Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχουμε κανεναν αξιοπιστο kernel για gingerbread? Εχω δει του mdj αλλα δεν ξερω αν ειναι συμβατο με rcmix 6.0.0.1

 

Είμαι απο το μεσημέρι με τονV8 του mdj και Leedroid, μια χαρά

 

To Navigon παίζει στην 2.3; Ρωτάω γιατί στο Nexus S και στο Xperia Play δεν παίζει. Αν όχι, γνωρίζετε ποιο πρόγραμμα πλοήγησης λειτουργεί σωστά;

 

Ναι το Navigon Select 5.3.4 δουλέυει κανονικά

Το Igo και το ΝDrive για το Navigon δεν το γνωρίζω. Σε εμένα πλέον δεν παίζει πλέον το Sygic Aura.

 

To Aura παίζει αλλα η έκδοση 2.1.2 και οχι η 2.1.3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα του mdj πάνω σε ARHD 5.1.1 Σταθερό στα 1.5 Mhz ποιο πάνω κολησε

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Αφού στο log του ο Mike λέει πως ακόμα δε μπορούμε να βάλουμε custom kernel. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

@chrisdental

Δεν έχει μειονεκτήματα σε σχέση με την 1.72 . Μπορεί να έχει μειονεκτήματα σε σχέση με cooked roms. Aλλά αν δεν σε ενδιαφέρει το φλασάρισμα, τότε έχεις ήδη αργήσει να την φλασάρεις την 2.3.3

 

@pittas

Γιατί ίσως να το βλέπουμε ποιο πολύ σαν ένα τηλέφωνο και όχι σαν ένα gadget ; :lol: (Eντάξει το root είναι must)

 

Ε αντε με επεισες. Κατι τελευταιο. Οι επαφες θα ξαναμπουν αυτοματα αφου τις εχω στον google account μου ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ε αντε με επεισες. Κατι τελευταιο. Οι επαφες θα ξαναμπουν αυτοματα αφου τις εχω στον google account μου ετσι;

 

Ε ναι, αυτό είναι το εύκολο μέρος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να βρεις καλύτερη επιλογή από το widgetlocker. Γιατί δεν το προτιμάς;

 

Τί κάνει ακριβώς το widgetlocker πως μπορώ μα το βρω στο market; Είναι δωρεάν; Βρήκα ένα που λέγεται lockscreen app,αυτό είναι;

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

@apitsakis

 

Ενταξει δεκτο οτι το βλεπεις σαν κινητο κι οχι σαν gadget αλλα δεν σε τρομαζει η προοπτικη να "κολλησεις" με μια ρομ στην οποια δεν μπορεις να κανεις ρουτ η downgrade η εν τελει να μη μπορεις για χ χρονικο διαστημα να βαλεις μια μαγειρεμενη ?

Κι αν σε ολα αυτα προστεθει καποιο bug η ασυμβατοτητα σε καποιο προγραμμα που χρησιμοποιεις για δουλεια η διασκεδαση ?

Νομιζω οτι ειναι λιγο ρωσικη ρουλετα αυτη τη στιγμη...εγω θα προτιμησω να περιμενω να δω αν θα σπασει.

 

Φυσικα ειναι και θεμα rom junkie, αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν ειναι μονο αυτο, μια και μιλαμε ακομα και για μη δυνατοτητα του πιο απλου πραγματος που κανει ενας μεσος χρηστης αντροιντ, του ρουτ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τί κάνει ακριβώς το widgetlocker πως μπορώ μα το βρω στο market; Είναι δωρεάν; Βρήκα ένα που λέγεται lockscreen app,αυτό είναι;

 

https://market.android.com/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@apitsakis

 

Ενταξει δεκτο οτι το βλεπεις σαν κινητο κι οχι σαν gadget αλλα δεν σε τρομαζει η προοπτικη να "κολλησεις" με μια ρομ στην οποια δεν μπορεις να κανεις ρουτ η downgrade η εν τελει να μη μπορεις για χ χρονικο διαστημα να βαλεις μια μαγειρεμενη ?

Κι αν σε ολα αυτα προστεθει καποιο bug η ασυμβατοτητα σε καποιο προγραμμα που χρησιμοποιεις για δουλεια η διασκεδαση ?

Νομιζω οτι ειναι λιγο ρωσικη ρουλετα αυτη τη στιγμη...εγω θα προτιμησω να περιμενω να δω αν θα σπασει.

