Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξεχασες να πατησεις το Menu.

Menu + volume up + power

 

Eυχαριστω πολυ φιλε. Ακολουθω εναν οδηγο που υπαρχει στο techblog.gr και δεν λεει να πατησεις το μενου. Παραθετω

 

"2. Βάζουμε μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο πατώντας το πλήκτρο ενεργοποίησης και ταυτόχρονα το πλήκτρο volume up (ήχου +) – πλάγια δεξιά στο κινητό. Θα εμφανιστεί το πράσινο «Android» και θα πρεπει να παραμεινει εκει χωρίς να αλλάξει η εικόνα."

 

Ειχα δει σε αλλο οδηγο, οτι ο αγγλος στις οδηγιες ελεγε και το μενου αλλα ακολουθουσε αλλη διαδικασια και νομιζα οτι εχει διαφορα.

anyway thnx

 

 

edit:

και παλι δεν μενει! τι μπορει να κανω λαθος?

Edited by acx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eυχαριστω πολυ φιλε. Ακολουθω εναν οδηγο που υπαρχει στο techblog.gr και δεν λεει να πατησεις το μενου. Παραθετω

 

"2. Βάζουμε μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο πατώντας το πλήκτρο ενεργοποίησης και ταυτόχρονα το πλήκτρο volume up (ήχου +) – πλάγια δεξιά στο κινητό. Θα εμφανιστεί το πράσινο «Android» και θα πρεπει να παραμεινει εκει χωρίς να αλλάξει η εικόνα."

 

Ειχα δει σε αλλο οδηγο, οτι ο αγγλος στις οδηγιες ελεγε και το μενου αλλα ακολουθουσε αλλη διαδικασια και νομιζα οτι εχει διαφορα.

anyway thnx

 

 

edit:

και παλι δεν μενει! τι μπορει να κανω λαθος?

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329864/13-feb-guide-how-to-install-a-custom-rom-on-the-zte-blade/

 

Διαβασε τον οδηγο #4

 

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο κοιτουσα και πριν αλλα μου φανηκε πιο απλη η μεθοδος του αλλου. Ευχαριστω φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ φιλε. Ακολουθω εναν οδηγο που υπαρχει στο techblog.gr και δεν λεει να πατησεις το μενου. Παραθετω

 

"2. Βάζουμε μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο πατώντας το πλήκτρο ενεργοποίησης και ταυτόχρονα το πλήκτρο volume up (ήχου +) – πλάγια δεξιά στο κινητό. Θα εμφανιστεί το πράσινο «Android» και θα πρεπει να παραμεινει εκει χωρίς να αλλάξει η εικόνα."

 

Ειχα δει σε αλλο οδηγο, οτι ο αγγλος στις οδηγιες ελεγε και το μενου αλλα ακολουθουσε αλλη διαδικασια και νομιζα οτι εχει διαφορα.

anyway thnx

 

 

edit:

και παλι δεν μενει! τι μπορει να κανω λαθος?

Στο κινητό:

1. το κλείνεις.

2. βγάζεις μπαταρία.

3. βάζεις μπαταρία.

4. ανοίγεις πατώντας κρατημένο το + στο volume για καμιά 10αρια δευτερόλεπτα. Έτσι θα παραμείνει η οθόνη στο πράσινο ανδροειδές.

5. συνδέεις το κινητό στο PC με το usb.

 

Στο PC

**********1. Κατεβάζεις αυτό: http://hotfile.com/dl/85817802/a59c9...tboot.zip.html

**********2. Κατεβάζεις αυτό:http://hotfile.com/dl/85818095/776bb...blade.img.html

 

3. Αποσυμπιέζεις το fastboot.zip σε ένα φάκελο πάνω στο Desktop σου ας πούμε ZTE. Στον ίδιο φάκελο βάζεις μέσα και το recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

 

4. Ανοίγεις ένα cmd και κανεις cd Desktop/ZTE για να πας στο directory που τα έβαλες.

