Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έκανα την αντικατάσταση του κινητού μου λόγω του τρεμοπαιξίματος των πιξελ. Και το δεύτερο είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στις ίδιες εικόνες αλλά ευτυχώς μου το άλλαξε και αυτό επι τόπου και το καινούργιο είναι σχεδόν οκ αλλά αποδεκτό.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου σε μερικά ψιλο ή χοντροπροβληματάκια μιας και μπορεί κάποιοι να παιδεύονται ψάχνοντας να βρουν άκρη.

 

Ένα τεστ για να δείτε αν έχει πρόβλημα με πίξελ που τρεμοπαίζουν είναι το τελευταίο (ροζ) wallpaper.

Αν είναι οκ μετά να πάτε στα Live Wallpapers και να δείτε το "grass" σε προεπισκόπηση μέχρι να κάνει το animation της νύχτας. Εκεί υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι ψιλές γραμμές με πίξελ που τρεμοπαίζουν στο πάνω μέρος. Αυτό μου το έκανε και στα 3 τηλέφωνα που άλλαξα. Στο 3ο απλά είναι ελάχιστο και έτσι το κράτησα διότι νομίζω τελικά ότι είναι πρόβλημα παρτίδας στην απεικόνιση ορισμένων χρωμάτων στην 64k color οθόνη του. Πάντως και το τρίτο τηλ. έχει τρεμοπαίξιμο στις ίδιες εικόνες αλλά είναι ελάχιστο σε σχέση με τα 2 πρώτα και θέλει προσπάθεια να το δεις.

Και ένας φίλος σε PM μου έιχε πει ακριβώς τα ίδια (έκανε και αυτός αντικατάσταση λόγω τρεμοπαιξίματος).

 

Για το θέμα μη συμβατότητας με το router όντως το μικρό μαύρο της ON έχει πρόβλημα. Έχω συνδεθεί με πολλά άλλα (και άλλα ΟΝ) και κανένα άλλο δεν παρουσίασε πρόβλημα.

 

Για Ελληνικά SMS και το 3ο τηλέφωνο χρειάζεται προγραμματάκι όπως το Greek Input Method για να μη σπάει τα μηνύματα στους 70 χαρακτήρες. Μικρό το κακό.

 

Αν το τηλέφωνο τα παίξει αλλού πατάς και αλλού πατιέται, αργεί τραγικά πατώντας το κουμπί για όλες τις εφαρμογές, τότε βγάλτε τη μπαταρία και θα φτιάξει ως δια μαγείας. Ούτε factory reset το φτιάχνει, μόνο η μπαταρία!

 

Το DOA ίσχυσε κανονικότατα για εμένα έστω και αν δεν είχε συσκευή και περίμενα μερικές μέρες για την καινούρια.

 

Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα με την αλλαγή, το συνιστώ σαν αγορά όμως ανοίξτε το επι τόπου και δείτε την οθόνη κάνοντας το τεστ με το ροζ φόντο (τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια να κανω 1 ερωτηση..δν μπορω με τιποτα να βρω στο android market το google maps 5.0 και καποιες αλλες εφαρμογες που εχουν βγει..εχω περασμενη στο κινητο custom rom 2.2 alpha 3..μηπως φταιει αυτο??μηπως καπως πρεπει να ενεργοποιησω ολο τo market??
Link to comment
Share on other sites

σημερα περιεργαστηκα για αλλη μια φορα το blade. μου φανηκε οτι εχει lag στην αλλαγη αρχικων οθονων και στο σκρολαρισμα στο μενου.

 

ισχυει κατι τετοιο? την πρωτη φορα που το ειχα περιεργαστει πηγαινε σφαιρα

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμισεις-ασυρματο και δικτυα-ενεργοποιεις το bluetooth-ρυθμισεις bluetooth-ανιχνευσιμο yes ετοιμος

 

Φίλε δεν ήταν αυτό γιατί όπως έγραψα παραπάνω η μια συσκευή έβρισκε την άλλη.

Πάντως έβγαλα άκρη με το bluetooth καθώς έκανα λαλακία :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω 1 ερωτηση..δν μπορω με τιποτα να βρω στο android market το google maps 5.0 και καποιες αλλες εφαρμογες που εχουν βγει..εχω περασμενη στο κινητο custom rom 2.2 alpha 3..μηπως φταιει αυτο??μηπως καπως πρεπει να ενεργοποιησω ολο τo market??

