Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εβαλες το Universal Androot, ανοιξε το, κανε root.

Ανοιξε Wifi, ανοιξε το Rom Manager και πατα Flash ClockworkMod Recovery.

Αν σου ζητησει Root δικαιωματα, δωσ'τα (μια οικογενεια ειμαστε ετσι κι αλλιως, για

τα παλιοδικαιωματα θα χαλαστουμε; )

 

An error occured while attempting to run privileged commands!

 

O.k έκανα ξανα root και τώρα εκανα το Flash ClockworkMod Recovery.

Συνεχίζω παρακάτω....

Edited by andonisvoug
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έλα ρε wolf... κάνεις παράπονα;:p Πάρε την υπογραφή μου και βάλτην όπου θες!

Εγώ προσωπικά δεν το σκέφτηκα να σου πω... εκτός εάν εννοείς κάτι άλλο.

Πάντα φιλικά

 

υ.γ. Τυχεροί οι νέοι ιδιοκτήτες του blade, όλα σχεδόν έτοιμα:lol:

 

Ναι ναι ειμαι γκρινιαρης:nagger::lol:

 

Βαρεθηκα να διαβαζω τις ιδιες ερωτησεις.Σε λιγο θα ευχομαι να μην βγουν αλλες φουρνιες blade για να μην αρχιζουν πααααααλι "πως περναω rom?" κ.λ.π.:cry:

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για το Blade (που δεν έχει τη μνήμη και την επεξεργαστική ισχύ των μεγαλύτερων/ακριβότερων Android κινητών), ένας καλός αλλά προπαντός ελαφρύς launcher είναι ο Zeam. Είναι μινιμαλιστικός αλλά κάνει όλα τα βασικά ενός launcher, με πολύ μικρό memory footprint (βλ. διάρκεια μπαταρίας) και χωρίς να έχει bloatware.

 

Συμφωνώ απολύτως, πολύ γρήγορος, πολύ ελαφρύς και το footprint είναι εντυπωσιακά μικρό.... συγκρίνεται άνετα με το launcher pro με την μόνη διαφορά πως ο launcher pro έχει καλύτερα transitions effects (αλλά και πιο απαιτητικός σε memory), και αν σκεφτεί κανείς πως ο zeam εκτός από πολύ ελαφρύς είναι και δωρεάν, παίζει πολύ γερά στο σκηνικό... Τον έβαλα πριν από κανά μήνα για να τον δοκιμάσω, και έγινε default, αφού κάνει τα πάντα που χρειαζόμουν και στον launcher pro.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως, πολύ γρήγορος, πολύ ελαφρύς και το footprint είναι εντυπωσιακά μικρό.... συγκρίνεται άνετα με το launcher pro με την μόνη διαφορά πως ο launcher pro έχει καλύτερα transicions effects (αλλά και πιο απαιτητικός σε memory), και αν σκεφτεί κανείς πως ο zeam εκτός από πολύ ελαφρύς είναι και δωρεάν, παίζει πολύ γερά στο σκηνικό... Τον έβαλα πριν από κανά μήνα για να τον δοκιμάσω, και έγινε default, αφού κάνει τα πάντα που χρειαζόμουν και στον launcher pro.
Μπα τα transition effects του Launcher Pro είναι λίγο υπερβολικά για το γούστο μου. Το Zeam έχει μόνο elastic scrolling ως εφέ αλλά δουλεύει μια χαρά και προπαντός γρήγορα. Επίσης όλα τα άλλα που έχει (scrollable dock bar, ως 7 οθόνες με pinch preview, scrollable widget support, full screen, swipe up/down gestures κλπ) τα κάνει πολύ καλά και προπαντός γρήγορα.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι ο developer σταμάτησε την ανάπτυξη του προγράμματος. Προς το παρόν δεν έχει βέβαια πρόβλημα αλλά δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον με τις νέες εκδόσεις Android.

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί και ευκολότερο τρόπο για όσους αγόρασαν το κινητό πρόσφατα και έχουν το πρόβλημα με το ανθρωπάκι να μην σταθεροποιείται.

 

- Κατεβάζετε από το market την εφαρμογή universalroot, την τρέχετε και κάνετε root το κινητό.

