Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι έβγαλες τη μπαταρία χωρίς να το κλείσεις δε νομίζω να φταίει. Ίσως κάποια εφαρμογή σε καθυστερεί. Εγκατέστησες κάτι πριν βγάλεις τη μπαταρία;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε ένα ακόμα βγάλσιμο μπαταρίας.

 

Νιώθω τόσο μα τόσο προδομένος που δε θα πάρουμε την 7 αναβάθμιση, εγώ το τηλέφωνο το πήρα πριν 1 εβδομάδα και δεν έχει κλείσει ΚΑΝ χρόνο στην αγορά! Γιατί για να έχω το νέο λογισμικό να πρέπει να πάρω μία συσκευή μισή αφής και μισή πληκτρολογίου; Ο λόγος που επέλεξα το 9780, μεταξύ του ότι λάτρεψα το 9700 μου, ήταν ένας: Δεν ήθελα οθόνη αφής.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να νιώθεις προδομένος; Δε θα σταματήσει η υποστήριξη της έκδοσης 6.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι δεν πήρε ποτέ το πρόσφατο τότε storm2 OS6.

Δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση εαν φτάσει στο 0% market share :p

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το τηλέφωνο είναι 7 μηνών, για αυτό αισθάνομαι προδομένος. Το ότι η 6 θα συνεχίσει να υποστηρίζεται δε μου λέει κάτι, όπως και να το κάνεις πλέον θα είναι παλιό σύστημα.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι 7 μηνών αλλά δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του OS7. Δεν είναι θέμα προδοσίας, αλλά έλλειψης δυνατοτήτων. Υπάρχει μια πρόοδος στην τεχνολογία και είναι λογικό πολλές φορές κάποιες συσκευές να μένουν πίσω. Με όλες τις εταιρείες συμβαίνει αυτό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, από τη στιγμή, δηλαδή που το ΟS7 απαιτεί 1GHz για να λειτουργήσει, φαντάσου το 8.

Τέλος πάντων, αγαπώ το 9780 μου, οπότε σταμάτησε να με καίει :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις απέκτησα και εγω ενα 9780, και έχω το εξης πρόβλημα: σε όλους τους αριθμούς μου έβαλε μπροστά το 1, :blink:...γιατί αυτο? Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Το βρήκα, στο smart dial, country "unknown"

Edited by nick08alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας! Εκτός από το e-shop, το οποίο φέρνει το 9780 σε λευκό χρώμα, που αλλού μπορώ να το βρω σε λευκό, μεταξύ των γνωστών παρόχων? Το φέρνουν μόνο σε μαύρο, ή κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , ξέρετε κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να διαβάσω pdf αρχεία στο 9780?

 

pdf to go λεγεται η εφαρμογή και δουλεύει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το εξής θέμα με το 9780, όπως και με άλλα κινητά.

Στο σπίτι μου πιάνει 5 γραμμές GSM και 1-2 EDGE, με αποτέλεσμα να γυρνάει αυτόματα σε EDGE και έτσι πολλές φορές χάνεται το σήμα και διακόπτεται η ομιλία.

Καμιά ιδέα πως μπορώ να αποφύγω το EDGE?

:)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Το edge είναι αναβάθμιση του gprs και η μεταβολή γίνεται αυτόματα. Μόνο αν γυρίσεις τα mobile networks σε "3G only"

Στην θέση σου θα μίλαγα και με τον πάροχο για το κατα πόσο μπορεί να βελτιώσει το σήμα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το edge είναι αναβάθμιση του gprs και η μεταβολή γίνεται αυτόματα. Μόνο αν γυρίσεις τα mobile networks σε "3G only"

Στην θέση σου θα μίλαγα και με τον πάροχο για το κατα πόσο μπορεί να βελτιώσει το σήμα.

 

Γίνεται αυτόματα δυστυχώς. Ακόμα και μόνο 3G να βάλω, πάλι τα ίδια θα είναι...