 

Το maps γίνεται update μόνο του εκτός και αν έβαλες το brute mod. Στο μάρκετ δεν εμφανίζεται παντως.

 

Sent from my Android

Link to comment
Share on other sites

Το maps γίνεται update μόνο του εκτός και αν έβαλες το brute mod. Στο μάρκετ δεν εμφανίζεται παντως.

 

Sent from my Android

Get Google Maps for mobile

 

Visit this URL in your phone's browser:

 

http://m.google.com/maps :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Σήμερα το πέρασα και μου λέει ότι θα δουλεύει έως 30.12.2010

άρα είναι trial...

 

Μου έχει φάει την μπαταρία μέσα σε 15 λεπτά και ακόμα δεν έχει κλειδώσει δορυφόρους.[/QUOTE]

Με το ndrive (full οχι trial) κλειδωνω σε λιγοτερο απο μισο λεπτο δορυφορους.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πέρασα και μου λέει ότι θα δουλεύει έως 30.12.2010

άρα είναι trial...

 

Μου έχει φάει την μπαταρία μέσα σε 15 λεπτά και ακόμα δεν έχει κλειδώσει δορυφόρους.

 

ελπίζω να είσαι έξω και να βλέπει ουρανό και να μην περιμένεις μπροστά στο insomnia. :p

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είσαι έξω και να βλέπει ουρανό και να μην περιμένεις μπροστά στο insomnia. :p

 

myphone ;)

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί λίγο κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει να κάνω το τηλεφωνο rooted? Ποιά είναι η διαφορά απ το να βάλω την έκδοση 2.2?

 

Επίσης με ποιό τρόπο θα μπορούσα να μεταφέρω τις επαφές μου στο outlouk? Αν θα μπορούσα να κρατήσω ένα γενικότερο backup της συσκευης ακόμα καλύτερα...

Edited by validus
Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

σημερα επεστρεψα για 2η φορα το κινητο μιας και αυτο ειχε προβλημα με την οθονη. Το κακο ειναι οτι ειμαι φοιτητης και εφυγα απο την πολη που το αγορασα και η αντικατασταση που εκανα τωρα δεν ηταν χερι με χερι. Το στειλαν στα κεντρικα και σε μια βδομαδα θα εχουν απαντηση. Πηρα σε ολα τα καταστηματα τηλεφωνο του νομου που ειμαι και στον γειτονικο και πουθενα δεν το εχουν. Ολοι λενε οτι εχει ελλειψη. Και τους ελεγα οτι ειναι για αγορα με συμβολαιο.
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί λίγο κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει να κάνω το τηλεφωνο rooted? Ποιά είναι η διαφορά απ το να βάλω την έκδοση 2.2?

 

Επίσης με ποιό τρόπο θα μπορούσα να μεταφέρω τις επαφές μου στο outlouk? Αν θα μπορούσα να κρατήσω ένα γενικότερο backup της συσκευης ακόμα καλύτερα...

Αν δεν κανεις το τηλεφωνο rooted δεν μπορεις να βαλεις 2.2.

Rooting σε Android κινητο σημαινει οτι αποκτας δικαιωματα παραπανω απο

αυτα που σου δινει η ROM.

P.S Ποτε αγορασες το San Francisco και εχει 512 RAM;

Το δικο μου που ειναι αγορασμενο πριν απο 20 ημερες εχει 213,120kb.

Βαλε αν θελεις το Internal Storage Droid, βαλε το σε μια οθονη σαν

Android Widget και πες μας τι ΠΟΣΟΣΤΟ ελευθερης μνημης σου βγαζει

και τι ΠΟΣΟΝ ελευθερης μνημης.

Edited by kolkoskylo
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ το San Francisco 512 Ram+OLED οθόνη από orange shop. Έβαλα debranded rom γιατί της orange ήταν πιο βαριά. Το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο λύθηκε βάζοντας το touchpal και greekpack από ρομ της wind. Για sms εννοείται το handcent sms, έτσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες.

Η οθόνη τέλεια, τη σύγκρινα με superamoled και δεν είδα διαφορά στο μάτι. Η μπαταρία καλή, αν σκεφτείτε το μέγεθος της οθόνης και το android 2.1 που είναι αρκετά ενεργοβόρο. Προσπάθησα να βάλω τη rom της wind αλλά δεν άνοιγε με τίποτα.