 

5. Γράφεις fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img και θα δεις κάτι νούμερα σαν αποτέλεσμα.

 

6. Γράφεις fastboot-windows reboot για να ξαναξεκινήσει το κινητό.

 

********* Υπαρχουν και τα 2 αρχεια στον φακελλο /recovery-clockwork

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό:

1. το κλείνεις.

2. βγάζεις μπαταρία.

3. βάζεις μπαταρία.

4. ανοίγεις πατώντας κρατημένο το + στο volume για καμιά 10αρια δευτερόλεπτα. Έτσι θα παραμείνει η οθόνη στο πράσινο ανδροειδές.

5. συνδέεις το κινητό στο PC με το usb.

 

Στο PC

**********1. Κατεβάζεις αυτό: http://hotfile.com/dl/85817802/a59c9...tboot.zip.html

**********2. Κατεβάζεις αυτό:http://hotfile.com/dl/85818095/776bb...blade.img.html

 

3. Αποσυμπιέζεις το fastboot.zip σε ένα φάκελο πάνω στο Desktop σου ας πούμε ZTE. Στον ίδιο φάκελο βάζεις μέσα και το recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

 

4. Ανοίγεις ένα cmd και κανεις cd Desktop/ZTE για να πας στο directory που τα έβαλες.

 

5. Γράφεις fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img και θα δεις κάτι νούμερα σαν αποτέλεσμα.

 

6. Γράφεις fastboot-windows reboot για να ξαναξεκινήσει το κινητό.

 

********* Υπαρχουν και τα 2 αρχεια στον φακελλο /recovery-clockwork

 

Ευχαριστω πολυ. Εγω απλα το πατουσα μεχρι να ανοιξει για αυτο δεν εμενε. Στη wind επρεπε να λενε οτι το blade εχει φοβερο forum εξυπηρετησης. :P

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο βρήκα στο Android Market το REGPON wifi KeepAlive, το οποίο έχει περισσότερες θετικές αξιολογήσεις, και ΝΑΙ, επιτέλους το Wi-Fi του Blade, παραμένει ΣΥΝΕΧΩΣ ενεργοποιημένο!!! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ακούσω web radio, αλλά σταθμούς από Ελλάδα, π.χ. από live24.gr ή www.e-radio.gr;

Ξέρω πως δεν μπορεί να έχει flash το Blade.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη,το raadio time νομιζω και αλλη μια εχουν ελληνικους σταθμους.

Ολες πληρωτες μου φαινεται

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο βρήκα στο Android Market το REGPON wifi KeepAlive, το οποίο έχει περισσότερες θετικές αξιολογήσεις, και ΝΑΙ, επιτέλους το Wi-Fi του Blade, παραμένει ΣΥΝΕΧΩΣ ενεργοποιημένο!!! :yahoo:

 

ρε παιδιά υπάρχουν τέτοια αντίστοιχα βιντεάκια που να αναφέρονται σε εγκαταστάσεις rom ή 256 σε 512 Mb στο youtube ή οπουδήποτε αλλού???? Μήπως κάποιος από τους φίλους που έχουν ασχοληθεί σχολαστικά με την αναβάθμιση του κινητού έχει την καλή διάθεση να παραθέσει ένα βίντεο σχετικό?Πιστεύω έτσι θα σταματήσουν να γίνονται οπι ίδιες ερωτήσεις.ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

http://www.madfortech.com/2011/02/%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-wi-fi-bug-%CF%84%CE%BF%CF%85-zte-blade-how-to/

Edited by basilise
ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά υπάρχουν τέτοια αντίστοιχα βιντεάκια που να αναφέρονται σε εγκαταστάσεις rom ή 256 σε 512 Mb στο youtube ή οπουδήποτε αλλού???? Μήπως κάποιος από τους φίλους που έχουν ασχοληθεί σχολαστικά με την αναβάθμιση του κινητού έχει την καλή διάθεση να παραθέσει ένα βίντεο σχετικό?Πιστεύω έτσι θα σταματήσουν να γίνονται οι ίδιες ερωτήσεις.ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

http://www.madfortech.com/2011/02/%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-wi-fi-bug-%CF%84%CE%BF%CF%85-zte-blade-how-to/

Να'σαι καλα, ευθυμήσαμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ακούσω web radio, αλλά σταθμούς από Ελλάδα, π.χ. από live24.gr ή www.e-radio.gr;

Ξέρω πως δεν μπορεί να έχει flash το Blade.