- Κατεβάζετε από το market και περνάτε την εφαρμογή ROM Manager. Την τρέχετε και πατάτε την επιλογή Install ClockwordMod. Δώστε root permissions.

 

Μετά από τα παραπάνω έχετε εγκατεστημένο το ClockWordMod 3.0.0.4.

- Επιλέγετε Reboot in Recovery mode και μπορείτε να συνεχίσετε τη διαδικασία Backup 8 και κάτω από το

Ξεκλείδωμα μνήμης ZTE Blade σε 512MB.

 

Τα αρχεία για το 512 patch

Από εδώ

 

Αν δεν πήρατε backup ή θέλετε την stock wind rom από

Εδώ.

 

Ευχαριστώ όλους που βοηθήσαν και βοηθάνε και για όλα τα παραπάνω λίνκς :)

 

Φιλε lousou το εκανα με επιτυχια αυτο που λες μεχρι το σημειο του patch 512. Εχει εγκατασταθει η ουγγρικη και προσπαθω να παω σε νεα ρομ αλλα μου βγαζει FTM λευκη οθονη. Κανω install form SD και reboot απο το Rom manager και βγαζει το μικρο androidaki και το μνμ : E:Cant open /cache/recovery/command...

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lousou το εκανα με επιτυχια αυτο που λες μεχρι το σημειο του patch 512. Εχει εγκατασταθει η ουγγρικη και προσπαθω να παω σε νεα ρομ αλλα μου βγαζει FTM λευκη οθονη. Κανω install form SD και reboot απο το Rom manager και βγαζει το μικρο androidaki και το μνμ : E:Cant open /cache/recovery/command...

Καμια ιδεα?

 

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά σε πιό σημείο ακριβώς είδατε στο τελευταίο μου πόστ να αναφέρω ότι πρέπει να περάσετε την ούγγρικη ROM?

Δεν έχεις περάσει το clokwordmod για αυτό σου βγάζει FTM.

Πραγματικά τα κανες θάλασσα. Θάλλασσα όμως.

Η ούγγρικη ξεκινάει κανονικά?

Και δεν διαβάσατε κάν το πώς φλασάρουμε custom ROM έτσι?

Μέσα από το μενού του ClockWordRecovery πρέπει πριν κάνουμε Install νέα rom από την SD να κάνουμε wipe data και cache.

FTM βγάζει γιατί πατάς το + μάλλον αντί για το -.

Έλα διαβάστε λίγο προσεκτικά δεν είναι παιδική χαρά εδώ πέρα, επαναλαμβανόμαστε όλοι 10 φορές τα ίδια.

Εγώ το πήρα προχθές και δεν έχω ξαναπιάσει android και πάλι τα κατάλαβα και τα βρήκα όλα άιντε.

Edited by lousou
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για το Blade (που δεν έχει τη μνήμη και την επεξεργαστική ισχύ των μεγαλύτερων/ακριβότερων Android κινητών), ένας καλός αλλά προπαντός ελαφρύς launcher είναι ο Zeam. Είναι μινιμαλιστικός αλλά κάνει όλα τα βασικά ενός launcher, με πολύ μικρό memory footprint (βλ. διάρκεια μπαταρίας) και χωρίς να έχει bloatware.

 

Κοίτα να σου πω σίγουρα δεν τα έχει όλα αυτά (τρελό επεξεργαστή και μνήμη)... αλλά μην υπερβάλουμε μια χαρά δουλεύει το launch pro, ούτε μου έχει κολλήσει ποτέ και "τρέχει" μια χαρά τα πάντα, εγώ εδώ του έχω και adw launcher μαζί και πάλι σούπερ είναι και αυτό, το τελευταίο το καλοβλέπω γιατί μου αρέσουν τα themes που έχει.

Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένη έχω καμιά 60ριά εφαρμογές με 2 launcher και ακόμη 78mb να χαλάσω.

Σίγουρα με πιο ελαφρύ launcher όπως ο Zeam (δεν τον έχω δοκιμάσει προσωπικά) να κρατάει μπαταρία παραπάνω;

Εγώ θέλω να το βλέπω και να μ' αρέσει το κινητό μου.