Ως ώρας δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα ως συσκευή, όλα τα προβλήματα έχουν να κάνουν με το android καθώς θέλει δουλειά ακόμα. Η συσκευή για τα χρήματα της είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή αν θέλεις android κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πέρασα και μου λέει ότι θα δουλεύει έως 30.12.2010

άρα είναι trial...

 

Μου έχει φάει την μπαταρία μέσα σε 15 λεπτά και ακόμα δεν έχει κλειδώσει δορυφόρους.[/QUOTE]

Με το ndrive (full οχι trial) κλειδωνω σε λιγοτερο απο μισο λεπτο δορυφορους.....

 

Που μπορώ να το βρω το ndrive full και όχι trial;

 

ελπίζω να είσαι έξω και να βλέπει ουρανό και να μην περιμένεις μπροστά στο insomnia. :p

 

χεχε, φυσικά και βλέπει ουρανό, αλλά συνέχεια λέει αναμονή για σήμα GPS. Λες να φταίει που έχει συννεφιά;

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος έχω εγκαταστήσει το Aura 2.0 δοκιμαστική έκδοση 18575 με AstroFile Manager με χάρτες όλης της Ευρώπης, χωρίς να λέει πότε λήγει (σε φορουμ είδα ότι είναι βητα τεστερ εκδοση) και δορυφόρο πιάνει και μέσα στο σπίτι και μπαταρία δεν τρώει πολύ... περισσότερες λεπτομέρειες και εικόνες δείτε στο http://www.naviusers.net/forum-f70/topic-t837.htm
Link to comment
Share on other sites

παιδια με τι προγραμμα να μετατρεπω τα βιντεακια και τι ρυθμισεις να χρεισιμοπειω ωστε να παιζουν στο κινητο?

 

ας βοηθησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά προγράμματα γι' αυτή τη δουλειά. Δοκίμασε το total video converter.

Σε μορφή mp4, με ανάλυση όσο είναι η ανάλυση της οθόνης του κινητού, ήχο 128 kbits, 20 fps.. πιστεύω θα είναι εντάξει.

Δεν έχω την συσκευή για να το δοκιμάσω. Αν δεις ότι έχει κολλήματα μπορείς να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις, να μειώσεις πχ τα fps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μήπως ξέρει κάποιος τα εξής;

 

1. Ηχογράφηση γενικά έχει;

2. Ηχογράφηση στην κλήση;

3. Όταν γράφεις μνμ, τα γράμματα στο πληκτρολόγιο τα δείχνει ελληνικά; (είτε στο κανονικό είτε στο qwerty)

4. Αναφορές παράδοσης έχει;

5. Ανοικτή ακρόαση;

Link to comment
Share on other sites

ας βοηθησει καποιος

 

 

Επίσης και το format factory κάνει τρομερή δουλειά. Μετατρέπει τα πάντα, εύκολο, και με Ελληνική γλώσσα :)

http://www.formatoz.com/download.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μήπως ξέρει κάποιος τα εξής;

 

1. Ηχογράφηση γενικά έχει;

2. Ηχογράφηση στην κλήση;

3. Όταν γράφεις μνμ, τα γράμματα στο πληκτρολόγιο τα δείχνει ελληνικά; (είτε στο κανονικό είτε στο qwerty)

4. Αναφορές παράδοσης έχει;

5. Ανοικτή ακρόαση;

 

Σε όλα ΝΑΙ εκτός του 2....

 

Πιθανόν να γίνεται με κάποια εφαρμογή πάντως! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις το τηλεφωνο rooted δεν μπορεις να βαλεις 2.2.

 

 

Αν κατάλαβα καλά δεν θα αναβαθμιστεί το κινητό μου περιμένοντας μια αναβάθμιση? πρέπει και εγώ να κάνω κάτι? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν χρειάζεται να εχουμε κάνει την συσκευή μας root για να πάρουμε το update!!! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν χρειάζεται να εχουμε κάνει την συσκευή μας root για να πάρουμε το update!!! ;)

 

Σωστος , οτι να ναι λεει ο καθενας ωρες ωρες.......

Ατιμο πραμα η ημιμαθεια.

Χειροτερη απο την αμαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν χρειάζεται να εχουμε κάνει την συσκευή μας root για να πάρουμε το update!!! ;)

 

 

Τότε ο φίλος kolkoskylo οφείλει μια εξήγηση :whistle: :D

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα ΝΑΙ εκτός του 2....

 

Πιθανόν να γίνεται με κάποια εφαρμογή πάντως! ;)

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...