 

tunein radio.

υπάρχει στο μάρκετ, είναι γαμάτο, έχει τα πάντα όλα.

δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαια σημερα διαβαζα το thread για την FLB Froyo (που παρεμπιπτοντως εβγαλε R9) στο modaco και μαλλον ανακαλυψα γιατι μου κολλαγε το HTC_IME. Οπως φαινεται, αν το apk εχει μεσα (συμπιεσμενο αρχειο ειναι, ανοιγει με το winrar ας πουμε) φακελο με lib/armeabi, τοτε οι βιβλιοθηκες που ειναι εκει μεσα πρεπει να περαστουν στο system/lib γιατι αλλιως θα κανει συνεχως force close. Αυτο σημαινει πως για να δουλεψει το HTC_IME προεγκατεστημενο, πρεπει τη βιβλιοθηκη "libt99.so" που ειναι μεσα στο /lib/armeabi να την αντιγραψουμε στο φακελο lib της ROM, και μετα να κανουμε install.

 

Ειδα και το zip της R11 που μας εδωσε ο φιλος πριν απο αμνημονευτα posts και το libt99.so ειναι μεσα στο /lib. Θα το δοκιμασω σε πρωτη ευκαιρια και θα επανελθω.

 

Ας μη με βαρεσουν οι Mods γιατι κανω παραθεση στον εαυτο μου, αλλα τοσα posts που μεσολαβουν χανεται η μπαλα....

 

Λοιπον, το εκανα ετσι και δουλευει αψογα, τωρα πλεον το HTC_IME ειναι στo system και λειτουργει κανονικα. Επι τη ευκαιρια, αλλαξα και το θεμα σε stock froyo γιατι δε μου αρεσε η μαυρη μπαρα. Οταν πηδηξω βεβαια στην CM παλι μαυρη θα την εχω ( :X:X:X :lol::lol: ), οποτε μεγαλη δουλεια δεν εγινε!

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εκανα.... αυτο ειναι το λαθος δλδ?

Εννοείς ότι δεν έκανες κανένα από τα τρία wipe (data, cache και dalvik cache)??

 

Τα δύο πρώτα wipe φυσικά και είναι απαραίτητα αφού πήγες σε διαφορετική ROM. Tο wipe dalvik cache δεν είναι απαραίτητο αλλά συνίσταται στην περίπτωση που έχεις πρόβλημα με τις παλιές εφαρμογές όπως εσύ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. Εχω χασει γυρω στις 3 ωρες ψαχνοντας drivers και διαβαζοντας οδηγους. Προσπαθησα να κανω το mod με τη μνημη στα 512 και τελικα με fastboot φορτωσα το clockwork recovery img αλλα οταν ξεκιναω με power + volume down δεν μπουταρει σε clockwork mode απλα μενει στο πρασινο logo.Φανταζομαι οτι πρεπει να ειναι corrupt το img που του φορτωσα, τεσπα. Aποσο εχω καταλαβει το clockwork ειναι ενα προγραμμα που φορτωνει images και roms στο recovery drive του κινητου. Αν το αφησω οπως ειναι δεν φαινεται να εχω καποιο προβλημα, ωστοσο αν το παω ετσι στη wind (μελλοντικα για την 2.2) θα μου πουν οτι δεν ισχυει η εγγυηση;ή γενικα θα εχω καποιο αλλο προβλημα;

 