 

Φυσικα ειναι και θεμα rom junkie, αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν ειναι μονο αυτο, μια και μιλαμε ακομα και για μη δυνατοτητα του πιο απλου πραγματος που κανει ενας μεσος χρηστης αντροιντ, του ρουτ

 

Eίχα το ΗTC HD2, τότε όντως μια μαγειρεμένη ROM ήταν πολύ καλύτερη από την official. Μιλάμε όμως για σημαντικές διαφορές. Πίστεψε με μιας και ήμουν σε ομάδα και πριν από αυτή, φλάσαρα πάρα πάρα πολλές φορές. Πίστεψε με ίσως να έκανα το ίδιο και για το DHD, όμως δεν βλέπω μεγάλες διαφορές. Το μόνο άσχημο είναι το root. Πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει. Και να σου πω τι με τρομάζει...ότι έχουμε μπει σε ένα τρυπάκι το να αλλάζουμε τα κινητά σαν τα πουκάμισα, και όταν με το καλό θα βγει το Sensation σε λίγο καιρό θα μιλάμε για αυτό, και για το επόμενο κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα το ΗTC HD2, τότε όντως μια μαγειρεμένη ROM ήταν πολύ καλύτερη από την official. Μιλάμε όμως για σημαντικές διαφορές. Πίστεψε με μιας και ήμουν σε ομάδα και πριν από αυτή, φλάσαρα πάρα πάρα πολλές φορές. Πίστεψε με ίσως να έκανα το ίδιο και για το DHD, όμως δεν βλέπω μεγάλες διαφορές. Το μόνο άσχημο είναι το root. Πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει. Και να σου πω τι με τρομάζει...ότι έχουμε μπει σε ένα τρυπάκι το να αλλάζουμε τα κινητά σαν τα πουκάμισα, και όταν με το καλό θα βγει το Sensation σε λίγο καιρό θα μιλάμε για αυτό, και για το επόμενο κλπ κλπ.

 

καταλαβαινω τι λες και συμφωνω οτι ειναι αρρωστο το να αλλαζουμε κινητο καθε 3-4-5 μηνες...κανονικο μικροβιο :lol:

Τωρα για τις ρομ που λες, ειναι γεγονος οτι για το HD2 υπηρχαν τρομεροι μαγειρες, αλλα και το desire HD πλεον δεν εχει και λιγους αξιεπαινους.

 

Ας ελπισουμε να προλαβουν να βγαλουν καλα πραγματα γιατι οταν αρχισουν να σκανε τα διπυρηνα κλαφτα χαραλαμπε.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την παραπανω official gingerbread το μεσημερι.Εντυπωσεις :α) αυξηση εντασης ηχου σε ικανοποιητικα επιπεδα, β) smooth κυλιση μενου εικονιδιων σε επιπεδο iphone, γ)βελτιωση σηματος wifi , δ) gps στα ιδια επιπεδα, ε) μπαταρια ελαφρως καλυτερα μεχρι τωρα, στ) browser πιο smooth πιο γρηγορος και υπακουος, ζ) sense 2.1 καλυτερο και με πιο ευχρηστες λειτουργιες, η) επαφες με scroling στα Ελληνικα ,θ) προσθηκη ταχειας κλήσης, ι) βελτιωση αρκετων widgets, κ) βαθμος επιδοσης στο quadrant μειωμενος.

Γενικη εντυπωση ,βελτιωση στην γενικη αποδοση του κινητου κατα περιπου 20% κατα την γνωμη μου και πολυ μεγαλη σταθεροτητα.Απουσια lag. Οποιος ακολουθει την επισημη οδο, γνωμη μου να την βαλει ανεπιφυλακτα. root με gingerbreak ανεπιτυχες σε εμενα.

Φιλικα Γιωργος.

 

Συμφωνώ με όλα. Είναι καλύτερη σε λεπτομέρειες.

Μόνο ένα σφάλμα έχω βρει έως τώρα.

Όταν κάνεις προσθήκη φακέλου στην επιφάνεια του κινητού και στη συνέχεια ανοίξεις τον φάκελο και κάνεις προσθήκη κάποιας εφαρμογής τότε δεν την εμφανίζει στον φάκελο παρά μόνο αν τον κλήσεις και τον ανοίξεις ξανά.