By the way και ο adw έχει πολλά εφέ και καλούδια και δεν είναι τυχαίο που το υποστηρίζει και η CyanogenMod, σωστά;

Γούστα είναι αυτά όπως έχω πει, παίρνεις και διαλέγεις:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά σε πιό σημείο ακριβώς είδατε στο τελευταίο μου πόστ να αναφέρω ότι πρέπει να περάσετε την ούγγρικη ROM?

Δεν έχεις περάσει το clokwordmod για αυτό σου βγάζει FTM.

Πραγματικά τα κανες θάλασσα. Θάλλασσα όμως.

Η ούγγρικη ξεκινάει κανονικά?

Και δεν διαβάσατε κάν το πώς φλασάρουμε custom ROM έτσι?

Μέσα από το μενού του ClockWordRecovery πρέπει πριν κάνουμε Install νέα rom από την SD να κάνουμε wipe data και cache.

FTM βγάζει γιατί πατάς το + μάλλον αντί για το -.

Έλα διαβάστε λίγο προσεκτικά δεν είναι παιδική χαρά εδώ πέρα, επαναλαμβανόμαστε όλοι 10 φορές τα ίδια.

Εγώ το πήρα προχθές και δεν έχω ξαναπιάσει android και πάλι τα κατάλαβα και τα βρήκα όλα άιντε.

 

Επειδη δεν ειχα καταλαβει πως γινεται και οντως μπορει να εχω κανει καποια λαθη δεν σημαινει οτι δεν εχω διαβασει ουτε σημαινει οτι μπορεις να αναφερεσαι σε μενα χωρις να με ξερεις με εκφρασεις "παιδικη χαρα" γιατι μπορει να ειμαι αρκετα μεγαλυτερος απο σενα. Οτι αφορα το κολλημα τελικα δεν ειχα κανει flash το recovery και πλεον εχω περασει την r12b. Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς όταν ακούει από το τηλέφωνο σε τέρμα ένταση αν του "τσιρίζει" το ηχείο???

 

οταν έχω την ένταση στη μέση δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lousou το εκανα με επιτυχια αυτο που λες μεχρι το σημειο του patch 512. Εχει εγκατασταθει η ουγγρικη και προσπαθω να παω σε νεα ρομ αλλα μου βγαζει FTM λευκη οθονη. Κανω install form SD και reboot απο το Rom manager και βγαζει το μικρο androidaki και το μνμ : E:Cant open /cache/recovery/command...

Καμια ιδεα?

 

Κι εγώ εκεί έχω κολλήσει...Το πρόβλημα είναι ότι μετά το φλασάρισμα της ούγγρικης ROM δεν υπάρχει πλέον το Clockwork εγκατεστημένο. Άρα τι κάνουμε; (δεν μπορώ να συνδεθώ καν στο market για κάποιο λόγο από την ούγγρικη)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί έχω κολλήσει...Το πρόβλημα είναι ότι μετά το φλασάρισμα της ούγγρικης ROM δεν υπάρχει πλέον το Clockwork εγκατεστημένο. Άρα τι κάνουμε; (δεν μπορώ να συνδεθώ καν στο market για κάποιο λόγο από την ούγγρικη)

 

Ακριβως το ιδιο κολλημα ειχα, στην ουγγρικη ενεργοποιησα το wifi και εβαλα universal androot εκανα root, στο rom manager εκανα πρωτα flash recovery και μετα install from sd και εκανα wipe και εβαλα την r12b.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο κολλημα ειχα, στην ουγγρικη ενεργοποιησα το wifi και εβαλα universal androot εκανα root, στο rom manager εκανα πρωτα flash recovery και μετα install from sd και εκανα wipe και εβαλα την r12b.