ευχαριστω

Edited by acx
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. Εχω χασει γυρω στις 3 ωρες ψαχνοντας drivers και διαβαζοντας οδηγους. Προσπαθησα να κανω το mod με τη μνημη στα 512 και τελικα με fastboot φορτωσα το clockwork recovery img αλλα οταν ξεκιναω με power + volume down δεν μπουταρει σε clockwork mode απλα μενει στο πρασινο logo.Φανταζομαι οτι πρεπει να ειναι corrupt το img που του φορτωσα, τεσπα. Aποσο εχω καταλαβει το clockwork ειναι ενα προγραμμα που φορτωνει images και roms στο recovery drive του κινητου. Αν το αφησω οπως ειναι δεν φαινεται να εχω καποιο προβλημα, ωστοσο αν το παω ετσι στη wind (μελλοντικα για την 2.2) θα μου πουν οτι δεν ισχυει η εγγυηση;ή γενικα θα εχω καποιο αλλο προβλημα;

 

ευχαριστω

 

Για να μπεις σε recovery mode πρεπει να πατας το power και το - οχι το +.(Συγγνωμη δεν παρατηρησα πως ελεγες για volume down,μπερδευτηκα με το +)

Οσο για τη 2.2 απο τη wind δεν ξερουμε πως θα γινει(λογικα απο μαγαζι λεω εγω) αλλα αν ψαξεις λιγο στο ποστ εδω θα δεις πως μπορεις να βγαλεις το clockworkmod και να ειναι το κινητο οπως το πηρες για να μην εχεις κανενα προβλημα με εγγυησεις κλπ :)

Edited by marnick
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. Εχω χασει γυρω στις 3 ωρες ψαχνοντας drivers και διαβαζοντας οδηγους. Προσπαθησα να κανω το mod με τη μνημη στα 512 και τελικα με fastboot φορτωσα το clockwork recovery img αλλα οταν ξεκιναω με power + volume down δεν μπουταρει σε clockwork mode απλα μενει στο πρασινο logo.Φανταζομαι οτι πρεπει να ειναι corrupt το img που του φορτωσα, τεσπα. Aποσο εχω καταλαβει το clockwork ειναι ενα προγραμμα που φορτωνει images και roms στο recovery drive του κινητου. Αν το αφησω οπως ειναι δεν φαινεται να εχω καποιο προβλημα, ωστοσο αν το παω ετσι στη wind (μελλοντικα για την 2.2) θα μου πουν οτι δεν ισχυει η εγγυηση;ή γενικα θα εχω καποιο αλλο προβλημα;

 

ευχαριστω

 

Δεν εχει αναφερει κανενας (ακομα) κατι τετοιο (ή τουλαχιστον δεν το εχω ακουσει/δει εγω προσωπικα απο καποιον).

Αν θες να βαλεις την 2.2 και δεν το δεχονται απο την Wind (επειδη ειναι "πειραγμενο"), μπορεις απλα να περιμενεις να κανει romdump καποιος που το πηρε απο την Wind και να το κανεις install απο εκει.

Εκτος απο αυτο μπορεις να βρεις τo recovery.img image (απο το κινητο σου με romdump [το romdump θα πρεπει να το κανεις φυσικα πριν βαλεις κατι στο recovery partition] ή απο καποιον αλλον) και να το κανεις flash στο κινητο σου μεσω fastboot (θα σβησει το clockworksmod και πλεον θα σου δειχνει το "FTM").

 

to clockworks mod, ειναι recovery software που μπανει στο recovery partition του κινητου.

Με αυτο μπορεις να κανεις wipe data (factory reset), wipe cache, mount partitions ή mount sdcard στο pc, install roms και patches (δεν χρειαζεται signed .zips) και καποιες ακομα advanced λειτουργιες.

