Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα κολαει σε αυτο το σημειο

Killing ADB Server...

 

OK

 

Starting ADB Server...

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

 

OK

 

Waiting for device...

 

πρεπει να αρχισω να παιζω με τον εντοπισμο σφαλματων? επισης η καρτα μνημης πρεπει να ειναι προσατημενη στο κινητο ή οχι?

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα κολαει σε αυτο το σημειο

 

πρεπει να αρχισω να παιζω με τον εντοπισμο σφαλματων? επισης η καρτα μνημης πρεπει να ειναι προσατημενη στο κινητο ή οχι?

 

Δεν παίζεις παρατεταμένα. Μία φορά να το απενεργοποιήσεις και να το ενεργοποιήσεις αρκεί.

Η κάρτα είναι πάντα προσαρτημένη στο κινητό. Εννοείς στον υπολογιστή.

Όχι δεν πρέπει να είναι προσαρτημένη στον υπολογιστή.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χμμ τοτε εχω προβλημα, γιατι δεν συνεχισει η διαδικασια, δοκιμασα τοσο σε xp οσο και σε 7 και παντα κολαει εκει... καμια ιδεα?
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

χμμ τοτε εχω προβλημα, γιατι δεν συνεχισει η διαδικασια, δοκιμασα τοσο σε xp οσο και σε 7 και παντα κολαει εκει... καμια ιδεα?

 

Δοκίμασε με το SuperOneClick 1.5.2

 

Και εν συνεχεία αν δεν πιάσει με το 1.5.3

 

Απλά να ξέρεις πως ανάμεσα σε κάθε προσπάθεια θα πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση στο κινητό.

 

Τους drivers τους έχεις εγκατεστημένους?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Installing superuser.apk... εχει κολληση εδω και 5 λεπτα σ αυτο το σημειο, να περιμενω κι αλλο?

 

edit λοιπον το πηγα να το κανω δευτερη φορα και μου λεει οτι ειμαι ειδη rooted., ανοιγω το titanioum μου ζητα να εγκαταστησω το busybox το κανω αλλα παλι το titanioum δεν εχει προσβαση root, το εικονιδιο superuser μου το εχει βγαλει , καποια λυση?

 

edit2 βλεπω μεσα στο εικονιδιο superuser μου εχει περασει το titanioum και ενα αλλο και εχουν και τα 2 πρασινο λαμπακι, τι λετε ειμαστε οκ?

 

edit 3 λοιπον ειμαστε οκ το επιβαιβεωσα με το market access , αυτην την φορα δοκιμασα την εκδοση 1.5.3 εχω win7 32 bit και πετυχε με την πρωτη φορα, με τις προηγουμενες εκδοσεις δεν μπορουσα αν και δοκιμασα πολλες φορες, ενα μπραβο σε ολους για ολα........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

edit 4 εκανα αναβαθμιση το titanioum και ολα οκκκκκκκκκκκκκκκκκκκ

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω το seus και εκανα αναβαθμιση, για καποιο λογο το adb δεν μου αναγνωριζει την συσκευη....

 

Βαζω το pc companion και ξαναπροσπαθω....

 

ok εγινε!!!!! ευχαριστω πολυ!!!!!!!!

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε DaRk_dOg. Επειδή είμαι λίγο χαζός. Θέλω να σε ρωτήσω , αυτός ο οδηγός εδώ διαδικασίας Root σου βάζει και την 2.1(μιας και ακομα είμαι μαμά Firmware 1.6) η πρέπει να την βάλω μόνος την 2.1 και οι οδηγίες εδώ είναι μόνο για να το κάνω Root αφού την έχω εγκαταστήσει.
Link to comment
Share on other sites

αυτο το τοπικ ασχολειται με rootαρισμα της ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ 2.1 στο κινητο μας

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε DaRk_dOg. Επειδή είμαι λίγο χαζός. Θέλω να σε ρωτήσω , αυτός ο οδηγός εδώ διαδικασίας Root σου βάζει και την 2.1(μιας και ακομα είμαι μαμά Firmware 1.6) η πρέπει να την βάλω μόνος την 2.1 και οι οδηγίες εδώ είναι μόνο για να το κάνω Root αφού την έχω εγκαταστήσει.

πηγαινε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286792 για να το κανεις unbrand και να μπορεις να περασεις την 2.1 και μετα ελα εδω για το ροοτ.....

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά ok είμαι root έσβησα κάποια προγράμματα που δεν χρησιμοποιούσα και τσάμπα τα έβλεπα. Έσβησα gmail,facebook,roadsync,google talk και τα παιχνίδια.

Επηρεάζει κανένα από αυτά την εφαρμογή android market? Προσπαθώ από το μεσημέρι που έσβησα τις εφαρμογές αυτές να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές και δεν μου κατεβάζει τίποτα :/ είναι στην 'εκκίνηση λήψης' συνεχεια. Ξέρω ότι τρώει σκαλώματα μερικές φορες το android market αλλα δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά ok είμαι root έσβησα κάποια προγράμματα που δεν χρησιμοποιούσα και τσάμπα τα έβλεπα. Έσβησα gmail,facebook,roadsync,google talk και τα παιχνίδια.

Επηρεάζει κανένα από αυτά την εφαρμογή android market? Προσπαθώ από το μεσημέρι που έσβησα τις εφαρμογές αυτές να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές και δεν μου κατεβάζει τίποτα :/ είναι στην 'εκκίνηση λήψης' συνεχεια. Ξέρω ότι τρώει σκαλώματα μερικές φορες το android market αλλα δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

 

GMAIL GTALK και όλα της google δεν τα σβήνεις ΠΟΤΕ.

