Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με το z4root στο οποιο γινετε root ας πουμε αυτοματα χωρις pc, χωριζει την καρτα sd αυτοματα σε partition ή δεν την πειραζει καθολου?:)

 

Το root γενικά δεν ενέχει οποιαδήποτε διαδικασία partition.

 

Partitioning της κάρτας χρειάζεται σε πιο εξειδικευμένες καταστάσεις όπως η εγκατάσταση App2SD.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το root γενικά δεν ενέχει οποιαδήποτε διαδικασία partition.

 

Partitioning της κάρτας χρειάζεται σε πιο εξειδικευμένες καταστάσεις όπως η εγκατάσταση App2SD.

 

χα εχεις δικιο διαβασα και για τα δυο root & app2sd και μπερδευτικα! οκ thanks

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Μόλις έκανα τα βήματα και νομίζω πως το έκανα root.

Απεγκατέστησα και μερικά προγράμματα όπως το user guide κτλ.

Πάω όμως με το astro στο system και δεν μου έχει κανένα φάκελο με το όνομα app.

/system/app

Δεν το έκανα σωστά ή απλά με τον νέο τρόπο δεν χρειάζετε να είναι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Μόλις έκανα τα βήματα και νομίζω πως το έκανα root.

Απεγκατέστησα και μερικά προγράμματα όπως το user guide κτλ.

Πάω όμως με το astro στο system και δεν μου έχει κανένα φάκελο με το όνομα app.

 

Δεν το έκανα σωστά ή απλά με τον νέο τρόπο δεν χρειάζετε να είναι εκεί;

 

Αποκλείεται να λείπει ο φάκελος /system/app/. Είναι ο φάκελος με τις εφαρμογές συστήματος!

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις το root explorer και ξαναδές (αν και νομίζω πως με root μπορεί να τον δει και το Astro)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και όμως λείπει και με άγχωσες μ αυτό που μου είπες.

Έκανα αναζήτηση για το root explorer στο market και μου βγαλε 3 αποτελέσματα (MyBackup, aClean, Kirium...)

Δεν νομίζω να είναι κάποιο απ αυτά ε;

Μάλλον έκανα τη μέγιστη πατάτα πριν γιατί είχα τη φαϊνή ιδέα να σβήσω τον φάκελο system γιατί νόμισα ότι ήταν απο το προηγούμενο κινητό (κράξτε όσο θέλετε :( )

 

edit: Έβαλα την κάρτα που είχα στην αρχή στο x10 και δεν υπάρχει ούτε εκεί φάκελος system :O

Edited by bloodlessz
Link to comment
Share on other sites

Και όμως λείπει και με άγχωσες μ αυτό που μου είπες.

Έκανα αναζήτηση για το root explorer στο market και μου βγαλε 3 αποτελέσματα (MyBackup, aClean, Kirium...)

Δεν νομίζω να είναι κάποιο απ αυτά ε;

Μάλλον έκανα τη μέγιστη πατάτα πριν γιατί είχα τη φαϊνή ιδέα να σβήσω τον φάκελο system γιατί νόμισα ότι ήταν απο το προηγούμενο κινητό (κράξτε όσο θέλετε :( )

 

edit: Έβαλα την κάρτα που είχα στην αρχή στο x10 και δεν υπάρχει ούτε εκεί φάκελος system :O

 

!!!

 

Ο φάκελος /system δεν έχει σχέση με την κάρτα μνήμης!

 

Είναι φάκελος με αρχεία συστήματος! Εφόσον οι εφαρμογές συστήματος λειτουργούν, δεν υπάρχει περίπτωση να τον έσβησες.

 

Εδώ που τα λέμε δεν θα λειτουργούσε καθόλου το κινητό, άσε που για να τον σβήσεις πρέπει να κάνεις mount το system σαν Read/Write.

 

Οπότε πάμε παρακάτω! :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου έφυγε ένα βάρος τώρα.

Λοιπόν, ανοίγω το astro και μου βγάζει έναν φάκελο system που έχει μέσα έναν φάκελο temp και ένα dmgr.

Τον φάκελο system που λες εσύ που θα τον βρω;

Βασικά αν δεν είχε γίνει root δεν θα μπορούσα να απεγκαταστήσω εφαρμογες(ή δεν παίζει ρόλο; )

Link to comment
Share on other sites

Μου έφυγε ένα βάρος τώρα.

Λοιπόν, ανοίγω το astro και μου βγάζει έναν φάκελο system που έχει μέσα έναν φάκελο temp και ένα dmgr.