Την εγκατάσταση την έκανα με το exe και πιο πριν το κινητό ήταν παρθένο. (Ναι έχω κρατηθεί και δεν έχω κάνει ακόμα ρουτ αν και το diamond2 που είχα πιο πριν του είχα αλλάξει τα φώτα, κάθε μέρα και άλλη ρομ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή για backup σε non-root τηλέφωνο ? Θέλω να περάσω την official 2.3 αλλά θέλω πρώτα να πάρω backup εφαρμογές και ΚΥΡΙΩΣ τα data των εφαρμογών.( Είναι κρίμα να χάσω το level στο οποίο είμαι σε κάποια παιχνίδια ). Με το titanium backup στο παλίο κινητό μπορούσα να το κάνω αλλά στο HD που δεν είναι root , δεν μπορώ. Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο και δοκιμασμένο ?

 

Ευχαριστώ. !

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή για backup σε non-root τηλέφωνο ? Θέλω να περάσω την official 2.3 αλλά θέλω πρώτα να πάρω backup εφαρμογές και ΚΥΡΙΩΣ τα data των εφαρμογών.( Είναι κρίμα να χάσω το level στο οποίο είμαι σε κάποια παιχνίδια ). Με το titanium backup στο παλίο κινητό μπορούσα να το κάνω αλλά στο HD που δεν είναι root , δεν μπορώ. Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο και δοκιμασμένο ?

 

https://market.android.com/details?id=com.rerware.android.MyBackupPro&feature=search_result

 

Αν και καλό είναι να έχεις στα υπόψιν ότι για εφαρμογές υπάρχει ξεχωριστό μέρος που συζητάμε... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

https://market.android.com/details?id=com.rerware.android.MyBackupPro&feature=search_result

 

Αν και καλό είναι να έχεις στα υπόψιν ότι για εφαρμογές υπάρχει ξεχωριστό μέρος που συζητάμε... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

 

Ναι, το ξέρω οτι υπάρχει διαφορετικό topic, απλώς πόσταρα εδώ επειδή η ερώτηση σχετίζεται άμεσα με το θέμα και ίσως βοηθήσει και άλλους που δεν έχουν root kαι θέλουν να κάνουν upgrade.

 

Όσον αφορά την εφαρμογή που προτείνεις , την έχεις δοκιμάσει ? Τα σχόλια που υπάρχουν δεν είναι και πολύ ενθαρυντικά. Και το κυριότερο : Κάνει backup των δεδομένων των εφαρμογών ? Γιατί αν κάνει backup μόνο των εφαρμογών χωρίς τα δεδομένα, δεν μου κάνει.

Ευχαριστώ !

 

ΥΓ : Αν βάλω την καινούρια ROM , υπάρχει τρόπος μετά αν χρειαστεί να επιστρέψω στην παλία ? ( 1.72χχ) Ξανατονίζω οτι δεν είμαι root.

Edited by lfour
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω οτι υπάρχει διαφορετικό topic, απλώς πόσταρα εδώ επειδή η ερώτηση σχετίζεται άμεσα με το θέμα και ίσως βοηθήσει και άλλους που δεν έχουν root kαι θέλουν να κάνουν upgrade.

 

Όσον αφορά την εφαρμογή που προτείνεις , την έχεις δοκιμάσει ? Τα σχόλια που υπάρχουν δεν είναι και πολύ ενθαρυντικά. Και το κυριότερο : Κάνει backup των δεδομένων των εφαρμογών ? Γιατί αν κάνει backup μόνο των εφαρμογών χωρίς τα δεδομένα, δεν μου κάνει.

Ευχαριστώ !

 

ΥΓ : Αν βάλω την καινούρια ROM , υπάρχει τρόπος μετά αν χρειαστεί να επιστρέψω στην παλία ? ( 1.72χχ) Ξανατονίζω οτι δεν είμαι root.

 

δεν κανει backup τα data

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Οταν κανω αντ μια φιλη μου στο κινητο σαν επαφη και μετα αλλαζω ρομ χανεται ενω αυτες οι επαφες που ειχα πριν παρω το τηλ η τις κανω εξαγωγη απο την καρτα μνημης ( δεν θυμαμαι πως εκανα το μπακ απ για αυτες ). Μπορειτε να με βοηθησετε γ τ τι μπορω να κανω οταν αλλαζω ρομ ωστε να εμφανιζονται και αυτες που ειχα μαζι με τις αλλες?( ειτε αυτοματα ειτε χειροκινητα) ?