 

Ναι λογικό, αλλά έχω 2 θέματα. 1ον στο root μου βγάζει κάτι ..ούγγρικα και 2ον δεν έχω το πακέτο του rom manager για να το κάνω install (και market δε μπορώ να μπω). Ξέρεις αν το έχει αποθηκεύσει κάπου στην SD ή μπορείς να το ανεβάσεις εδώ σε παρακαλώ;

 

Επίσης θα μπορώ μετά να κάνω recover το backup κι όχι να βάλω την r12b όπως έκανες εσύ ε;

 

edit: Ok βρήκα άκρη με τα ούγγρικα, βρήκα και το rom manager. τώρα κάνω recover, fingers crossed

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό, αλλά έχω 2 θέματα. 1ον στο root μου βγάζει κάτι ..ούγγρικα και 2ον δεν έχω το πακέτο του rom manager για να το κάνω install (και market δε μπορώ να μπω). Ξέρεις αν το έχει αποθηκεύσει κάπου στην SD ή μπορείς να το ανεβάσεις εδώ σε παρακαλώ;

 

Επίσης θα μπορώ μετά να κάνω recover το backup κι όχι να βάλω την r12b όπως έκανες εσύ ε;

 

Καταρχην στην ουγγρικη βαλε αγγλικα για να καταλαβαινεις και δευτερον στο μαρκετ δεν εμπαινα και εγω και μολις ανοιξα το wifi μπηκα. Κατεβασε το astro και το rom manager. Στο ρομ manager θα παρεις backup λογικα αν δεν θες αλλη custom. Σου λεω τι εκανα εγω και μου δουλεψε, μιας και ειμαι ασχετος με το android δεν θελω να σε μπλεξω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά σε πιό σημείο ακριβώς είδατε στο τελευταίο μου πόστ να αναφέρω ότι πρέπει να περάσετε την ούγγρικη ROM?

Δεν έχεις περάσει το clokwordmod για αυτό σου βγάζει FTM.

Πραγματικά τα κανες θάλασσα. Θάλλασσα όμως.

Η ούγγρικη ξεκινάει κανονικά?

Και δεν διαβάσατε κάν το πώς φλασάρουμε custom ROM έτσι?

Μέσα από το μενού του ClockWordRecovery πρέπει πριν κάνουμε Install νέα rom από την SD να κάνουμε wipe data και cache.

FTM βγάζει γιατί πατάς το + μάλλον αντί για το -.

Έλα διαβάστε λίγο προσεκτικά δεν είναι παιδική χαρά εδώ πέρα, επαναλαμβανόμαστε όλοι 10 φορές τα ίδια.

Εγώ το πήρα προχθές και δεν έχω ξαναπιάσει android και πάλι τα κατάλαβα και τα βρήκα όλα άιντε.

 

Δεν τα έχει κάνει καθόλου θάλασσα. Την ουγκρική rom την χρειάζεται κανείς για το re-partition ώστε να ξεκλειδώσει τα 512ΜΒ... βέβαια δεν μπαίνει με το CWM αυτή, αλλά με άλλον τρόπο, όπως περιγράφουν και οι σχετικοί οδηγοί.

Το FTM σου το βγάζει όταν πας να μπεις στο recovery partition αλλά δεν είναι εγκατεστημένο το CWM εκεί. Όταν βάζει κανείς την ουγκρική rom για ξεκλείδωμα 512ΜΒ τότε γίνεται και re-partition στο recovery, οπότε το CWM χάνετε και πρέπει να το ξαναβάλει. Το FTM λοιπόν στο βγάζει όταν πατάς το (volume -) και ΟΧΙ το (volume +).

 

Αν και συμφωνώ απόλυτα πως οι ίδιες ερωτήσεις επαναλαμβάνονται, η συμπεριφορά σου είναι απαράδεκτη.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην στην ουγγρικη βαλε αγγλικα για να καταλαβαινεις και δευτερον στο μαρκετ δεν εμπαινα και εγω και μολις ανοιξα το wifi μπηκα. Κατεβασε το astro και το rom manager. Στο ρομ manager θα παρεις backup λογικα αν δεν θες αλλη custom. Σου λεω τι εκανα εγω και μου δουλεψε, μιας και ειμαι ασχετος με το android δεν θελω να σε μπλεξω περισσοτερο.

 

Μπα κάποιο προσωρινό κόλλημα είχε φάει το μάρκετ. Backup είχα πάρει ήδη στην SD πριν την όλη διαδικασία. Τέλος καλό, όλα καλά, 512 η RAM :)

 

lousou μάλλον δεν είχες δοκιμάσει καν τον τρόπο που περιέγραψες γι' αυτό και ο επιθετικός σου τόνος...