Αυτό που αναφέρεις για να μιλήσω με τον πάροχο μου φαίνεται λίγο ουτοπία, αμφιβάλλω πολύ αν μπορούν και θέλουν να βελτιώσουν το σήμα. (αναφέρομαι στο δήμο Θεσσαλονίκης, στον τελευταίο όροφο διαμερίσματος, όχι σε καμιά βουνοπλαγιά :happy: )

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η καλυτερη λυση ειναι αυτη που σου προτεινε ο moment_v , και μετα απο εκει να ευχεσαι να εχει αερακι προς την πολυκατοικια σου μπας και βελτιωθει λιγο το σημα σου...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ παραξενο να κλεινει η ομιλια επειδη πηγαινει απο GPRS σε EDGE. Δεν το εχω ξανακουσει αυτο. Κατι αλλο φταιει

 

1)Αναβαθμισε το λειτουργικο της συσκευης σου μηπως η νεα εκδοση βοηθησει λιγο με τη ποιοτητα του σηματος

2)Αν εχεις Vodafone, μπορεις να δεις τη λυση full σημα για το σπιτι. Την εχω δει να παιζει και πραγματικα δουλευει. Φυσικα πρεπει να εχεις και ADSL συνδεση σπιτι σου

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει και σε εμενα αρκετες φορες , δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα λειτουργικου , γιατι εγω εχω το τελευταιο που υπαρχει για την συσκευη μου , οποτε καπου αλλου ειναι το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από αρκετό καιρό με symbian και έπειτα από την κατάρρευση του μιας και οι εταιρείες κινητής το παρατάνε, ψάχνομαι για κάτι ενδιαφέρον σαν συσκευή και λειτουργικό και ανακάλυψα το bb9780.

Διαβάζω για διάφορα μικρά "χαζό προβλήματα" αλλά δεν με πτόησαν μέχρι στιγμής.

Θα ήθελα την γνώση σας στο που μπορώ να βρω το λευκό μιας και σε μια πρόχειρη έρευνα στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει;

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να περιμένω και το bb9900;

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στα bb.γενικα δεν εχω παρατηρησει κανενα σημαντκο προβλημα στα bb οχι κατι περισσοτερο απο αλλα κινητα αρκει να ξερεις οτι τα bb ειναι για συγκεκριμενα πραματα για εμαιλ και γενικα internet μην περιμενεις να δεις ταινια (οχι πως δεν μπορεις αλλα δεν θα το ευχαριστηθεις)

 

αντι για το 9780 μπορεις να παρεις το 9700 πιο φθηνη επιλογη απο το 9780 και κανει τα ιδια πραματα.αν περιμενεις να φερουν το 9900 στην ελλαδα καλο δεκεμβριο το βλεπω και δεν ξερουμε σε τι τιμη θα το φερουν.οσο αφορα το λευκο ειναι οντως πολυ ωραιο αλλα μπορεις να παρεις ενα μαυρο και να του αλλαξεις προσοψη.οτιδιποτε θελες εδς ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στα bb.γενικα δεν εχω παρατηρησει κανενα σημαντκο προβλημα στα bb οχι κατι περισσοτερο απο αλλα κινητα αρκει να ξερεις οτι τα bb ειναι για συγκεκριμενα πραματα για εμαιλ και γενικα internet μην περιμενεις να δεις ταινια (οχι πως δεν μπορεις αλλα δεν θα το ευχαριστηθεις)

 

αντι για το 9780 μπορεις να παρεις το 9700 πιο φθηνη επιλογη απο το 9780 και κανει τα ιδια πραματα.αν περιμενεις να φερουν το 9900 στην ελλαδα καλο δεκεμβριο το βλεπω και δεν ξερουμε σε τι τιμη θα το φερουν.οσο αφορα το λευκο ειναι οντως πολυ ωραιο αλλα μπορεις να παρεις ενα μαυρο και να του αλλαξεις προσοψη.οτιδιποτε θελες εδς ειμαστε

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Ο λόγος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον το bb είναι η σταθερότητα του λειτουργικού του και αν κατάλαβα σωστά και η απλότητα του. Πρωτεύων μέλημα των bb συσκευών όπως διαπίστωσα είναι η επικοινωνία και έπειτα όλα τα άλλα. Anyway για να μην βγαίνουμε και off topic με ενδιαφέρει το 9780 και εφόσον όπως μου είπες είναι εύκολο να αλλάξω καλύμματα θα το μελετήσω περισσότερο.

Κάτι τελευταίο, προς το παρόν τουλάχιστον, service των bb ποιος αναλαμβάνει στην Ελλάδα σε περίπτωση που χρειαστεί; Αξεσουάρ, καλύμματα κτλ μόνο σε πολυκαταστήματα και διαδίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

service η rim στην ελλαδα αυτονομα δεν εχει και δεν νομιζω να εχει πουθενα.το πας στην εταιρια κινητης και το κανουν αυτοι εσωτερικα.εχω πετυχει κατι μαγαζακια που λενε οτι κανουν service bb αλλα κανουν αλλαγη οθονης/προσοψεων κτλ (και μαλιστα ακριβα πχ αλλαγη προσοψης κανει 50ε εργατικα+προσοψη) δεν ειναι κατι επισημο πιστευω- οτι κανουν το κανουν εμπειρικα.