 

Οταν λετε οτι αλλαζετε τα κινητα σαν τα πουκαμισα τ εννοειτε ρε παιδια? Δηλαδη και γω θελω να παρω ενα διπυρινο απο τα καινουργια καποια στιγμη τον χειμωνα αλλα το υπαρχον??? Ετσι ευκολα πουλιεται σε ικανοποιητικη τιμη ωστε να παρεις το διπυρινι των 500+ ευρω???? Εκτος κ αν υπαρχει μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα τοτε παω πασο κ καθομαι στα αβγα μου....18 εγινα μολις σημερα ειμαι εδω κ 3-4 μηνες κολλημενος με τις αλλαγες και τα πειραματα με το κινητο αλλα δεν ξερω προβληματιστηκα...:/ μιλαω τελειως γενικα μην παρει κανενας τιποτα προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα!

Οταν κανω αντ μια φιλη μου στο κινητο σαν επαφη και μετα αλλαζω ρομ χανεται ενω αυτες οι επαφες που ειχα πριν παρω το τηλ η τις κανω εξαγωγη απο την καρτα μνημης ( δεν θυμαμαι πως εκανα το μπακ απ για αυτες ). Μπορειτε να με βοηθησετε γ τ τι μπορω να κανω οταν αλλαζω ρομ ωστε να εμφανιζονται και αυτες που ειχα μαζι με τις αλλες?( ειτε αυτοματα ειτε χειροκινητα) ?

 

Συγχρόνισε τις επαφές σου με το Gmail και έτσι θα τις έχεις όσες rom και να αλλάξεις.

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι η γραφή τύπου sms απαγορεύεται. Σου συνιστώ να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις όπως όλοι μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root απλά ξεχνάς το backup των δεδομένων των εφαρμογών...

 

Αν είσαι root με το mybackup μπορείς να πάρεις και εφαρομογές και τα δεδομένα τους.

Όταν μετά την αναβάθμιση δεν θα είσαι είσαι root θα μπορείς να επαναφέρεις το backup που έιχες πάρει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα!

 

Μετά απο τόσο διάβασμα είπα να κάνω και γω 2 ερωτήσεις.

Δεν είμαι root, απλά έχω την ΟΤΑ 1,72.

1)

Βάζοντας την "official" που βγήκε πρόσφατα, πρέπει να κάνουμε ολά τα σχετικά wipe, αλλαγή radio, και όλα τα υπόλοιπα... ή απλά περνάμε απο πάνω με RUU?

2)

Η sd, πέρα απο τα δικά μας τηλέφωνα, φωτ/ίες, μουσική και λοιπά προσωπικά αρχεία, περιέχει κάποιο σημαντικό αρχείο (ή οτι άλλο) που θα πρέπει να κρατήσουμε πριν κάνουμε φορματ?

 

Sorry!!! Έπρεπε να αλλάξω την υπογραφή μου!

 

Ευχαριστώ!!

Αλέξανδρος

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα άμεση απάντηση! :bow:

 

Δεν έκανα σωστά τη 2η ερώτηση. Είχα διαβάσει την απάντηση αυτή, λιγες σελίδες πίσω.

 

Εγώ θέλω να κάνω φορμάτ την SD μου έτσι κι αλλιώς, απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι σημαντικό (αρχείο πχ) να κρατήσω, πριν κάνω φορμάτ.

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ θέλω να κάνω φορμάτ την SD μου έτσι κι αλλιώς, απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι σημαντικό (αρχείο πχ) να κρατήσω, πριν κάνω φορμάτ.

 

Αν αλλάξεις rom, κάνε κανονικά format και στην κάρτα αφού υποθέτω πρώτα ότι προσωπικά αρχεία, φωτογραφίες, μουσική τα έχεις πάρει ήδη backup (αν δεν θέλεις να τα χάσεις).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά!

 

Και κάτι ακόμα.

Το αρχείο .vcf που έχω κρατήσει απο το "εξαγωγή επάφών στην κάρτα μνήμης", μπορώ να το χρησιμοποιήσω όταν θα χει περαστεί η νέα ρομ ή θα έχω θεματα με τις επαφές?

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , ξερει κανεις που να εχει βαλει την rom i00 στην σελιδα στο xda εχει βγαλει μια εκδοση 4.6 αν την εχει βαλει καποιος να μας πει αν εχει ολα τα καλα του sense 3.0 γτ οι προηγουμενες εκδοσεις δεν τα εχουν ολα !!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...