο το τεχνικό τμήμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...