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτητες καινουριας φουρνιας Blade εχετε καταφερει να εγκαταστησετε το HTC IME;Γιατι ενω εχω κανει εγκατασταση και παω να το επιλεξω , κρατωντας πατημενο στο textbox , σαν "μεθοδο εισοδου" μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:

 

"Λυπουμαστε!

 

Υπηρξε μη αναμενομενη

διακοπη της εφαρμογης

HTC_IME mod( διαδικασια

jonasl.ime).Προσπαθηστε ξανα."

 

Οσο και αν προσπαθησα ομως δεν τα καταφερα.Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν αλλάζουν οι γραμματοσειρές στο μενου και τις επαφές στο λεπίδι μας.?
Εγώ τις άλλαξα διαβάζοντας στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=791107. Με προσοχή όμως και πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε backup!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με καινούρια συσκευή πως και μένει το droid;Δύο παρτίδες φέρανε;Πριν το πάρω ήταν εξαντλημένο και όταν το πήρα ήταν σφραγισμένο.

 

Τελος πάντων , μια που δοκίμασα το αν γίνετε είπα να βάλω και usb drivers σε winXP SP2 και δοκίμασα πάρα πολλούς . Τελικά δούλεψαν αυτοί http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319156/winxp-7-zte-blade-drivers-and-adb/ . Σε περίπτωση που κάποιος τους χρειαστεί.

 

Άντε να τελειώσει το DOA test drive και να αρχίσω τα πειράματα :p .

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξαναβάλεις rom για να βγάλεις το spb ή οποιοδήποτε άλλο launcher. Απλά το κάνεις απεγκατάσταση, κάνοντας reboot και πατώντας το κουμπί home (το σπιτάκι) επιλέγεις ξανά ποιο launcher θες.

Υπάρχουν 2,3 πολύ καλοί, εγώ προτιμώ τον launcher Pro, εξίσου καλός είναι και o ADW launcher...

Δεν χρειάζεται απεγκατάσταση o launcher που έχεις προεπιλεγμένο για να μπορέσεις να επιλέξεις την χρήση άλλου εγκατεστημένου launcher. Πρέπει απλά να πας Μenu-->Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Διαχείρηση εφαρμογών , να επιλέξεις το launcher που έχεις ως προεπιλογή και στο πεδίο "Εκκινηση απο προεπιλογή" να πατήσεις "Εκκαθάριση προεπιλογών" και μετά πατόντας το κουμπί home του κινητού εμφανίζονται οι διαθέσιμοι launcher για να επιλέξεις.

 

Κάτι άλλο όμως θέλω να ρωτήσω και γω. Πόσο επιβαρύνει την λειτουργία του κινητού από άποψη ταχύτητας και κατανάλωσης το να έχουμε εγκατεστημένους 2 ή 3 launcher. Γιατί απ'ότι έχω καταλάβει οι homescreens με τα widgets για κάθε launcher φορτώνουν κανονικά κατά το bootάρισμα. Ή μηπως κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε ακριβως ειπε καποιος πως δεν δουλευει το fastboot στις καινουργιες συσκευες?

Το μονο που ειδα ειναι καποιοι να λενε πως εχουν προβλημα με το οτι δεν μπορουν να μπουν στο (debug/developer mode) με Vol up + power on.

 

Εχεις δοκιμασει να το βαλεις με Recovery Manager? το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι root (και να εχεις ενεργοποιησει το debug mode απο τα application settings).

 

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς όταν ακούει από το τηλέφωνο σε τέρμα ένταση αν του "τσιρίζει" το ηχείο???

 

οταν έχω την ένταση στη μέση δεν έχω πρόβλημα.

 

Εμενα δεν εχει προβλημα.

Δοκιμασες με καποιον αλλο ringtone ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχει προβλημα.

Δοκιμασες με καποιον αλλο ringtone ?

 

Αμα βαλεις καποιο ringtone απο αυτα που εχει προεγκατεστημενα το Blade δεν εχει προβλημα οντως.Ομως αν παιξεις mp3 στο τερμα εχει μια παραμορφωση.Εγω συνηθως το εχω μια-δυο σκαλες πιο κατω και ειναι οκ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...