 

(αν εχεις κανει root) Δοκιμασε να ακολουθησεις αυτον τον οδηγο (το μονο "δυσκολο", ειναι το root)

αλλιως δοκιμασε αυτον

 

Sorry, για την ωρα ειναι μονο αγγλικα. (πιο μετα που δεν θα εχω πολυ δουλεια και θα ειμαι και λιγο ξεκουραστος θα κατσω να τα μεταφρασω).

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις το VM heap tool;Βλεπω
και φαινεται εντυπωσιακο.Εχω 2.1 για αυτο ισως μου φαινεται εντυπωσιακο αλλα ας μας πει καποιος με 2.2 αν του τρεχει ετσι το nfs shift.
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παιδιά ησυχία βλέπω.

Μας τελειωσαν οι Rom μου φαίνεται.

Βάλαμε "Modaco R12"

Βάλαμε "Japanese Jellyfish RLS9"

Κάποιοι δοκιμάσαμε και την "CyanogenMod 7"

 

Η τελευταία ομολογώ πολύ εντυπωσιακή αλλα με τόσα bugs που έχει δυστυχώς ξενέρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις το VM heap tool;Βλεπω
και φαινεται εντυπωσιακο.Εχω 2.1 για αυτο ισως μου φαινεται εντυπωσιακο αλλα ας μας πει καποιος με 2.2 αν του τρεχει ετσι το nfs shift.

 

Έβαλα το shift πρίν λίγο, καλά τρέχει αλλα έχω ένα golf gti που έχει μισή τελική απο το αυτοκίνητο στο video και είναι βαρετό. :p Τα asphalt και raging thunder2 τρέχουν άψογα με RLS9.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παιδιά ησυχία βλέπω.

Μας τελειωσαν οι Rom μου φαίνεται.

Βάλαμε "Modaco R12"

Βάλαμε "Japanese Jellyfish RLS9"

Κάποιοι δοκιμάσαμε και την "CyanogenMod 7"

 

Η τελευταία ομολογώ πολύ εντυπωσιακή αλλα με τόσα bugs που έχει δυστυχώς ξενέρωσα.

 

FLB R9 δεν εβαλες ομως...να σου βρηκα κατι να ασχοληθεις :lol:

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

FLB R9 δεν εβαλες ομως...να σου βρηκα κατι να ασχοληθεις :lol:

 

Όχι δεν την έχω δοκιμάσει αλλα πιστεύω ότι σαν πλειοψηφία εδώ μέσα έχουμε κρατήσει αυτές τις δυο σαν πιο stable.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αλλα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια μικρή ερώτηση περί του AHB o/c addon

 

Λειτουργεί λέει όταν έχεις κάνει o/c στην cpu. Αν είσαι με setcpu και δουλεύεις με συχνότητες ας πούμε από 320 ως 652, θα έχεις το ahb o/c μόνο όταν η συχνότητα θα είναι 652 ή θα έχει κλείσει όταν πέσει στα 600 και κάτω και μετά ξανά με reboot;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την έχω δοκιμάσει αλλα πιστεύω ότι σαν πλειοψηφία εδώ μέσα έχουμε κρατήσει αυτές τις δυο σαν πιο stable.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αλλα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι καλές.

 

Και ομως η Flb r9b ειναι μακραν η καλυτερη κατα την αποψη μου. Ειναι γρηγορη, παιρνει overclock, η μπαταρια με λιωσιμο βγαζει ανετα 2 μερες και το τηλ επιτελους δεν ζεσταινεται!!! Πιστεψε με ΑΞΙΖΕΙ να την δοκιμασεις :D

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Και ομως η Flb r9b ειναι μακραν η καλυτερη κατα την αποψη μου. Ειναι γρηγορη, παιρνει overclock, η μπαταρια με λιωσιμο βγαζει ανετα 2 μερες και το τηλ επιτελους δεν ζεσταινεται!!! Πιστεψε με ΑΞΙΖΕΙ να την δοκιμασεις :D

 

Κι εγω αυτην χρησιμοποιω και πιστευω πως ειναι η καλυτερη που εχω βαλει στο Blade μου!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...