 

Γιαυτό δεν σου δουλεύει το μαρκετ..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

GMAIL GTALK και όλα της google δεν τα σβήνεις ΠΟΤΕ.

 

Γιαυτό δεν σου δουλεύει το μαρκετ..

 

Για πες καμιά καλή ιδέα :( ???

Link to comment
Share on other sites

Για πες καμιά καλή ιδέα :( ???

 

Αν δεν έχεις βασικές γνώσεις εντολών adb, repair με το SEUS ή το PC Companion.

 

Εννοείται πως τα περνάει όλα από την αρχή.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να απεγκαταστησω εφαρμογες που εχει το τηλ εξορισμου? moxier κτλ? Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι έχει βγει και η εφαρμογή superuser στο market για όσους δυσκολεύονται μέσω του η/υ να γίνουν root.

 

Και κάτι άλλο, έχω το titanium και προσπαθώ να βρω κάποιες εφαρμογές για να σβήσω και δεν τις βρίσκω αν μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.

Οι εφαρμογές είναι latitude,πλοήγηση,μέρη,χάρτες.

Έχει το wisepilot και εμενα με καλύπτει, πρέπει σώνει και καλά να έχω και τα αλλα ????

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν χρειαζεται τα αλλα.

Για τα αλλα, τι να πω? Εμενα πχ το "χαρτες" υπαρχει...για ψαξε καλυτερα...και μην βασιζεσαι στην στιχοιση, κοιτα τα ολα!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Πριν διαβάσω αυτόν τον οδηγό, έτρεξα το πρόγραμμα για root που υπήρχε για την 1.6 στο αναβαθμισμένο στη 2.1 κινητό μου. (Φυσικά δεν έγινε root) Πειράζει; Πρέπει να κάνω κάτι; Να σβήσω κάποια αρχεία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν διαβάσω αυτόν τον οδηγό, έτρεξα το πρόγραμμα για root που υπήρχε για την 1.6 στο αναβαθμισμένο στη 2.1 κινητό μου. (Φυσικά δεν έγινε root) Πειράζει; Πρέπει να κάνω κάτι; Να σβήσω κάποια αρχεία;

Ευχαριστώ

 

και εσυ βρε γιαβρι μου...γιατι το εκανες?...αφου στον τιτλο λεει για 1.6!:)

To αν χρειαζεται να σβησεις κατι θα σε το πει καποιος αλλος.

Δικη μου προταση, επανεγκαταση λογισμικου μεσω SEUS για να ξαναγυρισεις σε "καθαρο" κινητο και να μην σε βγαλει κανενα προβλημα αργοτερα...

προσοχη: θα σβηστουν τα παντα απο την μνημη του κινητου (οχι της καρτας).

Ειδικα οι επαφες, παιζει να μην κρατηθουν με το ενσωματομενο προγραμμα backup. Κανε backup με το myphone explorer ΚΑΙ συγχρονισε με καποιο gmail λογαριασμο για να τα εχεις και εκει καβατζα...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Είχα το πρόγραμμα στην SD από τότε που ήταν 1.6, το είδα και το έτρεξα, δεν μπήκα στο τόπικ... Πάντως μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Πριν διαβάσω αυτόν τον οδηγό, έτρεξα το πρόγραμμα για root που υπήρχε για την 1.6 στο αναβαθμισμένο στη 2.1 κινητό μου. (Φυσικά δεν έγινε root) Πειράζει; Πρέπει να κάνω κάτι; Να σβήσω κάποια αρχεία;

Ευχαριστώ

 

και εσυ βρε γιαβρι μου...γιατι το εκανες?...αφου στον τιτλο λεει για 1.6!:)

To αν χρειαζεται να σβησεις κατι θα σε το πει καποιος αλλος.

Δικη μου προταση, επανεγκαταση λογισμικου μεσω SEUS για να ξαναγυρισεις σε "καθαρο" κινητο και να μην σε βγαλει κανενα προβλημα αργότερα...

 

Και εγώ το έτρεξα για να δοοκιμασω αν παίζει. Όντως δεν έπαιξε. Πλην όμως από τη μερα που το έκανα update στην 2.1 μέχρι και σήμερα δεν έχει παρουσιασθεί κάποιο πρόβλημα. Δικη μου πρόταση είναι μην κανεις τίποτε, όσο σου λειτουργεί κανονικά το κινητό, που να το στήνεις πάλι από την αρχή. Περίμενε και αν παρουσιασθεί κάποια στιγμή το κανεις τότε. Την καλημέρα μου :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια λιστα με τις εφαρμογες που δεν πρεπει να διγραψουμε απο το μινι και με ποια εφαρμογη ειναι καλυτερα να διαγραψουμε αυτες που δεν χρειαζομαστε. titanium,root explorer?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μύνημα σε greeklish

 

Πρώτα απ'όλα καλό είναι να μην γράφεις σε greeklish, αναφέρεται ρητά στους κανόνες του forum και γενικά είναι καλύτερο για όλους!

 

Η μέθοδος που αναφέρεται σε αυτό το thread αφορά 2.1 firmware και ΟΧΙ 1.6.

 

Κάνε το update λοιπόν σε 2.1 (μόνο τα Vodafone δεν έχουν δώσει ακόμα 2.1 από όσο ξέρω αν έχεις generic/wind/cosmote κάνει αναβάθμιση κανονικά) και μετά δοκιμάζεις για root (διάβασε στο τέλος του πρώτου post αυτού του thread.)

Edited by zxr

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τα greeklish.

ευχαριστω πολυ για τη γργορη απαντηση, και οπως σωστα ειπες προβλημα της vodafone.

 

θα ακολουθησω τα δυο post για να το φτιαξω

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...