 

καλυμματα προσοψεις αξεσουαρ προτιμω (προσωπικα) απο το ebay και amazon.δεν δινω για ενα καλωδιο usb 10ε (public) ενω το βρισκω μιση τιμη απο ebay.φορτιστης κανει 30ε στο πλαισιο προτιμω να περιμενω να μου το στειλουν απο εξω.

 

οντως ειναι πολυ σταθερο σαν λειτουργικο αλλα τρωει που κ που κατι κολληματα τιποτα ιδιαιτερο ομως.επισης οτι και να κανεις δεν γινεται ποτε bricked το κινητο και δεν καιγεται με τιποτα.τοσο απλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Ο λόγος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον το bb είναι η σταθερότητα του λειτουργικού του και αν κατάλαβα σωστά και η απλότητα του. Πρωτεύων μέλημα των bb συσκευών όπως διαπίστωσα είναι η επικοινωνία και έπειτα όλα τα άλλα. Anyway για να μην βγαίνουμε και off topic με ενδιαφέρει το 9780 και εφόσον όπως μου είπες είναι εύκολο να αλλάξω καλύμματα θα το μελετήσω περισσότερο.

Κάτι τελευταίο, προς το παρόν τουλάχιστον, service των bb ποιος αναλαμβάνει στην Ελλάδα σε περίπτωση που χρειαστεί; Αξεσουάρ, καλύμματα κτλ μόνο σε πολυκαταστήματα και διαδίκτυο;

 

προσεχε με το 9780 , μην τυχεις με την παρτιδα που ειχαν προβλημα στο πληκτρολογιο και βγαζουν διπλα τα γραμματα ..υπαρχει αναλογο topic σε φορα που ειναι αποκλειστικα για BB

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Ο λόγος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον το bb είναι η σταθερότητα του λειτουργικού του και αν κατάλαβα σωστά και η απλότητα του. Πρωτεύων μέλημα των bb συσκευών όπως διαπίστωσα είναι η επικοινωνία και έπειτα όλα τα άλλα. Anyway για να μην βγαίνουμε και off topic με ενδιαφέρει το 9780 και εφόσον όπως μου είπες είναι εύκολο να αλλάξω καλύμματα θα το μελετήσω περισσότερο.

Κάτι τελευταίο, προς το παρόν τουλάχιστον, service των bb ποιος αναλαμβάνει στην Ελλάδα σε περίπτωση που χρειαστεί; Αξεσουάρ, καλύμματα κτλ μόνο σε πολυκαταστήματα και διαδίκτυο;

 

Σωστά στα λέει ο dalton, η rim δεν έχει service center σε καμία χώρα, τα πάντα γίνονται μέσω του παρόχου. Ό,τι πάθει, το παραδίδεις στον πάροχο.

 

Μόνο πρόσεξε με τις προσόψεις - όντως αλλάζουν όπως λέει ο dalton, αλλά μη φανταστείς ότι είναι clip-on. Χρειάζεται να ανοίξεις τη συσκευή, βίδες κλπ. Επίσης οι μη-αυθεντικές του ebay, εάν είσαι ψείρας όπως είμαι εγώ για παράδειγμα, δε θα σου αρέσουν γιατί χάνουν στην εφαρμογή κατά αυτό το εκνευριστικό 1% που έχουν συνήθως οι απομιμήσεις. Λογικά θα μπορείς πάντως να βρεις και αυθεντικές.

 

Εάν πάντως δε βιάζεσαι, περίμενε το 9900. Το 9780 (δηλαδή το βελτιωμένο 9700) φτάνει στο τέλος του.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχει ο thief , και βλακεια μου που δεν το εγραψα το ξεχασα εντελως , εννοειτε και θα περιμενεις να βγει το 9900 , αν σου αρεσει το 9780 πιστευω οτι εισαι για 9900 καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας στις απορίες μου.

Μάλλον θα περιμένω να κυκλοφορήσει το bb9900 και διαβάζοντας έστω και τα ξένα rewies για αρχή θα κρίνω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...