Τον φάκελο system που λες εσύ που θα τον βρω;

Βασικά αν δεν είχε γίνει root δεν θα μπορούσα να απεγκαταστήσω εφαρμογες(ή δεν παίζει ρόλο; )

 

Δεν θα μπορούσες να κάνεις απεγκατάσταση εφαρμογών συστήματος αν δεν ήσουν root.

 

Ενώ είσαι /sdcard πάτα στο Astro το "Up" (είναι ένα tab επάνω επάνω)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μ'αυτόν τον τρόπο μπορώ να κάνω root και στο x8?

 

Πίστευα οτι γίνεται αλλά οι φίλοι από το thread του X8 υποστηριζουν πως όχι.

 

Παρολαυτά δες στο αντίστοιχο thread του Χ8, νομίζω οτι υπάρχει άλλος τρόπος.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μ'αυτόν τον τρόπο μπορώ να κάνω root και στο x8?

Για το Χ8 κοιτάς αυτό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Με την μόνη διαφορά οτι ισχύει μόνο για Android 1.6.

 

Για την 2.1 υπάρχει πιο επίπονη διαδικασία η οποία περιγράφεται εδώ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. εχω διαβάσει το thread για το x8 και βρήκα τη διαδικασία λίγο δύσκολη.. ειμαι και ψιλοάσχετος... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Με την μόνη διαφορά οτι ισχύει μόνο για Android 1.6.

 

Για την 2.1 υπάρχει πιο επίπονη διαδικασία η οποία περιγράφεται εδώ

Δεν αναφέρθηκε έκδοση λογισμικού οπότε...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή για το ρουτάρισμα θέλει και αυτή απενεργοποίηση/ενεργοποίηση στιγμιαία του εντοπισμού σφαλμάτων ή καθυστερεί σκόπιμα???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή για το ρουτάρισμα θέλει και αυτή απενεργοποίηση/ενεργοποίηση στιγμιαία του εντοπισμού σφαλμάτων ή καθυστερεί σκόπιμα???

 

Καλό είναι να έχεις ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων (απλά ενεργοποιημένο). Αλλά συνήθως κάνει 1-2 λεπτά.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχεις ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων (απλά ενεργοποιημένο). Αλλά συνήθως κάνει 1-2 λεπτά.

 

Κοίτα τι έπαθα...Είχα rooted τη συσκευή μου με debrand se Uk και τα σχετικά και έκανα update καταλάθος σήμερα με το PC Companion και τώρα δεν είναι rooted η συσκευή μου...Τι να κάνω???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι έπαθα...Είχα rooted τη συσκευή μου με debrand se Uk και τα σχετικά και έκανα update καταλάθος σήμερα με το PC Companion και τώρα δεν είναι rooted η συσκευή μου...Τι να κάνω???

 

Την πάτησες μις. Η καινούρια αναβάθμιση δεν επιτρέπει ακόμη root στην συσκευή.

 

Μόνο αν ξαναπάς στο προηγούμενο update.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησες μις. Η καινούρια αναβάθμιση δεν επιτρέπει ακόμη root στην συσκευή.

 

Μόνο αν ξαναπάς στο προηγούμενο update.

 

Πωωωωωωωωωωω ρε... :@

Δηλ Unbrand και τα σχετικά???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωωω ρε... :@

Δηλ Unbrand και τα σχετικά???

 

Όχι. Θα κατεβάσεις το Flashtool από εδώ, καθώς και το firmware που θέλεις να περάσεις.

Το firmware πρέπει να είναι μέσα στον φάκελο του flashtool. (πχ /x10flasher/e10firmware, τα ονόματα των φακέλων είναι τυχαία μπορεί να έχουν διαφορετική ονομασία).

 

Ανοίγεις το flashtool, πατάς "Flash", επιλέγεις το όνομα του φακέλου που έχει το firmware, συνδέεις ακριβώς όπως στο SEUS (πατημένο το πλήκτρο της επιστροφής ενώ είναι σβηστό) και περιμένεις μέχρι να γράψει "flashing finished)

 

ΥΓ: Τα παραπάνω ΜΟΝΟ για X10 mini, το pro έχει άλλο flashtool!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κάνω όλα αυτά...Παίζει ρόλο το λειτουργικό του laptop,επειδή κάτι διάβασα στο post των xda για τα Win 7...
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Θα τα κάνω όλα αυτά...Παίζει ρόλο το λειτουργικό του laptop,επειδή κάτι διάβασα στο post των xda για τα Win 7...

 

Δοκιμασμένο από μένα προσωπικά σε windows Vista και 7. Αρκεί να έχεις εγκατεστημένα τα PC Companion και SEUS για να έχει το laptop τα απαραιτητα drivers :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αλλά...όταν συνδέω το τηλ. μου ανοίγει το τηλ... :@:@:@:@
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...